Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 26.01.2016, 00:16:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dacă tatăl îl bate pe vecin și e trimis la închisoare, despărțit de copil, asta îl poate sau nu traumatiza pe copil ? Dar dacă tatăl îl bate pe copil ?!
Diferenta e un concept care nu ai reusit sa-l asimilezi se pare, acela de familie.

Oricum a fi parinte nu e un concept care se intelege ci mai degraba se simte si se experimenteaza.

Cand il experimentezi, inteelgi ca nu se poate repara o trauma minora (o palma derizorie, intr-un moment extrem) printr-o trauam majora (despartirea permanenta dintre parinte si copil)


Citat:
Iar în speță sunt suficiente indicii în sensul că soții Bodnariu nu sunt chiar așa imaculați cum îi prezintă propaganda coreligionarilor lor, plecând, după cum am arătat, de la propriile lor declarații.
Imaculati dupa standardele cui?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Din experiență îți spun că, în general, copii abuzați nu vor spune că vor să plece de acasă. Am fost martorul unei situații în care o fată violată de tatăl ei a fost convinsă, la presiunile familiei (care, apropo de nimic, erau neoprotestanți) să vină în instanță și să mintă, retrăgându-și toate acuzațiile. Din fericire pentru ea, minciuna a fost atât de transparentă, iar restul probelor atât de clare, încât animalul a primit ce merita.
Obsesia ta de a asocia o palma data in situatii extreme cu violul sau abuzul sexual arata ca:

1. argumente pentru subiectul in discuie nu ai - si incerci detunarea lui

2. sau/si ai o problema severa in a intelege chestiunea care se discuta
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #342  
Vechi 26.01.2016, 01:16:28
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un raspuns nitel mai personal

Frica. Si nevoia de aglutinare. Nu e nevoie sa fii initiat in a percepe undele evenimentelor ca sa stii ca vine ceva foarte urat. Si noi, si parteenrii nostri de dialog suntem oameni. La Mihai este legalismul aproape o a doua natura, din cate se vede, si e normal pana la un punct, caci altfel nu ar putea functiona ca avocat; dar, pot depune marturie ca umanitatea sa este nestirbita: toamna trecuta m-a ajutat intr-o anume problema, care, din vina mea in mare parte, risca sa ma inghita. Imi place sa am prieteni si sa ma inteleg si cu cei aflati de partea cealalta a baricadei. Cu Pelerin relatia amicala s-a racit, si imi pare sincer rau. Desigur, amandoi oponentii nostri pe acest topic, prin natura ocupatiilor lor, si a prooccidentlaismului inerent situarii lor si nu numai, sunt foarte stricti in probleme care intereseaza societatea. Ei sunt convinsi ca aceasta cale apuseana este o cale a vietii, sau cel putin o cale pe ei o pot aprecia. Eu sunt un resurectionist ecologic, intr-un mod total apolitic si acum nonviolent, si un nostalgic al unei epoci pe care toti o avem in memoria celulara, si pe care monoteismul abrahamic o refera ca find antediluviana. Pur si simplu, daca e sa dau un exemplu de model politic care este de admirat: samanul/razboinicul nativ american sau siebrian sau australian. Cu alte cuvinte, pentru mine civilizatia sucks. Nu cred ca violenta, de orice fel, reprezinta o solutie. Candva eram anti-occidental la un mod quasiisteric. S-a terminat cu asta. Nu doresc decat...ca Dumnezeu sa puna rasa umana, in totalitatea ei, si aici includ orice este (supra/infra)statalitate umana actuala, occidentala sau nu, in genunchi, altfel natura va fi distrusa de societatea de consum in naparlirea ei globala spre un nou totalitarism, iar oamenii vor trai efectiv Iadul. Semnele se vad deja de multa vreme. Cum sa puna Natura in genunchi omenirea? Hint: profetii despre cum se va purta natura cu omul in momentele finale ale acestui ciclu. Poate GMOs cu caracteristici total neasteptate. Poate animale sau plante care dobandesc capabilitati noi de aparare in fata omului, datorita electromagnetismului sau poluarii genetice. Poate arborii se vor opune, intr-un mod de neinteles si neprevazut, sa fie taiati. Pestii nu vor mai fi prinsi, etc. Nu bat campii, vorbesc serios. Poate vor apare oameni care sa dobandeasca puteri psi atat de mari, incat sa modifice politica si economia intregii lumi. Cine stie? Ca sa elimin orice interpretare ce anumite persoane, pe care le-am deranjat pe buna dreptate in trecut cu totnul tafnos dezlantuit al postarilor, ar putea da la ce spusesem inainte ca imi doresc: imi doresc ca Natura sa sperie Omul, ca fiul ratacit sa se aseze in genunchi in fata Tatalui. Da, ati citit bine. Natura, nu un stat sau altul, nu o rafuiala politica sau militarea sau criza economica: nu ma intereseaza combaterea unui imperialism cu altul, ar fi o viziune infantil-agresiva, si am depasit nivelul asta. Nu instig la nici o violenta, caci violenta este una din cartile castigatoare ale Raului, indiferent cine asupra cui o practica, de sensul si originea vectorului. Pe aceasta cale, cer scuze din nou acelor persoane pe care in trecutul recent le-am deranjat si le cer sa se aseze din nou la masa dialogului.
Cred sincer ca frica pluteste in aer. Frica, am trait-o eu recent. Altii o traiesc tot timpul. Cred ca colegii nsotri stiu, nu ca simt, ca un simplu cuvant, in curand, ca pe vremea lui Stalin sau Mao, va face diferenta dintre om liber si om inchis. Nici macar ca acum, ci mult mai drastic. Vremurile de sfarsit se accelereaza. Si poate ca, coroborand conceptiile lor provest cu "ancestrala intuitie viscerala a riscului", ca sa dau un nume sofisticat pentru frica, ei stiu ce va urma in societatea euroamericana si nu numai: un soi de mccarthysm neomarxist intolerant si paranoic ca orice represiune, de sus in jos. Fiind dansii iubitori a ce omul a creat si dezvoltat la vest de linia Huntignton, ca experimente sociale si linie politica, o parte mult mai mare din spiritele lor lasa conformismul sa ii domine. Pentru ca nu e doar frica de represiuni, ce i-ar putea mana in acest subiectivism sufocant, ca pe vremea comunismului, ci si o aprobare interioara. Cand legile devin mai autoritative ca Legea si Evangheliile pentru crestini declarati si asumati, ne putem intreba ce mai ramas din gloriasa civilizatie europeana (si nu doar vestica!) care s-a vrut crestina, dar a esuat devenind contrariul crestinismului, si mult mai rau, in ceva ce erodeaza insasi definitia umanitatii.
Mihai si Pelerin, imi cer scuze daca am gresit in aceasta analiza. Daca am exagerat pe undeva, va cer sa ma corectati.

Addendum: Eu ma tem mult de reactia establishmentului anticrestin la aceasta anemica si partiala trezire a societatii romanesti si nu numai, in chestiunea familiei. Doar demonii sunt mai vicleni decat lojile, think-tank-urile, presa aglutinata sub steag si serviciile secrete.
Ce putem si mai ales trebuie sa facem? Sa ne rugam ca Dumnezeu sa opreasca pentru cateva clipe istorice macar, tavalugul noii societati, si sa contracaram legal si pasnic, precum o face excelenta comunitate penticostala, orice arunca "ei" impotriva lui Cristos si familiei umane, care este antitipul Sfintei Familii din Cer.
  #343  
Vechi 26.01.2016, 01:24:13
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Muțumesc Pelerin, dar eu acum o să insist cu o întrebare: modul cum erau ridicați acei copiii de la domiciliu, cum erau smulși din brațele părinților lor, nu-ți trezește nici un sentiment de milă (de fiu, frate, părinte sau viitor părinte)? Spre exemplu acel copil 3 luni. Sau ceilalți mai mari care conștientizau ce se întâmplă.
Ma medioocrulee, ma ignoraaantuleee (sper ca intelegi ca ne jucam de-a Mo si Foca Piftel, da?), ce mila vrei tu?... N-auzi ca omu vine dintr-o alta cultura? Asa o spus!
Astea cu mila si cu alte sentimente e de la exaltatii astia romantici, visatori...
A mai fost Unul, Care ii dadea tot asa, cu mila, si ai vazut ce-a patit?

Si-apai, tu nu stii vorba aia din batrani? Cica primum non nocere, deinde curare...
Asta e o problema de igiena, maaaa, salbaaaticuule!...
https://www.youtube.com/watch?v=6Oic59GaD60
  #344  
Vechi 26.01.2016, 01:28:04
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ma medioocrulee, ma ignoraaantuleee (sper ca intelegi ca ne jucam de-a Mo si Foca Piftel, da?), ce mila vrei tu?... N-auzi ca omu vine dintr-o alta cultura? Asa o spus!
Astea cu mila si cu alte sentimente e de la exaltatii astia romantici, visatori...
A mai fost Unul, Care ii dadea tot asa, cu mila, si ai vazut ce-a patit?

