Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2009, 05:02:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Despre absurditatile kabaliste

Ca sa se stie despre ce este vorba la kabalisti:
Acestia zic ca prin ceva proceduri reusesc sa mearga in ceruri si sa contemple pe Dumnezeu care sade pe ceva scaun acolo in chip de om,cu lucrarea.
Eroarea celor care ii aseamana cu isihia este (si nu o spun ca am fost eu vreodata rapit cu mintea la ceruri si sincer sa fiu nici nu doresc asa ceva, sunt foarte multumit daca imi da Dumnezeu sa imi vad pacatele si ultimul loc din Rai) ca daca vreun kabalist chiar ar fi fost rapit cu mintea la ceruri ar fi trebuit sa vada acolo pe Maica Domnului si pe Domnul nostru Iisus Hristos.
Cum se vad ,dupa curatia mintii celui ce ii vede, nu am de unde sa stiu.
Doar se stie ca Maica Domnului i s-a aratat lui Sfantul Maxim Cavsocalivitul cu trup purtand pe Domnul nostru Iisus Hristos in brate,ca prunc, in varful Sfantului Munte Athos.
O alta istorisire a parintelui Rafail Noica este cu un sarac care se ruga la Maica Domnului si a vazut-o in vedenie pe Maica Domnului rugandu-se la imparat (adica la Domnul nostru Iisus Hristos) pentru ce dorea.
Pentru ca cea mai desavarsita aratare a lui Dumnezeu de la facerea lumii nevazute si vazute e Domnul nostru Iisus Hristos.
Domnul nostru Iisus Hristos este templu,tron si ce mai e al Sfintei Treimi.
Pentru ca el este Dumnezeu Cuvantul intrupat.in Dumnezeu Cuvantul e si Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Duhul Sfant.Asa i-a zis Domnul nostru Iisus Hristos Sfantul Apostol Filip cand acesta i-a zis:
"Doamne arata-ne noua pe Tatal"
Iar Domnul nostru Iisus Hristos ii zice:
"
9.Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl?
10. Nu crezi tu că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl este întru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatăl - Care rămâne întru Mine - face lucrările Lui.
11. Credeți Mie că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl întru Mine, iar de nu, credeți-Mă pentru lucrările acestea. "
Pe langa aceasta se stie ca pe Muntele Tabor s-a aratat Dumnezeu dar ca Sfanta Treime iar nu ca o singura persoana.
La fel la Botezul Domnului.
Apoi Domnul nostru Iisus Hristos s-a mai aratat si altor Sfinti mari ca si copil.De ce arata Domnul nostru Iisus Hristos ca si copil de obicei nu am idee.


Alte absurditati sustinute de kabalistii:
Dumnezeu a creat lumea prin 10 sephiroturi, ce sunt alea se vede mai jos.
Primul sephirot e spiritul lui Dumnezeu celui viu.
(nu are nicio legatura cu Duhul Sfant marturisit de crestinii ortodocsi care se arata la crez ca e Dumnezeu,ca purcede din Tatal si e necreat si e dintotdeauna impreuna cu Tatal si cu Fiul.)
Din spiritul acesta este facut aerul.
Din aer sunt facute cele 22 de litere pentru vorbit.
Tot din acest spirit e creata apa.
Tot din acest spirit e creat focul.
Din apa e creat Haosul Cosmic .
Din foc sunt create puterile ceresti si tronul slavei.

Este foarte clar ca nu zice nicaieri caci creatia purcede din Dumnezeu ci ca e creata din nimic.
Ba zice caci creatia a fost facuta din nimic.

Puterile ceresti iar nu zice nicaieri ca ar fi create din foc; este normal caci puterile ceresti sunt intelegatoare,simtitoare (ma refer la sentimente) si volitionale.
La fel si sufletul omului.
Daca zice la Sfantul prooroc David:
"Cel ce faci pe îngerii Tăi duhuri și pe slugile Tale pară de foc"

Apoi cum se intelege ingerul e nematerial prin har.
Iar daca zice duh e clar ca nu zice foc.
Duh adica dupa asemanarea lui Dumnezeu care e Duh.
Dar ingerul fata de Dumnezeu e material.
Iar daca zice "cel ce faci pe ingerii Tai duhuri" se refera la lucrarile cele de nu le stim noi de le primeste ingerul si sufletul omului.
Cum arata Sfantul Vasile cel Mare in "Despre Duhul Sfant":
-primesc lucrarea de cugetare,de simtire,de vointa,de gandire si care or mai fi de sunt caracteristice duhului.
-apoi daca zice "si pe slugile Tale para de foc" nu se refera la focul cel material ci la luminarea prin care si ingerii si sufletele devin luminati;apoi iarasi la ravna care o au ingerii si sufletele de slujesc lui Dumnezeu si la dragostea lor fata de Dumnezeu si de altii;adica zice de cei care primesc impartasirea harului,a slavei lui Dumnezeu.
ca mai intai zice "cel cel faci pe ingerii Tai duhuri" dar ingerii lui Dumnezeu sunt toti si cei buni si cei cazuti din bunatatea lui Dumnezeu.
Iar slugile lui Dumnezeu adica ingerii de nu au cazut si sufletele cele mantuite primesc si slava lui Dumnezeu.
Este ceva ce se numeste exprimare metaforica...caci doar se stie ca Sfantul prooroc David era artist...si canta foarte frumos...doar Dumnezeu e si artistul cel mai presus de desavarsire de le face pe toate frumoase,bune dar si utile si cu intelegere.Si impartaseste si darul artistic celor de pot sa il primeasca.
Putem privi de exemplu la o floare care e frumoasa dar gasim si faptul ca e facuta rational si e si utila la scopul sau si ce mai e.

Mai mult se stie caci Dumnezeu locuia in ingeri si cel mai deplin in arhangheli.
Arhanghelii sunt mai presus de serafimi in ierarhia cereasca.
Nu spatial ci ca impartasire de Dumnezeu.
Nicidecum ca ar fi "stat" pe nu stiu ce tron,vai ce absurditate!
Acum locuieste deplin in Domnul nostru Iisus Hristos.
Si apoi in Maica Domnului.




Iar multimea absurditatilor kabalistilor nu are rost sa fie scrisa ca se iroseste de pomana curent electric si spatiu de stocare.
Pe scurt teoria kabalista nu e decat invatatura Satanei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Absurditatile rasiste ale parintelui Romanides mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 12 13.10.2011 03:27:36
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23