Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2008, 01:13:10
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Tocmai m-am intors de la conferinta “ECUMENISM SI FANATISM” care tocmai a avut loc in aceasta seara la ora 18:00. S-a citit si cuvantul Parintilor de la Marea Lavra din Athos se asteapta si Cuvantul Parintilor de la Schitul Lacu...Biserica Rusa se pare ca a luat deja pozitie se pare ca si Grecia va cere in curand o explicatie Patriarhiei Romane in legatura cu impartasirea Mitropolitului Nicolae Corneanu din acealasi potir cu greco-catolicii care este cea mai mare erezie din ultimii 300 de ani. S-a citit si Cuvantul Parintelui Arsenie Papacioc. Cativa parinti si teologi au tinut cate un cuvant pe aceasta tema. Deasemenea s-a citit si scrisoarea Parintelui Iustin adresata catre Patriarhul Daniel.
S-au impartit si materiale antiecumenism si despre ereziile papistasilor (cea ce eu cred ca este foarte bine deoarece multi romani nu stiu ce este ala ecumenism si ce aia erezie) O conferinta cuprinzatoare din care am avut cu totii ce invata.

Aici puteti citi Scrisoarea Parintelui Justin Parvu adresata Patriarhului Daniel: Tocmai m-am intors de la conferinta “ECUMENISM SI FANATISM” care tocmai a avut loc in aceasta seara la ora 18:00. S-a citit si cuvantul Parintilor de la Marea Lavra din Athos se asteapta si Cuvantul Parintilor de la Schitul Lacu ...Biserica Rusa se pare ca a luat deja pozitie se pare ca si Grecia va cere in curand o explicatie Patriarhiei Romane in legatura cu impartasirea Mitropolitului Nicolae Corneanu din acealasi potir cu greco-catolicii care este cea mai mare erezie din ultimii 300 de ani. S-a citit si Cuvantul Parintelui Arsenie Papacioc. Cativa parinti si teologi au tinut cate un cuvant pe aceasta tema. Deasemenea s-a citit si scrisoarea Parintelui Iustin adresata catre Patriarhul Daniel pe care a postat-o Gabriela.
S-au impartit si materiale antiecumenism si despre ereziile papistasilor (cea ce eu cred ca este foarte bine deoarece multi romani nu stiu ce este ala ecumenism si ce aia erezie) O conferinta cuprinzatoare din care am avut cu totii ce invata.

Aici puteti citi Scrisoarea Parintelui Justin Parvu adresata Patriarhului Daniel:

http://vestitorul.blogspot.com/

Acum se asteapta decizia inaltilor prelati. Dumnezeu sa-i luminize.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2008, 01:35:15
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2008, 01:43:49
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2008, 01:44:27
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2008, 04:49:23
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

@laurentiu:
"Nu este om care sa fie viu si sa nu greseasca ..Numai Tu Doamne esti fara de pacat Dreptatea Ta este dreptate in veac si Cuvantul Tau Adevarul."

Pai daca crezi in ce ai scris mai sus de ce va grabiti sa-i faceti poster. Daca IPS-ul a recunoscut ca a gresit, ce rost are conferinta asta?

Nu stiu ce se intimpla dar totul mi se pare foarte pripit, si eu unul nu m-as duce la aceasta conferinta care se anunta a fi foarte departe de Duhul Adevarului. Cind spiritele se infierbinta Duhul pleaca.

Daca mergeti, CERETI SA FIE CERCETAT CAZUL nu pus la zid fara sa fie judecat ca-n 89
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2008, 10:11:04
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Frate Cozia,mitropolitul nu a recunoscut ce a facut,inca.Sa speram ca o s-o faca.Conferinta este foarte bine venita pentru ca acolo s-a luat atitudine ortodoxa si s-a tras un semnal de alarma de care ar trebui sa tinem cont.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2008, 10:59:52
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

http://www.bru.ro/blaj/despre-invitatia-la-dezbarea-privind-gestul-mitropolitului-corneanu/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2008, 12:38:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
@laurentiu:
"Nu este om care sa fie viu si sa nu greseasca ..Numai Tu Doamne esti fara de pacat Dreptatea Ta este dreptate in veac si Cuvantul Tau Adevarul."

Pai daca crezi in ce ai scris mai sus de ce va grabiti sa-i faceti poster. Daca IPS-ul a recunoscut ca a gresit, ce rost are conferinta asta?

Nu stiu ce se intimpla dar totul mi se pare foarte pripit, si eu unul nu m-as duce la aceasta conferinta care se anunta a fi foarte departe de Duhul Adevarului. Cind spiritele se infierbinta Duhul pleaca.

Daca mergeti, CERETI SA FIE CERCETAT CAZUL nu pus la zid fara sa fie judecat ca-n 89
Dar frate Cozia sigur ca eu cred dar tu esti ortodox sau nu?

Am impresia ca se faci o mare confuzie. Stii ce inseamna a te impartasii MITROPOLIT din acelasi potir cu ereticii.?????????????????Este acelasi lucru cu vindearea si Renuntarea la Ortodoxie..

FRATE TU ESTI ORTODOX?????? Imi pare rau dar ai o atitudine ecumenista? Tolerezi tot ce se poate si mai ales tolerezi erezia..VAI..si ne numim ortodocsi..Si vindem Ortodoxia la eretici...

Tu ai vazut ce Pozitia au luat Parintii din Sfantul Munte Athos..Tu ai vazut ce pozitie a luat Biserica Rusa Asculta cuvantul Parintelui Papacioc sa vezi ca grecii au aflat deja inca de la inceput..si se asteapta Pozitia B.O.R. in a da o explicatie pentru sminteala pe care a produs-o Mitropolitul Nicolae Corneanu intre ortodocsii romani.

Mai mult de atat nici nu vrea sa recunoasca odata fiind filmat si fotografiat Ce ne spune PArintele Arsenie Boca:

"Cel mai greu pacat , vesnic fara iertare, este starea omului impotriva adevarului"

Parintele Arsenie Papacioc spune ca Fapta Mitropolitului Nicolae Corneanu este una demonstrativa si nicidecum o greseala.

De buna voie ce nici nu vrea sa recunoasca si nici nu a fost fortat de nimeni, si nici nu i-a cerut nimeni sa se impartaseasca...de neexplicat este faptul ca singur s-a sculat de la masa unde statea si acerut sa fie impartasit.

Frate pentru ca tot vorbeai despre caderea Constantinopolului, Stii tu care a fost cauza Caderii Constantinopolului???

Odata cu Sinodul de la Florenta cand Toti ierarhii Sinodului de atunci au semnat unirea cu Papistasii, mai putin unul, si anumne Sfantul Marcu al Efesului.

CAND PAPA A INTREBAT: AU SEMNAT TOTI ORTODOCSIi? TOTI IN AFARA DE UNUL, a primit raspuns. ATUNCI N-AM FACUT NIMIC. A zis papa. PENRRU CA STIA CA UN SINGUR IERAH POATE DA MARTURIA ORTODOXA...LA SCURT TIMP DUPA ACEASTA A URMAT CADEREA CONSTANTINOPOLULUI.

NU SE VEDE CLAR, PE FATA, CA ESTE UN ATAC LA ORTODOXIE. CA SUNT INFLITRATI MULTI MASONI SI ECUMENISTI LA ORA ACTUALA IN BISERICA.

DACA NOI CRESTINII NU VOM LUA ATITUDINE IN TIMP UTIL IN SCURT TIMP O SA VEDEM SI CATOLICIZAREA POPORULUI ROMAN SI IN CELE DIN URMA VOM ATRAGE MANIA LUI DUMNEZEU PESTE ACEST POPOR CARE VA PLATI PENTRU CA NU A STIUT SA PASTREZE ORTODOXIA.. Asa cum s-a intamplat in unele state din fosta IUGOSLAVIE si in altele.

SI NU UITA FRATE CA INCREDEREA PREA MAREA IN MILA LUI DUMNEZEU CU SCOPUL DE GRESI CAT MAI MULT ESTE PACAT IMPOTRIVA DUHULUI SFANT.

FEREASCA DUMNEZEU

Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2008, 15:30:51
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Frate LAurentiu, eu sunt de acord cu tot ce ai scris, insa eu am obiectat la faptul ca BOR inca NU A CERCETAT INDEAPROAPE ACEST CAZ, sau ma rog, a facut-o insa, NU PENTRU NOI, deoacamdata, si nu a dat o declaratie amanuntita a celor petrecute, asta voiam sa spun.
Eu nu sunt ecumenist
Insa am o intrebare ESENTIALA si pentru tine

Tu mai ai incredere in BOR si in ierarhii si Sinodul Sau? ... deoarece aceasta conferinta aduce CLAR a neincredere si fereasca Dumnezeu Schisma!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2008, 15:48:04
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu vazusem topicul asta...
conferinta poate fi downloadata de aici http://www.ortodoxmedia.com/stire.php?n_id=260

va asigur ca nu a fost deloc departe de Duhul Adevarului... ba dimpotriva. n-aveti decat sa va convingeti.

este grav si rusinos pt BOR daca o parte dintre crestini si-au pierdut increderea in slujitorii ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
Credinta sau fanatism Tamara Generalitati 50 21.07.2007 19:43:27
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57