Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 25.01.2016, 13:59:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si da, de aia sauditii sunt pe 39 si nu pe 2
Si Romania pe 52.

Deci ar trebui sa ne asteptam ca astfel de decapitari si condamnari sub tortura sa apara in Romania, in nici un caz intr-un stat cu 13 locuri mai sus, corect?

Deci, cam greu sa recunoastem ca imparatul e gol.

Dar spune-ne o parere personala asa, dupa profilul social al sotilor Bodnariu sau Nan s-ar incadra ei la "abuzatori de copii"?

Sigur, incearca sa faci abstractie de sistemul de valori "a fi crestin inseamna indoctrinare religioasa, inseamna abuz".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.01.2016 at 14:10:09.
  #252  
Vechi 25.01.2016, 14:45:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Despre rata sinuciderilor înregistrate pentru persoane din categoria 0 - 18 ani, din Norvegia, ce părere ai?
In Romania, rata de sinucideri este mai mare decat in norvegia:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...y_suicide_rate

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cand copilului ii sunt puse in primejdie sanatatea sau viata. La fel cum intervine daca ne paruim noi doi.
Si probabil ca sauditii nu au un venit pe cap de locuitor asa de mare ca norvegienii ( probabil o parte din bani sunt sifonati catre licuricii mai mari )
Pai da, dar noi ne mai putem apara unul de altul, un copil este lipsit de aparare. Noi putem sa depunem si plangeri la politie unul impotriva celuilalt, un copil mai greu.

Pana la urma, si pentru noi, dpdv al legii, faptul ca mi-ai fi dat o simpla palma este un motiv intemeiat de a depune o plangere la politie.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si Romania pe 52.
Probabil pentru ca economia contribuie mult la ei.
  #253  
Vechi 25.01.2016, 14:55:00
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In Romania, rata de sinucideri este mai mare decat in norvegia:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...y_suicide_rate
.....
.
Eu eram interesată mai mult de categoria 0 - 18 ani; Citat:În prealabil postat de Monnis :"Despre rata sinuciderilor înregistrate pentru persoane din categoria 0 - 18 ani, din Norvegia, ce părere ai?".

Adică, într-un sistem perfect (așa cum îl percepi tu), ca cel din Norvegia, în care se urmărește "interesul superior" și bla-bla, ar trebui ca astfel de cazuri să fie mult sub media Europei. România, acum, nu este un reper. Învațăm și noi de la cei mai buni.... Întrebarea este care sunt acești cei mai buni.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
  #254  
Vechi 25.01.2016, 14:58:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Probabil pentru ca economia contribuie mult la ei.
Aha, deci pana la urma despre economie e vorba.
Si ce cauta economia in discutia asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #255  
Vechi 25.01.2016, 15:29:36
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Eu eram interesată mai mult de categoria 0 - 18 ani; Citat:În prealabil postat de Monnis :"Despre rata sinuciderilor înregistrate pentru persoane din categoria 0 - 18 ani, din Norvegia, ce părere ai?".

Adică, într-un sistem perfect (așa cum îl percepi tu), ca cel din Norvegia, în care se urmărește "interesul superior" și bla-bla, ar trebui ca astfel de cazuri să fie mult sub media Europei. România, acum, nu este un reper. Învațăm și noi de la cei mai buni.... Întrebarea este care sunt acești cei mai buni.
Nu am gasit informatii despre rata de suicid in randul tinerilor. Poti sa ma ajuti, te rog?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, deci pana la urma despre economie e vorba.
Si ce cauta economia in discutia asta?
Economie mai slaba > oamenii castiga mai putin > rata de saracie este mai mare > nivelul de educatie mai mic (lipsa de bani) > si cu nivelul de educatie vine si modul de educare al copiilor si protectia lor
  #256  
Vechi 25.01.2016, 15:47:09
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Pelerin, sunt curios tu cum ai comenta "această latură a problemei"...nu insist, doar dacă consideri că merită efortul. :)
Mentin cele spuse anterior.Din punctul meu de vedere Barnevert are mai multe avantaje decat dezavantaje. Insa, ca orice organizatie sau lege, nu este perfecta ci ar trebui revizuita daca este necesar. Inteleg viziunea lui Ioan, el este de felul lui un entuziast si un romantic :) Eu insa fac parte dintr-o alta civilizatie, cu o alta mentalitate si o alta viziune. Nu spun ca sunt mai bune dar sigur sunt diferite. Din pacate nu am, acum,timpul necesar ca sa compliez o lunga comparatie, cu avantaje si dezavantaje. Cand toate procedurile vor fi finalizate voi veni cu o opinie mai ampla, insotita de mai multe argumente, astept sa fie confirmate sau infirmate. Momentan este prematur sa le aduc in discutie.Sper ca aceasta postare sa fie clarificatoare intr-un grad in care sa nu mai fie necesara alta postare pana la acel moment.

Numai bine.
  #257  
Vechi 25.01.2016, 16:02:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In Romania, rata de sinucideri este mai mare decat in norvegia:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...y_suicide_rate
La noi rata e crescuta de populatia maghiara, judetele Covasna si Harghita fiind pe primele locuri, cu de trei ori mai multa rata nationala (peste 30). O rata mare au si Satu Mare si Salaj. Inainte maghiarii erau pe primul loc in lume, chiar si in perioada comunista.
  #258  
Vechi 25.01.2016, 16:02:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Mentin cele spuse anterior.Din punctul meu de vedere Barnevert are mai multe avantaje decat dezavantaje. Insa, ca orice organizatie sau lege, nu este perfecta ci ar trebui revizuita daca este necesar. Inteleg viziunea lui Ioan, el este de felul lui un entuziast si un romantic :) Eu insa fac parte dintr-o alta civilizatie, cu o alta mentalitate si o alta viziune. Nu spun ca sunt mai bune dar sigur sunt diferite. Din pacate nu am, acum,timpul necesar ca sa compliez o lunga comparatie, cu avantaje si dezavantaje. Cand toate procedurile vor fi finalizate voi veni cu o opinie mai ampla, insotita de mai multe argumente, astept sa fie confirmate sau infirmate. Momentan este prematur sa le aduc in discutie.Sper ca aceasta postare sa fie clarificatoare intr-un grad in care sa nu mai fie necesara alta postare pana la acel moment.
Muțumesc Pelerin, dar eu acum o să insist cu o întrebare: modul cum erau ridicați acei copiii de la domiciliu, cum erau smulși din brațele părinților lor, nu-ți trezește nici un sentiment de milă (de fiu, frate, părinte sau viitor părinte)? Spre exemplu acel copil 3 luni. Sau ceilalți mai mari care conștientizau ce se întâmplă.
  #259  
Vechi 25.01.2016, 16:05:03
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu am gasit informatii despre rata de suicid in randul tinerilor. Poti sa ma ajuti, te rog?
Eu am găsit acest link, la o primă căutare
http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=ro

Referitor la copiii din sistemul Barnevernet, pe net sunt informații cum că au o rată de sinucidere de 8 ori mai mare decât cea a copiilor din populația generala (pagina 18: http://www.nibr.no/filer/2005-12.pdf ).
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
  #260  
Vechi 25.01.2016, 16:07:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Economie mai slaba > oamenii castiga mai putin > rata de saracie este mai mare > nivelul de educatie mai mic (lipsa de bani) > si cu nivelul de educatie vine si modul de educare al copiilor si protectia lor
Până la urmă o sa ajungem să-i binecuvântăm pe ăștia care fură, uite așa mai scăpăm de mizeriile vestului, din lipsă de fonduri. :))
Subiect închis