Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.11.2015, 21:02:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Asa-zisele date sunt niste aiureli ale unor monahi cu perceptia viciata de prea mult folclor cipofob si prea mult stat la chilie.
Am citit si eu brosura aceea, cu multi ani in urma. Se vede ca e scrisa de niste calugari mai incepatori, mai dedati mai putin cu rugaciunea sau rucodelia si mai mult cu fanatismul. E de tot rasul. Numai din contradictie, si tot iti vine sa asculti excat ce condamna ei.
Iti vine sa asculti melodiile invers ? :)
  #102  
Vechi 12.11.2015, 21:59:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Speculații stupide cu iz psihologist.
Voi ca oameni cu bun simț, probabil fără a avea studii academice în psihologie ori mari investigații pe cont propriu, le-ați sesizat deja ca fiind deplasate, invalide.
În ce mă privește, pot să îmi asum riscul, ca psiholog, să afirm că aserțiunile astea teribiliste despre muzica întoarsă pe dos și altele asemenea sunt bazaconii, mai întâi, apoi sunt dovezi limpezi că unii dintre noi ar face bine să își mai facă din când în când câte un control în context de asistență calificată.
Dacă e gând de bunăvoință, cumva. Doamne ajută!
  #103  
Vechi 12.11.2015, 22:27:53
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Iti vine sa asculti melodiile invers ? :)
Nu. :) Insa Black Sabbath si Napalm Death si Morgoth si Immolation la greu, mai demult. Si zero efecte sociale sau spirituale aiurea.
  #104  
Vechi 12.11.2015, 22:34:57
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Hai ma nu mai minti. Ca daca auzi de Led Zeppelin crezi ca-i vreo marca de televizor HD.
Mie imi plac mai noi, de la Testament incoace. Aia vechi nu au asa multe efecte sonore si asa texte misto ca astia noi. Sunt prea linistiti.
  #105  
Vechi 12.11.2015, 22:38:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Nu. :) Insa Black Sabbath si Napalm Death si Morgoth si Immolation la greu, mai demult. Si zero efecte sociale sau spirituale aiurea.
Asa credem toti. Ca zero efecte. Dar cine stie... :D

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Mie imi plac mai noi, de la Testament incoace. Aia vechi nu au asa multe efecte sonore si asa texte misto ca astia noi. Sunt prea linistiti.
Fals ! Aia aveau texte mai bune. :)

Vezi ca-i si the Old Serpent pe acolo.
  #106  
Vechi 12.11.2015, 22:50:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Si daca vrei sa asculti si muzica asculta The ghost song - tot de la Doors. Rar auzi astazi asa o melodie bine facuta.

Parerea mea este ca aia despre care noi credem ca-s mai soft, erau mult mai bagati in chestii din astea dark. Cei care canta acum, mai mult se maimutaresc.
  #107  
Vechi 12.11.2015, 23:12:49
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si daca vrei sa asculti si muzica asculta The ghost song - tot de la Doors. Rar auzi astazi asa o melodie bine facuta.

Parerea mea este ca aia despre care noi credem ca-s mai soft, erau mult mai bagati in chestii din astea dark. Cei care canta acum, mai mult se maimutaresc.
Vroba regretatului Toma Caragiu: "Avantaj, eu" (in cazul de fata, ca eu ascult din astia noi). Yeah, daca as avea talent, cunostinte solide de muzica si bani, as crea o trupa numita Vitiate. Iti dai seama ce gen ar fi, cu texte anti-occidentale si sanguinare la modul apocaliptic. Da, stiu, nu o sa ma maturizez vreodata. Lasciate ogni speranza...
  #108  
Vechi 17.11.2015, 21:09:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
În care carte ziceați că scrie despre prima universitate din lume, cea de la Standford ?

STANFORD...unii mai au si tastatura mai veche,eu de ex,si atentia mai mica la astfel de greseli de tastatura.
__________________
  #109  
Vechi 17.11.2015, 22:25:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Cititi aici cartea despre care am vorbit satanismul in muzica rock

http://www.ziaristionline.ro/wp-cont...uzica_rock.pdf
__________________
  #110  
Vechi 17.11.2015, 22:41:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Un alt punct de vedere :

De la metal la creștinism – vedetele rock și Hristos

Motto: „Să bei bere e ușor. Să îți răvășești camera de hotel e ușor. Dar să fii creștin, ăsta-i lucrul greu. Asta-i adevărata răzvrătire” (Alice Cooper).

Puțin mediatizate la MTV, tratate drept niște excentricități în presa muzicală, adesea șocante pentru fani, ele totuși există! E vorba de cazurile unor rockeri celebri, vestiți în trecut pentru excesele vieții lor, consumul de alcool și droguri, ateism și satanism, care astăzi nu fac un secret din credința lor în Hristos. Nume precum Nicko McBrain, Dave Mustaine, Alice Cooper, Michael Kiske, David Ellefson, Peter Steele sunt binecunoscute pe scena metal. Ceea ce se cunoaște mai puțin este o alegere pe care aceștia au făcut-o într-un anume moment al vieții lor, care i-a așezat pe un alt făgaș lăuntric. Vom încerca în cele ce urmează să vă împărtășim câteva din aceste istorii aparent implauzibile, care, până la urmă, arată un singur lucru – că Hristos este viu și se descoperă oricui se deschide înspre Adevăr.

