Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #25  
Vechi 01.05.2024, 22:10:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.060
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
...care recomandă cam aceleași remedii precum un duhovnic mic. De fapt marea majoritate a celor care aleargă sau alergau după preoți faimoși nu i-aș considera reprezentativi pentru credința ortodoxă sănătoasă. Cunosc mai bine cazul părintelui Rafail Noica, păi sfinția sa a renunțat să interacționeze cu norodul pentru că norodul îl confunda cu un fel de magician care face niște scamatorii popești și orice problemă dispare ca prin minune. Foarte puțini căutau un sens al vieții prin aprofundarea credinței, iertarea păcatelor, învățarea iubirii autentice sau vindecare duhovnicească.
Eu am exemplificat pe situația dată de tine, argirofilie și mamonism după cuvintele tale, dar și faptul că omul are opțiuni să caute un povățuitor duhovnicesc, care să nu-i ia nici pielea de pe el.

Gluma e glumă, dar anii 90 au fost rodnici dpdv al duhovnicilor care trăiau, față de acum și atunci era o foamete și un cenușiu mai rău decât în comunism.

Citat:
Eu nu sunt din București, deci am scuze pentru tot ce spun cu sau fără folos (glumesc)
Nu ești din București, dar ești dintr-un oraș universitar probabil.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Minuni raportează toate formele de religie inspirate de creștinism. Eu mă bazez cu predilecție pe minuni de tipul celor relatate în apoftegma de mai jos:

În pustiul Egiptului, un ucenic îl întreabă pe avva Macarie:
-Avvo, cum putem face minuni?
-Dacă înveți pe cineva să citească Evanghelia, ai deschis ochii unui orb. Dacă înveți pe cineva să ajute nevoiașii, ai vindecat un paralizat. Dacă înveți pe cineva să meargă la biserică, ai vindecat un infirm. Dacă conduci pe cineva la pocăință, ai înviat un mort. Deci du-te și fă minuni!
Minunile vin dacă frăția ta îți pui în lucrare voința prin renun'are de sine, nu știu dacă nu te confund, dar nu spuneai frăția ta mai de mult, poate au trecut 10 ani, că ai avut niște icoane care au izvorât mir prin sticlă ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote