Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.01.2007, 23:53:44
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Domnul Hristos este capul Bisericii si Biserica este numita mireasa Lui.Deasemenea Duhul Sfant isi implineste lucrarea Sa,in si prin Biserica,prin sfintele taine.Biserica este maica noastra duhovniceasca si cine nu are Biserica de mama nu are pe Dumnezeu de Tata.De aceea mantuirea omului se realizeaza in si prin Biserica.Evreii vor fi judecati dupa legea V.T.,iar cei care n-au auzit de Hristos dupa Legea naturala pozitiva inscrisa de Dumnezeu in sufletul fiecaru-i om inca de la creatie.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.01.2007, 00:08:12
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Tin sa te corectez:asta era inainte de venirea Mantuitorului,respectiv inainte de cele 10 pounci date lui Moise.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.01.2007, 00:08:47
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de mioara
Pentru toate intrebarile tale s-au dat raspunsuri pe alte topice(sau topicuri-cum vrei).Nu are rost sa o luam de la capat.
Steiner nu este tot un "altul" pt. tine la fel cum sunt Sfintii parinti "altii" pt. mine( daca intelegi ce vreau sa spun). Si de ce sa crezi un eretic in locul unui ortodox?
Asta nu pricep: de ce toti ereticii sunt acceptati cu citate si Sfintii Parinti , nu?
Eu inca trag sperante ca forumul asta este CRESTIN-ORTODOXsi invataturile Bisericii Ortodoxe si a Sfintilor Parinti trebuie sa aiba prioritate pe acest forum. Dar daca intre timp forumul s-a transformat sa ma anunte si pe mine cineva ca nu mai are rost sa stau pe aici.
Dumnezeu mi-a dat minte ca sa cercetez si sa aflu calea care sa ma duca la El, si nu cred ca o voi afla in cartile ereticilor. In loc sa cautam sa aflam ce are Hristos sa ne ofere, ratacim pe cai straine unde nu vom intalni decat profeti si invatatori mincinosi. Dar nu-L vom putea gasi pe Dumnezeu care a coborat plin de iubire printre oameni.Dumnezeul nostru are un Nume pe care nu avem dreptul sa-L ignoram:Iisus Hristos. Si nu este "un principiu solar gnostic"ca la Steiner, ci este "DUMNEZEU ADEVARAT DIN DUMNEZEU ADEVARAT".Daca L-am cunoaste prin iubire si rugaciune nu L-am mai cobori in randul tuturor zeitatilor acestei lumi.
Cel mai tare ma dor cuvintele tale pt. ca spui ca esti ortodox si ca mergi duminica la biserica.De la altcineva as mai fi inteles, dar asa...
Doamne ajuta!
Pe mine Ortodoxia nu prea ma ajutat dar scrierile lui Rudolf Steiner da.
Tu te uiti la tv.???????
Ai vazut ce fac Ortodoxi.
Eu mam nascut Ortodox dar vreau sa devin un crestin daca intelegi ce vreau sa spun.
Ai dreptate sant foarte multi Sf. Ortodoxi care au invataturi foarte bune dar noua ne trebuie mai mult si no sa gasim in aceste scrieri.
Ar trebui sa ne aceptam chiar daca nu inpartasim aceleasi idei.
Eu pot sa te accept pe tine asa cum esti, tu dece nu poti???????
Cum cineva gandeste altfel imeideat se spune ce cauta pe sait alti oameni care nu sant Ortodoxi.
Si observ ca acei oameni care au o gandire mai variata(libera) parca sant mai Ortodoxi decat cei care isi zic ca sant Ortodoxi.
Ar trebui sa mergi in Biserici sa vezi ce fac enoriasii in timpul Slujbei.
Ei reprezinta Ortodoxia si nu Preotii pentru ca daca ei sar retrage din Ortodoxie sar pierde Ortodoxia.
Mie imi place Slujba in Biserica CRESTIN Ortodoxa de asta ma duc, si pentru faptul ca inteleg ce spune Preotul dar multi nu inteleg si se cam plictisesc, si atunci e normal sa discuti in timpul Slujbei,exact ca la scoala daca iti aduci aminte.
Daca tear minti un Ortodox ceai face ai mai crede altul???????
Ai citit vrodata ceva de Rudolf Steiner???????
draga ARHANGHELUL, e o moda veche romaneasca dar nu numai, e o metoda de autoaparare, de a ne face ca cunoastem si nu cunoastem in fapt mare lucru. Cu ce drept si cu cunostinte poti tu afirma ca [sant foarte multi Sf. Ortodoxi care au invataturi foarte bune dar noua ne trebuie mai mult. Afirmatia ta ne face sa credem ca ai citit toti sfintii Parinti. Si in legatura cu intrebarea ta daca toti sfintii parinti erau ortodocsi, iti voi spune DA? Biserica nu a recunoscut pe nimeni ca sfant parinte daca era vreo eroare in invatatura sa, iar daca s-a gasit o eroare in opera vreunui acesta a fost numit scriitor bisericesc si nicidecum sfant parinte. Te rog iarta-ma pentru tonul cu care iti scriu, dar nu afirma lucruri pe care nu le poti dovedi.
Iarta-ma daca te-am suparat
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.01.2007, 21:04:50
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Am mai trait sa o vad si pe asta crestin care crede ca parintele antropozofiei era crestin!!!!!!!! Pai faptul ca crede in existenta lui Iisus nu-i argument ca Steiner ar fii crestin. Ce diavolul nu crede? E crestin?
Scrierile lui Steiner au ajutat. Perfect . Nu vreau sa stiu la ce...dar mai crestin nu te-a facut cu siguranta. Cine vrea sa devina din botezat ortodox-crestin ortodox nu va reusii niciodata cu altceva decit cu scrierile crestinesti. Este ca si cum ai vrea sa vopsesti un perete in alb cu vopsea neagra!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.01.2007, 21:32:21
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Ar trebui sa va luati ochelarii de cal ca sa vedeti si in lateral.
Dmnul Nostru HRISTOS e unul iar Bisericile sau denumirile sant multe.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.01.2007, 21:34:54
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Ai vazut ochelari de cal vreodata? Ma indoiesc:D
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.01.2007, 23:50:46
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Draga Scorpius,
Nu stiu daca mai intri pe acest forum dar vreau sa-ti spun ceva ce am auzit si eu si mi-a placut tare mult. Centrul credintei noastre este Isus Hristos. Pentru noi crestinismul nu e o religie. O religie inseamna incercarea omului de a ajunge la Dumnezeu. Religiile, filozofiile, stiintele au incercat dintotdeauna sa ajunga la Necunoscutul. Insa in crestinism Necunoscutul s-a facut Cunoscut, El a venit spre noi. Deci e o diferenta mare. Evanghelie inseamna "Vestea cea Buna" si Vestea cea Buna este ca "Dumnezeu este cu noi", ca Dumnezeu insusi a venit la noi ca Sa se faca cunoscut.
Intelegi de ce nu putem purta un dialog normal cu alte religii si teorii? pentru ca pntru noi credinta noastra e de la Dumnezeu direct venita, iar celelalte, oricare ar fi sunt doar incercari de a se apropia de Dumnezeu. Si acestea nu inseamna ca nu s-au apropiat oarecat de El, dar nici nu se compara cu revelarea pe care Insusi Dumnezeu a facut-o. Intelegi sau nu?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.01.2007, 06:59:12
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

nu cred ca Dumnezeu vrea sa credem fara a cauta raspunsuri. nici eu nu inteleg destule lucruri. dar mai ntai trebuie sa discuti cu un duhovnic, preot, calugar. cu toata astea daca nu exista vointa din partea noastra, niciodata nu vom afla aceste raspunsuri indiferent cate carti am citi.totul e sa crezi fara nici o urma de indoiala
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.01.2007, 09:40:08
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Omu e liber sa cada!De la Adam incoace tot cade!Dar cine e crestin si intzelege spusele Mântuitorului nostru ca "Cine nu e cu mine e impotriva Mea",atuncia,dati-mi voie sa critic pe aceia care fiind botezatzi in Numele Lui,nu-si dau seama pâna unde ar trebui acea libertate sa fie.Caci,libertatea adevarata,spun eu,doar prin El se câstiga.Nu e musaiu libertatea din aceasta lume.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.01.2007, 09:51:58
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Caci e clar ca poate sa nu fie crestin si sa fie cu El,dar cine s-a botezat in Numele Lui si isi ia o libertate fara sfintzii parintzi,nu mai am ce comenta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunteti cu adevarat crestini? Zarathustra_revenind Generalitati 43 21.06.2010 00:42:04
Sunteti de acord cu noua lege data ? MIRELAMM Preotul 21 19.03.2010 19:48:58
"Voi sunteti lumina lumii!" Alex_Ciceu Preotul 0 18.07.2007 22:21:03