Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.01.2007, 23:26:45
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

ma bucur foarte tare ca ai specificat aripa Ortodoxa, altfel tot ce ai spus iti era rastalmacit. Probabil ca o sa repet ceea ce au mai spus alti frati, dar in Oastea Domnului este impartita, una ortodoxa si una cu o tenta puternic neoprotestanta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.01.2007, 12:12:30
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Intr-adevar,Danyel,frumos gând al lui Traian Dorz.Stii ce cred eu despre divortz la sotz-sotzie?Ca nu exista.Ma refer strict la sfânta taina a cununiei.Indiferent ca se impaca sau nu pe parcurs.Asa imi place sa cred si despre gramada aceea de ortodocsi lepadatzi de Dreapta credintza (nu e neaparat ca au plecat din Oastea Domnului si s-au "pocait",poate s-au lepadat si direct).Ca acea lepadare de dreptmaritoarea Biserica nu s-a facut.Sau nu s-a facut pe deplin.Ce greu e pentru neoprotestantzi sa intzeleaga ca eu,românul ortodox sunt crestin de mai demult de mine.Sunt crestin de la venirea maritului si intru tot laudatului apostol sfânt Andrei,aici,la noi,sper ca nu gresesc.Caci,Mântuitorul(din viatza sf.apostol Andrei)i s-a aratat si i-a spus:"Du-te,marturiseste-Ma te asteapta multi".Si i-a enumerat popoarele printre care si scitzii,adica si pe noi.Scuzati-ma am iesit putzin din topic
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.01.2007, 16:37:55
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Mandria = cel mai mare pacat capital.
Uitativa pe acest forum la ce scrie fratele Matei Vasilica :
http://www.oasteadomnuluiortodox.ro/forum/viewtopic.php?p=1184#1184

Si face parte din Oastea Domnului Sibiu.(cea care are aprobarea Sfantului Sinod) Si afost banat de pe acest forum :
http://www.oasteadomnului.ro/forum/. (forum care a apartinut domnului Sorin Tanase,membru OD-Sibiu, si care acuma e forumul oficial al Oastei Domnului Sibiu, www.rotld.ro => domeniul apartine : Asociatia Oastea Domnului - Str. Charles Darwin nr. 11 Sibiu)
Deoarece afost considerat un ortodox-conservativ, intolerant si fara "dragoste" fratesca, fata de "frati" de alte confesiuni crestine.

A scrie ca Biserica Romana nu e capabila sa ofere alternative... ca numai Oastea Domnului e singura capabila de acest lucru... ce e?
Uitativa pe aceste doua forume, si faceti-va voi insusi o parere. Veti vedea ca majoritatea se cred mai deosebiti, comparativ cu ceilati ortodocsi nemembri ai Oastei Domnului. Si ca defapt un ortodox, are nevoie pe linga Biserica neaparat sa fie si mebru al Oastei Domnului....
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.01.2007, 22:53:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Ce parere aveti despre Oastea Domnului? este o miscare pro sau contra ortodoxa? Apara si intareste credinta ortodoxa sau mai degraba aluneca catre partea protestanta?
Este vorba de o metafora, care simbolizeaza unitatea crestinilor intru dragoste pt. Dumnezeu. Orice miscare, sau grupare care poarta titulatura de "oastea Domnulu"iese di marea familie crestin-ortodoxa.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.01.2007, 03:12:09
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Iubiti frati, nu e bune sa vorbiti in necunostinta de cauza ca va faceti dusmani ai Bisericii si implicit a lui Hristos, cei din Oastea Domnului nu se cred mai superiori si nu spun ca e neaparat nevoie sa fi in OD ca sa fi mantuit, ei s-au grupat intr-o asociatie care vrea sa traiasca invataturile Bisericii mai intens, la fel ca si monahii, poate cineva sa-i condamne pe calugari ca se cred mai presus de ceelalti credinciosi? bineanteles ca nu! , necunostinta despre OD se datoreaza proastei informari, in OD sunt multi preoti ravnitori pentru Hristos si Evanghelie, or daca ei sunt in ratacire ca-L marturisesc pe Hristos si Evanghelia Sa, atunci care suntem drepti?....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.01.2007, 19:14:05
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Iubiti frati, nu e bune sa vorbiti in necunostinta de cauza ca va faceti dusmani ai Bisericii si implicit a lui Hristos, cei din Oastea Domnului nu se cred mai superiori si nu spun ca e neaparat nevoie sa fi in OD ca sa fi mantuit, ei s-au grupat intr-o asociatie care vrea sa traiasca invataturile Bisericii mai intens, la fel ca si monahii, poate cineva sa-i condamne pe calugari ca se cred mai presus de ceelalti credinciosi? bineanteles ca nu! , necunostinta despre OD se datoreaza proastei informari, in OD sunt multi preoti ravnitori pentru Hristos si Evanghelie, or daca ei sunt in ratacire ca-L marturisesc pe Hristos si Evanghelia Sa, atunci care suntem drepti?....
Dumneavostra insusi dovediti cat de aroganti si mandri sunt membri Oastei Domnului.
Dusmani ai Biserici? si implicid a lui Hristos?
Deunde pina unde o miscare este Biserica, sau chiar Hristos?
Nu am cuvinte... Insa mai bine va las in fanatismul dumneavostra, care va face orb in a vedea cate elemenete neoprotestante, contine si OD-Sibiu, total straine de invataturile BOR.
Critica fata de OD se datoreaza tocmai acestei atitudini, sunteti asa de fanatici si mandri, ca orice critica o considerati ca dusmanie, ca acel om are inteti rele fata de OD etc....
Domnule Danyel, daca OD-Sibiu ar trai intens numai invaturile Biserici, nu as avea ce critica, din pacate situatia e cu totul alta.
Exista vreo sansa ca Od-Sibiu, sa se reintoarca la invatatura Biserici? Eu zic ca nu, cu atata MANDRIE, cum sa se mai indrepte ceva?
Si lasati propaganda ca sunt preoti membri ai acestei miscari. Catre dansi, am o intrebare : De ce inchideti ochi fata de asemenea invataturi straine de BOR? Sa inteleg ca si pe dv. va apucat mandria si considerati OD mai important ca BOR?

Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.01.2007, 14:13:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sabina:

Eu sint autorul acestei postari:
http://www.oasteadomnuluiortodox.ro/forum/viewtopic.php?p=1184#1184

Cu aceasta ocazie as dori sa invit si alti utilizatori de pe acest forum sa participe la discutiile de pe forumul: http://www.oasteadomnuluiortodox.ro/forum/

Cind despre alternativele de care vorbea fr. Matei Vasilica se refera la cele de petrecere a timpului liber.
Omul este o fiinta sociala si are nevoie de un cadru social care dpdv crestin e bine sa fie "impregnat" totusi de valorile crestine.
Cunosc persoane care au ajuns la (neo)protestanti tocmai din cauza ca le-a lipsit acel cadru in care sa se manifeste atit ca fiinte sociale cit si ca persoane cu aspiratii spirituale.
Desigur, nu se poate imputa Bisericii acest lucru ci propriilor lor slabiciuni, socializarea valorind pentru ei mai mult decit Adevarul.

E adevarat ca cultele neoprotesante si chiar si Romano-Catolicii se implica mult mai mult in viata sociala a tinerilor organizand diverse activitati in idee de a-i tine mai aproape de comunitatea lor.
Este un aspect care desigur are avantaje cit si dezavantaje. A-i tine la Biserica nu e neaparat tot una in a-i forma ca oameni morali/duhovnicesti, in aceasta directie vointa persoanala (si mai ales familia) are un cuvant greu de spus.

Dar nu ar fi rau daca s-ar incerca si la noi aprofundarea acesti laturi cu un mare potential misionar.
Dar nu cred ca se poate sustine argumentat faptul ca prin lipsa unei implicari directe in aceasta latura, Bisericii ii lipseste ceva, iar singura solutie la acel "ceva" este "Oastea Domnului".
Exista desigur pe linga "Oastea Domnului" si alte organizatii de tineret (si nu doar) in Biserica Ortodoxa.
"Oastea Domnului" are o abordare specifica care nu e pe placul tuturor dintr-o serie de motive.
Insa e bine ca atunci cind incercam sa discernem aceste motive sa incercam sa facem diferenta intre obiectiv si subiectiv, intre particular si general.

Ca de ex. nu cred ca se poate spune obiectiv (si sustine cu argumente) ca "Orice miscare, sau grupare care poarta titulatura de "oastea Domnulu"iese di marea familie crestin-ortodoxa."

Ii dau dreptate lui Danyel (desi formularea nu prea e corecta) ca a vorbi impotriva "Oastei Domnului" intr-un mod nepotrivit inseamna a fi totusi impotriva Bisericii deoarece, Sf. Sinod a acordat binecuvintare acestei miscari cu sediul la Sibiu (nu si celei/celor cu radacini la Simeria) si o sustine in masura posibilitatilor.
Deci este o recunoastere a unei stradanii intr-o directie sanatoasa.
Ca mai sint cazuri si situatii in care unii se dovedesc inca tributari unei laturi mai nefericite a istoriei acestei miscari nu trebuie sa fie transformate in capete de acuzare ale intregii miscari per ansamblu.
In plus, sint schimbari care cer timp si nu putin..
Pe masura ce lumea ortodoxa o sa devina mai constienta (la modul corect) de aceasta miscare, va veni poate/sper si acea intelegere si atitudine prin care lucrurile care sint inca tulburi vor fi puse pe un fagash bun.

Faptul ca nu exista o delimitare clara intre latura protestanta si cea ortodoxa din "Oastea Domnului" este o problema a Sibiului si aici din pacate mai este de lucru pe mai multe directii.
Multa vreme a lipsit convingerea (si intr-o anumita masura inca mai lipseste) ca ostasii de pe latura ortodoxa ar trebui sa se delimiteze de cei de pe latura protestata, atit la nivel individual cit si ca organizatie per ansamblu.

Materialele despre cele doua organizatii care activeaza sub aceeasi denumire de "Oastea Domnului" au mai mult o circulatie interna. Ceea ce se arata lumii ortodoxe e mai mult o fatzada, nu prin faptul ca ar fi tocmai fals ci atit prin faptul ca reprezinta o perspectiva inexacta, incompleta.

Si unul din aspectele cele mai importante cred ca este acela ca "Oastea Domnului" nu poate pretinde mai mult respect din partea lumii ortodoxe decit e capabila sa inspire prin oamenii care ii are in prezent.
Si desi are in frunte chiar teologi remarcabil (par. Vasile Mihoc de ex.), din pacate prea multi altii au iesit si ies in fatza in baza "voluntariatului laic" dar nu numai, cu atitudini si idei nu tocmai potrivite cu acea simbioza cu lumea ortodoxa spre care ostasii ar trebui sa tinda.

Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.01.2007, 16:01:03
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Recunosterea si binecuvantarea caracterului LAIC al miscari Oastea Domnului, nu presupune acordarea dreptului de-a vorbi in locul Biserici.
Numai fanatici si sectari se cred in drept de-a face pe altii dusmani ai Biserici si a lui Hristos.
Exceptie fac Sfinti care chiar au acest drept, insa acesti nu folosesc prea des asemenea caracterizari.

Iar argumentul dv. e complect ilogic din perspectiva religioasa, asa multi preoti BOR critica OD, ca Biserica ar fi plina de dusmani care sunt insusi prelati ai ei...

Iar despre elemente neoprotestante in randul OD-Sibiu, scrieti chiar dv. de exemplu la instrumente muzicale pe acest forum http://www.oasteadomnuluiortodox.ro/forum/ si pe cel oficial, banuiesc ca ati scris sub numele de Alin...

Nu doresc sa aduc si eu exemple personale, deoarece gasesc totusi buna intentia intemeiatorului miscari OD.
Pacat ca Mandria si-a facut locul printre membri ei si numai pot recunoste ca mai fac si greseli.
Respect optimismul dv., insa felul in care se desfasoara lucrurile in OD arata o tendinta spre sectarism si spre o despartire de Biserica.
Va fi frumos daca vitorul ma va contrazice.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.01.2007, 18:48:00
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Draga sabina, Oastea Domnului nu s-a vrut altceva decat o trezire la credinta a oamenilor departati de Dumnezeu si de Biserica, Bineanteles ca aceasta organizatie nu este perfecta, are multe "bube" la fel cum avem cu totii, dar nu e bine sa generalizezi ceea ce cunosti tu despre OD, mandrria intradevar ne paste pe toti, fie ca suntem in OD sau doar in Biserica, nu suntem fanatici, si nu-i vedem dusmani pe cei care nu sunt in OD, despre apostolatul laic vreau sa spun ca fiecare suntem chemati sa-L marturisim pe Hristos si sa nu ne rusinam de El, despre instrumentele muzicale, intradevar nu-si au locul in sfintele slujbe ale Bisericii, dar adunarile Oastei nu sunt slujbe nici ierurgii, sunt simple adunari in care se vesteste credinta si pocainta la fel ca in Biserica, Daca OD e intradevar atat de rea, ce facem cu multimea de credinciosi din OD? ii condamnam la focul vesnic? dar cu tinerii care in loc sa-si petreaca noptile prin cluburi si discoteci, il slavesc pe Dumnezeu in Biserica Sa prin aceasta modalitate OD! si lor le spunem ca sunt rataciti? ei mai bine ar trai ca "turma" ca am fi multumiti nu? Cunoastem situatia de la Simeria, acestea sunt doar ostasi dar nu ai Domnului! Par Vasile Mihoc este unul dintre cei mai mari teologi din tara, daca el nu se insala cu privire la OD, atunci eu de ce m-asi crede mai "teolog" decat altii, facandu-ma partasii nesfarsitelor discutii pierzatoare si uitand sa ma ingrijesc de suflet, fratilor nu luptati impotriva OD, lasati-o sa-si faca misiunea care i-a fost incredintata si stati linistiti OD Sibiu nu se va rupe de ortodoxie ci o va intarii
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.01.2007, 11:55:28
sabina sabina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.01.2007
Mesaje: 17
Implicit


"Oastea Domnului nu s-a vrut altceva decat o trezire la credinta a oamenilor"

Da, ce s-a vrut e un lucru frumos, insa la ce a ajuns e daunator pentru Biserica, defapt a ajuns sa fie un instrument de propaganda a neoprotestantilor.


"dar nu e bine sa generalizezi ceea ce cunosti tu despre OD,..... Cunoastem situatia de la Simeria..."

Si eu cunosc situatia de la Simeria, si daca scriu despre OD ma refer strict la Od-Sibiu. Iar ce cunosc despre OD, cunosc dupa ce am vazut in Adunarile OD-Sibiu din 6 mari orase ale tari.
Ce sa predicat acolo, cum se desfasoara Adunarea, totul seamana mai mult cu confesiunile neoprotestante decat o adunare a Biserici, hai sa nu exagerez, mai bine zis ca un hibrid intre Biserica si neoprotestanti.


"nu suntem fanatici"

20% poate maximul de 30%? din membri OD, nu sunt fanatici, si imi cer scuze fata de dansi, deoarece nu am scris ca exista si asa ceva in OD...
Insa majoritatea dintre ei sunt "handicapati" in cunostinte de credinta, prea naivi si prea inculti cand e vorba de dogama ortodoxa.
Singur lucru bun, in ultima vreme, sunt preoti ca Par Vasile Mihoc, care doresc sa readuca Od pe drumul credintei.


"sunt simple adunari in care se vesteste credinta si pocainta la fel ca in Biserica,"

Aicea este "buba" cea mare!! Nu vestiti credinta ca in Biserica, si a avea pretentia ca o faceti, duce la interpretari false despre Biserica, in plus nici nu aveti dreptul si nici stadiul duhovnicesca sa o vestiti. Exceptie sunt Adunarile in care se afla un preot(nu sunt asa de multe, dar exista), insa membri obisnuiti Od care interpreteaza si practica fantezist credinta nu fac decat sa sminteasca oameni.
Si daca tot scri de vestirea pocaintei... Poate imi explici cum e vestita pocainta?
Nu doresc sa fiu "rea", la unii mebri OD-Sibiu, suna pocainta ca la neoprotestantilor,total diferit de dogma Biserici.
Hai inlaturam dubile, si explicam ce intelegi tu prin pocainta. Si mai ales cum crezi ca ar trebui sa practice un adevarat credincios pocainta ??


"Par Vasile Mihoc este unul dintre cei mai mari teologi din tara, daca el nu se insala cu privire la OD, atunci eu de ce m-asi crede mai "teolog" decat altii,"

Poate la "handicapati" mintali din Od tine un asemenea argument, la mine nu, eu nu sunt nici fanatica si nici inculta religios.
Am tot respectul pentru Par Vasile Mihoc, dansul incerca sa salveze OD de pe drumul ratacitor pe care merge.
Am ascultat predicile si spusele dansului, la radio dar si in biserica, dar ce spune el nu se practica in OD, decat decatre un numar minor de membri.
Aceste genuri argumente este tipic membrilor OD, pune un nume cu o reputatie impecabila in fata, si lasa sa se inteleaga ca acel om ar legaliza idiologia neoprotestanta din randul Od ca find defapt dogma corespunzatoare BOR, in realitate se cred mai presus decat acel om si raman pe dumul lor al pierzaniei.


"facandu-ma partasii nesfarsitelor discutii pierzatoare si uitand sa ma ingrijesc de suflet, fratilor nu luptati impotriva OD, lasati-o sa-si faca misiunea care i-a fost incredintata si stati linistiti OD Sibiu nu se va rupe de ortodoxie ci o va intarii"

Ca critic unele aspecte practicate de OD? ma voi pierde? Stiti ca este de datoria fiecarui ortodox de-a nu inchide ochi in fata ereziei? Este de datoria fiecaruia a lua atitudine, altfel se face vinovat de pacatul pe care nu a incercat sa-l opreasca.
Nu lupt impotriva OD, ci lupt impotriva elementelor straine de BOr pe care aceasta miscare le propaga in randul populatie, insa nu vad cum sa inteleaga uni fanatici acest lucru.
Cand isi va face OD misiunea conform ortodoxiei, atunci va fi un intaritor al Biserici, pina atuncia nu face decat sa slabesca Biserica, intr-o vreme care si asa este destul de grea pentru Biserica.


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 09:35:35
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 28.06.2010 23:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 15:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 22.02.2007 23:03:48