Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.11.2015, 20:18:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
PT.AS DA SEAMA CINEVA DACA MUZICA SAU MELODIA ROCK ESTE SATANISTA TREBUIE SA ASCULTE REDAREA INVERSA ,CARE ACTIONEAZA SUBLIMINAL ASUPRA CREIERULUI.Textul auzit pe redare inversa va va convinge dc.respectiva melodie este satanista sau nu .
Argumentele aduse in cartea SATANISMUL IN MUZICA ROCK SUNT F.F.F.CONVINGATOARE,MAI ALES METELICA ,FORMATIA ASTA CICA ERA CEA MAI PERICULOASA.
Ascultat invers si Gica Petrescu e satanist.
Nu mai credeti toate prostiile pe care le cititi. Si terminati si cu Metallica. Nu are nici o treaba cu satanismul. Si suna mai bine decat formatia care a cantat acolo in club si cand ii asculti invers. :)
  #42  
Vechi 09.11.2015, 20:28:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Parintele Savatie :)

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

Acum sa-i spuna cuviosii acolo ca si el e satanist.
  #43  
Vechi 09.11.2015, 20:30:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Ca și în alte genuri de muzică ori de manifestări umane în general, și în rock sunt capodopere, producții mediocre ori scursuri.
P.S. Nu mai puneți în cârca rockului și a rockerilor toate răutățile lumii! Amintiți-vă, printre altele, că Nero a pus în cârca creștinilor toată arderea Romei!
Sunt exgerate ambele extreme. Nici demonizarea lui in totalitate, dar nici faptul ca nu ar avea si probleme. In primul rand exista mai multe genuri de rock (rock and roll, psihedelic, rock, metal, alternativ, punk, etc.). Rockul psihedelic era nascut din droguri, propovaduia folosirea drogurilor si revolutia sexuala. Unii artisti chiar au murit din cauza drogurilor (Morrrison, Hendrix, Joplin). Din acest tip de rock se naste si heavy metal. Si subgenurile speed, death, trash, etc. Aici sunt si formatii care au versuri rele, iar unele chiar sataniste. Acel club, din cate am observat, se axa pe acest gen, heavy metal.
  #44  
Vechi 09.11.2015, 21:12:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mi-am amintit ca de mult, pe cand ma intrebam cine-i Capsali, am gasit un o emisiune realizata de acesta cu Parintele Badulescu ( cel cu geocentrismul ). Parintele Badulescu a fost in mijlocul fenomenului rock de la noi din tara asa ca nu ar strica sa-i ascultati opinia.
Si pe urma va puteti intreba. Cum se face ca voi oameni tineri sunteti mai incuiati la minte decat unul care inca mai crede in geocentrism ?

https://vimeo.com/31480704

Vorbeste si despre fenomenul Death to the world.
  #45  
Vechi 09.11.2015, 22:39:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Nu mai puneți în cârca rockului și a rockerilor toate răutățile lumii!
  #46  
Vechi 10.11.2015, 08:53:53
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
TREBUIE SA ASCULTE REDAREA INVERSA ,CARE ACTIONEAZA SUBLIMINAL ASUPRA CREIERULUI
  #47  
Vechi 10.11.2015, 10:43:01
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Pentru mine a fost suficient sa ma uit pe pagina de internet a clubului.
Numele mi-a sunat foarte ciudat si vroiam sa ma lamuresc ce fel de club este acesta.
Si nu mi-a placut ce am vazut.
De la design-ul paginii, la numele trupelor sau solistilor si a ceea ce lanseaza.
Un grup de tineri care sa cante despre ultima zi de viata si alte prostii?
Acum vad ca a fost schimbata pagina.

2. Nu sunt impotriva muzicii. Dar exista chiar muzica rock foarte frumoasa si fara atata nebunie. Mai ascult si eu. Nu stiu dar au existat formatii si rockeri bine cunoscuti, care totusi n-au depasit anumite limite. Da, exista si altele care sunt exagerate, extreme. Adica intre Beatles, Elvis Presley, Queen, chiar Rolling Stones (desi ei nu-mi plac) si Metallica, sau Kiss, sau alte extremitati, e o diferenta totusi.

