Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.03.2010, 21:36:07
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael Vezi mesajul
Am gasit pe un site ortodox urmatoarele:

" Insa este de trebuinta a se feri de impreunane sambata si Duminica, pentru ca in aceste zile se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca " ( Timotei, canonul 13 )
" Pravila Mare a lui Matei Basarab, cap. 170, spune urmatoarele despre curatenia trupeasca a celor doi soti : " Barbatul si femeia sa nu se afle in pofta trupului, nici sambata, nici Duminica, ca in aceste zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie. Insa sambata pentru sufletele celor morti, iar Duminica pentru Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Insa aceasta sa fie cu intelegerea amandurora, adica sa fie cu voia barbatului si a femeii " . Iar in Molitfelnical mare, numit Trebnic, pagina 519, spune despre infranarea trupeasca a sotilor : " In cele patru posturi, precum si miercurea si vinerea este bine ca sotii sa se infraneze de la impreunarea trupeasca, ca semn ca iubim pe Dumnezeu " .

"Asadar, zilele de infranare trupeasca a sotilor sunt cele patru posturi, miercurea, vinerea, sambata, duminica si toate zilele de post si sarbatorile de peste an. Sotii trebuie sa aiba doua zile de curatenie inainte de a merge sarbatoarea la biserica, iar cand vor sa se impartaseasca, in afara de cele patru posturi, sa tina cel putin o saptamana de curatenie, inainte de a primi Prea Curatele Taine si trei zile dupa Sfanta Impartasanie."

Aici e textul original : [link]http://biserica.org/Publicatii/1995/NoVII/06_index.html[/link]

Cum ati spus, raman martea si joia, dar si luni. Imi permit sa adaug ca daca tineti post luni, normal ca nici in ziua asta nu se poate face.
in stilul asta se ajunge la divort, ajung posturile si duminica.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.03.2010, 22:23:02
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
in stilul asta se ajunge la divort, ajung posturile si duminica.
Sa nu uitam recomandarea Sfantului Apostol Pavel- abstinenta sa fie o hotarare de comun acord.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.03.2010, 00:24:05
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Talking

Citat:
În prealabil postat de tatititi Vezi mesajul
Cand e bine sa te impreunezi cu sotia in timpul saptamanii? Doar martea si joia? Va rog un raspuns.
As putea sa fac un top al celor mai tampite intrebari puse pe un forum.Asta este una dintre ele..si ma mir ca se gasesc persoane care sa dezvolte un subiect ridicol.Se impreuneaza animalele,..oamenii fac dragoste sau sex care e recomandat sa-l faci cand iti vine.Nu va mai faceti de ras cu astfel de intrebari...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.03.2010, 00:28:55
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Talking

Citat:
În prealabil postat de tatititi Vezi mesajul
Cand e bine sa te impreunezi cu sotia in timpul saptamanii? Doar martea si joia? Va rog un raspuns.
Omule,esti normal la cap sa pui astfel de intrebari pe un forum sau e ceva de bascalie sa vezi reactiile oamenilor?Ma mir ca nu intrebi si cum trebuie sa o faci.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 05.03.2010, 01:06:38
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Lightbulb Bravo fdoina! Bravo alexandra!

