Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2011, 23:23:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parintele Galeriu

Părintele Galeriu mergea prin lume trăgând după sine un imens năvod. Peștii intrau de bună voie în el, de dragul părintelui. Și erau de toate felurile: catolici, sectari, yoghini, masoni, atei, „jidani”, securiști, oameni de mare cultură, intelectuali, dar și oameni simpli, muncitori, țărani. Pe toți îi iubea, pe toți îi dorea în plasa sa - Biserica. Și, cu dragostea și înțelegerea sa, a reușit să-i aducă pe mulți. Nedelimitându-se de nimeni, cuprinzându-i pe toți. Nu spunându-le că toate sunt bune, ci arătându-le, mai degrabă, că locul în care se aflau ei era doar un început.
Bineînțeles că asta pe mulți îi smintea. Dar oare nu așa făcuse și Domnul?
În felul acesta a înțeles să iubească Ortodoxia și în felul ăsta a apărat-o: slujindu-și semenii.

M-am gândit mult cu privire la duhovnicii care ne-au format. Am putea spune că fiecare mare duhovnic a format o școală de gândire. Iar uneori diferențele între aceste școli sunt foarte mari. Într-un fel vorbesc ucenicii Părintelui Galeriu, într-un fel cei ai Părintelui Arsenie Boca, într-un fel ai Părintelui Teofil, Arsenie Papacioc sau Iustin Pârvu. Uneori sunt deosebiri radicale. Mă gândesc, totuși, că probabil aceste deosebiri, divergențe, apar mai degrabă între noi, fiii lor duhovnicești, și nu au apărut între ei. Sunt situații în care unii dintre noi aproape îl anatematizează pe Părintele Stăniloae, de exemplu, ca neconform cu Sfinții Părinți. Deși nimeni nu i-a studiat și tradus mai bine.

Ortodoxia este sobornicească. Noi nu credem în infailibilitatea nici măcar a sfinților, luați singular. Noi credem în adevărurile exprimate în sinoade.

Ce soluție găsim pentru a scăpa de aceste divergențe?

Last edited by N.Priceputu; 06.05.2011 at 23:26:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2011, 23:59:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ai citit teza lui de doctorat?

http://dl.dropbox.com/u/17008913/Jer...scumparare.zip
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2011, 00:11:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ai citit teza lui de doctorat?
Mulțumesc, am citit-o, însă în urmă cu mulți ani. Ar fi bine să o reiau.
Din păcate, nu s-au publicat multe cărți avându-l ca autor, însă sunt la îndemână predicile pe net, atât audio cât și text.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2011, 00:24:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mulțumesc, am citit-o, însă în urmă cu mulți ani. Ar fi bine să o reiau.
Din păcate, nu s-au publicat multe cărți avându-l ca autor, însă sunt la îndemână predicile pe net, atât audio cât și text.
Predicile lui cred că le au toți ortodocșii internauți și nu numai. Dar puțină lume a citit cartea de mai sus, spun asta pentru că mi-a fost foarte greu să o găsesc pentru împrumut, după multă vreme, la o mănăstire. Cînd m-a sunat soția să-mi spună că a găsit-o la un anticariat am considerat-o aproape o minune...

Am scanat-o pentru voi, căci mă îndoiesc de faptul că o veți întîlni la vreun raft. Apoi am convertit-o în format .doc pentru ușurința căutării unor cuvinte-cheie care v-ar putea interesa. Scuze pentru greșelile pe care le-a făcut programul, care pot fi trecute cu vederea sau corectate de către cine are atîta răbdare.

Am citit-o de două ori și mă mir că nimeni nu vorbește despre această lucrare. Am întîlnit un preot care și-a dat doctoratul avînd ca referință "Jertfă și Răscumpărare". Mi-am propus să o recitesc din nou în viitor.

Sper că v-am atras atenția asupra acestei cărți. Îi fac reclamă ori de cîte ori am ocazia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2011, 00:30:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sper că v-am atras atenția asupra acestei cărți. Îi fac reclamă ori de cîte ori am ocazia.
Mie sigur mi-ai atras atenția și o voi reciti îndată ce voi găsi timp. Ar fi tare bine dacă s-ar reedita.
Nu am reușit să accesez link-ul. Probabil din cauza antivirusului. Încearcă să o uploadezi și pe arhiva-ortodoxă
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2011, 13:40:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În completare la problema ridicată mai sus, cu privire la diverențele între duhovnicii de care ne-am lăsat formați, mi se pare potrivit acest citat:
”Și spun aceasta, că fiecare dintre voi zice: Eu sunt al lui Pavel, iar eu sunt al lui Apollo, iar eu sunt al lui Chefa, iar eu sunt al lui Hristos! Oare s-a împărțit Hristos?” (I Corinten 12,13)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2011, 16:23:03
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Părintele Galeriu mergea prin lume trăgând după sine un imens năvod. Peștii intrau de bună voie în el, de dragul părintelui. Și erau de toate felurile: catolici, sectari, yoghini, masoni, atei, „jidani”, securiști, oameni de mare cultură, intelectuali, dar și oameni simpli, muncitori, țărani. Pe toți îi iubea, pe toți îi dorea în plasa sa - Biserica. Și, cu dragostea și înțelegerea sa, a reușit să-i aducă pe mulți. Nedelimitându-se de nimeni, cuprinzându-i pe toți. Nu spunându-le că toate sunt bune, ci arătându-le, mai degrabă, că locul în care se aflau ei era doar un început.
Bineînțeles că asta pe mulți îi smintea. Dar oare nu așa făcuse și Domnul?
În felul acesta a înțeles să iubească Ortodoxia și în felul ăsta a apărat-o: slujindu-și semenii.

M-am gândit mult cu privire la duhovnicii care ne-au format. Am putea spune că fiecare mare duhovnic a format o școală de gândire. Iar uneori diferențele între aceste școli sunt foarte mari. Într-un fel vorbesc ucenicii Părintelui Galeriu, într-un fel cei ai Părintelui Arsenie Boca, într-un fel ai Părintelui Teofil, Arsenie Papacioc sau Iustin Pârvu. Uneori sunt deosebiri radicale. Mă gândesc, totuși, că probabil aceste deosebiri, divergențe, apar mai degrabă între noi, fiii lor duhovnicești, și nu au apărut între ei. Sunt situații în care unii dintre noi aproape îl anatematizează pe Părintele Stăniloae, de exemplu, ca neconform cu Sfinții Părinți. Deși nimeni nu i-a studiat și tradus mai bine.

Ortodoxia este sobornicească. Noi nu credem în infailibilitatea nici măcar a sfinților, luați singular. Noi credem în adevărurile exprimate în sinoade.

Ce soluție găsim pentru a scăpa de aceste divergențe?
Ati sesizat foarte bine ca in ortodoxia noastra, dar nu numai, exista mai multe scoli. Diferentele intre ele sunt date de pozitionarea maestrului, adica a parintelui fondator. In mare exista cam trei poziti distincte: cea de aparator al Ortodoxiei, cea de pescar al Ortodoxiei si cea de mijloc, intre cele doua. Ca sa exemplific, scoala parintelui Cleopa se centreaza pe apararea Ortodoxiei, cea a parintelui Galeriu pe pescuirea cat mai multor adepti catre Ortodoxie, iar cea a parintelui Staniloaie se concentreaza pe ambele deopotriva. Sigur, se pot face excese in toate trei scolile. S-ar putea spune ca excesele dintr-o parte ar compensa excesele din cealalta, dar nu e chiar asa de simplu. Apararea pune foarte mare pret pe corectitudine, pescuirea pe bunatate. Ele sunt si trasaturi ale fondatorului, parintele Cleopa fiind foarte corect si, implicit, sever, pe cand parintele Galeriu era bunatatea intruchipata. Iar parintele Staniloaie avea un echilibru foarte fin intre corectitudine si bunatate, totusi, parca, cu mic avantaj pentru ultima. Problema, insa, eu o vad altfel: care e tendinta? care dintre scoli are viitor? si care va disparea incet, incet? Si concluzia mea este ca scoala parintelui Cleopa se va dezvolta impetuos, cea a parintelui Galeriu va sucomba, iar cea a parintelui Staniloaie se va diminua ca importanta. Aparatorii vor prelua conducerea, pentru ca e mai simplu sa lovesti in altul decat sa-l atragi prin bunatate. Prima atitudine iti lasa ego-ul neschimbat, ba chiar ti-l umfla, ca te simti mai sus decat sectarul, mai indreptatit decat el, poti ramane sarcastic, tafnos, dascalitor, pe cand ultima pretinde o imbunatatire a ta mai intai ca sa poti sa fii bun mai apoi cu altul. Dar nu e numai asta. Mai urmeaza si semnele sfarsitului care se vor tot inmulti de aci incolo si care vor face ca fiecare confesiune sa declare ca ea este RAMASITA, Biserica cea adevarata, singura necazuta, unica detinatoare a adevarului, harului si mantuirii. Lupta va deveni pe fata si va lua amploare si proportii teribile, fiecare vazand in vecinul nu pe aproapele, ci pe satana. Nu se va mai pune problema cum sa-mi ajut vecinul, ci cum sa ma pazesc de vecinul, iar mai apoi, cum sa moara capra vecinului, si la urma cum sa moara chiar ... vecinul. Aceasta tendinta incerc din rasputeri s-o stavilesc, insa, sunt constient ca ea nu mai poate fi oprita. Dumnezeu cu mila.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2011, 16:39:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu am reușit să accesez link-ul. Probabil din cauza antivirusului. Încearcă să o uploadezi și pe arhiva-ortodoxă
Dropbox este un sait banat de companii (ca și http://s4.transfer.ro), deoarece stochează fișiere mari și "le rupe banda". Dacă ieși printr-un proxy, ai toate șansele să fie filtrată această adresă.

Îți pot trimite pe privat cartea în format .doc.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2011, 16:52:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Serile trecute am avut prilejul de a asculta, la radio trinitas, cateva fragmente din coferintele tinute de parintele Galeriu. Un adevarat teolog cu o finete extraordinara in ceea ce priveste diferenta dar si complementaritatea dintre psihanaliza si dreapta credinta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2011, 23:41:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Canonul Părintelui Galeriu

Părintele spovedea seara târziu, uneori până la ora 1 din noapte. Atmosfera era... dumnezeiască. După ce dădea dezlegările, spunea către toți:
1. Iubiți Biserica (participați la Liturghie și la celelalte slujbe)
2. Rugați-vă: dimineața, seara, la mese și rugăciunea de toată ziua (a lui Iisus)
3. Gustați zilnic măcar puțin din scrierile sfinte (Sfânta Scriptură, Sfinții Părinți)
4. Cu lumea să păstrați legătură divină, nu păgână (nu păcătoasă)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In Memoriam- Parintele Constantin Galeriu georgeval Stiri, actualitati, anunturi 20 09.08.2013 10:30:42
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Un articol superb - Parintele Constantin Galeriu sophia Stiri, actualitati, anunturi 0 05.11.2012 12:41:39
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51
Parintele Galeriu MARIUS_DANIEL Mari Duhovnici si predicile lor 5 06.07.2009 20:47:51