3. a. Ma intreb ce fel de sentimente trezeste intr-un om, intr-un tanar o astfel de muzica si un astfel de loc.

b. Intr-adevar pentru oameni mai in varsta si cu alte temperamente este greu de inteles ce poate cauta cineva intr-un astfel de club.

c. Si de ce trebuie sa fie in pivnite si in locuri din astea obscure si macabre?
De ce nu pe scene normale, in cladiri normale?

d.Tot citesc ca au fost acolo asa persoane grozave si deosebite: jurnalisti, arhitecti, mai stiu eu. Dar de ce acolo? De ce nu la un teatru, la un concert obisnuit, la opera, la o filarmonica? Sau chiar la o discoteca normala?

e. Eu nu inteleg ideea asta de club, rockeri si subteran.

f. Si ma intreb ce as fi facut eu in locul acestor parinti a caror tineri s-au dus acolo?
Eu marturisesc ca nu inteleg tinerii din ziua de azi. Nu pot. Sunt atat de diferiti de alte generatii.
Ma decurc perfect cu un copil pana la varsta pubertatii. Desi este greu de definit acum care este ea, ca nu se mai stie. Unii intra de la 9-10 acolo, altii mai tarziu.

g. Dar cu un copil mai mare nu stiu. Sa vina sa-mi spuna ca se duce la un astfel de club, la astfel de muzica. Sa vina cu parul vopsit, cu piercing, cu tatuaje etc.
Si totusi multi parinti considera ca este OK asa sii ii lasa de capul lor. Sa faca orice. Orice.
Si apoi plang. Sau daca nu, se trezesc ca le vin cu copil la 13-14 ani, sau cu tigari, sau droguri.
Unde trebuie sa fie limita, granita. In educatie si in distractie? asta as vrea sa aflu.

Pai parintii nostri inseamna ca au fost niste fericiti fata de cei din ziua de azi!

4. Si nu reusesc sa inteleg comentariile unor care se intreaba ce rau ar face unui crestin anumite genuri de muzica, sa se duca intr-un club de acest fel, sau in discoteca sau etc.

Pai pur si simplu nu se impaca. Nu se potrivesc. Sunt doua stiluri de viata opuse. Credinta cere o anumita tinuta, o anumita stare sufleteasca si un anume felde viata. Muzica asta extrema, cere cu totul altceva.

Pai incercati si voi sa va imaginati o fata cu basma si fusta lunga in club sau la discoteca, un student la teologie, un calugar, un preot.
Un om care se simte bine in rugaciune si tine post si este smerit. Duceti-l la club. Merge?

Si invers: un tanar din asta cu frizuri si haine ciudate, negre, taiate cu foarfeca, cu tinte, cu lanturi, cu vopseli, cu cizmele alea grosolane, militaroase, cu piercinguri si tatuaje. Zbuciumat si rebel. Duceti-l in biserica, puneti-l sa se roage. Merge?

5. Ah, si oameni credinciosi danseaza, merg la un anumit fel de concerte, asculta muzica, se distreaza. Dar altfel totusi.

6. Omeni credinciosi care sa serbeze Halloween, morti, schelete, oribilitati din astea. Ii vedeti?

7. Si vin si intreb ce bine fac aceste lucruri extreme cuiva? Ce sentimente aduc, ce educatie?

Nu am leg aici de aspectele tehnice.

8. Se mai mai intreba cineva pe aici cum s-ar putea sa se interzica asa ceva. ca nu este posibil.
Dar inainte, cand nu existau deloc? Cum s-a trait fara ele?
De ce este nevoie de ele acum?

9. Da, si inainte de revolutie se distra lumea cumva. Ceaiuri dansante, serate, baluri, discoteci potolite.
Dar acum prea este extrem si in subteran. Nu se poate compara totusi.

Nu ma intelegeti gresit. Ma doare si pe mine ceea ce s-a intamplat si imi place si mie muzica (un spectru larg). Dar mi se pare ca nu mai exista limite.

10. Si ii inteleg si pe cei care pun si anumite intrebari care par mai ciudate, care vad si un semn de la Dumnezeu si sunt bajocoriti.
Se cutremura toata lumea, nu numai cluburile din tara. Nu e de gluma.
Eu sunt ingrozita.

1. Pai atunci esi putiiin superficiala. Ai dat un amarat de search sa vezi de fapt care sunt versurile si e exprima de fapt ele? Nu cred, ca daca o faceai, sigur nu scriai fraza asta.

2.Nici eu nu sunt impotriva muzicii, dar manelele nu au limite; nu tu mesaj, nu nimic, doar "bani mei, masina mea, valoarea mea..."
Concluzie: gusturile difera.

3. a. In mine, muzica astora, cel putin melodia de care aminteai in primul paragraf, speranta.
b. Sunt si oameni mai in varsta care inteleg atat muzica, cat si ce cauta tinerii in astfel de cluburi.
c. Pentru ca toate formatiile isi permit sa se lanseze in alte locatii; pentru ca bni lipsa, pentru ca nu canta eu pentru bani, ci pentru om. Si asta era aparent o cladire normala; doar era o fosta hala...
d. Pentru ca muzica; nu toti agreeaza "o discoteca normala" (care e discoteca normala in zille noastre? ce inseamna de fapt discteca normala?) si nu toti oamenii deosebiti asculta opera sa opereta; nu tuturor oamenilor deosbiti la place teatrul etc.
e. Exact. TU nu intelegi. Unii nu intelegem ceva, altii nu intelegem altceva; de aici si aberatiile care le scotem pe gura/din taste legate de lururile pe care nu le intelegem (cum fac si eu, de altfel).
f. Sunt convinsa ca daca aveai copii, ajungeai sa ii intelegi. Odata cu ei, te dezvolti si tu, mai schimbi o mentalitate, mai inveti dela copii. Vad asta la mama. Desi a durat, si a fost greu sa o fac sa inteleaga multe, le-a inteles pana la urma; tarziu, si prin metode nu tocmai placute, in sensul ca,la un moment dat, faceam xact opusul a ceea ce imi zicea, dar a inteles. Acum ii pare rau ca nu a facut-o inainte. Poate nu trebuia a trecem toata familia prin crize de personalitate, scandaluri, minciuni etc. Si totusi, intre noi e diferenta de 2 generatii (40 ani).

g. Daca nu i-ai intelege, pur si simplu nu ti-ar spune, sau te-ar minti. Asa cum am faut-o eu si alte sute, poate mii sau zeci de mii e copii. Armerge pur si simplu; iar tatuajele se pot ascunde piercingurile se pot scoate, iar de parul vopsit nici ca le pasa daca iti convine sau nu. Eu nu mi-am faut tatuaj doar pentru ca nu am gasit nimic sa m reprezinte, altfel, aveam si tatuaj; piercingurile s-au dus...a fost o perioada de-a mea...
Si daca nu iti lasi copiii de capul lor si ii restrictionezi si controlzi, va fi si mai rau. Cum ziceam, copiii, dar mai les dolescentii fac lucrurile interzise pe ascuns. Si exista posibilitatea sa le incerce chiar pe toate, doar pentru ca stie ca tu i-ai interzis acele lucruri. Been there, done that. Daca doar interzici si controlezi, far sa dai niste explicatii pertinente sau dc dai exlicatii gen "pentru ca asa zic eu", vei fi "fericitul" parinte al carui copil va face opusul a ceea ce ai definit ca fiin "pentru ca asa spun eu".

4. Nu seimpaca...de ce?
Lucrurile insirate in paragraful asta sunt niste stereotipuri intrate adand in psihicul colectiv, care nu au nici ceamai mica legatura cu realitatea.
Un rocker poate foarte bine si sa se roage si sa mearga la Biserica, iar fata cu basmaua si fusta lunga poate, bine-mersi, sa mearga la concerte si festivaluri rock. Ma cam indoiesc ca basmaua si fusta lunga e unicul tip de vestimentatie din dulapul ei.
De studentii la teologie nu mai zic nimic, ca imi pun forumu in cap (normal, exista exceptii, ca oriunde), iar a fi preot nu e neapart diferit de a asculta rock.

5. Cum altfel?

6. Da.

7. Care lucruri extreme? Ce e lucru extrem in toata povestea asta?

8. Existau si inainte, dar nu le cunostea toti. Influenta mass mediei nu era ca acum.

9. Existau si concertele rock de care stiau putini, doar ca se ascundeau din anumite motive. Hey, melodia "Lambada" a fost interzisa in regimul lui Ceausescu; nu ma mira ca multe lucruri se preferau a se tine secreta/ascunse.

