Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.09.2023, 11:50:53
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 765
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Din păcate au fost căderi mari și în perioada interbelică, existau și bordeluri și drog și violență, nu ai zice că erau mai spirituali decât comuniștii dacă vorbim de masa de oameni 90% adică, nu de elite..

Cumva dictaturile nu-și permit să promoveze un model de om neserios, de ex nu face nimeni mișto de confucianism la chinezi, sau de tradiții, sau de medicina alternativă, pe când în democrație sunt glume cretine despre orice, până și de ivermectină râdeau alde CTP și alții în plandemie, omul liber e mai imbecil decât cel constrâns, dar asta nu e o apologie pt dictaturi.
In perioada interbelica au fost caderi foarte mari si prin elite. Din ucenicii lui Nae Ionescu cred ca doar Mircea Vulcanescu a ramas ortodox—oare nu este si vina invatatorului? Plus ca a fost si etnofiletism pagan chiar printre unii ortodocsi care se pierdeau in politica si puneau credinta mai la coada. Dar si in interbelic si in comunism, romanii erau mult mai evlaviosi ca acum, mie asa mi se pare. In 30 de ani cati au fost, contributia la credinta a democratiei mi se pare si infima si covarsita de secularizarea adusa.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.09.2023, 12:47:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.086
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
In perioada interbelica au fost caderi foarte mari si prin elite. Din ucenicii lui Nae Ionescu cred ca doar Mircea Vulcanescu a ramas ortodox—oare nu este si vina invatatorului?
Posibil, eu când mă refeream la elite, mă gândeam la Rugul Aprins și alți tineri care au înfundat beciurile temnițelor.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Plus ca a fost si etnofiletism pagan chiar printre unii ortodocsi care se pierdeau in politica si puneau credinta mai la coada. Dar si in interbelic si in comunism, romanii erau mult mai evlaviosi ca acum, mie asa mi se pare. In 30 de ani cati au fost, contributia la credinta a democratiei mi se pare si infima si covarsita de secularizarea adusa.
Politica poate distruge și mai rău, ăsta e pericolul dacă nu se implică creștini cu vocație și care au și pricepere.
Practic distrugerea României e cauzată de neglijența politicienilor și de cheltuirea banului public, prost, plus persoanele din instituții și funcționarea lor.

La Oradea sau unde s-a cheltuit banul public mai bine decât media (dar nu excelent nici acolo) se vede.

Plus că în interbelic după Carol 2 nu a vrut mai nimeni să-și asume guvernarea, e ușor acum să-i judeci pe cei de atunci, e ca și cum ar face praf partidele mari bugetele, ar îngloda țara în datorii, s-ar căra când vine greul și după ar nimeri alt partid la guvernare care și-ar asuma și ar prinde și război, crize, sociale, tot felul de rele.

Vina pt ce s-a întâmplat în interbelic și nu numai trebuie împărțită de toate partidele începând după abdicarea lui Cuza încoace, căci de atunci au început și politicile proaste.

În anii când a fost tihnă, liniște sau relativă liniște ce s-a lucrat, cum s-a lucrat, erau ani de pregătire ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.10.2023, 16:28:47
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 765
Implicit

Astazi la slujba, in timpul unei ectenii, preotul a adaugat dupa rugaciunea pentru cei asupriti de razboaie ca ne rugam in special pentru cei din Ucraina si din Israel. M-a luat prin surprindere pentru ca imediat m-am gandit: dar pentru Palestina? Ucraina nu a contra-atacat Rusia, dar Israel a contra-atacat, si sunt foarte multi morti nevinovati in Palestina. Nu trebuie sa ne rugam si pentru Palestina? Recunosc ca m-am gandit la ce era mai rau: sa fi venit aceasta adaugare la rugaciune de la mitropolie? Sau poate chiar de mai sus? Sa fi fost multe biserici romane azi care s-au rugat pentru Israel dar nu si pentru Palestina? Mi-am dat seama ca gandurile astea nu sunt bune asa ca m-am rugat la Maica Domnului sa ma indrume. Ca de fiecare data cand cer ajutorul, Maica Domnului imi raspunde imediat cu acelasi raspuns: sa procedez cu iubire. Asa ca mi-am linistit mintea imprastiata si am revenit in starea de slujire, bucurandu-ma de restul slujbei.

Dupa ce s-a incheiat slujba, am evitat sa vorbesc cu cineva din biserica de asta ca sa nu raspandesc barfe si sminteli aiurea. Stim ca printre romani vorbele rele si barfele se raspandesc ca focul. Am asteptat in fata altarului pana cand a ajuns preotul la mine sa-l intreb. I-am spus ca am observat ca a adaugat rugaciuni in special pentru Ucraina si pentru Israel si l-am intrebat daca nu ar fi trebuit sa ne rugam si pentru Palestina. Mi-a spus surprins ca el a vrut sa se roage pentru toti asupriti de razboi, se gandea la Israel ca regiune nu neaparat ca stat. Ca bineinteles ne rugam si pentru Palestina si ca data viitoare o sa adauge si Palestina la rugaciune. Mi-a zambit si mi-a zis ca se bucura ca sunt atent la slujba si m-a binecuvantat.

