Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2007, 23:03:16
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Duminica nu am putut merge la biserica si pentru ca nu am vrut sa stau acasa am ajuns la o biserica ortodoxa siriana.
Constructia exterioara a bisericii seamana f. mult cu cea a bisericilor din Romania.
In interior lucrurile se schimba. Altarul ocupa cca 1/3 din suprafata bisericii care 3 usi imense din care doar cea din mijloc este functionala (in sensul ca se circula pe ea)Nu exista un iconostas in conceptia noastra iar Masa este acoperita de un fel de baldechin toate din marmura alba scluptata.
La intrare o icoana a Maicii Domnului (cum le stim pe cele grecesti din argint) pe peretii din stinga fresce din VT pe cel din dreapta din NT. Pe asa zisul iconostas Iisus dreapa, Maica Domnului stinga si Sfintul hramului (pe care nu am reusit sa-l identific) Luminari doar pe Masa (electrice) Timpi Liturgici asemanatori cu ai nostrii. Stricta delimitare stinga femei dreapta barbati. Femeile in unanimitate cu capul acoperit barbatii in unanimitate la costum. Curetenie, rinduiala de farmacie.Se sta mai mult in picioare. Nu se sta in genunchi. Se dau raspunsuri se cinta uneori impreuna. Anafura la sfirsit. Nu am vazut pe nimeni impartasindu-se.
Crucea de la stinga la dreapta!
In rest nu am inteles nimic, nici un cuvint! Si nici "acasa" nu m-am simtit ca in bisericile grecesti de exemplu (in care la fel nu prea am inteles multe cuvinte).
Intrebarea mea este : sint ortodocsi?
Avem impartasire cu ei sau nu?
Si daca nu, cit de pacat e faptul ca am participat la Liturghia lor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2007, 23:58:05
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Biserica Siriaca este o Biserica care se apeleaza Ortodoxa. Ea face parte din grupul Bisericilor numite necalcedoniene, adica care au acceptat doar primele trei sinoade ecumenice. Capul Bisericii siriace poarta numele de Patriarh al Antiohiei si a tot Orientul, cu resedinta la Damas. Se crede ca aceasta Biserica a fost fondata in anul 37 de catre Sf Apostol Pavel, el fiind considerat si primul patriarh al ei, urmat fiind de sfantul Evodius. In cel de al 16 lea secol o parte din Biserica se uneste cu Roma si isi va lua titulatura de Biserica Syriaca Catolica. Aceasta am zis-o pentru a va face o idee despre Biserica Siriaca. Daca poti sa te impartasesti? Nu sunt in masura sa iti spun, e adevarat suntem intr-un dialog cu ei, care a avansat mult, dar nu suntem in comuniune euharistica. Ca ai participat la Sfanta Liturghie? Eu nu cred ca e pacat, nu vad de ce ar fi. Ma gandesc ca aceasta biserica e undeva in strainatate, si la fel ma gandesc ca preotii vorbesc limba pe care si dumneavoastra o vorbiti, apropiativa putin de ei si aflati mai mult despre aceea Biserica!
Sper ca v-am fost putin de folos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2007, 07:59:39
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Da, multumesc. Pe undeva toate cele spuse de dumneata sint undeva in capul meu (dar datorita unor tratamente e o vraiste de nedescris in mintea mea deocamdata si nu pot da de informatiile respective).
Nu-i vorba sa ma impartasesc la ei am biserica ortodoxa romaneasca pentru asta dar stiam ca nu tot ce-i ortodox chiar..... este ortodox. Ori impartasirea comuna este conditia de baza.
Biserica este in Germania.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2007, 22:03:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna Marius/dmb,

Cat timp am trait in Buenos Aires / ARG, eu obisnuiam sa mai merg la o biserica siriana antiohiana, ortodoxa. Se numea San Jorge, adica Sf. Gheorghe. Ca si constructie, diferea de bisericile noastre traditionale din Romania, dar era exact ca cea greceasca de acolo (si de aici, din State). Liturghia era asemanatoare ca o noastra, se facea spovedanie si impartasanie ca si la noi. M-am impartasit si eu la ei, o data, cu mare bucurie imi amintesc.

Mai multe detalii mai tarziu, cand ajung acasa.

Mirela

Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2007, 12:17:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

..pana la urma,cum se denumeste aceasta biserica,"siriaca",sau "siriana"?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2007, 02:11:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Marius, in primul rand, sper ca esti bine si ti-ai revenit.

Despre Biserica Ortodoxa Antiohiana citez mai jos din Wikipedia :

"La Iglesia Ortodoxa de Antioquía es una de las quince iglesias autocéfalas de la comunión ortodoxa. Es uno de los cinco patriarcados de la Iglesia primitiva anterior al Cisma de Oriente y Occidente. Está encabezada por el Patriarca de Antioquía, considerado el sucesor de los apóstoles Pedro y Pablo."

Adica :
"Biserica Ortodoxa a Antiohiei este una din cele 15 biserici autocefale din comuniunea ortodoxa. Este unul din cele 5 patriarhate ale Bisericii primitive anterioare Schismei dintre Orient si Occident. Este condusa de Patriarhul de Antiohia, considerat succesor al apostolilor Petru si Pavel."

Cred ca diferenta intre termenii "siriaca" si "siriana" este pur ortografica, nu de fond.



Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2007, 08:05:08
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Multumesc Mirela si Liviu pt raspunsuri.
Pina la urma nu prea am inaintat cu cunoasterea. Mirela raspunde cu da, Liviu cu nu la intrebarea avem impartasire cu ei:satisfied:.....ori asta-i f. important. Ma asteptam ca teologii de pe forum sa vina cu lamuriri cu sinoade cu hotarariri....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.01.2007, 03:46:21
v.LIVIU.v v.LIVIU.v is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Multumesc Mirela si Liviu pt raspunsuri.
Pina la urma nu prea am inaintat cu cunoasterea. Mirela raspunde cu da, Liviu cu nu la intrebarea avem impartasire cu ei:satisfied:.....ori asta-i f. important. Ma asteptam ca teologii de pe forum sa vina cu lamuriri cu sinoade cu hotarariri....
Dragul meu dmb eu te asigur ca nu avem comuniune euharistica cu ei intru cat, dupa cum iti spuneam si mai sus, ei sunt biserica necalcedoniana sau monofizita, si inca nu au renuntat la doctrina despre monofizis. faptul ca ei isi spun ortodocsi e alt lucru, e la fel cu Biserica Greciei care isi spune Biserica Catolica Ortodoxa a Greciei, catolic in sensul de universal si nu luat in sensul ca Grecia ar marturisii doctrina apuseana. Deci si biserica siriaca si a luat apelativul de ortodoxa in sensul de drept maritoare *orto* drept si *doxa* lauda. Ortodox este un apelativ folosit si in protestaantism, de exemplu luteranii ortodocsi, ei in fapt neavand nimic cu religia ortodoxa...etc
In speranta ca am fost mai clar iti doresc mult spor in inaintarea ta duhovniceasca.
Domnul cu noi!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.01.2007, 07:58:40
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Multumesc Liviu cred ca ai dreptate. Desii de o seriozitate cum am dorii si la noi in biserica mie imi lipsea "ceva"...si nu era cu siguranta faptul ca nu inteleg ce se spune!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.01.2007, 22:23:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de v.LIVIU.v
dar nu inteleg de unde atat suspicune? doar nu credeti ca ma apuc sa inventez chestii atat de serioase.
Domnul cu noi!!
Scuze daca te-am lezat, insa ceea ce spui tu intra in flagranta contradictie cu ceea ce eu am trait EFECTIV in Argentina. Biserica Ortodoxa a Antiohiei este tot atat de ortodoxa ca si BOR !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 21:03:55
Ierarhia in biserica ortodoxa deviant Generalitati 4 27.04.2010 22:13:53
Biserica Ortodoxa in Grecia RELUCU Despre Biserica Ortodoxa in general 0 21.11.2009 19:58:03
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 03.10.2009 00:26:05