Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #5  
Vechi 21.03.2017, 13:24:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
OrtodoCSia ? Sau FandaCSia ti-a transmis aceste mari adevaruri cu care pana dumitale, nazdravana si prolifica, fericeste forumul ?
Mihnea, tipul asta e dus. Cu vimana daco-traco-gotica.

alin_ny, vezi ca vorbesc cu Darth Marr sa trimita un Reaper din Mass Effect 3 sa te cafteasca daca nu lasi timpeniile. Intre timp, Imparatul Vitiate ii va extermina pe "dacii" aia "ortodoxi".
Asta ca sa vorbim in limbajul fanteziei.
Diferenta dintre noi e ca eu sint, cel putin inca, apt sa ma joc doar, la limita dintre ludic si revolta/refugiu fata de realitate.
Te inteleg: realitatea actuala e ceva vrednic de consternare, si, ulterior, de actiune barbateasca: intii in interior, dupa cum ne invata Biserica, curatind pacatele, acesti receptori pentru liganzii dracilor, si apoi la nivel exterior, adica social, prin actiuni civice legale si in spirit crestin.
Deci solutia nu e sa chiar ajungem in divort de simtul realitatii, ca "noi daco-traco-gotii/getii si popoarele ortodocse" sintem mari rahat pe bascula, si toti aialalti e rai si ne vrea destructia. Asta e vrajeala dacopata. Nici eu nu cred, desi imi doresc, ca niste Jinni (imi place mult denumirea data lor in Quran) buni vor veni totusi sa elimine din spiritul rominului lucrul acela, mai rau chiar decit societetile secrete (si de care societetile secrete si serviciile de represiune se foloseswc din plin ca punct de sprijin, si nu doar in aceasta epoca) care e condensat in sinistra expresie/zicala/ce o fi: "sa moara capra vecinului". Sau, cred ca vor veni sa faca asta doar daca vom avea buna vointa sa facem pocainta pentru toate pacatele noastre ca indivizi si popor: de la asasinarea fara judecata a unui lider in ziua Nasterii Mintuitorului, pina la genocidul milioanelor de prunci (ne)nascuti si la distrugerea naturii la comanda posedatilor de dracul lacomiei.

Refugiul in trecut i-o fi convenit lui J. C. Dragan, la banii lui. "Noi, tracii" e o idee pentru un popor care si-a rezolvat toate problemele, si acum cauta chestiunea spinoasa a originii. Noi avem deocamdata de rezolvat "marunta" problema a moralitatii si legitimatitii masselor si clasei politice, precum si a necesarei interziceri, sau macar limitari, pe cale legala, a metastaticelor servicii secrete, precum si interzicerea societatilor secrete formate de initiati ai intunericului spiritual si de alte gunoaie lacome de putere.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote