Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 15.02.2010, 12:59:15
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

eu unul...
cu o desfranata nu m-as casatori.
dar cu o fosta desfranata as putea sa ma casatoresc fara probleme...
uneori, pocainta acestor fiinte este mai pretioasa decat fecioria multora dintre "mironosite"...

de ce acest topic cu nume acuzator?
oare nu toti suntem desfranati prin toti porii, indiferent de mijlocul prin care o facem: gand, vaz, auz, pipait etc...?
ce-i cu prostia asta? ar trebui condamnate sau inchise intr-un lagar aceste fiinte? ce daca au un trecut "experimentat"? cine ne da dreptul sa aratam cu degetul inspre ele? si cand spun fiinte ma refer si la femei si la barbati.

dragii mei, decat o virgina ipocrita, mai bine o fosta desfranata recunoscatoare pentru mila lui Dumnezeu...

raspunsul este: da!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #112  
Vechi 15.02.2010, 17:31:12
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Taina pocaintei este mai mare decat taina fecioriei, eu ma gandesc la un caz din pateric, in care un pustnic avea in grija un ucenic, pe care il crescuse de mic, copilul ramanand orfan, de cand era bebe, si toata viata acest ucenic traieste in post, rugaciune si feciorie bineinteles in pustie alaturi de batran, fiind plin numai de virtuti in ochii batranului sau, dar....... aici urmeaza partea trista .... dupa moartea tanarului ucenic i se descopera batranului printr-o descoperire dumnezeiasca deoarece batranul se rugase mult la Dumnezeu sa afle unde a ajuns ucenicul sau dupa moarte, in rai sau iad, si din pacate Dumnezeu ii arata ca ucenicul sau a ajuns in iad. Batranul ramane socat si il intreaba cu durere si cu deznadejde in inima pe ingerul Domnului de ce a ajuns tanarul in iad? Atata timp cat el l-a crescut in frica lui Dumnezeu, ferindu-l de toate tentatiile lumesti, baiatul murind in feciorie trupeasca, cu viata ''aleasa'' de rugaciune, abstinenta, saracie, renuntand la toate cele desarte ale lumii. Batranul intreaba mai departe atunci ce speranta de mantuire mai ramane pentru el si ceilalti care au trait in lume si au cunoscut mai mult sau mai putin pacatul? Iar ingerul Domnului ii raspunde ca intr-adevar el a crescut baiatul in aceasta viata de sihastrie, renuntand la tot ce e lumesc, dar un singur lucru nu l-a invatat, care era de fapt infinit mult mai esential decat trairea pustniceasca si anume nu l-a invatat smerenia, acest baiat fiind intr-o mare stare de inaltare a mintii, adica era mandru, si considerandu-se vrednic de Imparatia lui Dumnezeu asa l-a prins si moartea, pentru viata aleasa si ferita de pacat pe care o ducea alaturi de batran in pustie. Si acum sa facem o paralela intre viata acestui tanar, sfarsitul sau si Sf.Maria Egipteanca care era o desfranata faimoasa a timpului ei, si sfarsitul acesteia.... si multe alte cazuri de desfranati, si raspunsul e destul de clar..... Dumnezeu judeca cu iubire intai si apoi cu dreptate, eu asta am inteles, voi ce credeti? Poate am inteles eu gresit
Reply With Quote
  #113  
Vechi 15.02.2010, 17:42:26
gicutabacaru gicutabacaru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

conteaza trecutul ei sau viitorul nostru?!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 15.02.2010, 19:47:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gicutabacaru Vezi mesajul
conteaza trecutul ei sau viitorul nostru?!
Pai atata timp cat nu se intersecteazaaaa cele doua....viitorul
Reply With Quote
  #115  
Vechi 15.02.2010, 20:46:34
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Eu am facut asta. Sotia mea s-a culcat in studentie cu foarte multi baieti. Mi-a mai spus ca lua anticonceptionale si ii placea ca baietii sa isi lase toata samanta intransa. A hotarat brusc sa se intoarca cu tot sufletul spre credinta, dupa un an am luat-o de sotie si nu-mi pare rau. Acum mi-a nascut o fetita ca un ingeras si stiti de cata iubire ma bucur din partea ei?
Bravo tie! Ai tot respectul meu! Domnul sa va binecuvanteze!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 15.02.2010, 22:00:45
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin
Cati dintre noi ar putea iubi sincer o desfranata ?


Dacă ne referim la înțelesul biblic al termenului "desfrânată" (evrei 4.13 "Cinstită să fie nunta întru toate și patul nespurcat. Iar pe desfrânați îi va judeca Dumnezeu."), majoritatea zdrobitoare a oamenilor trăitori în lumea occidentală "modernă" și "civilizată", inclusiv în România, fac acest lucru.
Marea majoritate a femeilor din ziua de azi au relații sexuale înainte de căsătorie și de cele mai multe ori cu un alt bărbat decât cel cu care se vor mărita pe parcursul vieții.

Dacă luăm termenul de "iubire" așa cum e perceput îndeosebi de omul actual vom vedea că acest termen e deseori sinonim desfrâului.
Spunea maica Siluana Vlad într-un interviu că: "În desfrâu, cel dorit, e dorit ca să nu fii tu singur, ca să ai tu pe cineva, ca să te simți tu bine, și mai ales e poftit ca ceva de la care poți obține voluptatea pe care o cauți orbește. Dacă în primele momente ale unei “iubiri din afara Nunții” totul pare dragoste și dăruire, în relația intimă, totul devine căutare oarbă a voluptății. În voluptate tot omul e egoist. Pe acolo vine moartea acestei “iubiri”. Dacă celălalt nu mai “asigură” porția de voluptate căutată, cu “regrete” sau fără, e părăsit, e lepădat ca un obiect inutil".
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 15.02.2010 at 22:57:41.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.02.2010, 23:14:10
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru
Eu am facut asta. Sotia mea s-a culcat in studentie cu foarte multi baieti. Mi-a mai spus ca lua anticonceptionale si ii placea ca baietii sa isi lase toata samanta intransa. A hotarat brusc sa se intoarca cu tot sufletul spre credinta, dupa un an am luat-o de sotie si nu-mi pare rau. Acum mi-a nascut o fetita ca un ingeras si stiti de cata iubire ma bucur din partea ei?
Dumnezeu să vă ajute! Cred însă că dacă fetița ta va moșteni apetitul sexual debordant al mamei și sărăcia cu duhul a tatălui, Dumnezeu nu a iertat încă trecutul mamei și mințile tinerilor pe care i-a smintit.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.02.2010, 23:22:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Dumnezeu să vă ajute! Cred însă că dacă fetița ta va moșteni apetitul sexual debordant al mamei și sărăcia cu duhul a tatălui, Dumnezeu nu a iertat încă trecutul mamei și mințile tinerilor pe care i-a smintit.
Cred ca Dumnezeu ne arata dragostea in toate. Trebuie doar sa ne pocaim si sa ne pregatim sufletul pt aceasta.
(Altfel spus: intr-un cuplu ortodox practicant, care si-a asumat trecutul si si-a plans pacatele.. ce rost are pedepsirea parintilor prin copii? Crezi ca Dumnezeu cauta prilejuri de pedeapsa?)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 16.02.2010, 00:37:18
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu i-as da o sansa ca barbat, pt ca orice om merita o sansa daca o pierde a doua n-o mai vede.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 16.02.2010, 00:47:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu i-as da o sansa ca barbat, pt ca orice om merita o sansa daca o pierde a doua n-o mai vede.
Sansa da, absolut, dar ca prietena si sora intru mintuire, nu in pat!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05