Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.04.2010, 23:41:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Asa este Anca!Dar nu uita ca noi suntem urmasii latinilor,romanilor,suntem un popor latin,romanic!Trebuie sa fim mandri de o limba asa frumoasa si de urmasi asa de laudat!Limba romana este foarte frumoasa si latina de altfel.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.04.2010, 23:49:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Bine, astept atunci acolo un raspuns.
Si am si o alta rugaminte: sa formulati pe romaneste, caci noi nu folosim latina in Biserica Ortodoxa; iar acesta este un forum ortodox, nu catolic.
Sigur, Domnul Dragomir foloseste o limba romana latinizata cam spre extrem, dar Extra Ecclesiam nulla salus se foloseste si in ortodoxie, oricum, este o sintagma foarte cunoscuta.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.04.2010, 00:03:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sigur, Domnul Dragomir foloseste o limba romana latinizata cam spre extrem, dar Extra Ecclesiam nulla salus se foloseste si in ortodoxie, oricum, este o sintagma foarte cunoscuta.
'In afara Bisericii nu este mantuire'.
Anca, daca citeai mai multa literatura stiai ca este citata mult prin carti formula asta. :-)))
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.04.2010, 00:09:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Asa este Anca!Dar nu uita ca noi suntem urmasii latinilor,romanilor,suntem un popor latin,romanic!Trebuie sa fim mandri de o limba asa frumoasa si de urmasi asa de laudat!Limba romana este foarte frumoasa si latina de altfel.
Multumesc, Aline, nu voi uita acest lucru.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.04.2010, 00:15:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
'In afara Bisericii nu este mantuire'.
Anca, daca citeai mai multa literatura stiai ca este citata mult prin carti formula asta. :-)))
Nu cred ca nu a inteles expresia..
Pe undeva ma gandesc si eu ca invatatura catolica (asa cum este prezentata de Mihnea Dragomir) vine cu propriul vocabular si ma simt aiurea (ca eu nu am facut profil uman.. si abia inteleg cateva cuvinte in latina).
(dar este in regula, mai invat si eu cate ceva.. nu stiam ca exista cuv. contritiune = cainta..)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.04.2010, 00:20:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
'In afara Bisericii nu este mantuire'.
Anca, daca citeai mai multa literatura stiai ca este citata mult prin carti formula asta. :-)))
Eu de obicei citesc literatura religioasa ortodoxa, nu catolica.
Am facut putina latina in scoala, asa ca am inteles ce inseamna; vroiam doar sa se vorbeasca romaneste, caci avem suficient limbaj religios in limba romana. Folosirea latinei ma face sa ma simt pe un forum catolic. Daca as dori acest lucru, m-as duce dirct pe catolica.ro.
Totusi nu merg acolo, caci nu as sti ce sa mai cred despre "Extra Ecclesiam nulla salus". Pe de o parte este dogma a BC, pe de alta parte, a fost negata de Cardinalul Joseph Ratzinger, actualul papa:
http://www.traditioninaction.org/Pro...rSalvation.htm
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.04.2010, 00:21:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, cred ca vine cu propriul vocabular, ca si credinta ortodoxa - s-a vorbit de asta la un moment dat pe toicul despre arhaismele in limba bisericeasca (ortodoxa). Ei au latinisme, noi slavonisme...

Anca, te-am tachinat doar. Sper sa nu te superi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.04.2010, 00:40:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Totusi nu merg acolo, caci nu as sti ce sa mai cred despre "Extra Ecclesiam nulla salus". Pe de o parte este dogma a BC, pe de alta parte, a fost negata de Cardinalul Joseph Ratzinger, actualul papa:
http://www.traditioninaction.org/Pro...rSalvation.htm
"Tradition in action" este un sit acatolic. Sunt nu numai schismatici, dar aflați într-o tenisune polemică în raport cu Biserica Catolică și (ca toți schismaticii) în special cu aparatul ei central: papa și Curia Romei. Dacă vrem să vedem ce spun cardinalii catolici, să cercetăm documente catolice, după cum, dacă vrem să vedem ce spune patriarhul, nu vom merge pe vatican.va, ci pe situl oficial al patriarhiei BOR.

Este de subliniat (deși mi se pare că am făcut-o mai demult) că această dogmă nu este NUMAI catolică, ci, începând a se cristaliza în perioada Bisericii Nedespărțite, este (sau ar trebui să fie) împărtășită și de ortodocși. Desigur, cu înțelesul pe care ei îl dau termenului de "Biserică", adică Biserica Ortodoxă. Sursele biblice și patristice ale acestei dogme sunt numeroase.

Se poate să folosesc prea mult terminologie latină: e o deformare personală, iubesc și apreciez mult această limbă. Pe de altă parte, Biserica Catolică (inclusiv chiar Biserica Greco-Catolică) datorează enorm latinei, de aceea teologia noastră și chiar liturgica e plină de sintagme latine. La rândul meu, mi se pare ciudat când aud termeni precum "odovanie", "blagoveștenie", "procavăț", "grijanie". Nu că aș avea ceva împotriva lor, dar mi se par greu de ținut minte și cam străine spiritului limbii române. Nu neg că sunt subiectiv și că asemenea lucruri nu au nici o legătură cu credința.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.04.2010 at 00:46:41.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.04.2010, 00:47:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Mihnea Dragomir. Nu aveam de unde sti, ce fel de site este.
Totusi l-am auzit parca si pe papa spunand ca se pot mantui si altii, caci mantuirea nu este legata strict de Hristos.
In privinta Bisericii, in cadrul careia se poate mantui omul, Conciliul Vatican II spune ca e vorba de Biserica Catolica. Ortodocsii spun, evident, ca e vorba de Biserica Ortodoxa ceea ce si cred ca este asa; iar mie imi ajunge atat.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.04.2010, 01:16:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;240302 "grijanie". [/quote]
GRIJÁNIE, grijanii, s.f. (Bis.; pop.) Cuminecătură, împărtăsanie
"Grijanie", fiind un termen popular- il stiu dintr-un cu totul alt context - nu se foloseste in Biserica, ci se spune "impartasanie".
Noi avem capacitatea de a invata repede; auzim un cuvant, cautam ce inseamna, si il putem folosi apoi. Daca vrem.
V-as fi recunoscatoare, daca ne-ati vorbi pe inteles, lasand latinismele, caci doar prea putini useri de aici sunt familiarizati cu termenii latini.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51