Si-apai, tu nu stii vorba aia din batrani? Cica primum non nocere, deinde curare...
Asta e o problema de igiena, maaaa, salbaaaticuule!...
https://www.youtube.com/watch?v=6Oic59GaD60
Droidizarea umanitatii pandeste dupa colt, domnule profesor. Oamenii viitorului-foarte-apropiat vor avea tot atatea emotii si compasiune cat un smartfon. Smartceas, smartveceu, etc.
Iata de ce ma rog pentru o plaga cu psocoptere si termite transgenice care rontaie circuitele serverelor think-thankurilor si securimii in draci.

Last edited by Intrarea Vagonului; 26.01.2016 at 01:30:15.
  #345  
Vechi 26.01.2016, 06:35:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
N-auzi ca omu vine dintr-o alta cultura? Asa o spus!
Confirm pozitiv. Am văzut eu bine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #346  
Vechi 26.01.2016, 08:03:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intrarea Vagonului nu este nici o problema. Scrie tot ce simti tu, cum simti tu. Nu exista nici o regula care sa te oblige sa fi de acord cu mine sau pe mine sa ma oblige sa te corectez pe tine, des, rar sau vreodata. In rest, din punctul meu de vedere, dialogul dintre noi este intr-o limita decenta, asa cum este acum, si nu simt nevoia sa-i aduc modificari in vreun fel, in viitorul apropiat. Numai bine !
  #347  
Vechi 26.01.2016, 08:25:04
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul


Obsesia ta de a asocia o palma data in situatii extreme cu violul sau abuzul sexual arata ca:

1. argumente pentru subiectul in discuie nu ai - si incerci detunarea lui

2. sau/si ai o problema severa in a intelege chestiunea care se discuta
Părerea mea este că nu vezi în argumentele celorlalți decât ceea ce vrei tu să vezi.

Dacă ai fi citit mai cu atenție, ai fi putut observa că exemplul cu copilul abuzat sexual îl dădusem pentru a argumenta că un copil abuzat poate, în situații concrete, să ascundă adevărul și să își apere părintele; diferența de grad între o corecție fizică și un viol/incest servea spre a da mai multă greutate argumentului meu.

În rest, îmi pui în gură cuvinte pe care nu le-am spus, ceea ce nu-ți face cinste. Nu am susținut niciodată că este normal să separi părinții de copii pe motivul unei "palme derizorii", ci dimpotrivă, am arătat că nu avem elementele necesare pentru a analiza situația.

Ceea ce știm până acum este că au existat corecții fizice.

Apropo de nimic, s-a obosit cineva să verifice printre informațiile de pe internet care este vârsta celor două fete care ar fi susținut că li se aplică corecții fizice ?

Și dacă da, spuneți-mi (eventual domnul Ioan Cezar, ca psiholog) ce efect are asupra copilului o corecție fizică aplicată la vârsta de șapte, respectiv nouă ani.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #348  
Vechi 26.01.2016, 08:32:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar dupa cum vezi, nu stie diferenta intre o palma fie ea in scop educational sau intr-un moment de stres si bataie din partea unui parinte abuziv.

Ma intreb daca mai stie macar diferenta intre un parinte bun si un parinte rau.

Asa ca ceri prea mult de la el.
Să știi că îmi place faptul că. încet încet, termenii discuției încep să se schimbe sau să se nuanțeze, ceea ce recunoști și tu prin modul în care pui problema.

La început toată lumea a sărit de #€% în sus pe motiv de discriminare religioasă.

Ulterior, a reieșit că nu e chiar așa, soții Bodnariu au recunoscut că-și mai cârpesc copiii. Ok, a zis lumea, nici o problemă, e foarte ok o palmă, în scop educativ, "cine cruță nuiaua" etc. etc.

La o analiză mai atentă, respectiv a declarațiilor soților Bodnariu, începe să reiasă că palmele nu erau strict cu scop educativ, așa că acum discutăm despre "o palmă într-un moment de stres".

Pui pariu că până la finalul poveștii, chestiunea se va nuanța chiar mai mult ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #349  
Vechi 26.01.2016, 08:35:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și dacă da, spuneți-mi (eventual domnul Ioan Cezar, ca psiholog) ce efect are asupra copilului o corecție fizică aplicată la vârsta de șapte, respectiv nouă ani.
Lipsa ei duce la exemplare gen Breivik.

Următorul!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #350  
Vechi 26.01.2016, 08:36:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
La o analiză mai atentă, respectiv a declarațiilor soților Bodnariu, începe să reiasă că palmele nu erau strict cu scop educativ,
Se dixtrau zici, ă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis