Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.03.2011, 16:56:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Postul meu ?

Postul este comandament al Bisericii pentru cei care pot posti. Așa e omul: pe jumătate asemenea animalului, pe jumătate asemenea îngerului. Dar noi am vrea să ne asemănăm mai mult îngerului. De aceea suntem chemați să facem anumite mortificări, spre oțelirea voinței și spre înclinarea balanței către cele ale duhului. Urmându-l pe Moise, pe alți drepți ai lumii vechi, pe sfinți și, mai ales, pe Însuși Domnul nostru, suntem chemați fiecare să recapitulăm că suntem plămădiți din tina pământului, dar că avem în noi suflarea lui Dumnezeu către care tindem și fără de care nu putem trăi.
Dar "a ține post" nu înseamnă numai a dărui Domnului înfrânarea noastră în cele ale burții, ci mai poate înseamna să renunțăm, de dragul Lui, și la altceva care ne place. Ceva care ne place așa de multă că, la un moment dat, poate deveni idol al nostru. A ține post, așadar, înseamnă a dărâma Baalii și Astarteele cărora ne-am robit, trecând în robia cea dulce a adevăratului nostru Părinte și Stăpân. Fiindcă a fi liber, aceasta înseamnă: să nu depinzi de nimeni, decât de Dumnezeu. Puține lucruri ajută așa de mult ca postul eliberării noastre. De aceea, cel care este rob fumatului, ar face bine să iasă din robia lui, nefumând. Cel care este rob cazinourilor, ar face bine să iasă din robia lui nepariind. Vinul este de post, dar nu și pentru cel care își face din rodul viei închisoare sufletului. Dacă cineva are bucuria vorbitului la telefon și face asta mai mult decât prudența o cere, acela este bine să postească limitându-și vizitele cu telefonul.

Iată, în cazul meu, văd, îngrozit, că am acumulat peste 2400 de postări. Oare așa de mult am avut de spus ? Eu cred că am ajuns la robie. Sunt rob forumului. Dacă aș fi spus 2400 de rugăciuni în acest timp ! Dacă aș fi ajutat, fără bani, 2400 de bolnavi ! Dacă aș fi citit 2400 de capitole din Biblie și din scrierile sfinților ! Dar nu ! În loc să fac asemenea lucruri, eu am postat 2400 de mesaje. Oare când Domnul mă va chema și mă va cerceta spunându-mi: "arată-mi, fiule, ce ai făcut cu viața ta !" eu am să-i spun: "Doamne, am scris pe forumul ortodox" ?

Iată de ce, iubiților, postul meu, pe lângă cel care mi-l cere Biserica mea, nu poate fi decât cel al tăcerii. Dacă atâția călugări reușesc să nu deschidă gura perioade lungi ale vieții lor, voi putea și eu să nu intru pe forum 40 de zile, sperând ca Domnului nostru să-i placă asta. Că e ca și când violonistul ar renunța la vioara lui, ori mai degrabă calul, la ovăzul lui. Despărțindu-ne, așadar, pentru vremea Sfântului și Marelui Post, vă rog să mă iertați și să mă pomeniți în rugăciunile voastre, rugându-L pe Domnul nostru să primească postul meu spre îndreptarea sufletului și viața de veci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.03.2011 at 16:58:59. Motiv: stilistică
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08