Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.04.2009, 00:04:24
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Doamne fereste!
asa am spus si eu nina ! Nu amputea schimba subiectul ca la noapte vreau sa visez frumos nu la pomohaci si Mosuni in saracie sa-l duca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2009, 00:07:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Noapte buna tuturor!

Psalmul 1
1. Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioșilor și în calea păcătoșilor nu a stat și pe scaunul hulitorilor n-a șezut;
2. Ci în legea Domnului e voia lui și la legea Lui va cugeta ziua și noaptea.
3. Și va fi ca un pom răsădit lângă izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa și frunza lui nu va cădea și toate câte va face vor spori.
4. Nu sunt așa necredincioșii, nu sunt așa! Ci ca praful ce-l spulberă vântul de pe fața pământului.
5. De aceea nu se vor ridica necredincioșii la judecată, nici păcătoșii în sfatul drepților.
6. Că știe Domnul calea drepților, iar calea necredincioșilor va pieri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2009, 00:13:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
asa am spus si eu nina ! Nu amputea schimba subiectul ca la noapte vreau sa visez frumos nu la pomohaci si Mosuni in saracie sa-l duca

Uite un gand frumos pentru noapte buna pentru tine si pentru Anca, ce va duceti la culcare:

http://www.copilul.ro/biblia_Painea_sfantului_11.html




Acest link l-am primit si eu astazi, si mi-a placut enorm de mult!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2009, 00:20:22
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Uite un gand frumos pentru noapte buna pentru tine si pentru Anca, ce va duceti la culcare:

http://www.copilul.ro/biblia_Painea_sfantului_11.html




Acest link l-am primit si eu astazi, si mi-a placut enorm de mult!!!
Frumos foarte frumos! Dumnezeu sa-i aiba in paza pe toti copii si pe mamicile
lor! nemai auzim noi Nina
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2009, 01:57:17
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Desi nu-mi plac filmuletele de genu asta, m-am uitat si eu fortat la cateva scene si nu m-a impresionat cu nimic. Suspect, mie-mi amusina a secta ce s-a intimplat pe acolo. Da, de ce plangea preotu? sa fi fost faze din alea cu manifestarea duhului sfant? brrrrrrrrrrrr nici nu vreau sa aflu....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.04.2009, 03:34:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor da sunteti siguri ca aceea e biserica crestin ortodoxa din Arhiepiscopia Albei-Iulia?
Eu nu cred.
Chiar daca e preot crestin ortodox...nu vedeti ca preotul ala e preot la doua sate?
E cineva pe aci dornic sa se duca sa inlocuiasca pe preotul de acolo sa slujeasca Sfanta Liturghie in locul preotului de acolo?
Mai intai ar trebui sa fie hirotonit preot nu?
Cum e cum nu e aceia au Sfanta Liturghie acolo...ce sa faci asta e.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.04.2009, 04:37:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pentru vindecat ranile sufletesti care s-au produs ascultand predica de mai devreme:
varianta de la mrea Putna:
http://www.youtube.com/watch?v=ovpgWijZAgU
varianta de la mrea Sihastria:
http://www.crestinortodox.ro/manasti...irile-pastilor
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.04.2009, 04:49:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Despre rugaciunea cu ochii inchisi va dau raspuns de la Sfantul Ioan Damaschinul caruia se stie ca i-a fost lipita mana de catre Maica Domnului; ca sa intelegeti de ce eu folosesc Sfintele Icoane cand ma rog:
"Apostolii au vazut pe Domnul cu ochii trupului,pe apostoli altii,iar pe mucenici altii.Si eu pentru ca am fost zidit din suflet si trup,doresc sa-i vad si cu sufletul si cu trupul si sa am o doctorie, care sa ma fereasca de orice rau. Vazand, ma inchin la ceea ce se vede , nu ca la Dumnezeu,ci ca la o icoana cinstita a celor cinstiti.
Tu,probabil,pentru ca esti inalt si imaterial si ai ajuns dincolo de trup,si oarecum fara de trup,dispretuiesti tot ceea ce se vede. Eu insa, pentru ca sunt imbracat cu trup,doresc sa fiu in chip trupesc in legatura cu cele sfinte si sa le vad. Tu,care esti inalt,coboara-te gandului meu smerit, ca sa-ti pastrezi inaltimea ta."
(din "Cultul Sfintelor Icoane" de Sfantul Ioan Damaschinul traducere de parintele Fecioru.)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.04.2009, 05:15:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dumnezeu sa ma ierte ca am ras de fratii mei nevazand barnele din ochiul meu si vazand paiul din ochiul lor...
"Sau de pacatul fratelui meu am ras iar pacatele mele sunt nenumarate"...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2009, 11:55:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Te insheli mereu emanuel2007, shi n-am ce-tzi face, ca oricat te-am povatzuit, tot vezi in altzii barna, asha ca shi aia stilishtii ce tzin randuiala veche, care nu e rea randuiala, dar ei sunt rai ca s-au umplut de duhul mandriei shi neascultarii, shi nu au Harul, deci ii ashteapta Dumnezeu sa se reintoarca la pocaintza shi sa nu faca ei rebotezari shi tot felul de chestii spun ei cf sf Canoane, calcandu-le mai ceva prin osandiri shi judecatzi shi in loc sa se fereasca de CIE shi CMB, ei se revolta shi barfesc pe ceilaltzi ortodocshi, deci dumneata iarashi faci jocurile motanului dandana ori danila perpeleac, crezandu-te paremise o cioara vrednica ce aduce carne sf Ilie ori o pana dreptului Enoh... strigand mereu "scra-scra"... sc de la scamatoriile antichristice...

poi acest profesor Vladimir Pustan am impresia ca este din Oastea Domnului, deci este intru Ortodoxie shi intru Trambitza nr 1, adica intru trambitzarea Domnului prin preotul Sau Iosif Trifa... caruia i s-au ridicat anatemele shi i s-a reabilitat memoria deci i s-a recunoscut jertfa sa bineplacuta lui Dumnezeu de intemeietor al Oastei Domnului

deci iarashi ma iarta ca opresc dezinformarile tale... shi insinuarile... poi cine tzi-a pus dumitale sita ori unditza in mana? cine tzi-a dat de lucru la cernerea asta? sau sa fi ajuns intre timp inger? ori eshti intru puterea de la Dumnezeu a sf Ilie ori a dreptului Enoh?

poi sigur ca te-a speriat asemanarea intre predicile sectantzilor de diferite tipuri shi predicile Trambitzashilor... dar nu asemanarea shi tonul shi forma discursului este ceva ci ceea ce poarta unii in inima lor, pe fatza ori pe ascuns, asha ca shi Arie... ori altzii

deci itzi recomand sa bei din apa de la Ariesheni ca sa potzi sa-i zici ereticului sectant ortodox interior din tine insutzi:
Arie-ieshi!... shi abea apoi, daca mai ai vreme sau mila shi de altzii, potzi sa sfatuieshti cu duhul blandetzii pe "dreptzi"...

ma iarta ca m-am aflat in treaba, dar parca l-am auzit cantand pe acest Vladimir Pustan pe TV shi a cantat frumos, shi pot sa afirm ca a vorbit chiar foarte Bine in Biserica Domnului la invitatzia preotului din Moshuni... un preot plin de Har de la Dumnezeu....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15