Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2024, 12:00:47
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 304
Implicit G. SIMION / AUR – „parazitism”, trădare, șarlatanism, lichelism, extremism, impostură

Deschid această dezbatere, chiar dacă pe alocuri m-am mai pronunțat asupra a diferite aspecte legate de cele două „entități” menționate în titlu, însă acum încep să cred că am ajuns cumva la caracterizarea acestor fenomene în esența lor, să zic așa, cu anumite rezerve, evident, însă toate acțiunile „entităților” nu fac decât să confirme concluziile la care am ajuns, pe bază de argumente juste.

Chiar relativ recent am observat o nouă acțiune abjectă de „parazitare” a unei alte valori a societății românești, mă refer la Puric Dan, cel care a acceptat din nefericire, și nu este prima greșeală de tip asociere mediatică absolut inadecvată a acestui om extraordinar și în calitate de artist și în cea de conștiință a societății românești, deci care a acceptat să intre în jocul de „parazitism” politic, imagistic pe care l-a făcut „suveranistul” koșer Georgică „Panaramă” Simion, zis și Georgică „Che Gargara”, anume este vorba despre o așa-zisă „competiție”, o aberație fără niciun sens, din interiorul AURului pentru o așa-zisă candidatură, dar nu la președinția acestei adunături, ci la cea a României. Nu este prima oară când acest șarlatan politic de cea mai joasă speță (Simion) face astfel de lucruri, de „parazitări” ale imaginilor sau chiar personalităților altora în comparație cu care el este realmente „un nimeni în drum”. Am observat și în trecut mai ales la anumite televiziuni, că Simion fie avea o poză pe ecran pusă alături de poze ale unor personalități marcante, deși faptele lui și „ideile” lui nu au nicio legătură cu acele persoane, fie i se afișa imaginea în timpul unei dezbateri cu direcții conservatoare sau suveraniste, el neavând în realitate nicio legătură cu valorile și dezbaterile respective, am observat deci că este un mecanism clar de manipulare a unor anumite categorii de oameni prin această permanentă „parazitare” prin asociere, pentru ca unii oameni să fie induși în eroare, să fie manipulați cu privire la așa-zisa „valoare” și la așa-zisele „intenții bune” ale acestui personaj sinistru, suprarealist, aproape inimaginabil, G. Simion. (Apropo de astfel de „jocuri”, chiar și Târziu C., care nu a fost amestecat în general în astfel de manevre, s-a prezentat odată cred că pe la RTV ca fiind „noul Dragnea”...)

Cred că o să spun mai multe în alte postări, dacă va fi cazul, despre implicările lui Puric Dan în aceste manevre ticăloase ale AURului și ale lui Simion, însă acum nu pot să nu observ că lui Puric i s-a tras preșul de sub picioare, ceea ce era evident de așteptat, când recent probabil a fost încurajat să iasă în public cu declarații cum că va fi viitorul candidat susținut de AUR la președinția României, pentru ca ulterior „AURiferii” să iasă cu alte precizări, cum că ar fi doar o „testare”, terfelindu-i imaginea încă de la început, ceea ce era de așteptat, pentru că vorbim de Simion și de AUR. Puric a avut o reacție acidă, și s-ar putea ca în viitor Simion să aibă probleme pentru atitudinea lor față de Puric și nu doar față de el.

Oricum, acceptul lui Puric Dan de a intra în aceste jocuri, pentru că este vorba și despre așa-zisul nou „referendum pentru familie”, este greu de calificat, având în vedere ceea ce urmăresc Simion și AUR în realitate sau ceea ce urmăresc alții prin mijlocirea acestor impostori incalificabili.
Reply With Quote