Sper ca toata lumea are o duminica binecuvantata si nu este niciun obicei raspandit de a ne ruga pentru Israel numai! Doamne ajuta pe toti cei asupriti de razboaie si adu pace intre noi!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.10.2023, 02:19:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Care este argumentarea? Am mai auzit si eu de asta dar nu am citit-o.
Aici am gasit, pag. 931 (in sfarsit!):

https://uncrestinortodox13.files.wor.../filocalia.pdf





P.S. Scuze de intarziere.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 21.10.2023 at 02:38:46.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 21.10.2023, 13:50:04
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 765
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Aici am gasit, pag. 931 (in sfarsit!):

https://uncrestinortodox13.files.wor.../filocalia.pdf

P.S. Scuze de intarziere.
Mersi mult! Am facut acum un alt thread despre asta ca sa nu deviez prea mult de la subiect. N-am vazut un topic despre ras si mi se pare un subiect interesant.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.10.2023, 19:39:02
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 408
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Astazi la slujba, in timpul unei ectenii, preotul a adaugat dupa rugaciunea pentru cei asupriti de razboaie ca ne rugam in special pentru cei din Ucraina si din Israel. M-a luat prin surprindere pentru ca imediat m-am gandit: dar pentru Palestina? Ucraina nu a contra-atacat Rusia, dar Israel a contra-atacat, si sunt foarte multi morti nevinovati in Palestina. Nu trebuie sa ne rugam si pentru Palestina? Recunosc ca m-am gandit la ce era mai rau: sa fi venit aceasta adaugare la rugaciune de la mitropolie? Sau poate chiar de mai sus? Sa fi fost multe biserici romane azi care s-au rugat pentru Israel dar nu si pentru Palestina? Mi-am dat seama ca gandurile astea nu sunt bune asa ca m-am rugat la Maica Domnului sa ma indrume. Ca de fiecare data cand cer ajutorul, Maica Domnului imi raspunde imediat cu acelasi raspuns: sa procedez cu iubire. Asa ca mi-am linistit mintea imprastiata si am revenit in starea de slujire, bucurandu-ma de restul slujbei.

Dupa ce s-a incheiat slujba, am evitat sa vorbesc cu cineva din biserica de asta ca sa nu raspandesc barfe si sminteli aiurea. Stim ca printre romani vorbele rele si barfele se raspandesc ca focul. Am asteptat in fata altarului pana cand a ajuns preotul la mine sa-l intreb. I-am spus ca am observat ca a adaugat rugaciuni in special pentru Ucraina si pentru Israel si l-am intrebat daca nu ar fi trebuit sa ne rugam si pentru Palestina. Mi-a spus surprins ca el a vrut sa se roage pentru toti asupriti de razboi, se gandea la Israel ca regiune nu neaparat ca stat. Ca bineinteles ne rugam si pentru Palestina si ca data viitoare o sa adauge si Palestina la rugaciune. Mi-a zambit si mi-a zis ca se bucura ca sunt atent la slujba si m-a binecuvantat.

Sper ca toata lumea are o duminica binecuvantata si nu este niciun obicei raspandit de a ne ruga pentru Israel numai! Doamne ajuta pe toti cei asupriti de razboaie si adu pace intre noi!
Posibil ca a vrut sa zica si Palestina. La mine la Biserica din cartier, preotii nu abat prea mult in problemele autohtone, ei se tin numai dupa taina Sf. Liturghii si argumenteaza la finalul slujbei concluzia rostita din ce au citit din Sf. Scriptura. Uneori mai dau exemple si din anumite vieti ale oamenilor, cam atat.

Foarte rar vorbesc de ce se intampla in lume, dar niciodata ei nu au zis sa faci ceva in legatura cu problemele autohtone, adica tu singur trebuie sa faci ce crezi tu ca e bine pentru mantuire, sa te rogi, faci milostenie cui vrei etc. Si absolut niciodata nu s-a vorbit de vaccinat sa puna lumea sa se vaccineze sau etc, sau sa puna lumea sa voteze anumite partide politice din tara (cum alti preoti asa au facut cu vaccinul, dar si cu propunerea sa voteze AUR cei din Biserica).

Azi mi-a placut cum s-a povestit de exemplu despre posedarea oamenilor (au dezvoltat subiectu dupa cele intamplate din viata lui Iisus). De la caderea in patimi (faza 1), la erezii (faza 2), si ultima faza: posedarea (faza 3). S-au trecut la exemple cu neo-protestantii (la erezii) unde au spus ca acestia nu au cale de mantuire, etc ma rog (ai ca m-am dus un pic off-topic).
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.10.2023, 19:51:21
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 765
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Posibil ca a vrut sa zica si Palestina.
Da, saptamana asta a adaugat rugaciuni si pentru Fasia Gaza.

Citat:
Azi mi-a placut cum s-a povestit de exemplu despre posedarea oamenilor (au dezvoltat subiectu dupa cele intamplate din viata lui Iisus). De la caderea in patimi (faza 1), la erezii (faza 2), si ultima faza: posedarea (faza 3). S-au trecut la exemple cu neo-protestantii (la erezii) unde au spus ca acestia nu au cale de mantuire, etc ma rog (ai ca m-am dus un pic off-topic).
Si la noi azi ne-a citit din patericul egiptean despre demoni pe marginea textului din Luca 8, 27-39. Un lucru care mi-a ramas a fost ca un om zicea ca se lupta mult cu demonii iar un parinte i-a raspuns: tu te lupti cu demonii? Tu faci voia demonilor fara nicio lupta, asta nu e lupta cu demonii. Vointa ta proprie devine demon. Uita-te la oameni mai avansati daca vrei sa vezi cum arata cu adevarat lupta cu demonii.

Si asa e, de multe ori lupta noastra nu este de fapt nicio lupta ci o invoire fara vreo rezistenta.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.10.2023, 20:18:45
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 408
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Da, saptamana asta a adaugat rugaciuni si pentru Fasia Gaza.



Si la noi azi ne-a citit din patericul egiptean despre demoni pe marginea textului din Luca 8, 27-39. Un lucru care mi-a ramas a fost ca un om zicea ca se lupta mult cu demonii iar un parinte i-a raspuns: tu te lupti cu demonii? Tu faci voia demonilor fara nicio lupta, asta nu e lupta cu demonii. Vointa ta proprie devine demon. Uita-te la oameni mai avansati daca vrei sa vezi cum arata cu adevarat lupta cu demonii.

Si asa e, de multe ori lupta noastra nu este de fapt nicio lupta ci o invoire fara vreo rezistenta.
Am înțeles.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #79  
Vechi 16.11.2023, 16:38:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.086
Implicit

Opinie foarte tare: Întoarcerea Ghearelor

https://www.activenews.ro/opinii/INT...EARELOR-185671

Oameni buni, ne-am intors in timp! Am intrat deunazi intr-un mare magazin si m-am trezit fata in fata cu renumitele delicatese de pe vremea comunismului. Da, ati ghicit, s-au intors ghearele de pui !

Un euro kilogramul de gheruțe, ca sa poa' sa ia tot cetateanul necajit, inclusiv premierul care ne-a aratat recent cum se chiverniseste el cu cativa lei. Culmea ironiei, pe raft, deasupra pungilor cu gheare, scrie "bunatati de soi"!

Pentru cei care nu cunosc, inainte de 1989, ghearele de pui erau un fel de simbol al saraciei. Doar ca Ceausescu ne-a tinut rupti in dos si cu gheare in magazine ca sa plateasca niscaiva datorii externe. Astia de azi ne-au adus in sapa de lemn si au inglodat si tara in datorii.
[...]
Ma uit prin magazine si vad oameni care isi numara ultimul ban ca sa puna ceva in cos. Nu mai exista absolut nici un produs ieftin! Pestele, burta, branza, malaiul, cartoful, ceapa, uleiul erau de baza in meniul romanului, indiferent de situatia financiara. Acum, toate, fara exceptie, au luat-o razna.

Si Ciolacu ne face demonstratii de cum se traieste bine in Romania cu bani putini. Cand intri intr-un magazin, vei vedea ca locul cel mai aglomerat e lada saracului, frigorifica unde sunt aruncate produsele aflate in prag de expirare. Acolo da lumea navala prima oara, doar, doar s-o gasi ceva mai ieftin. Doar ca nu mai e nimic ieftin.

Ieftini sunt doar politicienii romani care ne-au vandut fara scrupule
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.01.2024, 23:15:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.086
Implicit

https://r3media.ro/ion-cristoiu-desp...a-a-doua-a-ue/

Ziaristul Ion Cristoiu a comentat în termeni foarte duri acordul cu Austria în schimbul unui „mini-Schengen” semnat de Guvernul Ciolacu.

Cristoiu a spus că acest acord „Ne transformă prin osârdia lui Klaus Iohannis în primul rând, că el a negociat, a lui Marcel Ciolacu, a lui Nicolae Ciucă, a acestei alianțe toxice PSD-PNL, în cetățeni de mâna a doua a Uniunii Europene”.

Nu există nu umilire mai mare de la Dictatul de la Viena încoace”, a mai comentat Cristoiu în pastila sa video, postată pe Cristoiu Blog.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
politica, stiri