Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #4  
Vechi 03.01.2016, 20:18:54
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Eu nu insult spunand adevarul!Daca un peste se autonumeste balena e treaba lui,dar eu care vad ca e peste nu pot sa ii spun balena.Biserica universala catolica are drep cap pe Mantuitorul,care a trimis in lume in locul Sau Duhul Sfant si nu pe papa de la Roma!Asa ca nu este o biserica catolica desi se autonumeste asa!Asa ca este pacat sa zici ca e catolica fiinad aceasta biserica in fapt anticatolica.Sfanta aceea a fost tratata si cu fierul inrosit pt a opri niste sangerari,dar una dintre legende zice ca nici asa nu au fost oprite acele sangerari.Biserica papala cand a fost canonizata (termen mai pe intelesul multora de pe forum)a lasat deoparte profetiile ei pt ca erau sub semnul falsificarii.Serafia este o sfanta cunoscuta cu supranumele de mai tarziu Veronica.Nu este clar pt mine cu biserica papala-romana.In scrierile vechi exista denumirea de biserica catolica ortodoxa.Apoi s-a omis aceasta din titulatura datorita neglijentei unor copistiDatoram ceva poate martirilor ortodocsi romani ucisi de tunurile generalului Bucov pt impunerea uniatiei si de asemeni distrugerea de biserici ortodoxe romanesti!Si avem cativa sfinti romani in calendar care s-au opus lor!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote