Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2010, 22:08:42
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit Omul..rob al lui Dumnezeu?

Cunoastem toti sensul cuvantului rob sau sclav conform lexicului romanesc.Canoanele ortodoxe folosesc cu nonsalanta termenul acesta facand din Creator o imagine de stapan de sclavi.Eu am o alta imagine despre Dumnezeu,..si sper ca si voi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2010, 22:17:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ascultarea, supunerea sunt esentiale in crestinism.
Si smerenia.
Nu vad cum as putea eu.. o pacatoasa, un nimic si o gramada de tina sa vin inaintea lui Dumnezeu si sa stau drept. Nu gasesc nimic ofensator in cuvantul rob, in acest context.
Daca Adam si Eva au pacatuit prin nesupunere.. eu nu pot sa vin inaintea lui Dumnezeu decat absolut hotarata sa ma supun voii Lui (da, ca un rob).

da, daca as fi libera de patimi, daca as fi curata ca lacrima si nu as avea o voie a mea (adica m-as lepada complet de mine, de tot sinele lumesc..).. ci doar voia lui Dumnezeu ar lucra in mine.. atunci as fi libera. Ca nu poti fi liber decat in Hristos.
Dar chiar sunt departe de asa ceva.

Last edited by anna21; 05.02.2010 at 22:20:10.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2010, 14:29:57
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit Robit lui Dumnezeu!

Rob ... da poate insemna sclav, poti sa vezi in felul asta in orice alta situatie, dar cind e vorba de Dumnezeu nu mai are aceiasi conotatie.
Ma voi opri doar la o singura imagine a robiei pentru Dumnezeu.
Rob lui Dumnezeu este omul eliberat de frica in toate sensurile si formele ei: teama pentru grija de miine, teama de necunoscut, teama de orice rau si mai ales esti eliberat de rodul fricii: deznadejdea.
Un rob al lui Dumnezeu stie ca are, un Stapin care ii poarta de grija si nu mai e singur, fara aparare si fara putere, numai ca Stapinul e prietenului lui si atunci dispare senzatia sufocanta ca esti rob.
Ar fi frumos sa fim intradevar robi ai lui Dumnezeu!!! Numai ca oamenii sunt incapatinati, tin la ,,dreptatea,, si autonomia lor, li se pare ca libertatea de care dispun, care ca tot veni vorba este darul cel mai de pret dat de Hristos noua, este mai de pret decit cuvintele pline de dragoste ,, Veniti la mine cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi!,,
Sa te odihineasca Dumnezeu, frumoasa ... robie!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.02.2010, 17:06:35
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Grea "robie": Iubi-Te-voi Doamne, vârtutea mea. Domnul este întărirea mea și scăparea mea și izbăvitorul meu. Sa tot fii asa "sclav" la asa Stapan ...

http://www.youtube.com/watch?v=LA4rTz5Qx6M
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.02.2010, 17:44:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Petre Tutea a definit libertatea crestinului ca o "robie" a lui Dumnezeu-"Robeste-ma Doamne, ca sa ma simt liber" sau Parintele Staniloae spunea ca: "libertatea este robia liber acceptata a binelui". Cu toate acestea noi suntem prin Botez fii ai lui Dumnezeu si frati intru Hristos. Prezenta cuvantului "rob" in rugaciuni sau cantari bisericesti accentueaza smerenia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2010, 23:48:23
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

A fi robul lui Dumnezeu nu e deloc usor.Putini se pot lauda cu asta.A iti vedea nimicnicia in fata maririi Sale,e o smerenie la care putini ajung.
Orcum Hristos spune:"Nu va mai numesc robi ci fii "
Deci tu considera-te rob,si lasa-L pe Dumnezeu sa te vada ca fiu al Sau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2010, 23:57:52
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Oare Sfantul Ioan Botezatorul s-a considerat rob al lui Dumnezeu?

"[...]Caruia nu sunt vrednic, plecandu-ma, sa-I dezleg cureaua incaltamintei"

Nu. Nici macar atat.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2010, 07:16:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu mai degraba o vad ca pe o relatie intre Tata si copiii Sai.
Sclavii nu au drept de alegere,insa noua Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru.
Robi,probabil ca s-au numit cei care au dorit sa se smereasca foarte mult inainte Sa,pentru ca se stie cat de urata este demonilor aceasta si cat de bineplacuta lui Dumnezeu.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2011, 11:20:38
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

"Deci tu considera-te rob,si lasa-L pe Dumnezeu sa te vada ca fiu al Sau."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2011, 01:10:03
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Am intalnit in literatura patristica ideea ca Dumnezeu e vazut de oameni in mod diferit, in functie de masura lor duhovniceasca. De exemplu, cei ce se lupta cu patimile, aflati la treapta despatimirii, il vad pe Dumnezeu ca pe un Stapan, iar celor desavarsiti, care au dobandit virtutea dragostei, Dumnezeu le apare ca un Parinte mult iubit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul, chipul si asemanarea lui Dumnezeu spre_rasarit Generalitati 1 09.01.2012 01:39:26
Ce Dumnezeu uneste, omul sa nu desparta Marius22 Intrebari utilizatori 7 04.03.2011 13:11:46
Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni costel Pelerinaje la locuri Sfinte 1 12.10.2008 15:07:58
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24