Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #1  
Vechi 17.10.2006, 20:28:11
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit biserica catolica versus biserica ortodoxa

Se pune problema daca un credincios catolic sau ortodox poate sa mearga la o Biserica Catolica sau Ortodoxa, si eu consider, si pretind, ca el poate sa mearga sa se impartasheasca la oricare din cele doua biserici si sa asculte la slujba si sa cante, si chiar sa se spovedeasca, asta neinsemnand ca trebuie sa se converteasca la una din cele doua... daca este deja botezat la cea Catolica ori Ortodoxa... si poate ramane pe maideparte cu biserica de care apartzine... fie Ortodoxa fie Catolica... si poate urma lui Iisus, lui Dumnezeu, sfintei Marii, Apostolilor, pe mai departe la oricare din cele doua Biserici: Catolica ori Ortodoxa... in schimb celor ce slujesc in biserica, (Popi, Diaconi, Arhierei... si la catolici la fel...) adica cei ce savarshesc ceremonialul religios, acestia nu pot savarsi ceremonialul in biserica de care nu apartzin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2006, 12:58:58
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Imprejurarile m-au silit sa intru pe la toti. Nu stiu altii cum sint ,dar eu nu m-am simtit acasa nicaieri .De aceea nu mai merg ,daca nu e la noi slujba ma multumesc cu cea de la radio sau ma rog singura . Acum te-as ruga ,sovidiu ,cind consideri si pretinzi sa prezinti si argumente ,unde ai citit sau de unde stii , pentru ca parerile noastre strict personale s-ar putea sa-i puna in incurcatura pe altii mai slabi .E bine sa ne ferim de cuvinte care ratacesc ,vom raspunde pentru cei pe care i-am influientat .Oricum , Tatal cel Ceresc are grija de toti ,sa-l lasam pe el sa faca ordine . Noi sa ne rugam !
Sa ne ajute Dumnezeu !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2006, 13:58:38
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi consider din ce am invatzat pana acuma si pretind in sensul ca sper ca ma aflu in adevar, acuma nu inseamna neaparat ca si am dreptate, si nici ca asha trebuie sa faca si altzii (crestini-ortodoxi ca si mine), dar hai sa-tzi dau argumente:
-cand mergi intr-o Biserica Catolica tu ramai practic tot ortodox si urmezi lui Iisus ori sfiintei Marii ori Apostolilor adica lui Dumnezeu, iar ceremonialul este savarshit de catre preotzii Catolici si cum ei s-ar putea sa te primeasca sa participi si sa beneficiezi de ajutorul lor (impartasire, spovedanie, liturghie, si altele ...) atunci potzi sa te foloseshti...
-la Biserica Ortodoxa sa zicem ca vin Catolici si participa la slujbe, atunci nu prea ii scoate nimeni afara, dar oricum si de afara se aude slujba... asha ca oricum pot participa... daca voiesc...
-si am fost intr-o biserica Catolica... odata in trecut dus de parintzi, la Vatican, si altadata singur si am asistat..., acuma nu stiu daca chiar m-ash mai duce, dar asha mi se pare ca m-ash mai duce... ca in Biserica Ortodoxa de la noi am fost, cam poate prea rar dar am mai fost...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2006, 17:06:46
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Sovidiu draga, eu cred ca tu glumesti. Iar daca nu, cu tot respectul as zice ca mai intai sa devenim crestini-ortodocsi (nu de eticheta, ci de traire) si apoi sa ne dam cu parerea. Ce zici? Sunt sigura ca ne-ar ajuta si pe noi si pe ceilalti.

Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2006, 17:57:24
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

n-am de ce sa glumesc si Elena draga ce spui tu, deja, nu se mai refera la pareri, si da, am evita sa spunem lucruri neconforme canoanelor ori cu invatzatura de credintza, si am invatza sa traim mai responsabil... dar ai impresia ca am putea face noi acest lucru asha doar tamnesam? deci pana atunci te rog nu-mi cere sa tac ca totusi ne aflam pe un forum in care se poarta discutzii... dar totusi si eu cred ca nu prea e bine sa vorbim... discutzii:|
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2006, 21:27:42
Rafail Rafail is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2006
Mesaje: 2
Implicit

Cum ramane cu catolicii care merg si se inchina la moastele sfintilor ortodocsi,spre exemplu la Sfanta Parascheva.
Cum ramane cu ortodocsii care merg si se inchina la Sfantul Anton.
Stim ca ambii sfinti,fiecare in confesiunea lor sunt descrisi ca facatori de minuni.
Acum ce facem ?
Sunt cazuri cand au avut loc impliniri spirituale,declarate si de unii si de ceilalti.
Daca este adevarat ce facem ?
Doamne ,dai tu voie la ereticii catolici sa se mantuiasca in Biserica Ortodoxa fara ca acesta sa fie ortodox ?
Dar ce facem cu minunile declarate de ortodocsi la Sfantul Anton ?
Ce ne facem ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2006, 09:32:10
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locaţie: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

In primul rand catolicii sunt eretici ,ei nu mai au taine,nu mai Il au pe Sfantul Duh in biserica lor;deci daca te “impartasesti” la ei tu de fapt mananci un piscot nu te impartasesti cu trupul si sangele lui Hristos.
LA SFINTIREA SFINTELOR DARURI CATOLICII NU FAC RUGACIUNEA DE INVOCARE A SFANTULUI DUH, CUM FACEM NOI LA SFANTA EPICLEZA. EI ZIC CA DARURILE SE SFINTESC SINGURE, CAND SE ZICE: LUATI MANCATI... SI CELELALTE. NU AU RUGACIUNEA DE POGORARE A DUHULUI SFANT, PESTE DARURI.


1. Daca te duci la catolici iti tradezi credinta ortodoxa si cazi in erezie:

SFANTUL CUVIOS TEODOSIE DE LA PECERSKA (+1073)
”PAZESTE-TE, FIULE, DE CEI CU CREDINTA STRAMBA SI DE TOATE DISCUTIILE LOR, CACI SI PAMANTUL NOSTRU S-A UMPLUT DE EI! NUMAI CEL CE TRAIESTE IN CREDINTA ORTODOXA ISI VA MANTUI SUFLETUL.
FIINDCA NU EXISTA O ALTA CREDINTA MAI BUNA, DECAT CURATA SI SFANTA NOASTRA CREDINTA ORTODOXA … DE ASEMENEA, FIULE, NU SE CADE SA LAUZI O CREDINTA STRAINA. CINE LAUDA O CREDINTA STRAINA
FACE LA FEL CA SI CEL CARE-SI HULESTE PROPRIA CREDINTA. CINE LAUDA CREDINTA SA SI PE CEA STRAINA E UN FATARNIC SI APROPIAT DE EREZIE.
… DACA CINEVA ITI SPUNE: ’CREDINTA NOASTRA SI A VOASTRA ESTE DE LA DUMNEZEU,’ ATUNCI, FIULE, RASPUNDE-I ASA: ’FATARNICULE!CUM POT FI AMANDOUA DE LA DUMNEZEU? NU STII CE SPUNE SCRIPTURA: ESTE UN SINGUR DOMN, O SINGURA CREDINTA, UN SINGUR BOTEZ. (EFESENI 4, 5)
ASADAR, FIULE, FERESTE-TE DE ACESTIA SI INTOTDEAUNA APARA-TI CREDINTA TA! NU TE INFRATI CU EI, CI FUGI DE EI SI INTARESTE-TE IN CREDINTA TA PRIN FAPTE BUNE! … Fiule, chiar daca va trebui sa mori pentru credinta ta sfanta, du-te cu indrazneala la moarte! Asa au murit si sfintii pentru Credinta,iar acum vietuiesc intru Hristos.’”(Patericul pesterilor de la Kiev, 1806)

2.CAZI CHIAR IN ANATEMA:
Sfantul Nicodim Aghioritul (+1809):
“CELOR CE CU BUNA-STIINTA SUNT IN COMUNIUNE CU ACESTI ERETICI (CATOLICI,PROTESTANTI) INAINTE-MENTIONATI SAU CELOR CE SUSTIN, RASPINDESC SAU PAZESC EREZIA LOR ECUMENISTA SUB PRETEXTUL DRAGOSTEI FRATESTI SAU AL PRESUPUSEI UNIRI A CRESTINILOR DESPARTITI, SA FIE ANATEMA!”

Canonul 64 al Sfinţilor Apostoli - „DACA VREUN CLERIC SAU LAIC INTRA IN SINAGOGA IUDEILOR SAU A ERETICILOR CA SA SE ROAGE, SA SE CATERISEASCA SI SA SE AFURISEASCA.”





„CATOLICII RECUNOSCANDU-L DREPT CAP AL BISERICII PE PAPA, PE ADEVARATUL CAP AL BISERICII - HRISTOS L-AU PIERDUT SI AU RAMAS LIPSIRTI DE CAP. INTREAGA ISTORIE A PAPISMULUI DA MARTURIE CA LA CATOLICI NU ESTE CAP FIINDCA EI FAC LUCRURI NECUVIOASE, LUPTA IMPOTRIVA BISERICII ORTODOXE. IAR IN INVATATURA LOR DOGMATICA - VAI, CATE EREZII, INOVATII, ABATERI DE LA ADEVAR! O, PIERZATOR SISTEM PAPIST! SINGURUL CAP AL BISERICII CERESTI, PAMANTESTI SI DIN CELE MAI DEDESUBT ESTE HRISTOS DUMNEZEU!” (Spicul Viu, Ed. Sophia, Bucuresti, 2002)

Canonul 45 al Sfinţilor Apostoli - „Episcopul,presbiterul sau diaconul, daca numai s-ar ruga impreuna cu ereticii, sa se afuriseasca, iar daca le-a permis acestora sa savarseasca ceva ca si clerici (sa savirsească cele sfinte), sa se cateriseasca.”


Canonul 6 al Sinodului V local de la Laodiceea (343) - „Nu este ingaduit ereticilor a intra in casa lui Dumnezeu daca staruie in eres.”

. Sinodul de la Constantinopol din anul 1724:
„CEI CARE VOR DEZERTA DE LA ORTODOXIE SI VOR PARASI PARINTESTILE SI DREPTELE DOGME ALE CREDINTEI SI PREDANIILE OBSTESTI ALE BISERICII SI VOR DECADEA SI SE VOR INDEPARTA CU INOVATII SI CU CREDINTE ABSURDE SI CU OBICEIURI ETERODOXE SI VOR FALSIFICA SI VOR MASLUI ADEVARUL ORTODOXIEI, ACESTIA NICI NU MAI SUNT, NICI NU SE MAI NUMESC CRESTINI CU ADEVARAT, CI SE TAIE SI SE DESPART DE TOTALITATEA MADULARELOR BISERICII SI A CRESTINILOR, CA NISTE ETERODOCSI SI INOVATORI SI SE IZGONESC AFARA DIN SFANTUL STAUL CA NISTE OI RAIOASE SI MADULARE PUTREDE”


SFANTUL EFREM SIRUL (+379):
„VAI ACELORA CARE SE INTINEAZA CU BLASFEMIATORII ERETICI! VAI ACELORA CARE BATJOCORESC DUMNEZEIESTILE SCRIPTURI! VAI DE CEI CAŢI MURDARESC SFANTA CREDINTA CU ERESURI SAU INCHEIE VREO INTELEGERE CU ERETICII!ATUNCI, LA A DOUA VENIRE A DOMNULUI, SE VA CERE DE LA FIECARE DIN NOI MARTURISIREA CREDINTEI SI UNIREA BOTEZULUI. SI DACA AM PASTRAT CREDINTA CURATA DE ORICE ERES SI PECETEA NESTEARSA SI HAINA NEINTINATA… SE CUVINE CA TOTI CEI CE SE APROPIE DE DUMNEZEU SI VOR SA SE INVREDNICEASCA VIETII CELEI VESNICE,SA PAZEASCA MAI INAINTE DE TOATE CREDINTA ORTODOXA NEINTINATA.DAR NU TREBUIE SA FIE TRADATA NEPRETUITA COMOARA A CREDINTEI NICI IN SCHIMBUL DOBANDIRII VREUNEI VREDNICII, NICI PENTRU LINGUSIRILE OCARMUITORILOR, NICI PENTRU A EVITA FRICA DE EI.”

SFANTUL GRIGORIE TEOLOGUL (+389) :
„UNDE ESTE EVIDENTA NECREDINTA, TREBUIE SA PREFERAM MAI BINE FOCUL SI SABIA SI SITUATIILE CRITICE SI MAINILE TIRANILOR - SI TOATE CU DARUIRE- DECAT SA LUAM PARTE LA ALUATUL PACATULUI SI SA NE UNIM CU CEI CARE BOLESC IN CREDINTA… DE MII DE ORI ESTE MAI BUNA DEZBINAREA CARE SE FACE PENTRU CUVINTELE BUNEI CREDINTE ORTODOXE DECAT PACEA, CAND ACEASTA ESTE UNITA CU PATIMILE.”

SFANTUL TEODOR STUDITUL (+826) „Atunci cand Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: „Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un carmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi castiga existenta?
… Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta.Daca voi veti tacea si veti ramane nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramai tacut si dezinteresat?”
„SI CHIAR DACA AM FI PACATOSI IN MULTE, TOTUSI SUNTEM ORTODOCSI SI MADULARE ALE BISERICII UNIVERSALE, INDEPARTANDU-NE DE ORICE EREZIE SI URMAND ORICARUI SINOD RECUNOSCUT CA ECUMENIC SAU LOCAL. SI NU NUMAI ACESTORA, CI SI HOTARARILOR PE CARE LE-AU LUAT SI LE-AU PROPOVADUIT SINOADELE. NICI NU ESTE ORTODOX DESAVARSIT, CI PE JUMATATE, CEL CARE CREDE CA ARE DREAPTA CREDINTA, DAR NU SE ALATURA DUMNEZEIESTILOR CANOANE.” (Migne, PG Epistola II, 81)

SFANTUL IOAN DE KRONSTADT (+1908) :
„Care dintre ortodocsi nu ar dori unirea cu toti catolicii sau luteranii si sa fie una cu ei in Hristos, o singură Biserica, o singura obste a celor credinciosi! Care insa, dintre aceste-zise biserici, mai ales dintre intai-statatorii numiţi papi, patriarhi, mitropoliţi,arhiepiscopi şi episcopi, xiondzi (numele polonez pentru preot
n.n.) sau pateri se va invoi sa se lepede de ratacirile sale? Nici unul. IAR NOI NU PUTEM SA NE INVOIM LA INVATATURA LOR ERETICA FARA SA ADUCEM VATAMARE MANTUIRII SUFLETULUI NOSTRU. OARE SE POT UNI CELE DE NEUNIT - MINCIUNA CU ADEVĂRUL?
Iezuitii catolici in folosul papei si a propriei lor vederi si scopuri egoiste si meschine, au pervertit legea constiintei si legea Evangheliei, afirmand ca pentru atingerea scopurilor proprii sau a scopurilor religioase, catolicii pot intrebuinta toate mijloacele nelegiuite: adica si ca sa omoare si ca sa vicleneasca in tot felul si sa prigoneasca credinta ortodoxa, sa o numească schismatica si o credinta de caini, si sa-i arda pe ruguri pe ortodocsi, ca pe Hus si pe altii.Neindoielnice sunt cuvintele Mantuitorului nostru Iisus Hristos: Cel ce nu este cu Mine, este impotriva Mea (Matei 12,30). CATOLICII, LUTERANII SI REFORMATII AU APOSTAZIAT DE LA BISERICA LUI HRISTOS - EI NU SUNT DE UN CUGET CU NOI,NUTRESC VRAJMASIE IMPOTRIVA NOASTRA, cauta din rasputeri sa ne omoare, ne stramtoreaza in tot chipul pentru credinta noastra,ne batjocoresc si ne fac toate felurile de neplaceri mai ales in asezarile lor cele mai insemnate, ei merg in chip vadit impotriva lui Hristos si a Bisericii Sale, nu cinstesc de viata
facatoarea Cruce, sfintele icoane, sfintele moaste, nu respecta
posturile, STRAMBA DOGMELE CREDINTEI CELEI MANTUITOARE. EI NU SUNT CU NOI CI IMPOTRIVA NOASTRA SI IMPOTRIVA LUI HRISTOS.Intoarce-i, Doamne, la adevarata Ta Biserica si mantuieste-i!
„De gresita intelegere de catre catolici a cuvintelor Mantuitorului: Tu esti Petru si pe aceasta piatra (pe Hristos,pe Care Petru L-a marturisit Fiu al lui Dumnezeu) voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui (Matei 16,18) depind toate RATACIRILE CATOLICILOR SI PAPILOR SI MAI ALES PARELNICUL PRIMAT PAPAL IN BISERICA SI PARELNICUL RANG AL PAPILOR DE LOCTIITORI AI LUI HRISTOS. CI UITATI-VA CATE RATACIRI SUNT INGADUITE IN CREDINTA PAPEI (IAR NU A LUI HRISTOS) RATACIRI CIUDATE, HULITOARE DE DUMNEZEU – SI LE VETI INTOARCE SPATELE CU NEMULTUMIRE SI GROAZA! O TRUFIE OMENEASCA! O TRUFIE SATANICEASCA! AUZI, PAPA INFAILIBIL! O, IEZUITISM!”

DIFERENTELE DINTRE
BISERICA ORTODOXA SI CEA ROMANO-CATOLICA
”NE VORBESTE PARINTELE CLEOPA”, VOL.3, P.65, ED. EPISCOPIEI ROMANULUI, 1996
- „EXISTA PURGATORIU PRECUM ZIC CATOLICII?
- PURGATORIU NU ESTE. Catolicii zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare, unde merge sufletul cateva sute de ani si se curata acolo, apoi trece in Rai. Nu exista asa ceva. Noi avem Evanghelia Judecatii, pe care o au si ei, dar nu arata trei locuri, ci numai doua - Raiul si iadul. Mantuitorul, cand va sta pe scaunul slavei sale si va aduna toate popoarele de la zidirea lumii sa le judece, ii va impartii pe dansi, precum desparte pastorul oile de capre. {i va pune pe drepti de-a dreapta Sa si pe pacatosi de-a stanga Sa... si vor merge pacatosii in munca vesnica, iar dreptii in viata vesnica.
Deci nu putem zice ca sunt trei locuri, ci numai doua: munca vesnica sau viata vesnica.
Cei mai mari dusmani ai catolicilor sunt protestantii si calvinii. Ei s-au rupt de Biserica Catolica la anul 1517, prin Martin Luther, fiind urmat de Zwingli, Calvin si Hus.
-
- CARE SUNT PUNCTELE PRINCIPALE CARE NE DESPART DE CATOLICI?
- INVATATURILE PRINCIPALE CARE NE DESPART DOGMATIC SI CANONIC DE CATOLICI SUNT:
-
1. Intai este FILIOQUE("Filioque" înseamna "si de la Fiul"). Ei zic ca Duhul Sfant purcede si de la Tatal si de la Fiul. Aceasta greseala dogmatica este cea mai grea. Sfantul evanghelist Ioan spune ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si este trimis in lume prin fiul. (Ioan)
2. Al doilea este SUPREMATIA PAPALA. Papa este considerat de ei capul suprem al Bisericii crestine, adica loctiitorul lui Hristos pe pamant! Mai mare decat toti patriarhii! Ceea ce n-a facut Biserica Universala. MANDRIE DRACEASCA. Papa se numeste urmasul Sfantului Petru!
3. INFAIBILITATEA PAPALA. Ei zic ca Papa nu poate gresi ca om, in materie de credinta, cand predica el ceea ce iarasi este o dogma noua respinsa de Biserica Oortodoxa.
4. Al patrulea este PURGATORIUL. Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in Rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura.
5. AZIMILE. Ei nu slujesc cu paine dospita, ci cu azime, ca evreii.
6. Catolicii mai au o dogma noua: IMACULATA CONCEPTIE. Ei zic ca Maica Domnului ar fi nascuta de la Duhul Sfant. Nu-i adevarat. Este nascuta in chip firesc din dumnezeiestii Parinti, Ioachim si Ana, ca rod al rugaciunii.
7. Au SUBSTANTIALITATEA. LA SFINTIREA SFINTELOR DARURI CATOLICII NU FAC RUGACIUNEA DE INVOCARE A SFANTULUI DUH, CUM FACEM NOI LA SFANTA EPICLEZA. EI ZIC CA DARURILE SE SFINTESC SINGURE, CAND SE ZICE: LUATI MANCATI... SI CELELALTE. NU AU RUGACIUNEA DE POGORARE A DUHULUI SFANT, PESTE DARURI.
8. Celibatul preotilor. Preotii catolici nu se casatoresc. sunt celibatari, impotriva Sinoadelor ecumenice care au hotarat ca preotii de mir sa aiba familie.
9. Ei au si INDULGENTE PAPALE. Alta ratacire. Papei, daca-i dai parale multe, poti sa faci oricate pacate te iarta, te dezleaga. Sfintii lor au prea multe fapte bune, n-au ce face cu ele, le da papei, iar el vinde aceste merite prisositoare spre iertarea pacatelor oamenilor care nu au destule fapte bune.
10. Si mai este un punct important: mirungerea. Catolicii nu miruiesc copii imediat dupa Botez, ci la sapte-opt ani si numai arhiereii ii miruiesc.
Noi avem liturghiile constantinopolitane ale Sfantului Vasile cel Mare, Grigore Dialogul si Sfantul Ioan Gura de Aur, iar catolicii au liturghia romana si cea ambroziana.
Iata acestea sunt punctele dogmatice si canonice principale care despart Biserica Ortodoxa de cea Romano-Catolica.
Iar nici cu protestantii nu avem nimic comun. Ei au reformat total dogmele Bisericii stabilite de Sfintii Parinti si au renuntat la cele sapte Sfinte Taine. Ei nu au ierarhie si taine si nu se pot mantui. Din cele sapte taine mai au doar doua: Botezul si Euharistia (Sfanta Impartasanie- n.n.), pe care o fac cu paine nedospita ca si catolicii. Din protestanti s-au nascut toate sectele neoprotestante care ataca tarile ortodoxe astazi. „

„NE VORBESTE PARINTELE CLEOPA”:VOLUMUL 4

„…Cat priveste pe ERETICI avem marturia dumnezeiescului Apostol Pavel care ne spune:
< De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te,
Stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de sine osandit. > (TIT 3,10-11)
ERETICII sunt vrajmasi ai adevarului si ai lui Dumnezeu (Psalm 36,20).ERETICII sunt fii ai celui viclean (Matei 13,18),in care nu ne putem increde (Ioan 2,24).
ERETICII,fiind vrajmasi ai lui Dumnezeu (psalm 36,20 si 91,9) nu avem voie sa-i iubim ca pe crestini,ca ei sunt fii ai diavolului,pui de vipera (Matei 3,7;12,34;23,33;Luca 3,7).Cu ERETICII nici nu avem voie sa ne rugam (canonul 10 si 64 apostolic) .Pacatul lor este impotriva Duhului Sfant,care nu are iertare nici in veacul de acum ,nici in cel viitor (Matei 12,31-32;Marcu 3,29;Luca 12,10).
Pe eretici nici in casa nu avem voie sa-i primim,nici „buna ziua” sa le zicem (II Ioan 1,10-11)
Se cade ,asadar,oricarui crestin al Bisericii noastre dreptmaritoare,sa fie un bun ostas al lui Hristos cu toata evlavia si cu manie barbateasca si tare sa apere prin cuvant si prin scris adevarul dreptei noastre credinte.
Nu se cade a fi bland acolo unde nu trebuie a te purta cu blandete.Ca,auzi ce zice proorocul:Acolo cel bland sa fie razboinic (Ioil 3,10).Acelasi lucru ne invata si Sfantul Pimen cel Mare,zicand:”Se cade noua a rabda toate,macar de ne-ar scoate cineva si ochii sau ne-ar taia mana noastra cea dreapta,iar daca cineva voieste a ne departa si a ne desparti pe noi de Dumnezeu ,atunci sa ne maniem „(Pateric,cuv. 118).
Si iarasi zice:”Intaia oara fugi,a doua oara fugi,a treia oara fa-te sabie cu cel ce vrea sa te desparta pe tine de dreapta credinta”.
Cat priveste credinta ereticilor,nu putem avea impartasire cu ei nici in rugaciune,nici in celelalte Taine ale Bisericii lui Hristos,pana nu vin la dreapta credinta.
(Canoanele 10-11 Apostolic).
CU ERETICII NU AVEM VOIE NICI A NE RUGA IMPREUNA,NICI A MANCA CU EI ,NICI IN CASA A-I PRIMI,CA NU CUMVA DE LUCRURILE CELE RELE ELE LOR SI DE EREZIILE LOR SA NE IMPARTASIM (II Ioan,1 10-11);II Ecumenic ,canon 5;III Ecumenic,canon 7;VI Ecumenic,canon 1 si 2).

„Episcoul sau preotul sau diaconul,daca numai s-a rugat impreuna cu ereticii,sa se afuriseasca.” (canonul 45 al Sfintilor Apostoli).
Rugaciunea impreuna cu ereticii inseamna o recunoastere implicita a credintei lor,fapt care este contrar pozitiei principale pe care s-a situat Biserica fata de eretici.

SINODUL TRULAN (AN 692) sau SINODUL V-VI DE LA CONSTANTINOPOL:
Canonul I :INVATATURA PRIMELOR SASE SINOADE ECUMENICE SA SE TINA NESTRAMUTATA):
„Iar daca cineva dintre toti nu ar tine si nu ar primi invataturile pomenite (dogmele) mai sus mentionate ale dreptei credinte (ORTODOXE) si nu va gandi si propovadui astfel,ci ar incerca sa se ridice impotriva acestora sa fie ANATEMA „

CANONUL 95:RANDUIALA PT PRIMIREA ERETICILOR IN BISERICA (ORTODOXA):
„Pe aceia dintre eretici care se adauga Ortodoxiei ii primim dupa urmatoarea randuiala :dupa ce dau prin scrisori anatemei erezia lor care nu cugeta cum invata sfanta soborniceasca si apostoleasca a lui Dumnezeu Biserica (Ortodoxa) ungandu-le mai intai cu Sfantul Mir fruntea si ochii,si narile si gura,si urechile,zicem:<Pecetea Darului Duhului Sfant>.Pe ereticii (MAI ALES PROTESTANTII CARE NU CRED IN MAICA DOMNULUI SI IN ICOANE) in prima zi se primesc spre crestinare,iar in a doua catehumeni,apoi in a treia zi le facem lepadarile de satana ,cu suflarea de 3 ori in fata si in ochi,si astfel ii catehizam pe ei,si apoi iin Botezam pe ei din nou.”

CANONUL SINODULUI DE LA CARTAGINA TINUT PE TIMPUL SFANTULUI CIPRIAN IN ANUL 256:

„…Nimeni nu se poate boteza decat in Biserica Soborniceasca si Apostoleasca (ORTODOXA).Fiindca botezul este unul si se afla in Biserica Ortodoxa.Ca scris este <Departati-va de apa straina,si sa nu beti din izvor strain> (Pilde 5, 15-16)….
Dar la eretici(catolici,protestanti) ,unde nu este Biserica,e cu neputinta a primi iertarea pacatelor .Deci ereticul ,care nu are nici jertfelnic,nici biserica,nu poate sfinti untdelemnul;prin urmare,nicidecum nu poate fi ungere la eretici.Caci ne este lamurit ca la aceia cu nici un chip nu se poate sfinti untdelemn prin lucrarea harului.Fiindca suntem datori a sti si a nu ignora ca s-a scris:<Untdelemnul pacatosului sa nu unga capul meu” (Psalm 140,5).Ca nu cumva,abatandu-se vreunul,si ratacindu-se de la calea cea dreapta (ORTODOXIA) ,sa se unga de eretici,dusmanii lui Hristos.Caci cum se va ruga pentru cel ce s-a botezat,cel ce nu este preot,ci sacrileg si pacatos,deoarece Scriptura zice ca :<Dumnezeu pe cei pacatosi nu asculta,ci de este cineva cinstitor de Dumnezeu si voia Lui o face,pe acela il asculta (Ioan 9,31). Prin Sfanta Biserica (ortodoxa) intelegem ca se da iertare pacatelor;dar cine poate sa dea ceea ce el insusi nu are ?Sau cum poate savarsi cele duhovnicesti cel ce leapada pe Duhul Sfant ?Pentru aceasta cel (catolicul sau protestantul) care vine la Biseerica Ortodoxa este dator a se reinnoi,ca sa se sfinteasca inlauntru prin sfinti;caci scris este<Fiti sfinti,precum sfant sunt Eu>,zice Domnul,pentru ca cel prins de ratacire sa se dezbrace si el insusi de aceasta prin Botezul adevarat (ortodox) si bisericesc .Ereticii fiindca sunt in afara de Biserica (ortodoxa),nu au pe Duhul Sfant su nu pot boteza,botezul lor nu este valid.Deoarece botezul este unul,si unul este Duhul Sfant si una Biserica intemeiata de Hristos Domnul nostru.Pin urmare cele („tainele” din „bisericile” lor) ce se savarsesc de eretici (catolici protestanti),mincinoase si desarte sunt,si fara valoare.”

CANOANELE SINODULUI AL CINCELEA LOCAL DE LA LAODICEEA:

CANONUL 6:”NU ESTE INGADUIT ERETICILOR (PROTESTANTI ,CATOLICI) SA INTRE IN BISERICA (ORTODOXA) DACA STARUIE IN EREZIE.”

CANONUL 10 (OPRIREA CASATORIEI CU ERETICII :”NU SE CUVINE CA CEI CE SUNT AI BISERICII ORTODOXE SA SE CASATOREASCA CU ERETICII (CATOLICI SAU PROTESTANTI) DOAR DACA NEORTODOCSII TREC LA ORTODOXIE.”

CANONUL 33:NU SE CUVINE A NE RUGA IMPREUNA CU ERETICII SAU CU SCHISMATICII „ (CATOLICI ,PROTESTANTI).



Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2006, 23:52:22
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

eu sunt ortodox dar daca m as fi nascut catolic nu as fi trecut la ortodocsi intrucat asta era voia lui DZEU.ceea ce imi place la catolici este linistea care exista in biserica. nu se aude nici psss. la catolici merg multi tineri si respecta slujba
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2006, 02:02:39
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78
eu sunt ortodox dar daca m as fi nascut catolic nu as fi trecut la ortodocsi intrucat asta era voia lui DUMNEZEU.ceea ce imi place la catolici este linistea care exista in biserica. nu se aude nici psss. la catolici merg multi tineri si respecta slujba
Draga Dorinel,

Sa nu botezam "voia lui Dumnezeu" parerea noastra. Eu una daca eram catolica, protestanta, musulmana, evreica sau orice altceva, as fi trecut la Ortodoxie. Un om care e convins ca in Ortodoxie e Adevarul, face orice sa traiasca in Adevar. Acesta e Adevarul care ne face liberi, ne da convingerea ca suntem pe Cale si ca vom avea Viata.

Sa nu ne lasam influentati si impresionati de niste aspecte exterioare de tip liniste, respectare a slujbei, etc. Te asigur ca la sectele protestante e liniste si respect, la musulmani la fel, la budisti idem, etc. Sa privim la ce e esenta si chintesenta lucrurilor, la Cel Care da valoare slujbei, la Cel Care ne da valoare noua ca oameni, la ceea ce a lasat El pentru a-l ajuta pe om sa poata sa iasa din starea de pacat si sa urce pe scara spre indumnezeire. Faptul ca suntem ortodocsi e un mare dar, pt care sa multumim, sa constientizam cat suntem de nedemni de el si sa incercam sa-l inmultim. Ce zici, Dorinel, devenim ortodocsi de convingere si traire, sau ramanem ortodocsi numai cu numele?

Elena
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.10.2006, 19:49:01
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

SA stiti oameni buni ca pe ceilalti de alte religii si mai ales pe pe cei din afara cretinismului diavolul nu-i mai ispiteste nu se mai lupta sa-i biruie pentu ca el stie deja ca sufletul lor ii apartine si nu mai are rost sa-si mai bata capul cu ei
Trecerea de la ortodoxie la alte secte este pacatul impotriva duhului sfant despre care Iisus punea ca nu se iarta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 12:39:26
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
media versus biserica yulyan Generalitati 4 13.11.2012 00:52:26