Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2022, 21:36:43
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

Asa e bro, ai dreptate. Este o lume a celor ce au putere. Cei slabi sunt la mila sortii. O soarta ce de multe ori e foarte cruda. Tu prin faptul ca te plangi, cersesti putere, enervant sa nu fi superior condiției. Si nu doar a condiției cat si a relationarii cu orice element extern. Da domnule, in tine se manifesta vointa de putere, care sa zvarcoleste datorita drepturilor decazute in care te zbati. Am vesti sumbre pentru tine... nu se va schimba nimic, dimpotriva vei fi lipsit din ce in ce mai mult de putere pana in momentul in care vei ceda si-ti vei accepta situatia. Din acel moment e "game over", vointa de putere se rasfrange asupra vointei de viata si se ajunge la sfarsit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2022, 23:48:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
... Am vesti sumbre pentru tine... nu se va schimba nimic, dimpotriva vei fi lipsit din ce in ce mai mult de putere pana in momentul in care vei ceda si-ti vei accepta situatia. Din acel moment e "game over", vointa de putere se rasfrange asupra vointei de viata si se ajunge la sfarsit.
Abia in momentul in care va ceda si-si va accepta situatia(renuntand la amagirile acestei vieti desarte), abia atunci va dobandi puterea de care nu va mai avea nevoie pentru ca nu va mai fi disperat dupa ea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.11.2022 at 06:04:57.
Reply With Quote
Răspunde