Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.01.2009, 14:08:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, este slab si deznadajuit cel ce crede ca Ortodoxia s-a ocupat de "lucruri slabe"! Este slabit cel ce crede ca insasi credinta cea dreapta a fost "slaba". Se afla in mare inselaciune cel ce crede ca Ortodocsia l-a inselat, iar inselaciunea de unde poate veni, decat de la cel inselator si viclean si de la cei inselati si vicleni.
Si ca o comletare, draga Daniel, un bun raspuns il ai in insasi semnatura ta : "Cine seamana in firea pamanteasca, va secera din firea pamanteasca putrezimea . . . . ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.01.2009, 14:23:04
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Si ca o comletare, draga Daniel, un bun raspuns il ai in insasi semnatura ta : "Cine seamana in firea pamanteasca, va secera din firea pamanteasca putrezimea . . . . ".

Da adevar graiesti, vezi cand vorbim lucruri frumoase,.spirituale despre credinta dreapta, lucrarea neprihanirii si rasplata ei care este pacea si odihana pe vecie este foarte frumos dar cand unele lucruri nu referitoare la credinta in sine ci la manifestarea unor anumite aspecte care sa-ti induca o credinta , sunt false, atunci automat cazi cu totul in mana celui rau care vrea sa te departeze de la Calea cea dreapta, aratandu-ti in dreapta si in stanga diferite "atractii"

Nu neg divinitatea luminii de la Ierusalim, dar vazant tot felul de comentarii si documentare poate ca la fel ca multi altii cad intr-o oarecare nedumerire referitor la multe din "efectele supranaturale" ale credintei, la fel le spuneam si penticostalilor care au pretentia ca bolboroseala lor este o lucrare vizibila a Duhului Sfant, cu ce scop? care este scopul pt mantuire la fel si lumina de la Ierusalim? care este scopul ei? de ce o trimite Dumnezeu? pt intoarcere? pt trezire? oamenii o vad si tot nu se intorc, tot nu se trezesc, un parinte zicea de sarbatoarea Sf Ioan, "tinta noastra este mantuirea, nimic sa nu va atraga atentia de la cale, nimic sa nu va capteze interesul spiritual decat Hristos"

Poate ca multe din mesajele mele smintesc , poate ca multi credeti ca sunt confuz, odata apar, odata acuz, da se prea poate sa fun, nu neaparat confuz ci nelamurit, a intreba, a cauta este omeneste, si parintele Cleopa spunea ca nu ii cearta pe credinciosii care au indoieli deoarece se vede ca ii intereseaza credinta,
Cunosc ortodoxia cat i-ar trebui unui crestin de rand sa o cunoasca, am nelamuriri pe care vreau sa le lamuresc pt mine, nu scot subiecte de piata de dragul polemicii, am primit multe sfaturi si raspunsuri pe acest forum cu privire la multe aspecte de credinta, le multumesc tuturor si sper ca si in continuare orice mesaj pe care-l voi posta si voi pune la indoiala unele chestii sa fie inteles ca o cautare spre lamurire, luminare si adevar
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.01.2009, 15:17:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu Daniel , nici nu pun la indoiala buna credinta a ta, dar vezi tu ca periodic si mai cu seama in apropierea Sarbatorilor Sfinte, incep a circula tot felul de asa zise documentar si comentarii venite din reau credinta si din partea celor hulitori. Cel ce are ochi si nu vede, cel ce are urechi si nu aude, cel ce are suflet si nu simte, poti draga Daniel sa-i vorbesti ore in sir, poti sa-i arati multe, caci toate - s in zadar. Pentru astfel de (ne) simtitori totul e o poveste ! De aceea draga Daniel , nici nu are rost sa te (ne ) pui(nem) in pielea surdului si orbului si a celui fara de simtire. Pace si multa bucurie ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.01.2009, 05:36:54
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Am fost socat sa aflu ca s-ar putea ca "focul sfant" de la Ierusalim sa fie o farsa,

http://www.youtube.com/watch?v=Bfdb0d6o_hc

Daca este asa, inseamna ca ortodoxia sa ocupat de lucruri slabe tot timpul??