Am citit toate raspunsurile atasate aici si cred ca cele mai intelepte sunt acestea doua: ale fdoina si alexandra; orice lucru introdus cu forta in viata cuive nu dainuie ; suntem cu toti ''human beings'' si cred ca suntem toti plamaditi din SPIRIT+trup fizic si nu suntem sfinti pe acest pamant; a incerca sa spui cuiva ca Dumnezeu nu te mai iubeste daca nu ti-ai trait viata intr-un anume mod; hai sa va dau un exemplu: afirmam ca toate fiintele pe aceasta Planeta sunt create de Bunul Dumnezeu; daca doua fiinte umane locuiesc pe o insula pe care Crestinismul nu a patruns inca si acele fiinte umane nu au auzit nici macar de Dumnezeu dar isi iubesc semenii, fac multe acte de caritate pe care ei poate nici nu le numesc asa deoarece limbajul lor nici nu contine acest termen si acei oameni muncesc din greu , cinstit si nu fura, nu omoara, nu ravnesc la nimic ce este al altuia si isi iubesc si asculta parintii, nu isi inseala partenerul de viata ...dar totusi ei au relatii intime in ...sa zicem aproape toate zilele saptamanii si nu stiu ce-i ala un Post ...credeti ca dupa ce mor fizic ei nu vor fi primiti de Dumnezeu in Imparatia Sa ???...eu cred ca DA, vor fi primiti pentru ca ei au trait o viata curata, plina de iubire unul fata de celalalt si fata de semenii lor fara sa fi auzit de Dumnezeu toata viata lor, fara sa citeasca o Biblie ( ca nu au avut-o la dispozitie), fara sa se roage si fara sa tina post; e adevarat ca poate nu au fost chiar ''ingeri'' dar nici diavoli nu ii putem considera si fiind si ei creaturile lui Dumnezeu si ei vor fi primiti de Dumnezeu pentru ca Dumnezeu iubeste tot ceea ce a creat;chiar Celui Rau i-a dat o sansa sa regrete rautatea lui si doar l-a alungat din Imparatia Sa cand de fapt avea puterea sa-l distruga; daca nu facem altceva decat sa ''contabilizam'' cate zile am tinut noi post sau cate zile a tinut vecina post sau rudele sau prietenii deja suntem pe calea greselii si a judecatii altora ...si stim cu totii:''Judeca aspru pe altii si aspru vei fi judecat!'' cu aceeasi masura ti se vor cantari faptele ; cel mai bine este ca sa nu cadem in aceasta greseala ci sa invatam sa-i iubim atat de mult pe cei din jurul nostru si sa-i sprijinim cu multa dragoste in faptele lor bune sau in efortul lor sa tina aceste lucruri sfinte in masura in care poate fiecare...fiecare gand de a-i judeca pa altii sau a-i critica cu asprime ne va atarna noua o piatra grea de gatul nostru si nu usoara ne va fi judecata cea de pe urma ...mie una mi-e teama sa ma si gandesc caci tentatia de a-i critica pe ceilalti e atat de mare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 05.03.2010, 07:33:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ma mir ca nu intrebi si cum trebuie sa o faci.
Ba,eu mai mult as intreba asta,pentru ca degeaba tineti posturi,daca unirea fizica cu partenerul are loc strict din punct de vedere sexual,mecanic.
O astfel de uniune trebuie sa aiba loc mai ales la nivel spiritual,daca nu,mare deosebire intre noi si animale nu ar fi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #127  
Vechi 05.03.2010, 07:35:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
Am citit toate raspunsurile atasate aici si cred ca cele mai intelepte sunt acestea doua: ale fdoina si alexandra; orice lucru introdus cu forta in viata cuive nu dainuie ; suntem cu toti ''human beings'' si cred ca suntem toti plamaditi din SPIRIT+trup fizic si nu suntem sfinti pe acest pamant; a incerca sa spui cuiva ca Dumnezeu nu te mai iubeste daca nu ti-ai trait viata intr-un anume mod; hai sa va dau un exemplu: afirmam ca toate fiintele pe aceasta Planeta sunt create de Bunul Dumnezeu; daca doua fiinte umane locuiesc pe o insula pe care Crestinismul nu a patruns inca si acele fiinte umane nu au auzit nici macar de Dumnezeu dar isi iubesc semenii, fac multe acte de caritate pe care ei poate nici nu le numesc asa deoarece limbajul lor nici nu contine acest termen si acei oameni muncesc din greu , cinstit si nu fura, nu omoara, nu ravnesc la nimic ce este al altuia si isi iubesc si asculta parintii, nu isi inseala partenerul de viata ...dar totusi ei au relatii intime in ...sa zicem aproape toate zilele saptamanii si nu stiu ce-i ala un Post ...credeti ca dupa ce mor fizic ei nu vor fi primiti de Dumnezeu in Imparatia Sa ???...eu cred ca DA, vor fi primiti pentru ca ei au trait o viata curata, plina de iubire unul fata de celalalt si fata de semenii lor fara sa fi auzit de Dumnezeu toata viata lor, fara sa citeasca o Biblie ( ca nu au avut-o la dispozitie), fara sa se roage si fara sa tina post; e adevarat ca poate nu au fost chiar ''ingeri'' dar nici diavoli nu ii putem considera si fiind si ei creaturile lui Dumnezeu si ei vor fi primiti de Dumnezeu pentru ca Dumnezeu iubeste tot ceea ce a creat;chiar Celui Rau i-a dat o sansa sa regrete rautatea lui si doar l-a alungat din Imparatia Sa cand de fapt avea puterea sa-l distruga; daca nu facem altceva decat sa ''contabilizam'' cate zile am tinut noi post sau cate zile a tinut vecina post sau rudele sau prietenii deja suntem pe calea greselii si a judecatii altora ...si stim cu totii:''Judeca aspru pe altii si aspru vei fi judecat!'' cu aceeasi masura ti se vor cantari faptele ; cel mai bine este ca sa nu cadem in aceasta greseala ci sa invatam sa-i iubim atat de mult pe cei din jurul nostru si sa-i sprijinim cu multa dragoste in faptele lor bune sau in efortul lor sa tina aceste lucruri sfinte in masura in care poate fiecare...fiecare gand de a-i judeca pa altii sau a-i critica cu asprime ne va atarna noua o piatra grea de gatul nostru si nu usoara ne va fi judecata cea de pe urma ...mie una mi-e teama sa ma si gandesc caci tentatia de a-i critica pe ceilalti e atat de mare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!
Ai mare dreptate!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #128  
Vechi 05.03.2010, 08:33:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Totuși este aici ceva care îmi scapă: cum a ajuns Biserica Ortodoxă de la "și vor fi amândoi un trup" la "numai marțea și joia" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #129  
Vechi 05.03.2010, 09:31:29
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Totuși este aici ceva care îmi scapă: cum a ajuns Biserica Ortodoxă de la "și vor fi amândoi un trup" la "numai marțea și joia" ?
Este doar o teorie raspandita de cativa calugari (cunoscuti, e adevarat) si care face multa valva pe acest forum, nu este credinta ortodxa..
Se spune doar ca este bine sa se tina posturile si noaptea dinaintea impartasaniei dar numai daca amandoi sunt de acord si oricum 'regula' asta nu trebuie luata ca o lege ci ca o orientare.

Nu stiu daca ati observat, primul mesaj dateaza de 5 ani.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #130  
Vechi 05.03.2010, 09:32:28
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu nu -s de principiul ca trebuie sa bata careva toba cu de cate ori se impreuneaza sau sa tina evidenta vecinilor.

Ideea e ca da, aia care nu au auzit de Iisus Hristos, de post si de rugaciune pot face ce vor. Insa noi care am auzit si stim? Noi care am fost botezati si cu Sf. Duh si stim de lucrurile astea si mai mult, avem potentialul si mijloacele sa ne biruim macar temporar trupul? Ok, daca vrem sa facem dupa capul nostru, tot cum vrem facem ca nu ne opreste nimeni. Numai sa nu ne ascundem dupa deget invocand nu stiu ce insulari care nu au aflat de asta si traiesc asa cum stiu ei, firesc.

Daca stii macar ca ai sansa la suprafiresc nu ar trebui sa iei firescul in brate cu atata usurinta si sa te mai si indreptatesti. Nu facutul de amor in zilele cand ne trazneste cred ca e problema, ci faptul ca ni se pare normal sa ne impreunam dupa nici o socoteala,la bunul plac al instinctului lasat liber, in loc sa incercam sa ne disciplinam trupul, ba ne mai si ridicam impotriva celor care au incercat si au reusit.. Ca oameni ne putem domina si instinctul alimentar, si pe cel sexual dar nu o sa reusim asta niciodata, nici aici nici pe lumea cealalta, daca nu incercam macar.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40