Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.08.2008, 13:14:04
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.599
Implicit

Una calda una rece

De astazi in Grecia studierea in scoli a Legii Divine a devenit facultativa.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.08.2008, 15:08:53
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Delegatia ierarhilor BOR a slujit la Kiev alaturi de patriarhul Rusiei Alexei,patriarhul ecumenic Bartolomeu,Arhiepiscopul Greciei, Ieronim al II-lea, Arhiepiscopul Albaniei, Anastasios, Mitropolitul Kievului și întregii Ucraine, Vladimir.

http://www.basilica.ro/ro/ortodoxia_in_lume/moment_istoric_pentru_ortodoxie_la_kiev.html
O veste buna. Sper sa se cada la pace in Ucraina si intre cele doua patriarhii (Ecumenica si Rusa), si intre cele trei factiuni in care sunt impartiti ortodocsii ucraineni.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 01.08.2008, 17:42:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Una calda una rece

De astazi in Grecia studierea in scoli a Legii Divine a devenit facultativa.
Deci in Grecia studierea religiei este facultativa. Peste cativa ani asta ne asteapta si pe noi. Stiu ca erau anumite masuri pentru cei din insule unde nu exista o majoritate ortodoxa.
Sa inteleg ca masura se aplica la nivelul intregii tari?
Reply With Quote
  #134  
Vechi 01.08.2008, 18:48:32
lucia_anghelina lucia_anghelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Mai frate Laurentiu uite o sa iti arat din nou exemplul ala din Pateric cu calugarul de s-a lepadat de Hristos si a fost reprimit.
Ce ziceam eu in legatura cu Sfintele Canoane - pai ziceam ca de exemplu daca un crestin cade in ceva erezie este despartit de biserica.
Dar daca isi da seama si se pocaieste este sau nu este reprimit in biserica?
Normal ca este reprimit!
Se mai aplica canonul in cazul in care s-a pocait?
Nu se mai aplica.

Ca in trecut se dadea atatia ani departare de la Sfintele Taine - pai daca e asa sa vedem exact cum se facea.
Se punea mai intai sa nu intre credinciosul in biserica.
Dar asta inseamna caci credinciosul ce trebuia sa faca?Sa nu mai mearga la Sfintele Slujbe?
Pai tocmai ca trebuia sa stea afara din biserica si sa asculte acolo Sfintele Slujbe.
Apoi mai statea o perioada in Biserica dar fara a lua Sfanta Impartasanie si apoi lua Sfanta Impartasanie.
Da daca credinciosul cand face asa ceva nu simte parere de rau sau nu rabda mai are rost sa ii dai atatia ani?
Nu prea cred.
In Biserica Ortodoxa a Greciei s-a si scos acest obicei ba si la rusi...la romani...e altfel.

Zici mata ca ascultarea merge pana la pacat?
Iar rastalmacesti dupa mintea matale.
Pai Sfantul prooroc Avraam nu a ascultat de Dumnezeu si s-a dus sa isi omoare copilul?
Nu era oare acela pacat?
Sfantul prooroc David i-a zis lui Dumnezeu ca el nu se duce sa faca razboaie ca e pacifist si ca e pacat sa ucizi oameni?
Nu cred.

Ia vezi mata ca zice ca era un batran care isi punea ucenicul sa fure si se ducea noaptea si dadea inapoi fara sa stie ucenicul.
Dar ce am zis eu ca nu este primit daca se POCAIESTE...Dar n-ai inteles tocmai asta e problema ca nu se vede nici strop de pocainta.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 01.08.2008, 19:11:17
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Scuze... am postat din greseala pe nick-ul prietenei mele... nu mi-am dat seama ca ramasese logata....Deci dupa cum spuneam... nu se vede pocainta...Si ar fi necesar ca cineva care prezinta pericol pentru biserica macar pana la pocaintasa fie trimis sa stea de o parte.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 01.08.2008, 19:33:53
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.599
Implicit

Dar oare faptul ca sta in banca lui si tace, nu se mai afiseaza cu nici o judecata de "valoare" nu este o dovada de pocainta?
...pentru mine si cred ca multi altii este insa unii vor circ care din 89 incoace a fost programat sistematic in capul unora, vor ca IPS Corneanu sa sara de pe un pod cu Bungie Jumping in cap si sa strige iertare fratilor!...exagerez un pic tocmai ca sa evidentiez nerabdarea unora sa vada showuri...
Reply With Quote
  #137  
Vechi 01.08.2008, 19:45:39
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Iar ai inceput cu imaginatia ta frate Cozia. Cred ca te uite prea mult la filme S.F.

Am zis nu este nevoie de cine stie ce plecaciuni.O cuvant scurt care sa cu[rinda niste scuze sincere ar putea rezolva multe.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 01.08.2008, 20:33:51
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.599
Implicit

O spune la Liturghie? ai uitat...in fiecare duminica

Dinsul spune....Iertati-ma fratilor! iar unii preoti chiar continua pe scurt si spun..daca v-am suparat cu ceva!

Roaga pe cineva de la Timisoara sa imortalizeze momentul ca sa se linisteasca odata fratii!

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 01.08.2008, 21:06:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
O spune la Liturghie? ai uitat...in fiecare duminica

Dinsul spune....Iertati-ma fratilor! iar unii preoti chiar continua pe scurt si spun..daca v-am suparat cu ceva!

Roaga pe cineva de la Timisoara sa imortalizeze momentul ca sa se linisteasca odata fratii!

Doamne Ajuta!
Asa este draga Cozia. Suntem rai si mult mai neantelegatori si neiertatori decat parem. Parca asteptam cu nerabdare ca ceva sau cineva sa cada, sa greseasca cu ceva. Suntem rai si meschini, dar in schimb trambitam sus si tare ca vrem sa-L urmam pe Hristos. Sunt sigur ca s-ar fi mahnit mult mai mult pe noi cei ce judecam fara pic de minte si iertare. Doamne fereste de "caderi"sau rataciri mai mari, cred ca sute de pagini s-ar umple pe forum, intru reprosuri si pareri desarte. Post in liniste si pace !
Reply With Quote
  #140  
Vechi 01.08.2008, 22:02:17
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Hai sa nu fim iar ipocriti...sa nu nutrim viclenie...Nu e chiar asa...Ce a facut Corneanu totusi incalcarea grava a canoanelor si indiferenta fata de Ortodoxie. Despre iertarea care se cere la Sf. Liturghie se stie ca o spun majoritatea preotilor pentru ca face parte din Sfanta Liturghie (iar pentru unii din ei este doar o simpla formalitate) Dar el trebuie sa faca referire la fapta de imparatasire cu greco-catolicii. NOI TOCMAI despre asta discutam. Pentru acest lucru trebuie sa-si ceara iertare public macar o singura data.Inca nu e clara treaba ca lui ii pare rau de ce a facut la slujba cu greco-catolicii...

Ca om fiecare dintre noi suntem pacatosi...insa nu fiecare dintre noi ne impartasim din acelasi potir cu cei de alta credinta, Asta e clar. Dar ca ierarh a te impartasii cu cei de alta credinta este mult prea usoara concluzia trasa de tine...

Tinand cont ca a afirmat :sincer nu-mi pare rau...El trebuie sa-si ceara iertare pentru ca s-a impartasit cu catolicii...Stii cum se preface tangalachii in inger de lumina...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
O carte extraordinara(in enleza) despre pacaleala evolutionista bin000 Resurse ortodoxe on-line 1 06.08.2011 20:05:41
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 08:28:29
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 03.07.2009 23:55:06