Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.04.2009, 17:17:09
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Fereasca Dumnezeu :|
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.04.2009, 17:20:39
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da mai frate Valentin acela care predica acolo e penticostal.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.04.2009, 17:29:36
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sfantul Simeon Evlaviosul la Filocalia zice ca slujba Sfintei Liturghii e cea mai de folos duhovnicesc mai mult decat toata "rugaciunea lui Isus" si apoi utrenia.
(Dealtfel Sfantul Simeon Evlaviosul nu pomeneste de niciun fel de rugaciune "a lui Isus" iar metoda de se zice ca e Sfantului Simeon Noul Teolog de "rugaciune a inimii" nu se stie daca chiar e a Sfantului Simeon Noul Teolog.)
Am trait s-o vad si pe-asta: razboiul dintre rugaciuni.

Incredibil.

Despre rugaciunea lui Iisus marturiseste toata Biserica lui Hristos de 2000 de ani. Bine ca stiti voi ca scrierile Sfantului Simeon nu sunt ale lor, mai degraba decat teologi precum cuviosii parinti ortodocsi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 29.04.2009, 17:32:16
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu vreau decat sa spun ca ceea ce ai scris tu nu este atitudine de bun crestin. Ca bun crestin nu te gandesti ca cineva, chiar si eretic daca ar fi, ar trebui castrat/batut/etc, ci ar trebui sa spui o rugaciune pentru aducerea lui pe calea cea buna. Martirii si sfintii cand erau schingiuiti, torturati si omorati de catre eretici si pagani nu aveau nici un gand de dispret, ura sau blestem fata de tortionarii lor eretici, ci isi vedeau de credinta lor.

Pe de alta parte, am ascultat si eu vreo 10-15 minute, ca nu am timp de mai mult. Dar nu am vazut nimic in cuvintele lui care sa "sara calul". Da, intr-adevar, nu isi face cruce asa "ca la carte." Dar foarte multi ortodocsi gresesc in chestiunea asta. Intr-adevar, audienta e putin cam ciudata pentru o audienta tipica intr-o biserica ortodoxa. Dar prefer asta decat sa vad oameni motaind in timpul predicii, sau cu gandurile in alta parte, sau soptind cu vecinul/a., cum se intampla de foarte multe ori in special la bisericile de parohie de la tara (inclusiv in Bucovina, da). Cel putin oamenii aia pareau ca asculta cuvant cu cuvant ce se spune si traiesc ce aud. Si apoi acei oameni vin cu Sf Scriptura la biserica. Da, o sa spuneti obicei sectant, dar nu vad nimic rau daca ei chiar citesc din Sf Scriptura. Marea majoritate a ortodocsilor nici macar nu deschid Biblia, sa nu zic de citit.

Deci, in afara de lucrurile astea de suprafata, ce erezii ati vazut?
probabil ca ai citit postarea mea si ai comentat un film ceva...
n-am castrat sau batut pe nimeni. am spus doar ca mi-as fi dorit sa fie inchis cu pr proclu sau pr justin... ori, banuiesc, nu-ti inchipui ca parinteii ii vor aplica o corectie cu sf nicolae la fundel...
si daca pe tine faptul ca ratacitii aia traiesc ceea ce vorbeste tipul ala te face sa crezi ca sunt vii, draga mea, da-mi voie sa-ti dau o veste proasta: sunt morti... din pacate...
si, crede-ma surioaro, o baba din bucovina l-ar desfiinta intr-o clipa pe papagalul ala... si nu cu bota cum ai tradus tu mesajul meu... ci tocmai cu arma pe care crezi tu ca o manuieste atat de bine... cu credinta. babutza aia, chiar si ochii inchisi, motaita cum spui tu, n-are nevoie sa citeasca sf scriptura ca sa creada. pentru ca, daca o intrebi de ce crede in Dumnezeu, n-o sa-ti dea raspunsuri din biblie. o sa-ti raspunda simplu si dezarmant: D'aia! n-are nevoie de un papagal sa o informeze ca Dumnezeu face parte din viata ei.
daca tu admiri niste morti umblatori sau niste bieti rataciti, treaba ta. eu nu-i judec. spun ce vad. si Doamne iarta-ne si lumineaza-ne pe toti!
dar decat sa-mi pun vreo clipa la indoiala credinta ascultand tot visatorul... mai bine il tratez ca atare... nu merita nici macar sa-l iau in serios si atunci prefer tonul acesta sarcastic pentru a-i destinde pe altii care se inspaimanta prea repede de toata fauna asta de raspandaci care se intinde ca o ciuma. tratati-i ca pe ceea ce sunt: niste clovni.
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.04.2009, 17:38:07
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

si, cu riscul de ma repeta, nu ma refer la bietii oameni care pun botul la ce ciripeste ratacitorul... ci chiar la ratacit. pentru ca face totul cu buna stiinta. manipuleaza. murdar. si indeparteaza lumea de la dreapta credinta. si nu ma simt eu in masura sa ma rog sa intorc un vanzator al lui Hristos la credinta... de aceea il arat cu degetul, sa-l desconspir...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.04.2009, 17:46:44
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da mai frate Valentin acela care predica acolo e penticostal.
pai d-aia am zis...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.04.2009, 17:58:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Din cate stiu eu, e membru al ramurii schismatice a Oastei Domnului. Daca-l intrebi o sa-ti raspunda ca simplu "crestin mantuit prin harul lui Dumnezeu ..." si alte eschive drapate retoric. Predica cam pe la toti neoprotestantii din Alianta Evanghelica desi e privit cu suspiciune de unii lideri (de ex. Iosif Ton).
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.04.2009, 18:14:07
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa parerea ...daca cei care l-au ascultat pe acest om ar fi fost crestini adevarati plecau din biserica. Ma indoiesc ca ar fi vorbit icoanelor..Daca preotul greseste si aduce un astfel de om in fata Sfantului Altar ori il dai afara si chemi un arhiereu sa reglementeze situatia..ori pleci tu. Trist dar alta cale nu e! Nu zidurile fac biserica ci Harul Lui Dumnezeu. Cand va veni sa slujeasca ar gasi biserica goala...poate isi va pune intrebarea "de ce"? Avem ceea ce meritam, ma doare sa o spun dar, asta gandesc. Daca am fi uniti si hotarati multe lucruri s-ar rezolva in biserica. Dar din pacate majoritatea ne-am oprit la stadiul de "vorbire frumoasa" si atat! Avem exact ce meritam! Din pacate..si ne mai si plangem fara sa facem nimic concret..
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.04.2009, 18:20:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu am scris aci ce mi s-a parut mie ce spun Sfintii Parinti si din ce mai zice parintele Mina Dobzeu la cartea despre "rugaciunea inimii".
"rugaciunea lui Isus" de doua mii de ani?
In cate din omiliile Sfantului Ioan Gura de Aur se vorbeste de asa ceva?
Sau daca nu la Sfantul Vasile cel Mare sau Sfantul Grigorie Teologul.
Da carti publicate pe la IMBMBOR nu pe la nu stiu ce edituri ciudate.

Exista doua volume cu omilii scrise de Sfantul Grigorie Palama si aparute la editura Anastasia sunt si eu curios in cate din acele omilii vorbeste despre "rugaciunea lui Isus".
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.04.2009, 22:51:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Frateeee, da de ce plangea preotu? ca chiar nu pot sa-mi dau seama! Si ce legatura are punga de bomboane si ca taica-su nu a mancat banane? Mai avea putin si plangea si el pentru faza asta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Canoanele: casatoria ortodox eretic spre_rasarit Generalitati 0 23.01.2012 02:12:47
Biserica Ortodoxa in Sicilia stoicaanna Generalitati 0 30.07.2010 20:03:55
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Este oare si Badilita un eretic? grecu Biserica Ortodoxa Romana 44 12.06.2008 01:18:15