10. Ce fel de intrebari?
Adica, incensiul ala e semn dela Dumnezeu? In ce sens?
Poate o fi semn de la Dumnezeu, cum ca ar trebui puse la punct, in toate locatiile publice din tara sisteme anti incendiu si ca trebuie sa renuntam la ideea "las` ca mnerge si asa".
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #48  
Vechi 10.11.2015, 10:57:54
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
1. cu predominanta se cinta muzica rock,o muzica de import ,care nu caracterizeaza tara noastra ca si manelele!.
eu am scris articolul ,nu am dat nici un copy paste!
2. ce fel de socializare poate fi in locuri intunecoase ,unde nu prea se vede om cu persoana si din cauza muzicii foarte puternice nici tu nu auzi ce spune cel de linga tine.
De ce nu se merge ziua ,in aer liber ,parcuri ,terase pe malui apei,
3. La tara sunt nedei si zilele localitatilor unde totul se desfasoara in aer liber si poti asculta si o muzica autentica romaneasca cintata de artisti live la scena deschisa .
4. A asculta de HRISTOS SI DE CE SCRIE IN noul testament nu este HOMOFOBIE ,CI CREDINTA...dar de unde sa stie cei necredinciosi ce este credinta...repede li mai usor sa dea cu homofobia.De altfel marii stareti au spus ca in aceste vremuri crestinii vor fi considerati homofobi , si nebuni de catre lumea nebuna si necredincioasa.Iaca ca se imlineste ce zic ei .
5. Vitza ne-a fost data pentru mintuirea sufletului si nu ca pierdem vremea in locuri pe unde umbla mai abitir satana!...Sunt tineri destui care se si informeaza despre vremurile nosatre pe care ar trebui fiecare sa fie interesat.Va recomand sarea pamintului 4 ,partea a doua pe youtube...si apoi mai stam de vorba ,dupa aceea..tinerilor dragi

https://www.youtube.com/watch?v=REFozODc8aI
1. Adica manelele caracterizeaza tara noastra? De cand?!

2. E o socializare pe care TU (si altii) nu o intelegi. Simplu. E o socializare diferita de ceea ce consideri tu socializare.

3. Nu peste tot.

4. Exact asa faci tu (si muuulti altii) in legatura cu rockerii. Ii numiti satanisti, desi nu sunt, asa cum si crestinii sunt numiti homobobi fara sa fie asa. (cu exceptiile de rigoare, din ambele tabere). Nu esti nici tu mai breaza ca cei care te fac homofoba.

5. Viata ne-a fost data si ca sa socializam, sa legam prietenii si sa facem lucruri lumesti. De-aia am fost lasati sa vietuim IN LUME.

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
muzica de calitate in cluburi??!!haide deee...si de ce in zile de vineri si nu altcindva?..pt ca asa a programat cel rau .
Mama mea avea o vorba,pazeste-te,daca te pazesti si Dumnezeu te pezeste!..dar dc.intri cu capul inainte fara sa gindesti ..multe se pot intimpla,chiar dc.nu iti pierzi viatza iti poti pierde sufletul
Si de ce nu vinerea? Ca daca o sa stai sate gandesti mai bine, parca vad, ca iti da la gata, ca nu e bine sa te distrezi in nici o zi a saptamanii din cine stie ce motive.

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
un ortodox care nu tine cont de ziua de vineri ,deci este fara evlavie fatza de IISUS HRISTOS ,se considera doar el ca este ortodox...o fi ...dar superficial ,adica asta echivaleaza cu defel
Si ce ar trebui sa faca un crestin vinerea? Si unde scrie, ce dogma/canon al Bisericii scrie ce trebuie si ce nu trebuie sa faca un crestin vinerea, ori an alte zile ale saptamanii?

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
PT.AS DA SEAMA CINEVA DACA MUZICA SAU MELODIA ROCK ESTE SATANISTA TREBUIE SA ASCULTE REDAREA INVERSA ,CARE ACTIONEAZA SUBLIMINAL ASUPRA CREIERULUI.Textul auzit pe redare inversa va va convinge dc.respectiva melodie este satanista sau nu .
Argumentele aduse in cartea SATANISMUL IN MUZICA ROCK SUNT F.F.F.CONVINGATOARE,MAI ALES METELICA ,FORMATIA ASTA CICA ERA CEA MAI PERICULOASA.
Vrajeala pura. Asta e idee preluata de la protestantii americani; la fel ca si restul chestiilor de tin de asta si e illuminati.
Mai usor cu pianul pe scari, ca nu stii ce vorbesti...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #49  
Vechi 10.11.2015, 11:05:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

4. Exact asa faci tu (si muuulti altii) in legatura cu rockerii. Ii numiti satanisti, desi nu sunt, asa cum si crestinii sunt numiti homobobi fara sa fie asa. (cu exceptiile de rigoare, din ambele tabere). Nu esti nici tu mai breaza ca cei care te fac homofoba.
Unii chiar suntem homofobi, de exemplu eu.
  #50  
Vechi 10.11.2015, 11:21:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Acum ramane de ghicit partea cu "homo" la ce se refera fiecare: "homosexualitate" sau "homosexuali". Sau ambele? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis