Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2013, 23:11:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Autotrofii

Motto: ”Scris este că nu numai cu pâine va trăi omul,
ci cu orice cuvânt al lui Dumnezeu.”

Știu că este undeva pe forum un topic despre acel indian bătrîn care nu a mai mîncat și băut practic toată viața lui. Ideea e că omul nu-i un caz unic.

Aici veți găsi mai multe cazuri de astfel de oameni. Dar nu de asta deschid topicul, ci ca să vedeți filmul de mai jos:

http://www.youtube.com/watch?v=5p5ewQ9Z-7g

Este vorba despre un cuplu de tineri care de vreo 4 ani nu au mai mîncat și băut aproape nimic, afară de cîte un suc, rar, la întîlnirile cu amicii lor. Dar faza cea mai tare este că oamenii au un copil sănătos care a fost conceput și s-a dezvoltat armonios în acest răstimp, cît ea a postit în felul ăsta! Analizele lui și ale mamei au ieșit perfecte, iar bebelul are un an și ceva și nu a mîncat decît lapte matern...

Dincolo de concepțiile lor religioase pe care evident că trebuie să le filtrați, merită să aruncați o privire peste interviu.

Am citit și am auzit despre oameni înduhovniciți care au dus o asceză severă în pustie pînă la nivelul supraviețuirii numai cu dumnezeiasca împărtășanie, dar iată că există mii de alte exemple în lume de oameni ”imaterialnici” ce duc o viață obișnuită.

Evident că șarlatanii se exclud, că există și exemplare care mint.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote