Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.05.2006, 14:24:28
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Desigur ca nu e vorba de a-I da sfaturi Lui Dumnezeu pe cine sa mantuiasca, nici de a ne bate noi cu pumnul in piept si a-i pune pe altii la zid, ci pur si simplu de curajul de a ne apara credinta, daca este atacata. Deseori cei inflexibili in aceasta privinta sunt acuzati pe nedrept, dupa parerea mea, de lipsa de toleranta sau judecarea aproapelui. Cred ca aici se face o confuzie a domeniului de aplicabilitate al unui termen: pot fi tolerant fata de semenul meu si nu ii refuz o mana intinsa, indiferent de credinta sa. Dar nu pot fi tolerant fata de o credinta: inseamna ca de fapt eu insumi sunt confuz si nu stiu bine in ce cred. Cand doi oameni se contrazic, cel putin unul greseste- este pur si simplu o problema de logica, nu un caz de osandire a unui om sau comunitati. Parerea mea. Iertati-ma daca n-am inteles bine ce-ati vrut sa spuneti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.06.2006, 11:25:41
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Cum ramane cu Filioque, cu infailibilitatea Papei, cu interzicerea casatoriei preotilor si alte inovatii? Doar Ortodoxia a pastrat curat tot adevarul de la Apostoli.
inovatiile despre care vorbesti raspund unor necesitati
si in Ortodoxie sunt multe "inovatii", de exemplu ritualurile de inmormantare...

cat despre participarea la Liturghie, daca participi ca la spectacol, doar spectacol o sa ti se para, fie ca e vorba de Liturghia catolica, fie ca e vorba de Liturghia ortodoxa
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.06.2006, 12:25:46
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

In Ortodoxie nu sunt inovatii; faptul ca unii oameni simpli uneori poate adauga de la ei anumite obiceiuri care pot fi luate drept "ortodoxe" e altceva. In ceea ce priveste slujba ca spectacol sunt de acord cu dumneata, dar tocmai ca eu pe atunci cautam fara nici un fel de prejudecati, peste tot, cu sinceritatea omului la marginea prapastiei. Cautam linistea si nu am gasit-o decat in Ortodoxie, cred si marturisesc asta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2006, 00:48:14
grecu grecu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2006
Mesaje: 26
Implicit

Dn-soarelor va rog sa cititi mai mult pt a va documenta. Canoanele permit impartasirea la o biserica romana numai si numai decat daca te afli in primejdie de moarte si nu poti afla un preot ortodox. In ceea ce priveste discutia despre credinte am sa va pun o intrebare: stiti in ce credeti? Pentru ca a afirma ca Adevarul este numai unul Hristos si Biserica este Trupul Sau iar a te mantui inseamna a umbla pe calea cea dreapta a Adevarului. Cum mai puteti spune atunci ca "inovatii" precum Filioque nu ating mantuirea. ce lucrare savarsiti? constientizati efectele? a fi pe calea ce dreapta si a incerca sa umbli pe ea, criterii fiindu-ne Hristos, Evanghelia, Apostolii, Parintii, Biserica, Traditia inseamna sa fi ortodox. sa nu credeti ca daca avem o atitudine de semi-pact cu anumite confesiuni facem dragoste de aproapele. Asta numai atunci cand din dragoste ii aratam ca se afla in afara Adevarului si incercam sa il ajutam sa stie macar calea cea buna, o facem. Iar la intrebarea pe care o intuiesc deja..:De ce crezi ca numai voi ortodocsii sunteti pe calea asta? eu spun: noi o cunoastem si o incercam sa ii urmam ajutatori si exemplu fiindu-ne sfintii Si Domnul. El a aratat prin lucrari si deosebiri minunate de atatea ori in istorie ca numai credinta cea dreapta duce la sfintenie scopul nostru aici. Mt 5, 48 Lev 11, 44. La Dumnezeu conteaza credinta cu care ne impartasim..... don-soara Irina eu cred ca nu faceti diferenta dintr-un ortodox ce incearca sa lucreze mantuirea si un inselat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.08.2006, 11:40:53
Alexiss Alexiss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2006
Mesaje: 1
Implicit

Imi permit sa adaug si eu cate ceva la aceasta discutie, in calitate de teolog ortodox. Ma gandesc ca atitudinea de "caldiceala" intre cele doua confesiuni este de preferat decat sa existe un soi de intrecere. Bineinteles ca si aceasta atitudine ascunde la randul ei anumite pareri si intentii de ambele parti, care ar impiedica de fapt o asa-zisa unire.
Eu nu cred ca subiectul este prea inalt pentru noi, pentru ca suntem cu totii implicati prin faptul ca apartinem uneia dintre cele doua.
E bine sa se discute aici cat mai mult despre asta si ma intreb ce parere au oare catolicii despre o eventuala unire...Daca ar fi dupa mine, as propune sa fie slujbele noastre si comportamentul lor. :D Un lucru este sigur, au si ei partile lor bune, iar o unire nu ar trebui sa duca la o unire a tuturor confesiunilor, pentru ca asta este deja ceva care ar desfiinta Biserica Ortodoxa. Desigur, subiectul este delicat, insa a nu se uita ca pana la 1054 am mers pe acelasi drum.

Numai bine!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.08.2006, 22:49:19
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

In unificarea bisericilor,eu am auzit doar atat de la fretii catolici...primatul papei.Parintele Arsenie Boca spunea despre unificare ca va fi in vremuri de mare prigoana...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.08.2006, 22:50:23
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

scuzati ma...fratii catolici am vrut sa scriu...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.08.2006, 12:21:12
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Pentru "don-sorul" Grecu.
Ori e o provocare, ori e o neintelegere/confuzie la mijloc. Eu sunt ortodoxa si apar ortodoxia. Daca va intereseaza si aveti timp si rabdare, cititi toate mesajele din acest topic de la inceput.Daca mai aveti nelamuriri de interpretare, va raspund. Asta ca sa nu se scrie despre mine ca sunt catolica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.08.2006, 11:00:41
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

imi pare rau... dar chestia asta cu erezia bisericii catolice... si cu suprematia ortodoxismului... la fel pot spune si catolicii si nu vad cine i-ar putea contrazice: ambele bisericii au o radacina comuna, si au aceeasi vechime. doar foamea de functii si de averi a dus la marea schisma. diferentele sunt minore pina si in ziua de azi intre cele doua biserici. din pacate destinul ortodoxiei a fost unul mai putin stralucit odata cu virgula caderea imperiului bizantin.

reper insa, anatemele lansate cu ani in urma de reprezentantii celor 2 biserici mi se par desuete si cred ca au fost si ridicate intre timp. poate ne spune un preot avizat mai multe despre asta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.08.2006, 11:06:29
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu sunt de acord cu ideea ca toleranta fata de alte religii inseamna neaparat ca nici eu nu sunt sigur de credinta mea. credinta nu poate fi probata cu argumente si de aceea nu sunt de acord nici cu prozelitismul de nici un fel. insa sunt tolerant cu ceilalti care sunt de alte religii, pe ideea ca fiecare dintre noi intelege in mod diferit divinitatea sau nu o intelege deloc, sau o intelege gresit.

insa nu sunt eu cel chemat sa le arat adevarata cale. si nici nu am cum sa le-o explic. asa ca, dupa mine, toleranta fata de alte religii nu echivaleaza cu tradarea propriei religii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12