Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2006, 14:59:22
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Poi este vorba despre legenda ingerilor ce stateau in fatza lui Dumnezeu si tzinutul lor se intindea intre Dunare si Don si intre Marea Neagra si Tzarile Baltice, si tzinutul lor era Pamantul de Mijloc, un tzinut de legenda, unde tronul si imparatul acestor tzinuturi era printre altele si cupele de aur din care doar Dumnezeu beea Ambrozie... Asha era in negura indepartata a timpului, si era straja pamantului, si cel ce totusi nu a reushit sa biruie, si este cel ce a chemat pe Dumnezeu la el, adica cel credincios... Un taram de basm si de legende, un taram tradat sau mult prea invadat si distrus ce se intindea de la ciocanele lui Thor pana la Sageata Vazduhului a vechii Dacii... ce fiind trasa din arcul de Aur strabatea vazduhul peste Marea Neagra... Iar fiind trasa spre frig lovea steaua de dimineatza, adica mai tarziu redenumita Steaua Polara... Dar acele vremuri ale pamantului au trecut si lucrurile s-au schimbat iar a reface tzinuturile arhetipale chiar daca nu este in zadar poate ca nu-si mai are rostul...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2006, 15:34:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Sovidiu, ca sa inteleg cele scrise de tine, vrei sa-mi explici si mie semnele acelea ciudate, TZ si SH: cum se citesc si-n ce carte de ortografie sunt recomandate, eventual titlul si autorul. Multumesc!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2006, 15:40:50
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

TZ inseamna tezeu, adica cele ce a fost in Iad, iar SH este cel ce te scoate din iad adica manastirea Sihastria... iar autorul este anonimous... ce zici esti multzumita de raspuns? sper ca esti...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2006, 15:56:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ori nu ai inteles, ori ...
Fii atent: in cuvantul "fatza" apare grupul de litere TZ, da?//In cuvantul "asha" apare grupul de litere SH, da? Ce sunt aceste cuvinte, cum se citesc si carei limbi apartin? Ca limbii romane, nu!... Eu am cautat in dictionarele pe care le am prin casa cuvintele, dar nu le-am gasit...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2006, 16:33:25
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Asta ma duce cu gandul la faptul ca inaintasii nostri degeaba s-au straduit sa ne lase "o limba ca un fagure de miere". Vine acum o generatie de "forumisti amatori" care distruge tot ce-am mostenit de-a lungul veacurilor si ne-am straduit sa pastram. Pacat! Tu ce le vei oferi urmasilor tai, de exemplu? Cuvinte scrise deformat? Expresii ininteligibile? Pacat, iar!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.11.2006, 17:00:00
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Din contra, le voi face cate o trimitere la stimabilul domn Pruteanu sau din cand in cand pe la scoala... dar sa-i vezi pe forumishtii profesionishty ce ne-or face... cine stie cand or poposi si aia pe la noi... sa vezi atunci stalcire... asha ca nu te impacienta...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2011, 08:31:59
sashaX sashaX is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 1
Smile -

Sovidiu.... incerc de ceva timp sa aflu mai multe despre legendele legate de cele doua aparitii mistice si anume ingerii mihail si gavril.... insa de cea pe caro o relatezi tu nu am apucat sa o citesc ...pote poti sa ma ajuti cu un raspuns...eu stiu o carte ....un autor...ms
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2011, 09:02:13
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Arhanghelul Mihail (lat. Sanctus Michael Angelus; fr. Monseigneur Saint Michel; it. San Michele, Sammichele) este cel pe care Dumnezeu l-a insarcinat sa-i alunge din rai pe Satanas si pe ceilaltzi ingeri razvratitzi. Mihail este un luptător pentru dreptate și adevar. Cu sabia lui de Lumina, el taie legaturile malefice si ii protejeaza cu caldura luminii sale pe totzi cei care trebuie aparatzi de fortzele intunericului. Toate trasaturile sale și orice tip de interventzie in reltzia dintre om și Divinitate isi au izvorul in capacitatea si natura sa razboinica, de luptator în slujba binelui si a Luminii.



Sarcina lui acum este dubla: cea de sfant protector al Bisericii pe pamint si de Stapin al sufletelor mortzilor. El hotaraste, in functzie de meritele lor, ca cei buni sa mearga la Dumnezeu, iar cei rai și ticalosi, in iad. Se crede ca Arhanghelul Mihail i-a aparut la Hagar (Geneza XXI.17) lui Abraham pentru a-i interzice sacrificarea lui Isaac (Geneza XXII.11); tot el este acela care i-a adus pe ciumatzi in Egipt, i-a condus pe israelitzi în timpul calatoriei lor, s-a luptat cu Satana pentru trupul lui Moise (Iudei 5), a inlocuit blestemele din gura lui Balaam cu binecuvintari (Num. XXII, 35), a fost cu Joshua la Jericho (Josh. V.13), i-a aparut lui Gideon (Jud. VI.11), a adus molima in Israel (2 Sam. XXIV.16), a distrus armata asiriana (2 Cron. XXXII.21), i-a eliberat pe cei trei evrei credinciosi din cuptorul fierbinte (Daniel III, 25) si l-a trimis pe Habakkuk sa-l hraneasca pe Daniel in adapostul leului (Clopotul si dragonul, 32). Tot invatzatura Bisericii ne arata ca Sfintul Arhanghel Mihail este cel care l-a scos pe Sf.Apostol Petru din inchisoare si l-a pedepsit pe Irod (care primise cu incintare lauda exagerata a poporului, ce îi spunea ca ar fi vorbit cu glas de inger).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Mihail Jar kamil8 Intrebari utilizatori 19 11.04.2016 10:09:08
Dreptul la libertate-mihail florin ionut12 Generalitati 5 13.10.2010 16:57:35
Un nou preot pentru parohia "Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril" din Berlin cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 1 22.10.2009 05:39:58
Vara lui Mihai - Legenda silverstar Generalitati 6 10.10.2008 08:51:31