Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2023, 19:01:20
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 303
Implicit O soluție la criza gravă din interiorul B.O.R. ar fi caterisirea unor ierarhi?

Realitatea ne demonstrează din ce în ce mai frecvent că există o criză sau mai multe crize din ce în ce mai mari în interiorul Bisericii Ortodoxe Române, că se înmulțesc tot mai mult și mai grav scandalurile provocate de tot felul de persoane ghidate în general de factori externi României, românilor și ortodoxiei, însăși Bisericii Ortodoxe. Vedem cu toții care sîntem de o minimă bună credință că poporul este într-o tot mai mare suferință, într-o adîncire a sărăciei și a polarizărilor sociale, că tragedia poporului român devine din ce în ce mai mare, iar anumite urmări ale așa-zisei „revoluții” din 1989 au provocat dezastre incalculabile poporului român și Bisericii Ortodoxe, inclusiv din punct de vedere nu doar al viitorului temporal ci chiar și eshatologic, și de asemenea vedem ierarhi asistând cumva pasivi la evenimente, ba pe unii intervenind și chiar făcînd servicii factorilor și puterilor distructive, vedem și înțelegem, cred, tot mai mult că unii ierarhi și preoți nu mai pot fi considerați vrednici de slujirile pentru care au fost învestiți, vedem că prea ne-a ajuns „cuțitul la os” și nu se poate ca nimeni și în niciun fel dintre ierarhii și preoții BOR, în special factorii de răspundere cu funcții mari să nu plătească pentru tot dezastrul în care am ajuns și cu tăcerile sau chiar colaborările unora dintre ei.

Cu siguranță că unii sau alții au mai plătit în fel și chip, prin tot felul de probleme, necazuri care s-au abătut peste ei și peste apropiați de-ai lor, dar vedem și că ei sînt „tari la cerbice” și se face de destule ori opoziție chiar strigătoare la Cer împotriva voinței lui Dumnezeu și împotriva intereselor autentice ale românilor, României și Bisericii Ortodoxe Române. Nu cred că Dumnezeu mai suportă mult starea asta de lucruri, nu cred că nu există vinovați în interiorul factorilor de conducere din BOR și nu cred că acești vinovați nu pot să fie în niciun fel trași la răspundere din punct de vedere public bisericesc.

Ar fi caterisirea, a unor ierarhi în primul rînd, o soluție pentru atenuarea crizei sau crizelor tot mai mari din interiorul BOR? Pentru că este clar că unii factori de conducere au greșit foarte mult și foarte grav și nu mai pot rămâne nepedepsiți fără întinderea mai mult a pedepsirii noastre ca Biserică și ca popor. Cred că există o voință a lui Dumnezeu pentru o anumită salvare a românilor și că această voință implică judecarea și pedepsirea unora din factorii de conducere ai BOR prin îndepărtarea lor din funcții și învestirea unor oameni mai corespunzători pentru aceste slujiri de care este clar tot mai mult că unii pur și simplu nu mai pot fi considerați vrednici. Nu țin să dau nume, dar pot da oricând o listă scurtă de oameni și de justificări pentru care ar trebui să fie caterisiți.

Ce păreri aveți despre o astfel de soluție? Ce alte soluții s-ar mai putea găsi și aplica pentru rezolvarea într-o cât mai mare măsură a crizei dezastruoase în care se găsesc Biserica Ortodoxă și România creștinilor ortodocși și a românilor?
Reply With Quote