Niciodata ortodoxia nu s-a ocupat de "lucruri slabe" , insa u fost multi "slabiti" care au considerat asta!!!!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.01.2009, 13:41:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Niciodata ortodoxia nu s-a ocupat de "lucruri slabe" , insa u fost multi "slabiti" care au considerat asta!!!!!!!!!
Stai linistita Nina ca cei intariti ce ne considera pe noi slabiti , vor mai fabrica multe si noi dovezi pentru a dovedi "inselaciunea" noastra. S-au legat si de apele Iordanului, au facut "mari"descoperiri arheologice in urma cu un an si. . . Mintea le cloceste multe si nevrute !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.01.2009, 14:27:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Stai linistita Nina ca cei intariti ce ne considera pe noi slabiti , vor mai fabrica multe si noi dovezi pentru a dovedi "inselaciunea" noastra. S-au legat si de apele Iordanului, au facut "mari"descoperiri arheologice in urma cu un an si. . . Mintea le cloceste multe si nevrute !

Eu nu am intentia de a discredita ortodoxia sau pe credinciosii sinceri, imi puneam doar niste intrebari referitoare la unele evenimente iesite din comun care se petrec la Ierusali, stim intradevar ca la Dumnezeu toate sunt cu putinta, dar niciodata nu trebuie sa avem o credinta oarba, nadajduiesc ca tot ce se intampla acolo e cu adevarat lucrarea ui Dumnezeu si nu doar o tactica de a atrage credinciosi pt ca atunci este foarte grav,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.01.2009, 15:17:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu nu am intentia de a discredita ortodoxia sau pe credinciosii sinceri, imi puneam doar niste intrebari referitoare la unele evenimente iesite din comun care se petrec la Ierusali, stim intradevar ca la Dumnezeu toate sunt cu putinta, dar niciodata nu trebuie sa avem o credinta oarba, nadajduiesc ca tot ce se intampla acolo e cu adevarat lucrarea ui Dumnezeu si nu doar o tactica de a atrage credinciosi pt ca atunci este foarte grav,
Dar repet , nu -ti face griji , ca-ci nimeni nu te judeca pe tine. Tu doar ai reprodus ceva si ti-ai pus o intrebare. Ortodoxia , dreapta credinta nu are nevoie de tactici marsave pentru a atrage credinciosi sau adepti precum fac sectantii , vrajitorii si alte categorii cu adevarat nevrednice. Minuni sunt la tot pasul, dar in graba noastra cotidiana le ignoram, le neglijam sau mult mai grav le nesocotim cu buna stiinta. Este de ajuns sa te uiti in jurul tau si-L vezi si-L simti pe Dumnezeu pretutindeni ( in floarea mica multicolora, in apele ce se revarsa, in miile de vietuitoare, in peisajul montan, in campiile intinse si manoase, in scancetul pruncului ce se naste, etc, etc, etc ) . Dumnezeu e pretutindeni ( si in lumina ce ni se da si in Apele Iordanului ce se intorc si in Icoanele ce lacrimeaza si-n Sfintii ce ne ocrotesc, si-n Moastele lor tamaduitoare) . Intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.01.2009, 15:46:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Daniel Sfanta Lumina de se pogoara la Ierusalim zice parintele Cleopa ca e aceeasi lumina de au vazut-o cei din Iad cand s-a pogorat Domnul nostru Iisus Hristos cu sufletul sau omenesc,unit cu firea sa dumnezeiasca (am zis unit nu amestecat),si aceeasi cu lumina de au vazut-o Sfintii Apostoli pe Tabor.
Vezi ca explica parintele Calistrat in predica la Sfantul Ilie Tesviteanul de ce printre alte motive la schimbarea la fata erau si Sfantul Ilie si Sfantul prooroc Moise: caci ei cerusera lui Dumnezeu sa vada fata lui.
Si la schimbarea la fata au vazut fata lui Dumnezeu pe cat le-a fost cu putinta.
Acea lumina o pogoara Domnul nostru Iisus Hristos la rugaciunea patriarhului crestin-ortodox al Ierusalimului dar si la rugaciunea celorlalti credinciosi de acolo.
Unii papi au interzis participarea catolicilor (se pare ca sunt niste catolici de la ordinul franciscan care participa in mod oficial acolo , caci vreun papa sa vina sa participe sa ia Sfanta Lumina de la patriarhul ortodox nu s-a auzit caci ar fi insemnat ca accepta caci credinta crestin-ortodoxa e dreapta-credinta crestina iar nu cea catolica).
Au incercat catolicii sa se roage sa vina Sfanta Lumina,au incercat si armenii (mia-fiziti) si nu s-a pogorat la ei caci Domnul nostru Iisus Hristos face aceasta minune pentru a da an de an marturie care este dreapta credinta crestina.
Vezi ca e o carte de parintele Ioanichie Balan unde parintele descrie pelerinajul la Sfantul Mormant.
Asemenea este si o descriere de parintele Cleopa.
S-a intamplat un caz cand Sfanta Lumina s-a pogorat la slujirea patriarhului crestin-ortodox dar nu in Biserica Invierii.

