Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.02.2010, 23:05:38
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Adevarat, mandria este adevarata piedica.
Nu vedem mult prea buni si curati spre a vietui langa un om cu un asemenea trecut.

Maria Egipteanca a fost o femeie desfranta... apoi a devenit una dintre cele mai mari sfinte.
Totul poate fi curatit, totul poate fi indreptat, totul poate fi iubit.

Sper rusinea mea, o spun cu durere... momentan nici eu nu as putea.

Eu am alta dilema. ca fata, am constatat ca nu pot sa concep ideea sa ma apropii sufleteste de un om care si-a impartit intimitatea cu altcineva inainte sa ma cunoasca. Am stiut intotdeauna ca e bine sa-ti pastezi castitatea, dar, fara sa imi spuna cineva, am considerat ca daca eu respect principiul asta, am dreptul sa am aceeasi pretentie de la omul cu care vreau sa ma casatoresc.

cand baietii pretind castitate de la sotie, toata lumea ii intelege, dar pe mine toata lumea ma condamna cand aduc vorba de asta. nu inteleg de ce se face diferentierea aceasta. nici chiar fetele cu care am mai vorbit nu considera normal sa aiba pretentia asta de la sotii lor.

poate e dovada de mandrie, dar nu pot sa ma abtin sa-mi imaginez pe cel drag mie in ipostaze indecente cu alta! e peste puterea mea. am incercat o sigura data sa trec peste asta intr-o relatie si rezultatul a fost ca am suferit foarte mult. dar, mai ales, am simtit tot timpul ca in relatia respectiva eram comparata cu fostele. pana si comportamentul partenerului "experimentat" tradeaza uzura fizica prin toti porii.

nu stiu cum ar sta situatia in momentul in care "experimentatul" ar regreta tot trecutul sau glorios si ar incerca sa se schimbe de dragul noii iubiri. din pacate, mai ales la barbati, cred ca putini se caiesc cu adevarat de relatiile inainte de casatorie.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.02.2010, 23:13:26
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Eu am facut asta. Sotia mea s-a culcat in studentie cu foarte multi baieti. Mi-a mai spus ca lua anticonceptionale si ii placea ca baietii sa isi lase toata samanta intransa. A hotarat brusc sa se intoarca cu tot sufletul spre credinta, dupa un an am luat-o de sotie si nu-mi pare rau. Acum mi-a nascut o fetita ca un ingeras si stiti de cata iubire ma bucur din partea ei?
Felix, inseamna ca esti un om extraordinar si sotia ta la fel, daca a avut puterea sa-si recunoasca trecutul si sa se opreasca de la acel stil de viata pentru totdeauna! eu partea asta cu cainta nu am vazut-o niciodata la oamenii versati care au incercat sa se apropie de mine. cine stie... poate mai incolo...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 11.02.2010, 23:42:50
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Doamne ajuta!

Am stiut intotdeauna ca e bine sa-ti pastezi castitatea...

Asta este una din virtutile tale

nu stiu cum ar sta situatia in momentul in care "experimentatul" ar regreta tot trecutul sau glorios si ar incerca sa se schimbe de dragul noii iubiri. din pacate, mai ales la barbati, cred ca putini se caiesc cu adevarat de relatiile inainte de casatorie.

Doamne-ajuta!

La fraza aceasta '' cred ca putini se caiesc cu adevarat!!!!!'' nu putem judeca noi asta ,noi putem doar spera ca se caiesc si ei de ce nu?...am citit intr-o carte a Sfintilor Parinti ca Dumnezeu tine lumea aceasta pentru 5000 de barbati care duc o viata crestina asa cum trebuie ..nu scria de nici macar o femeie...mie personal mi-a dat de gandit!
Dumnezeu sa te lumineze sa iei decizii dupa Voia Sa!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.02.2010, 11:20:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Fara sa imi spuna cineva, am considerat ca daca eu respect principiul asta, am dreptul sa am aceeasi pretentie de la omul cu care vreau sa ma casatoresc.
Este foarte normal ceea ce simti si gandesti.
Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii care ajung sa vada astfel lucrurile, din interiorul lor, iar nu invatati din afara.

Intre baiat si fata nu este nici o diferenta in ceea ce priveste relatia trupeasca inainte de casatorie.
Ce pretinde unul are toata indreptatirea sa pretinda si celalalt.

Mai ales ca Insusi Domnul cere aceasta viata inteleapta amandorura, in mod egal.

Diferentierea care se face este absurda pana la radacina si doar o minte schioapa o poate vedea normala.
Adica fata sa ramana neatinsa, in vreme ce baiatul se poate plimba "din floare in floare" pentru o vreme.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.02.2010, 11:46:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este foarte normal ceea ce simti si gandesti.
Ma bucur sa vad ca mai sunt si altii care ajung sa vada astfel lucrurile, din interiorul lor, iar nu invatati din afara.

Intre baiat si fata nu este nici o diferenta in ceea ce priveste relatia trupeasca inainte de casatorie.
Ce pretinde unul are toata indreptatirea sa pretinda si celalalt.
Diferentierea care se face este absurda pana la radacina si doar o minte schioapa o poate vedea normala.Adica fata sa ramana neatinsa, in vreme ce baiatul se poate plimba "din floare in floare" pentru o vreme.
Poti detalia...???
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.02.2010, 11:55:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurelia1984 Vezi mesajul
Eu am alta dilema. ca fata, am constatat ca nu pot sa concep ideea sa ma apropii sufleteste de un om care si-a impartit intimitatea cu altcineva inainte sa ma cunoasca. Am stiut intotdeauna ca e bine sa-ti pastezi castitatea, dar, fara sa imi spuna cineva, am considerat ca daca eu respect principiul asta, am dreptul sa am aceeasi pretentie de la omul cu care vreau sa ma casatoresc.

cand baietii pretind castitate de la sotie, toata lumea ii intelege, dar pe mine toata lumea ma condamna cand aduc vorba de asta. nu inteleg de ce se face diferentierea aceasta. nici chiar fetele cu care am mai vorbit nu considera normal sa aiba pretentia asta de la sotii lor.

poate e dovada de mandrie, dar nu pot sa ma abtin sa-mi imaginez pe cel drag mie in ipostaze indecente cu alta! e peste puterea mea. am incercat o sigura data sa trec peste asta intr-o relatie si rezultatul a fost ca am suferit foarte mult. dar, mai ales, am simtit tot timpul ca in relatia respectiva eram comparata cu fostele. pana si comportamentul partenerului "experimentat" tradeaza uzura fizica prin toti porii.

nu stiu cum ar sta situatia in momentul in care "experimentatul" ar regreta tot trecutul sau glorios si ar incerca sa se schimbe de dragul noii iubiri. din pacate, mai ales la barbati, cred ca putini se caiesc cu adevarat de relatiile inainte de casatorie.

Doamne-ajuta!
E vorba de mentalitate pur si simplu, dar totusi daca e sa analizam problema, chiar si in opinia mea pe barbati nu ii schimba foarte mult relatiile intime in afara casatoriei, la nivel comportamental ma refer...insa pe o fata cumva o poti citi in acest sens...o vezi ca e extrem de libertina, independenta, cauta numai distractii, recurg la anticonceptionale inevitabil, unele ajung chiar la avorturi, si cam toate acestea pot avea repercusiuni destul de grave asupra psihicului si vietii lor, iar redresarea sa nu se prea mai poata realiza usor!!!

Deci repet, ar fi doar o constatare a mea, si poate chiar la modul superficial...si cred ca barbatii sunt contruiti intr-un anume fel, astfel nefiind afectati prea tare de acest aspect..pe cand o femeie e posibil sa se loveasca de mai multe, si cu consecinte mai grave..., de ce, Dumnezeu stie! Poate pentru ca femeii i se cere putin mai mult in acest sens...nu stiu!

Last edited by AndruscaCIM; 12.02.2010 at 12:03:52.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.02.2010, 12:09:39
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Oameni buni, incetati sa judecati, va cereti singuri osanda. Oare bunu Dumnezeu nu ne iubeste pe toti? Chiar asa tb sa marginalizam si etichetam, ca sunt desfranati si nu merita nimic. Sa avem mila fata de ei.


A iertat, a ingaduit, a uitat.... oare nu asta tb sa facem si noi? Stiti ce inseamna a ierta, sa ierti ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat niciodata ! Doar ca omul a si pus in practica.


Citat:
În prealabil postat de felixlivadaru Vezi mesajul
Eu am facut asta. Sotia mea s-a culcat in studentie cu foarte multi baieti. Mi-a mai spus ca lua anticonceptionale si ii placea ca baietii sa isi lase toata samanta intransa. A hotarat brusc sa se intoarca cu tot sufletul spre credinta, dupa un an am luat-o de sotie si nu-mi pare rau. Acum mi-a nascut o fetita ca un ingeras si stiti de cata iubire ma bucur din partea ei?
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.02.2010, 12:16:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Poti detalia... ???
Ce pretinde unul are toata indreptatirea sa pretinda si celalalt.
Pai... in sensul ca daca sotul ii cere sotiei sa fie neatinsa, pana la el, si sotia are dreptul la a'i cere acelasi lucru sotului.
Daca eu ii cer sotiei sa indeplineasca un anumit lucru, si ea are indreptatirea sa mi'l ceara, la randul ei, mie.

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Oameni buni, incetati sa judecati, va cereti singuri osanda. Oare bunu Dumnezeu nu ne iubeste pe toti? Chiar asa tb sa marginalizam si etichetam, ca sunt desfranati si nu merita nimic. Sa avem mila fata de ei. A iertat, a ingaduit, a uitat... oare nu asta tb sa facem si noi? Stiti ce inseamna a ierta, sa ierti ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat niciodata ! Doar ca omul a si pus in practica.
Nimeni nu a judecat pe nimeni, Mirabela. Multumim pentru atentionare, este de luat in seama.
Insa alte aspecte se cauta a se intelege de fiecare in acest topic.

Tocmai despre iertare si iubire sincera se vorbeste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.02.2010, 12:23:01
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ce pretinde unul are toata indreptatirea sa pretinda si celalalt.
Pai... in sensul ca daca sotul ii cere sotiei sa fie neatinsa, pana la el, si sotia are dreptul la a'i cere acelasi lucru sotului.
Daca eu ii cer sotiei sa indeplineasca un anumit lucru, si ea are indreptatirea sa mi'l ceara, la randul ei, mie.
Pai da, asta mi se pare si mie foarte normal...dar topicul nu sustinea cumva tocmai faptul ca nu trebuie sa pretinzi nimic de la celalat, trebuie sa ierti si sa iubesti...pur si simplu?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 12.02.2010, 12:31:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Da, printul Miskin s'ar casatori cu una, precum isi si dorea pe acea... Nastasia, parca.

Printul Mîșkin, personajul principal din romanul "Idiotul", intruchipeaza idealul crestin al fiintei umane.
Iata secventa respectiva din Idiotul (cu subtitrare romaneasca). Incepand cu minutul 5 avem cererea in casatorie:

http://www.youtube.com/watch?v=RFQ41hYPUlU
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ce fel de om v-ati casatori? aradeanu Generalitati 179 21.07.2014 17:22:04
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
cine ma ajuta? Hartford Muzica Bisericeasca 4 30.09.2010 04:03:37
Cine stie? Adriana Cluj Generalitati 2 26.08.2010 21:36:05