Cum s-a înmuiat o inimă de... Iron

În 1982, undeva în Anglia, o trupă de heavy metal numită Iron Maiden urca în topuri cu o repeziciune uimitoare. Numărul fanilor ajunsese uriaș, răspândiți în Statele Unite, Europa și Asia. Unul dintre cei ce contribuiau la acest succes era și bateristul londonez Nicko McBrain, recunoscut pentru personalitatea și precizia percuției sale. Pentru el, stilul de viață s-a schimbat o dată cu venirea la Iron Maiden. Fiecare album însemna o creștere a faimei în toată lumea, cât și a încasărilor de pe urma albumelor.
După câțiva ani de turnee aproape neîncetate, Nicko a cunoscut-o și s-a îndrăgostit de Rebecca, cu care s-a căsătorit la scurtă vreme. Într-unul din turneele cu Iron Maiden, Nicko s-a îndrăgostit și de Florida, hotărându-se să se mute acolo cu casa – acolo s-a născut și primul copil al cuplului, Justin. Nicko a continuat să cânte și să meargă în turnee cu Iron Maiden, pe când Rebecca stătea acasă, cu fiul lor. În acea perioadă, ea l-a descoperit pe Hristos. N-a durat mult până ce Nicko a băgat de seamă schimbarea: „Veneam acasă și soția mea citea din Biblie!”. Într-o dimineață, zăcea în pat, epuizat fizic după un turneu intensiv. Rebecca l-a trezit și l-a întrebat dacă vrea să vină cu ea la o biserică din zonă. „I-am zis: «Nu pot, du-te fără mine»”, își amintește el. Rebecca a stăruit, iar Nicko n-a mai putut să doarmă și s-a decis să se pregătească să se alăture familiei sale, și – fără să știe – de o întâlnire cu Hristos...
„Ajunși acolo, nu-mi amintesc ce s-a întâmplat, doar că, în mijlocul uneia dintre cântări, am început să plâng. Stăteam acolo, pur și simplu, zicându-mi: «Ce se petrece cu mine? Nu m-am îmbătat noaptea trecută... ce-i cu mine?»”. Când a auzit rostite cuvintele „Dacă vreți să-L cunoașteți pe Hristos, trebuie să vă deschideți inima și să-L chemați!”, Nicko a izbucnit iarăși în plâns. Toți anii de alergătură și de viețuire după poftă au ajuns într-un punct de criză, când Nicko s-a întâlnit cu Cel ce l-a făcut. „Am știut atunci că trebuie să citesc Scriptura. Am împrumutat-o pe cea a soției mele și-am început de îndată să citesc Evangheliile”. Stăruințele și rugăciunile Rebeccăi nu au rămas nerăsplătite, căci Nicko declară astăzi: „Am de atunci această «relație amoroasă» cu Hristos în inima mea. Oamenii se întreabă mereu ce vor zice când vor sta cu Dumnezeu față către față. Eu cred c-o să-I zic doar: «Te iubesc. Chiar Te iubesc»”.
Albumul Iron Maiden din 1986, „Somewhere in Time”, conține o piesă pe nume „Heaven Can Wait” („Raiul poate aștepta”). Dar Nicko, ce și-a întâlnit menirea în Florida, spune: „mă simt încă de pe acum ca în rai”.

De la „In My Darkest Hour” la „Shadow of Death (Psalm 23)”

Dave Mustaine este un personaj care nu prea are nevoie de multă prezentare, celebru datorită perioadei sale scurte, dar intense, alături de Metallica, când a compus piese pentru primele două albume, dar mai ales datorită a ceea ce a urmat. Dat afară din pricina exceselor sale comportamentale (greu de suportat până și de colegii săi de trupă de atunci!), Mustaine, posesor al unui talent înnăscut, însă și al unui orgoliu pe măsură, decide că poate fi cel puțin pe măsura fostei sale trupe, și înființează Megadeth. Ajunși vestiți în scurtă vreme pentru stilul muzical extrem de rapid și tehnic, dar și pentru concertele electrizante, Mustaine și noii săi tovarăși se dedau tot mai mult unui stil de viață distructiv, despre care el va declara mai apoi: „Oamenii se tem să meargă în iad, dar eu am fost acolo”.
În timp ce popularitatea îi crește, Mustaine trece prin tot mai multe crize personale profunde. Apogeul are loc în 2002, când, în urma unui accident din spitalul unde se trata pentru piatră la rinichi, rămâne fără abilitatea de a-și mai folosi mâna la cântat. „Credeam dintotdeauna într-un Dumnezeu, dar după rana de la braț lucrurile s-au schimbat complet. Mi-am revăzut la rece și obiectiv întreaga înțelegere a celor religioase și duhovnicești, și m-am predat cu totul! Am încercat vrăjitorie, magie neagră, am citit biblia satanică – ce aveam de pierdut? Mi-am dat seama că Dumnezeu are toate răspunsurile, iar eu doar încerc să ghicesc. Am început să învăț mai multe despre Hristos și viața mi s-a schimbat. Nu înseamnă că vă oblig să fiți creștini sau că de acum sunt mai bun ca voi, doar că încerc să fiu un om mai bun”. Deși doctorii îi spun că paralizia va dura întreaga viață, în mod uimitor Mustaine se recuperează și în doi ani revine pe scenă, însă ca un „nou Dave”.
Nou-găsita sa credință este supusă încercării în 2005, când refuză să urce pe aceeași scenă cu niște formații fățiș sataniste: „Am făcut asta pentru mi-am schimbat viața și convingerile spirituale acum trei ani, chiar dacă unii s-au supărat. Dar să faci o schimbare care-ți afectează viața și apoi să nu te porți potrivit ei înseamnă că n-ar mai fi o schimbare, nu? Am devenit creștin, și acum îmi dau seama ceva: că fac tot mai multe greșeli, pentru că sunt lucruri pe care le fac și știu că n-ar trebui să le fac, și sunt lucruri pe care nu le fac, dar știu că ar trebui să le fac”.
O personalitate surprinzătoare, care a dat naștere prin versurile sale termenului de „intelligent metal”, Mustaine declară: „Astăzi, pentru mine Dumnezeu e pe primul loc, familia pe al doilea, iar cariera pe al treilea – și viața mea e mult mai bună!”.

Rockeri ajunși călugări

În 1991, Justin Marler a sosit la mănăstirea Sfântului Gherman al Alaskăi din Platina, California, sătul de viață. Deși avea doar nouăsprezece ani, fusese deja chitarist în două trupe rock, Paxton Quiggly și Sleep (aceasta din urmă devenită o legendă underground în doom metal). Când a descoperit credința în Hristos și și-a aflat un cămin în Ortodoxie, tânărul Marler a dorit să transmită aceeași nădejde subculturii din care tocmai scăpase – o comunitate de puști mutilați de nihilism și disperare.
Așa s-a născut fanzinul punk/rock „Death to the World”, după o idee a ieromonahului Damaschin (Christensen), de a scrie un articol intitulat „Ultima răzvrătire adevărată – învățătura radicală a Părintelui Serafim Rose”, cu scopul de a fi publicat în celebra revistă „Maximum Rock’n’Roll”. Printre colaboratori se numără și alți monahi de la Platina, precum Maica Neonila – „o fostă punkistă înrăită”, cum se autodescrie. Ca orice propovăduire bună, și aceasta își trage tăria din iubirea pentru cel pierdut. Un alt redactor, Părintele Paisie, explică: „Această subcultură este aspră și profund tulburată din pricina durerii, este demonică. Tinerii aceștia trăiesc în iad, supradozându-și drogurile sau, poate, înnebunind de ură și ajungând să omoare pe cineva. Își văd viața drept ceva fără de preț. Vrem să le înfățișăm un ideal care să le dea un înțeles vieții. Sunt niște tineri marginalizați, răniți, și «Death to the World» este menit să atingă acele răni cu o mână tămăduitoare”.
În anii 2000, Mănăstirea Sfântului Gherman al Alaskăi din vârful munților Californiei nu avea încă electricitate, telefon sau apă curentă, iar monahii de acolo trăiesc, potrivit propriilor cuvinte, „în mijlocul șerpilor cu clopoței, al scorpionilor și al păsărilor, traducând și publicând din înțelepciunea sfinților părinți și maici ai veacurilor trecute”. Mai sus în munte, la aproape douăzeci de kilometri depărtare, se găsește schitul de maici al Sfintei Xenia, tot fără telefon, apa ori electricitate. Maicile viețuiesc în chilii clădite din bușteni, pe care le ridică singure; ele ară pământul, taie lemnul și… lucrează și la editare.

* * *

Poate că cea mai bună încheiere pentru toate aceste cazuri o reprezintă cuvintele lui Vincent Furnier (cunoscut sub numele de scenă „Alice Cooper”): „Trebuie să facem o alegere. Oricine, la un anumit moment în viață, trebuie să facă această alegere. Când oamenii îmi zic: «Cum de crezi? De ce crezi?», le spun că nimic altceva nu vorbește inimii mele decât credința în Hristos. Nu vorbește minții mele, nu vorbește logicii mele – vorbește direct inimii mele și sufletului meu, mai adânc decât orice altceva. Și cred pe deplin. Acestea fiind zise, nu sunt un creștin prea bun. Vreau să zic că nimeni nu poate fi vreodată un creștin «bun», în mod desăvârșit. Dar nu asta-i ideea! Când ești creștin, nu înseamnă că vei deveni un «om bun», ci că te-ai înhămat pe o cale grea”.

Grupaj realizat de Radu Hagiu pentru © Revista OrthoGraffiti (nr. 19 / martie 2011), editor Laurențiu Dumitru
Subiect închis