De asemenea e un articol si de parintele Cleopa.
Contrar ortodocsilor fundamentalisti la minunea Sfintei Lumini poate sa participe oricine de orice credinta,cred.
Asemenea poate sa si ia Sfanta Lumina la lumanare.
Oricum sunt si protestanti si neo-protestanti si catolicii care vin.
Asta apropo de cei care zic ca la slujbele crestin-ortodoxe nu au voie sa participe altii decat crestini-ortodocsi.

Contrar interpretarilor sectare ale cartii Apocalipsei care zice ca unii simt acea Sfanta Lumina in chip de foc altii ca bucurie nu s-a pomenit careva
sa il fi ars acea Sfanta Lumina.
Harul lui Dumnezeu nu arde ci da pace,indeamna la pocainta,etc.
(asta e acea Sfanta Lumina - harul lui Dumnezeu de poti sa il si vezi atunci).

Mai exista si alte minuni: intoarcerea apelor Iordanului cand se slujeste de "Botezul Domnului" si pogorarea Sfantului Nor la Biserica de pe muntele Taborului cand se praznuieste "Schimbarea la Fata" .

Daca te duci acolo o sa vezi cum la locul unde se zice ca ar fi fost depus trupul Maicii Domnului BO a Ierusalimului crestin ortodoxa poate sa existe impreuna cu BO Copta ne-calcedoniana in pace fiecare avand jumate din cripta in care se zice ca a fost trupul Maicii Domnului.
Preotii crestin-ortodocsi stau langa un perete cei copti langa celalalt perete , nu se injura intre ei,preoti ortodocsi nu striga la cei copti ca sunt eretici nici cei copti la cei ortodocsi ca sunt eretici.
Si asta se intampla de multe sute de ani.
Da acum au venit protestantii cu curentul zis "ecumenist" vrand de fapt sa faca dezbinare.
Ca ei asa zic ca toate religiile crestine sunt egale ceea ce nu e deloc adevarat.

Ca s-a intamplat anul trecut acel mic incident - a fost foarte tare mediatizat ca a fost o incaierare la Sfantul Mormant intre copti si crestini-ortodocsi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.01.2009, 16:06:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Daniel Sfanta Lumina de se pogoara la Ierusalim zice parintele Cleopa ca e aceeasi lumina de au vazut-o cei din Iad cand s-a pogorat Domnul nostru Iisus Hristos cu sufletul sau omenesc,unit cu firea sa dumnezeiasca (am zis unit nu amestecat),si aceeasi cu lumina de au vazut-o Sfintii Apostoli pe Tabor.
Vezi ca explica parintele Calistrat in predica la Sfantul Ilie Tesviteanul de ce printre alte motive la schimbarea la fata erau si Sfantul Ilie si Sfantul prooroc Moise: caci ei cerusera lui Dumnezeu sa vada fata lui.
Si la schimbarea la fata au vazut fata lui Dumnezeu pe cat le-a fost cu putinta.
Acea lumina o pogoara Domnul nostru Iisus Hristos la rugaciunea patriarhului crestin-ortodox al Ierusalimului dar si la rugaciunea celorlalti credinciosi de acolo.
Unii papi au interzis participarea catolicilor (se pare ca sunt niste catolici de la ordinul franciscan care participa in mod oficial acolo , caci vreun papa sa vina sa participe sa ia Sfanta Lumina de la patriarhul ortodox nu s-a auzit caci ar fi insemnat ca accepta caci credinta crestin-ortodoxa e dreapta-credinta crestina iar nu cea catolica).
Au incercat catolicii sa se roage sa vina Sfanta Lumina,au incercat si armenii (mia-fiziti) si nu s-a pogorat la ei caci Domnul nostru Iisus Hristos face aceasta minune pentru a da an de an marturie care este dreapta credinta crestina.
Vezi ca e o carte de parintele Ioanichie Balan unde parintele descrie pelerinajul la Sfantul Mormant.
Asemenea este si o descriere de parintele Cleopa.
S-a intamplat un caz cand Sfanta Lumina s-a pogorat la slujirea patriarhului crestin-ortodox dar nu in Biserica Invierii.

De asemenea e un articol si de parintele Cleopa.
Contrar ortodocsilor fundamentalisti la minunea Sfintei Lumini poate sa participe oricine de orice credinta,cred.
Asemenea poate sa si ia Sfanta Lumina la lumanare.
Oricum sunt si protestanti si neo-protestanti si catolicii care vin.
Asta apropo de cei care zic ca la slujbele crestin-ortodoxe nu au voie sa participe altii decat crestini-ortodocsi.

Contrar interpretarilor sectare ale cartii Apocalipsei care zice ca unii simt acea Sfanta Lumina in chip de foc altii ca bucurie nu s-a pomenit careva
sa il fi ars acea Sfanta Lumina.
Harul lui Dumnezeu nu arde ci da pace,indeamna la pocainta,etc.
(asta e acea Sfanta Lumina - harul lui Dumnezeu de poti sa il si vezi atunci).

Mai exista si alte minuni: intoarcerea apelor Iordanului cand se slujeste de "Botezul Domnului" si pogorarea Sfantului Nor la Biserica de pe muntele Taborului cand se praznuieste "Schimbarea la Fata" .

Daca te duci acolo o sa vezi cum la locul unde se zice ca ar fi fost depus trupul Maicii Domnului BO a Ierusalimului crestin ortodoxa poate sa existe impreuna cu BO Copta ne-calcedoniana in pace fiecare avand jumate din cripta in care se zice ca a fost trupul Maicii Domnului.
Preotii crestin-ortodocsi stau langa un perete cei copti langa celalalt perete , nu se injura intre ei,preoti ortodocsi nu striga la cei copti ca sunt eretici nici cei copti la cei ortodocsi ca sunt eretici.
Si asta se intampla de multe sute de ani.
Da acum au venit protestantii cu curentul zis "ecumenist" vrand de fapt sa faca dezbinare.
Ca ei asa zic ca toate religiile crestine sunt egale ceea ce nu e deloc adevarat.

Ca s-a intamplat anul trecut acel mic incident - a fost foarte tare mediatizat ca a fost o incaierare la Sfantul Mormant intre copti si crestini-ortodocsi.

Sti, cuvintele sunt frumoase, am citit si eu nenumarate marturii ale celor ce au experimantat aceasta lumina, eu tind sa cred ca este de Sus, dar scepticismul e normal mai ales ca ne aflam in sec XXI cand doar niste declaratii ale unor preoti nu pot fi suficiente pt multi spre a crede ca lumina este din cer
Pt mine ca ortodox nu lumina asta e importanta daca e sau nu din cer, cred ca este de la Dumnezeu, si sper sa nu se demonstreze ca nu este

Un sceptic ar putea face urmatorul interogatoriu
"De ce lumina este mentionata doar din sec IV, 400 de ani de ce nu a coborat

"De ce nu este permisa filmarea patriarhului in interiorul Sf Mormant daca nu are nimic de ascuns?"

"De ce trebuie neaparat sa cumperi lumanari de la Mormant si altele nu sunt bune? (cei ce sustin teoria fosforului alb spun ca tocmai din aceasta cauza, ca lumanarile sunt imbibate in fosfor alb)"

"Care este Scopul acestei minuni? de ce trimite Dumnezeu foc din cer, de dragul spectacolului? Hristos a propovaduit pocainta spre iertarea pacatelor nu showuri"

"De ce exista explicatii logice pt minunile ortodoxiei, fosforul alb, imbibarea cu mir a icoanelor "plangatoare" si a moastelor"


Acuma sa nu fiu inteles gresit si acuzat de sectarism, am facut un scenariu cu posibile intrebari indreptatite care pot fi puse de sceptici, nu am acuzat, nu tot ce pare la suprafata poate fi asa, si nu cred ca daca ai indoieli justificate ti se zdruncina ortodoxia, pana la urma toti urmarim mantuirea, indumnezeirea, impreunarea cu Dumnezeu, asta este ortodoxia, a avea indoieli cu privire la unele aspecte nu inseamna neaparat a fi sectar sau a ura ortodoxia, ci cred eu a nu avea o credinta oarba sau de forma bazata pe mit si senzational mai mult decat pe rugaciune comuniune cu Dumnezeu si fapte vrednici de pocainta
Doamne ajuta
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.01.2009, 17:55:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Uite aici un articol de la "Ne vorbeste parintele Cleopa" volumul 14 tiparit la tipografia Trinitas pe vremea cand PF Daniel era mitropolit al Moldovei,cu binecuvantarea lui.
"
SFÂNTA LUMINĂ -MĂRTURIE PENTRU DREAPTA CREDINȚĂ
Creștinismul acoperă pe fața pământului mai mult de un miliard jumătate care cred în Hristos din toate religiile lumii. Dar cea mai dreaptă credință de sub cer în creștinism este Credința Ortodoxă. Eu am fost la Ierusalim la Mormântul Domnului. Eram la Ain Karem, unde s-a născut Sfântul loan Botezătorul. Eram acolo unde s-a întâlnit Maica Domnului cu Sfânta Elisaheta, când s-a umplut Elisabeta de Duh Sfânt și a zis: De unde este aceasta să vină ta nune Maica Domnului meu? Era acolo o mănăstire mare spaniolă și alta rusească de maici. Acolo este scrisă cântarea de la Luca: Mărește, suflete al meu, pe Domnul și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu Mântuitorul meu, cântarea „Ceea ce ești mai cinstită" pe care noi o cântăm totdeauna în biserică. Acolo în mănăstire este scris în aproape toate limbile de sub cer cântarea aceasta, cum este scris In mănăstirea Pater Noster rugăciunea Tatăl Nostru în toate limbile de pe pământ. Noi căutam rugăciunea in limba română și nu o găseam. Era în limba chineză, birmaneză, engleză, germană, poloneză, rusă, dar in românește nu găseam.
Ne întâlnim acolo cu o profesoara de istorie evreica din București. Numai de zece ani era acolo. Ne-a auzit ca suntem români și ne-a întrebat:"Ce cautati, părinte ?".Eu sunt evreica din București, profesoara de istorie Haideti să va arat eu cântarea de la Luca. Uite aici alături de cea in franceza. Dupa ce ne-a arătat, ne-am dat la umbra unui arbore, că era cald - era pe la amiază - și a stat de vorbă cu noi aproape două ceasuri.
- Doamnă, dumneata ești profesoară de istorie?
- Da, părinte, eu cunosc istoria românilor și a evreilor și a arabilor și a egiptenilor.
- Spune mata, cine primează aici. în Tara Sfântă, dintre toate religiile?
- Ortodocșii, părinte.
Dintre toate religiile în Țara Sfântă primează ortodocșii. Grecii nu sunt mulți, dar așa a lăsat Dumnezeu ca-s tradiționali; țin la legea sfântă. Sunt patru sfinte altare internaționale. Mormântul Domnului, unde intră toate religiile lumii. Vezi la noi în altar, dacă ar intra o femeie, este sub mare canon. Acolo la Mormântul Domnului intră și femei și copii și turci și arabi, toată lumea. Așa-i și la mormântul Maicii Domnului, așa-i și la Betleem, unde s-a născut Mântuitorul, și așa-i și la Nazaret. Deci patru altare internaționale sunt în mâna grecilor.
Grecii slujesc drept pe Mormântul Domnului. Imediat după noi vin catolicii. Catolicii sunt foarte mulți ca număr, sunt vreo 700 milioane. După catolici vin armenii și după armeni vin monofiziții.
