Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2024, 10:58:06
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 760
Implicit Patriarhia promovează propaganda ecumenistă

Patriarhia promovează propaganda ecumenistă prin recomandări de cărți pe site-urile lor de social media.

Basilica.ro pe Instagram a postat „5 recomandări de lectură” de la Vasile Bănescu. A 5-a carte recomandată este o carte de la Miguel de Unamuno un catolic cu influențe din curente seculare (existențialism și liberalism).


Ce ortodox citește astfel de lucruri, la recomandarea Patriahiei, va putea crede că asta este religia ortodoxă, de vreme ce e recomandată de ei alături de alte cărți ortodoxe. Patriarhia crează dinadins confuzie printre enoriași și se arată de neîncredere în materie de recomandări și păstrarea clarității credinței.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2024, 12:16:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.071
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Patriarhia promovează propaganda ecumenistă prin recomandări de cărți pe site-urile lor de social media.

Basilica.ro pe Instagram a postat „5 recomandări de lectură” de la Vasile Bănescu. A 5-a carte recomandată este o carte de la Miguel de Unamuno un catolic cu influențe din curente seculare (existențialism și liberalism).


Ce ortodox citește astfel de lucruri, la recomandarea Patriahiei, va putea crede că asta este religia ortodoxă, de vreme ce e recomandată de ei alături de alte cărți ortodoxe. Patriarhia crează dinadins confuzie printre enoriași și se arată de neîncredere în materie de recomandări și păstrarea clarității credinței.
De fapt e domnul Vasile Bănescu cel care face recomandarea de lectură, nu Patriarhia, probabil că se vede pe sine un fel de Dan C. Mihăilescu (Omul care aduce cartea).

Pe unde vedem semnat Vasile Bănescu e clar că e opinia lui și atât, nu trebuie să credem că e a P.F. Daniel sau a altor ierarhi care țin de Patriarhie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2024, 17:46:31
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 760
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De fapt e domnul Vasile Bănescu cel care face recomandarea de lectură, nu Patriarhia, probabil că se vede pe sine un fel de Dan C. Mihăilescu (Omul care aduce cartea).

Pe unde vedem semnat Vasile Bănescu e clar că e opinia lui și atât, nu trebuie să credem că e a P.F. Daniel sau a altor ierarhi care țin de Patriarhie.
Dacă era doar Bănescu ca persoană privată și atât nu interesa pe nimeni. Aici e vorba de o recomandare promovată de agenția de știri a patriarhiei, pe pagina lor, cu brandul lor. Nu mai e vorba de Bănescu ca persoană fizică ci de o aprobare promovată de Patriarhie prin canalele sale oficiale.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2024, 06:19:40
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.013
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...

Pe unde vedem semnat Vasile Bănescu e clar că e opinia lui și atât, nu trebuie să credem că e a P.F. Daniel sau a altor ierarhi care țin de Patriarhie.
Ca absolvent de teologie ar fi normal să nu fie opinia lui, dar el o promovează deoarece pentru așa ceva a fost plantat acolo și nimeni nu-l împiedică din același motiv.
Eu cred că mereu a fost ”gornistul” patriarhului, ca dovadă că niciodată n-a fost certat, pe motiv de ”corectitudine” politică. Îmi doream și eu să cred(ca și tine) că patriarhul o fi mai milostiv în privința gornistului, dar m-a convins că față de IPS Teodosie nu e milostiv deloc.
E vorba de o misiune paralelă cu termen în calendarul 2025, mai puțin de-un an.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2024, 08:30:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.071
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ca absolvent de teologie ar fi normal să nu fie opinia lui, dar el o promovează deoarece pentru așa ceva a fost plantat acolo și nimeni nu-l împiedică din același motiv.
Eu cred că mereu a fost ”gornistul” patriarhului, ca dovadă că niciodată n-a fost certat, pe motiv de ”corectitudine” politică. Îmi doream și eu să cred(ca și tine) că patriarhul o fi mai milostiv în privința gornistului, dar m-a convins că față de IPS Teodosie nu e milostiv deloc.
E vorba de o misiune paralelă cu termen în calendarul 2025, mai puțin de-un an.
A fost deja retrogradat din postura pe care o avea, puțin din aura alui s-a știrbit în fața publicului captiv care-l diviniza.

Menținerea lui în organigramă poate are legătură cu concesii pe care Patriarhia le face unor intelectuali din anturajul lui Pleșu pt a le câștiga bunăvoința.

Scrie în active news în candidatul manciurian:https://www.activenews.ro/opinii/CAN...Banescu-189358

Deschizi televiziunile securiștilor și mogulilor penali, ziarul "Adevărul”, revista "Dilema” sau "22” și te crucești zilnic la cum îți este înjurată țara și ridiculizate valorile naționale, poporul și Biserica ei. Deschizi Trinitas TV, Radio Trinitas, Ziarul Lumina sau portalul Doxologia și, dintr-odată, aceiași indivizi care la stat și privat te înjură de mamă – Biserica, maica poporului român, apud Eminescu, cel spurcat de Dilema și Humanitas – aici dau lecții de creștinism.

Ce să faci, n-ai ce să faci: iar te crucești!

Dacă eșaloanele superioare ale instituțiilor bisericești de specialitate au zis că așa închid gura unor Pleșu și Liiceanu – cu fripturi de vită Kobe și servicii contra servicii – e cazul să le spună cineva că au greșit.
Jos de tot sunt poze cu Kovesi de când a fost la Cluj în campanie de P.R. - e limpede pe cine vor să impună președinte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
basilica, bor, ecumenism, modernism, patriarhie