Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.07.2009, 08:25:51
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Stiti minunea cu serpii Maicii Domnului din Insula Kefalonia? Dupa ce s-a trecut la calendarul gregorian toti se intrebau daca serpii vor aparea dupa calendarul vechi sau dupa cel nou. Si ce credeti ca s-a intamplat? :)
ce sa se intample?
aparitiile erau determinate de credinta si au avut loc exact atunci cand credinta le-a determinat
__________________
catolica
Reply With Quote
  #102  
Vechi 31.08.2009, 18:45:02
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt Vezi mesajul
Sfantul Apostol Petru se afla la Roma , cei mai multi sfinti dinainte de schisma tineau ritul acum numit catolic...
Si ce importanta are ca Sfantul Petru se afla la Roma? Sfantul Pavel nu s-a aflat la Roma? S-au Sf. Marcu in Alexandria? Crezi ca prezenta unui anumit apostol intr-un anumit loc la un moment dat este importanta? S-au crezi ca Petru a fost teleportat din Ierusalim prin interventie divina la Roma, acesta fiind singurul loc in care a propovaduit Evanghelia.
Mantuitorul nu spune nicaieri ca un anumit apostol a fost mai cu har intre cei doisprezece. Si chiar la insitentele unora dintre apostoli(de a sta de-a dreapta Mantuitorului) Mantuitorul este foarte clar si transat cand spune: cel ce vrea sa fie primul intre voi sa slujeasca celorlalti. Mantutorul nu a sustinut niciodata primatul unuia dintre apostoli. Asta sustine doar papa din ratiuni pur LUMESTI(studiaza te rog obiectiv istoria BC si o sa afli despre ce vorbesc).

Ultima parte a frazei tale: "cei mai multi sfinti dinainte de schisma tineau ritul acum numit catolic" pot sa zic ca ma dat gata. Pai floaredecolt cei mai "grei" sfinti parinti ai bisericii de dinainte de schisma au trait in Rasarit pe teritoriul actual al bisericilor ortodoxe si au respectat hotaririle Sinoadelor Ecumenice, ceea ce fac si ortodocsii de astazi. Iar inainte de ruperea bisericii latine de biserica ortodoxa(care in fapt s-a produs mult mai devreme de marea schisma) si papii si ceilalti episcopi latini respectau hotararile Sinoadelor Ecumenice fiind astfel ortodocsi(care se traduce "drept slavitori" sau mai pe inteles cei care tin credinta cea dreapta). De altfel, sa stii ca Biserica Ortodoxa cinsteste foarte multi sfinti: papi episcopi, preoti si simpli mireni ai bisericii Romei: Sf. Silvestru - papa al Romei, Sf. Ambrozie -episcop de Milano.... Ritul actual catolic nu e decat o erezie, una foarte mare asemanatoare celor condamnate in cadrul Sinoadele Ecumenice. Cum sfintii nu au fost eretici, ci dimpotriva au luptat impotriva ideiilor propagate de eretici(unii primind chiar moarte muceniceasca s-au fiind scingiuiti in diverse moduri: taieria maine drepte, taierea limbii sau orbirea) afirmatia ta o consider complet gresita.

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt Vezi mesajul

crestinismul adevarat era simplu

Si ce ti se pare complicat in ortodoxie? Iar daca totusi ti se pare complicat sa stii ca procesul mantuirii nu e unul usor/simplu, ci reprezinta un urcus greu cu mai multe sau mai putine caderi asta depinzand de fiecare. Noi, ortodocsii nu putem zice precum zic unii care azi se intituleaza crestini: gata, eu sunt crestin, sunt al lui "Isus", sunt mantuit. Dupa cum stii lucrurile bune cu greutate se obtin. Nici cei mai mari sfinti ai bisericii nu erau siguri de mantuire in ultimele lor ceasuri(si ce viata duceau acestia) ci isi puneau nadejdea in mila lui Dumnnezeu, pentru ca o greseala in ultimile ceasuri de viata(mandrie, slava desarta) ar fi putut darama tot ce au construit cu truda o viata intreaga.
Ortodoxia pastreaza tot ce Mantuitorul Hristos a transmis apostolilor direct si apoi ce acestia au primit prin Duhul Sfant. Ortodoxia fera prin Sfintele Taine tot ce omul are nevoie pentru a se mantui. Iar Sfintele Taine sa stii ca nu sunt inventia ortodocsilor. Cred ca ai auzit de cina cea de taina - prima Liturghie savarsita pe pamant chiar de Mantuitorul Hristos(Liturghie pe care Mantuitorul Hristos ne cere sa o repetam chiar in timpul cinei, in amintirea numelui Lui)si implicit prima Euharisitie(Sf. Impartasanie - trupul si sangele Mantuitorului: Mancati... Beti dintru acesta toti, acesta este sangele meu...), ai auzit si de nunta din Cana Galilei cand Mantuitorul a binecuvantat nunta - unirea dintre un barbat si o femeie prin prezenta Sa, s-au de botezul Domnului in apele Iordanului cand Duhul Sfant si-a facut simtita prezenta in chip de porumbel(vezi pogorarea Duhului Sfant asupra neofitului aflat in scaldatoarea Sf. Botez), s-au de Cincizecime cand Duhul Sfant s-a pogorat peste apostoli primind harul pe care il vor da mai departe prin sfintirea de episcopi, preoti si diaconi(instituirea tainei preotiei). Cred ca ai auzit si de Taina iertarii pacatelor - Spovedania instituita tot de Mantuitorul Iisus Hristos cand ii indeamana pe apostoli sa propovaduiasca invatatura s-a de credinta dandu-le si puterea de a ierta pacatele: "Carora le veti ierta pacatele iertate vor fi si in cer, iar celora ce le veti tine tinute vor fi si-n cer".


Citat:
În prealabil postat de floaredecolt Vezi mesajul


numai evolutia noastra umana ...schismatica...ne-a facut sa vedem altfel ceea ce e atat de simplu si normal

iisus ne-a lasat Adevarul simplu si clar , de ce ne punem deasupra lui facand ce vrem noi....majoritatea in biserica ortodoxa cam fac ce cred ei si traditia ortodoxa...

numai sfintii ortodocsi s-au integrat in lumina lui Hristos de ce oare ?
pentru ca au trait in asceza, nu pentru ca au trait simplu si curat, foarte simplu si foarte curat

iar curatenia inseamna lumina, iubire si credinta, rugaciune ce ingemaneaza toate astea


Cred ca nu ai cunoscut cu adevarat ortodoxia, si nu stii ce inseamna Sf. Traditei astfel nu se explica cuvintele tale. S-au si mai grav ai luat contact "cu o forma de ortodoxie deformata".




Citat:
În prealabil postat de floaredecolt Vezi mesajul

asa cum calugarii fransciscani desculti traiau simpli si smeriti muncind pentru altii, asa cauta si in ziua de astazi calugarii si calugaritele fransciscane sau clarisse sa traiasca...nu au nimic de a face cu zen-ul...

Si noi ortodocsii, sau mai bine zis calugarii ortodocsi ce avem/au de-aface cu zen-ul. Sa stii ca monahii ortodocsi duc o viata inspirata de cea a Mantuitorului cu urmatoarele cardinale:
- munca: Mantuitorul pana sa-si inceapa activitatea de propovaduire a evangheliei a muncit ca simplu tamplar - la fel si calugarii ortodocsi au diferite asculatari(pe timp de zi, noaptea fiind rezervata rugaciunii): cei inzestrati picteaza sau sculpteaza, altii au in grija gradina, bucataria, animale, etc. Pe scurt fac diverse activitati prin care isi asigura traiul: "cine nu lucreaza nici sa nu manance", impletite cu rugaciunea neincetata pentru a se ferii de ispite(rostirea continua in minte a unor rugaciuni scurte: Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ma)
- rugaciunea si postul - tot dupa exemplul Mantuitorului care se retragea noaptea pentru rugaciune si a petrecut timp de 40 de zile in pustia Quarantinei in post si rugaciune. La fel si calugarii ortodocsi - daca ai avea curiozitatea sa mergi intr-o manastire ortodoxa unde se respecta regulile monahale o sa poti afla ca monahii se roaga foarte mult noaptea atat in obste la Sf. Slujbe cat si in particular dormind foarte putin - doar cateva ore pe noapte. Si in plus sa stii ca nu se roaga doar pentru ei, ci se roaga pentru intreaga lume atat pentru ortodocsi, cat si pentru oameni de alta confesiune. Sa stii ca in ecteniile din Sf. Slujbe exista cereri in care preotul su diaconul se roaga pentru unitatea de credinta - ceea ce nu vei gasi in ritualul altor confesiuni.



Citat:
În prealabil postat de floaredecolt Vezi mesajul

cei ce practica zen-ul nu cred in Dumnezeu si nici nu au de a face cu crestinismul
cineva pangareste adevarurile catolice pentru a obtine un efect aproape diabolic, alimentand ura si divergentele
Care e adevarul catolic?

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt Vezi mesajul

de ce nu putem noi ortodocsii si catolici sa fim Oameni si sa ne comportam ca atare !!!
Draga floaredecolt, noi ortodocsii suntem Oameni si-i asteptam pe catolici(si nu numai) cu bratele deschise sa se intoarca la dreapta credinta(precum Tatal din parabola fiului ratacitor isi astepta fiul). Cei care nu s-au comportat fata de noi ca si oameni au fost catolicii: vezi devastarile, furturile, violurile si toate grozaviile savarsite atunci cand au cucerit Constantinopolul prin tradare, s-au uciderea unui numar foarte mare de calugari in muntele Athos care nu aveau decat vina ca erau ortodocsi si nu voiau sa treca la catolicism, s-au distrugera prin ardere s-au cu tunurile a atator biserici si manastiri in Ardeal, alungarea si uciderea calugarilor si mirenilor care voiau sa pastreze dreapta credinta, sau si mai recent genocidul poporului sarb in timpul celui de-al doilea razboi mondial orchestrat de un "preacuvios" preot catolic, pe care papa a avut nerusinarea(si nu e un cuvant deloc dur) sa-l mai si beatifice ca doar a adus servicii importante suveranului pontif.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.09.2009, 10:30:22
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Cei care nu s-au comportat fata de noi ca si oameni au fost catolicii: vezi devastarile, furturile, violurile si toate grozaviile savarsite atunci cand au cucerit Constantinopolul prin tradare, s-au uciderea unui numar foarte mare de calugari in muntele Athos care nu aveau decat vina ca erau ortodocsi si nu voiau sa treca la catolicism, s-au distrugera prin ardere s-au cu tunurile a atator biserici si manastiri in Ardeal, alungarea si uciderea calugarilor si mirenilor care voiau sa pastreze dreapta credinta, sau si mai recent genocidul poporului sarb in timpul celui de-al doilea razboi mondial orchestrat de un "preacuvios" preot catolic, pe care papa a avut nerusinarea(si nu e un cuvant deloc dur) sa-l mai si beatifice ca doar a adus servicii importante suveranului pontif.
acestia despre care vorbiti au fost oameni
nu calitatea de catolic determina aceste manifestari, ci omenitatea pacatoasa
chiar este de folos sufletului dumneavoastra sa credeti astfel?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.09.2009, 11:10:58
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
acestia despre care vorbiti au fost oameni
nu calitatea de catolic determina aceste manifestari, ci omenitatea pacatoasa
chiar este de folos sufletului dumneavoastra sa credeti astfel?
Imi cer scuze daca prin ce am scris am jignit credinciosii si clericii catolici(marea majoritatea foarte onorabili). Prin ce am scris am vrut doar sa scot in evidenta politica dusa de papa si de unii clerici catolici(folosindu-se de unelete foarte variate) in ultima mie de ani fata de ortodocsi. Cred ca si voi catolicii ati suferit de pe urma politicii mai mult lumesti duse de papa("In nomine papam rex"), ati fost arsi pe rug doar pentru simplul motiv ca nu impartaseati aceleasi opinii ca si el, v-ati cumparat iertarea prin indulgente, ati muncit precum sclavii pe mosiile lui si ale cardinalilor lui(desi trebuiau sa tine votul saraciei), ati fost tarati in diverse razboaie si cruciade doar pentru ca papa si acolitii lui au considerat ca "necredinciosii" (musulmani si ortodocsi, iar mai apoi protestanti) trebuie starpiti de pe fata pamantului.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.09.2009, 09:00:32
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Imi cer scuze daca prin ce am scris am jignit credinciosii si clericii catolici(marea majoritatea foarte onorabili).
nu o consider jignire
este o opinie
doar ca nu prea are legatura cu esenta Catolicismului sau a papalitatii
iata de ce


Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
Cred ca si voi catolicii ati suferit de pe urma politicii mai mult lumesti duse de papa("In nomine papam rex")
dupa cum bine ai observat "In nomine papam rex" au fost produse multe suferinte
numai ca "In nomine papam rex" au actionat persoane care nu prea aveau legatura cu esenta Catolicismului
desigur, este si vina papalitatii ca a permis aceasta folosire

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
ati fost arsi pe rug doar pentru simplul motiv ca nu impartaseati aceleasi opinii ca si el
si aici este corect
numai ca "el" este cel care a folosit Catolicismul pentru represalii
adica una dintre persoanele de mai sus

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
v-ati cumparat iertarea prin indulgente
cumpararea asta a functionat doar o vreme
cam asa cum este acum cu supra-taxa pentru casatoria ortodoxa, de exemplu (am auzit ca se va reglementa curand problema)

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
ati muncit precum sclavii pe mosiile lui si ale cardinalilor lui(desi trebuiau sa tine votul saraciei)
asta cu munca pe mosii a fost generalizata
bisericile si manastirile ortodoxe aveau pamanturi muncite la fel

Citat:
În prealabil postat de ciprian85 Vezi mesajul
ati fost tarati in diverse razboaie si cruciade doar pentru ca papa si acolitii lui au considerat ca "necredinciosii" (musulmani si ortodocsi, iar mai apoi protestanti) trebuie starpiti de pe fata pamantului.
razboiul chiar ca este chestiune laica
Papa a fost implicat asa cum a fost implicata Elena in Razboiul Troian
adica, unii aveau nevoie de justificari pentru actiunile lor si le-au gasit oriunde numai sa nu ii implice pe ei
__________________
catolica
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.09.2009, 15:00:09
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
nu o consider jignire
este o opinie
doar ca nu prea are legatura cu esenta Catolicismului sau a papalitatii
iata de ce
Nu e o opinie, este realitatea! Te rog nu mai fii naiva! Este adevarat ca nu are legatura foarte mare cu esenta Catolicismului dar este chiar esenta papalitatii, desi au fost si papi "adevarati" chiar si dupa ruperea de Biserica Ortodoxa.Dar numarul lor este foarte mic, mai ales in perioada evului mediu si a renasterii. Pot sa zic ca l-am admirat pe papa Ioan Paul al doilea. Si nu e singurul!

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
dupa cum bine ai observat "In nomine papam rex" au fost produse multe suferinte
numai ca "In nomine papam rex" au actionat persoane care nu prea aveau legatura cu esenta Catolicismului
desigur, este si vina papalitatii ca a permis aceasta folosire

razboiul chiar ca este chestiune laica
Papa a fost implicat asa cum a fost implicata Elena in Razboiul Troian
adica, unii aveau nevoie de justificari pentru actiunile lor si le-au gasit oriunde numai sa nu ii implice pe ei

Nu am aflat pana acum ca papa(din cate stiu eu chiar una din elementele esentiale ale catolicismului, pentru voi "vicarul lui Hristos pe pamant") sa fi condamnat pana acum vreun ordin al cavalerilor cruciati(calugari in primul rand si apoi soldati - asta daca asocierea este permisa din punctul de vedere al nostru, al crestinilor) pentru atrocitatile de care s-a facut vinovat, si nici nu avea cum, toate acestea actionand cu binecuvantarea papei. Cred ca stii ce a insemnat inchizitia(organizata si patronata de papa), si actiunile ordinului calugarilor iezuiti pentru impunerea fortata a catolicismului. A fost condamnat(nici macar avertizat, sa nu mai zicem de excomunicarea pe care o aplica doar celor ce aveau pareri divergente cu ale lui) de papa pana acum vreun inchizitor(criminal) sau iezuit? Nu! Doar a avut nerusinarea ca pe unii sa-i beatifice.

Foarte romantica comparatia cu Elena din Troia....

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
cumpararea asta a functionat doar o vreme
cam asa cum este acum cu supra-taxa pentru casatoria ortodoxa, de exemplu (am auzit ca se va reglementa curand problema)
Nu stiu ce informatii ai tu, dar eu sunt orotdox, fiu de preot si nu am cunostinta de o astfel de taxa. Cred ca stii ca fiecare om trebuie "sa-si manance painea" de acolo de unde lucreaza. Iar aceasta se aplica si preotilor, cu atat mai mult pentru cei casatoriti care trebuie sa-si intretina si familia. Ca urmare nu cred ca preotii ar trebui sa refuze banii oferiti ca urmare a efectuarii unui serviciu religios(eu vad aceasta ca pe o recunostinta a enoriasului). Iar daca un preot ortodox refuza sa faca un serviciu religios pana la platirea unei sume de bani, cade sub incidenta canoanelor si va fi pedepsit.

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul

asta cu munca pe mosii a fost generalizata
bisericile si manastirile ortodoxe aveau pamanturi muncite la fel
Da si bisericile/manastirele orotodoxe aveau mosii. Insa trebuie sa afli ca pamantul era al manastirii si nu al monahului X sau episcopului Y, si roadele acestui pamant erau folosite pentru hrana monahilor, intretinerea manastirii(reparatii, construirea de cladiri noi.. etc), si nu pentru construirea unui palat si mai impunator pentru cardinalul Z, sau episcopul W, sau si mai grav pentru petreceri si orgii organizate pentru satisfacerea printilor bisericii. Nu cred ca ai aflat pana acum, dar se obsnuia printre "printii bisericii"(acesta era termenul folosit pentru cardinali), ca acestia sa aibe una/doua metrese(in functie de cucernicia fiecaruia) si chiar propria armata(erau mai obisnuiti sa poarte armura decat odajdiile). De asemenea nu cred ca stii ca au existat baitasi ridicati la rangul de cardinal cand inca nu ajunsesera la varsta majoratului.


Ce a facut mult adulatul si ridicatul in slavi de catre tine papa pentru a stopa devierile pe care le-am enumerat eu mai sus? Iti spun eu: nimic! "Vicarul lui Hristos pe pamant" asa cu se auto numeste, infailibilul(cel fara de greseala, care are dreptate in toate) papa isi avea si el metresele lui, fusese si el ridicat la rangul de cardinal cand inca nu-i mijise barba(ca sa intelegi despre ce vorbesc cel mai usor ar fi sa te informezi cu privire la papii si cardinalii din familia de Medici).

Last edited by ciprian85; 04.09.2009 at 16:57:23.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.11.2009, 15:49:06
ancutzabc ancutzabc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Locație: Marea Britanie
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit voua

limita este a omului nu a Lui Dumnezeu ! Un crestin autentic nu cunoaste ura si stie respectul fata de valorile alltora.Hristos a vindecat leprosul samaritean chiar de era de alt neam cu dansul!Pentru bine nu exista legi....cand un om cade pe strada nu il intrebi daca e crestin ortodox.Numai Dumnezeu ESTE ADEVARUL !Biserica catolica a avut pacatele sale dar a avut si Sfinti sai .Noi ca crestini trebuie sa stimsa facem diferenta ! Sa iubim mai mult si sa lasam Judecata Lui Dumnezeu
Sfantul Francisc
Sfantul Augustin si multi altii reprezinta un model spiritual pentru oricine !Doamne ajuta
Reply With Quote
  #108  
Vechi 24.11.2009, 13:43:28
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Asa cum am mai afirmat si in alte locuri, am fost botezata ortodox, educata romano-catolic si sunt casatorita in biserica ortodoxa.

Nu sunt in masura sa emit judecati de nici un fel referitor la o posibila unire. Nu stiu care este stadiul discutiilor intre cele doua biserici. Nici daca s-a facut sau nu un progres.

Un lucru insa stiu - parintii mei (Dumnezeu sa-i ierte) m-au educat in dragostea fata de Dumnezeu si fata de aproapele. Din pacate, din vina mea si doar din vina mea, nu traiesc la inaltimea invataturii pe care mi-au dat-o.
De la preotul copilariei mele (catolic, Dumnezeu sa-l ierte) am invatat delicatetea fata de semeni, nu din vorbe doar, ci din exemplul lui personal, am invatat importanta inegalabila a sacrificiului Mantuitorului nostru. Tot de la acest preot am invatat s-o iubesc, de fapt s-o ador pe Preacurata Fecioara Maria. Din viata Sfantului Anton de Padova si a Sfantului Francisc am invatat ca saracii sunt dragi Domnului si ca trebuie tratati cu foarte mare consideratie. Datorita acestei educatii sunt acum ceea ce sunt!!!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.12.2009, 07:11:11
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
daca un preot ortodox refuza sa faca un serviciu religios pana la platirea unei sume de bani, cade sub incidenta canoanelor si va fi pedepsit.
Nu stiu sa existe vreun preot ortodox pedepsit pentru o asemenea fapta!!! Desi exista destui care practica acest sistem...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 19.12.2009, 19:21:13
adventure adventure is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2008
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Intamplator am gasit o intrebare pe un forum, a unei tinere care dorea sa treaca de la ortodoxie la catolicism. Cata atentie si bunsimt in raspunsurile primite din partea forumistilor catolici! era sfatuita sa ia mai intai legatura cu duhovnicul ortodox, apoi sa nu faca aceasta alegere ca sa fuga de aspecte care nu-i plac in biserica nativa, ci doar daca s-ar simti mai implinita ca crestina, mai aproape de iubirea Domnului ca si credincioasa catolica.
Am avut ceva rabdare sa citesc si cateva pagini de aici, de la subiectul prezent. Ce scrasnete de dinti, ce porniri razboinice ultimative, ce declaratii, etichete si sentinte veninoase! Ce risipa de energie ca sa raspundem, sa ne impunem noi punctul de vedere, sa ne justificam, sa convingem! Nu mai e nimeni credincios ca noi, numai noi o sa intram cu fruntea sus in imparatia cerurilor, restul pas! da' o sa avem noi grija sa ne uitam la amaratii ramasi dincolo de porti si sa le radem in nas tuturor! vai de capul nostru...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12