Ei nu slujesc la Mormântul Domnului, au un altar la Sfantul Cuvucliu , în spatele Sfântului Mormânt.
Dar, ia gândiți-vă dumneavoastră, dacă n-ar fi avut ortodocșii dreptate acolo, păi Sfânta Lumină nu cobora la noi, avea să se coboare la catolici sau la armeni, care-s foarte întăriți, că acolo-s străzi întregi la Ierusalim de armeni, sunt boieri mari, moșieri. La noi vine Sfânta Lumină. Și nu vine de acum, ea vine tocmai din secolul II, din secolul I chiar a început să vina. Și au fost mari persecuții, că au fost perși care au ocupat Ierusalimul de multe ori, l-au ocupat turcii.
Ai văzut cum este acolo? Imi spunea un părinte diacon, Heruvim, el era de la Sinai: „Ehei, dacă n-ar veni Sfânta Lumină, de când nu mai eram aici! Dar aceea îi pune pe gânduri pe toți. Că vine când fac ai noștri Sfânta Liturghie". Au încercat ei multe. Ce-au facut armenii la 1424? Pe atunci Patriarhia de Ierusalim era săracă. Ocupaseră turcii Ierusalimul. Erau trei sultanate mari turcești: unul în Damasc, unul în Egipt și unul la Bagdad - în Irakul de azi. Armenii fiind foarte bogați, fiind negustori, le-au spus la turci așa: „Dumneavoastră puneți o taxă mare pe Mormântul lui Hristos și căpătați bani, și dacă creștinii o s-o poată plăti, să slujească ei de Paști acolo". Că îi întrebau turcii pe armeni: „De ce nu vine Sfânta Lumină la voi și nici la alte culte, ci vine numai la ortodocși?"
Dar ei au găsit un pretext: „De aceea nu vine la si, pentru că ortodocșii slujesc pe Sfântul Mormânt,și noi nu vezi că avem altar deoparte? Dar da-ne voie si nouă să slujim și să vezi că o să vină la noi". Și atunci turcii au vrut că ei nu cred nici ca armenii, nici ca noi, să tragă sforile „Stai măi că aici este rost de bani".
Au pus o taxă de 9000 de galbeni pe Mormântul Domnului și au trimis la patriarhul de Ierusalim. „Dacă nu plătiți această taxă, de Paști nu puteți intra la Mormântul Domnului. Noi avem nevoie de bani.Că ei împarățeau, turcii, că ei au intrat din secolul VII, la anul 629, au făcut moscheea lui Omar acolo. Poporul nostru de la Ierusalim, cum este și astăzi, e patriarhul, 12 mitropoliți și 120 de preoți și vreo 6000 de creșiini. Atâta avem în Patriarhia Ierusalimului. Ea este mare fiindcă este locul cel mai sfânt din lume, unde S-a născut Domnul, unde a pătimit, dar nu ca număr. Ca număr sunt patriarhii mai mari fată de cea de acolo.
Patriarhul a chemat la biserică creștinii și le-a zis: „Uite ce-i, de Paști nu putem face Invierea, că ni s-a pus taxă mare de la turci". Pană sa adune bani, s-au dus armenii la sultanatul din Egipt și la cel din Damasc și le-au spus: „Domnule, noi plătim taxa asta, dar dați-ne voie nouă să slujim anul acesta la Mormântul Domnului, sa vedem, nu va veni sfânta lumina la noi?" Aceia bucuroși: „Adu banii încoace'" După ce-au adus banii, mai erau trei săptămâni până la Paști.
Sultanul a dat un fel de act - un hatișerif, un firman - în care a spus așa „Anul acesta Ortodocșii nu vor sluji la Mormântul lui Hristos, că n-au putut plati taxă". Când au auzit creștinii, veniseră inchinători de prin toate țările, au zis:
- Vai de noi!
-Ce?
- Ne-au scos de la Mormântul Domnului armenii!
- Și cine slujeste?
- Armenii cu patriarhul lor si cu mitropolitii lor. S-au temut și sultanul și generalii lor „Măi are să fie o luptă și o încăierare pentru credință!". "De ce?" "O să se ia armenii cu ortodocșii". De la credință, omul și moare. Și-au dat seama, cum a fost si cazul. Au trimis armată turceasca cu doi generali si au spus. „Care-i armean, dați-i drumul in biserică, care-i ortodox, afară! Nici preot, nici diacon, nici episcop, nimic ortodox nu intră de Paști acolo. Trei zile.Să intre armenii, să facă Liturghia ei".
Un general turc a stat aici la piatra ungerii -care ați fost la Ierusalim știti că piatra ungerii e in pridvor - să nu intre vreun ortodox acolo. Unul i-a izolat pe ortodocși afară, patriarhul a venit cu câțiva preoti, 10-20 de preoți: „Ce facem?" .„Lasă, că daca-i autoritate nu te poți pune cu stăpânirea, mai ales turcii, stăpânire păgână, noi vom face Liturghia afara.Aducem Sfântul Antimis, ca la orice biserica".

S-au băgat armenii și un general, adică un pașă turcesc, aici sus unde-i biserica Sfântului lacob, a dat ordin: „Voi slujiți afară, ortodocșii, și nu vă
amestecați, că uite, sabia e în mâna noastră!" Fiecare a știut: „Noi suntem cu crucea, ei sunt cu sabia, noi trebuie să răbdăm, că lor le-a dat Dumnezeu stăpânirea aici!"
Au intrat armenii și au început slujba de cu seară, că și ei sunt creștini, numai că sunt monofiziți, ei cred o voie și o fire în Hristos. S-au despărțit de noi la Soborul IV din Calcedon la 451, pe timpul împăratului Marchian.
Au slujit armenii. Sfânta Lumină n-a venit la armeni. Au slujit, nici un semn. Turcii pândeau, că au pus lângă Mormântul Domnului un pașă, să vadă. A văzut că patriarhul armean, mitropoliții s-au îmbrăcat, erau și episcopi, preoți armeni.
Ai noștri au făcut Liturghia afară. Au găsit un platou și au făcut Liturghia acolo. Era acolo un stâlp mare de marmură, care și azi este acolo. Când au cântat ai noștri, ortodocșii, la ora 12 «Hristos a înviat!». Sfânta Lumină a venit și stâlpul acesta a pocnit ca un tun, „bum!", și a venit Sfânta Lumină mare deasupra stâlpului. Când a văzut patriarhul a luat lumânările și a aprins Sfânta Lumină de la stâlpul acela de marmură, pe care-l vedeți și azi acolo care vă duceți, și a zis: „Veniți de luați lumină!".
Și lumina a venit tot unde erau ortodocșii, unde slujeau afară. Atunci un turc, când a văzut minunea asta, cum a bufnit stâlpul, a crăpat și a ieșit Sfânta Lumină, a sărit de sus și a zis: „Mare este Hristos. Dumnezeu este Hristos!" Celălalt general a venit și a vazut minunea.
-Ce-a zis acesta?
-A crezut minunea.
I-a tăiat capul. Ăsta, general turc, i-a tăiat capul la celălalt, fiindcă a crezut. Asta s-a întâmplat la anul 1424. Mergeți la Ierusalim să vedeți stâlpul acela cu minune, unde a ieșit Sfânta Lumină la ortodocși! L-am sărutat și avem și fotografia. Că eu am fost la Ierusalim, la mănăstirea Sfintei Melania, si am sărutat sfintele moaște a acestui general turc, și se fac multe minuni la aceste moaște. Este în sicriu de argint aurit în mănăstirea Sfintei Melania, unde este și peștera Sfintei Melania. De ce-s sfinte moaste? Generalul care a văzut Sfânta Lumină când ieșit din stâlp și a zis: „Dumnezeu este Hristos, cred în Hristos!", i s-a tăiat capul și a murit mucenic. Și atunci a auzit și sultanul și a zis:
- Măi, degeaba i-am oprit pe ortodocși, adevărul este la ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23