Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.02.2007, 12:25:36
Mysterya Mysterya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Du-te si tu dupa Silverstar...imi dau seama ca v-ati fi inteles bine...
Lupul isi schimba blana dar naravul ba!
Unde exista logica si ratiune exista si intelegere, e bine ca iti dai seama :D
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.02.2007, 21:20:51
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mysterya
Desigur nimeni nu mi-a raspuns la intrebare, era de asteptat...Pentru ca nu aveti ce sa raspundeti, nu exista raspuns...
Intrebarea era: in ce masura acel certificat de casatorie si ritual bisericesc de sfanta taina a cununiei mijlocita de un preot (deci de un om, nu divinitate) poate sterge cu buretele "pacatul" de a face dragoste cu cel iubit?
De ce sexul inainte de casatorie e pacat si dupa nu mai este?
Daca vreau binecuvantarea lui Dumnezeu asupra iubirii mele pot sa i-o cer eu singura impreuna cu cel iubit, nu cred ca e nevoie de atata carnaval, nu? Contraziceti-ma.
Acel certificat de casatorie nu e important,importanta e sfanta taina a cununiei,realizata in biserica de preot,prin care cei doi isi unesc vietile in fata lui Dumnezeu.Dumnezeu binecuvanteaza relatiile trupesti dintre soti in cadrul casatoriei,nu in afara ei.Asa cum Dumnezeu a facut-o pe Eva din coasta lui Adam,tot asa El le da binecuvantarea de unire a celor doi prin casatorie.Relatiile trupesti sunt pacat in afara casatoriei,deoarece nu sunt binecuvantate de Dumnezeu,ele trebuie sa aiba loc in cadrul casatoriei,pentru nasterea de copii.

P.S.Deci exista raspuns,numai sa-l cauti unde trebuie.;)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.02.2007, 01:05:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata ce spune Parintele Arsenie Boca despre "Vrajba in casa":

1. Căsătoria s-a început cu stângul adică cu desfrânarea.
2. Mai vine apoi dacă soții trăiesc în căsătorie nelegiuită sau fără cununia bisericească. E un păcat pe care toți îl plătesc cu vrajba. De aceea toți trebuie să intre la cumințenie și să se legiuiască dacă sunteți așa.
3. Din curvii nemărturisite făcute înainte sau după căsătorie. Astfel au intrat într-o casă nouă cu o pecete drăcească pe sufletul și pe trupul lor. Și pentru că nu s-au mărturisit acel păcat are să le spargă casa tocmai pentru că n-au omorât pe diavolul care e cel care face acest lucru.

Deci casatoria nu anuleaza pacatele adunate inainte de casatorie. Acestea vor trebui spovedite,pentru a scapa de efectul lor, ca sa nu stam dupa niste ani de casnicie in suferinta vrajbei , fara sa-i cunoastem adevarata cauza, si anume propriile noastre fapte. Acest lucru trebuie stiut, ca sa nu dam vina pe Dumnezeu pentru insuccesul nostru in casnicie, a carui cauza suntem cu sau fara stirea noastra.

Cat despre "Lupul isi schimba blana dar naravul ba", dupa cum se vede avem un singur subiect si un numar de cuvinte care se repeta in fiecare mesaj: logica, ratiune si aberatie. Ei, da! Acesta din urma lipseste, dar n-au intrat zilele in sac...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.02.2007, 01:35:42
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Intrebarea era: in ce masura acel certificat de casatorie si ritual bisericesc de sfanta taina a cununiei mijlocita de un preot (deci de un om, nu divinitate) poate sterge cu buretele "pacatul" de a face dragoste cu cel iubit?"

Iar raspunsul este ca preotul, om fiind, poate face mijlocirea intre om si divintitate, avand harul preotiei. Dumnezeu nu poate fi mijlocitor. El este Stapanul!
Poti citi mai multe despre taina cununiei la Parinetele Arsenie Papacioc.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.02.2007, 15:30:27
Mysterya Mysterya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Dumnezeu a creat sexul asa ca nu este pacat. Parca pacatele si relele veneau de la diavol, nu de la Dumnezeu, daca nu ma insel, in accceptiunea crestina? Sau noi ne nastem printr-un act diavolesc si nu divin? :D
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.02.2007, 15:43:13
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mysterya
Dumnezeu a creat sexul asa ca nu este pacat. Parca pacatele si relele veneau de la diavol, nu de la Dumnezeu, daca nu ma insel, in accceptiunea crestina? Sau noi ne nastem printr-un act diavolesc si nu divin? :D
Deci n-ai inteles.Dumnezeu a lasat ca barbatul si sotia sa aiba relatii trupesti in cadrul casatoriei,nu in afara ei,pentru perpetuarea speciei umane,deci daca e urmata aceasta cale nu e pacat.Diavolul a pervertit acest scop,transformandu-l intr-unul anormal si pacatos,chiar foarte pacatos.Aici e toata inselarea diavolului,care perverteste lucrurile bune in rele.Sper ca ai inteles.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 08.02.2007, 15:50:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mysterya
Desigur nimeni nu mi-a raspuns la intrebare, era de asteptat...Pentru ca nu aveti ce sa raspundeti, nu exista raspuns...
Intrebarea era: in ce masura acel certificat de casatorie si ritual bisericesc de sfanta taina a cununiei mijlocita de un preot (deci de un om, nu divinitate) poate sterge cu buretele "pacatul" de a face dragoste cu cel iubit?
De ce sexul inainte de casatorie e pacat si dupa nu mai este?
Daca vreau binecuvantarea lui Dumnezeu asupra iubirii mele pot sa i-o cer eu singura impreuna cu cel iubit, nu cred ca e nevoie de atata carnaval, nu? Contraziceti-ma.
Pai daca -i taina ce tot mai intrebi ce vrei sa stii ..daca am sti dupa aia nu s-ar mai numi taina dar daca este taina las-o sa fie taina...:)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 11.02.2007, 04:22:31
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

La ora actuala nu mai exista taine. Poate doar .. taina credintei.. in sensul ca multi se intreaba in ce mai consta aceasta credinta? daca tainele stiintei au fost descifrate, si Dumnezeu nu si-a mai facut simtita prezenta de mai bine de 2000 de ani.. Atunci..
Reply With Quote
  #99  
Vechi 11.02.2007, 11:52:45
Descartes Descartes is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2007
Mesaje: 2
Implicit

Mare prostie si acest tabu referitor la sex.Daca era pe bune, apoi ne facea D-zeu in asa fel incat sa ne inmultim prin inmugurire.... Dar si atunci s-ar fi gasit unii frustrati sexual sa spuna ca e pacat sa faci floricele doar asa, de dragul design-ului.:cool:
Nu va dati seama de absurdul indicatiei de a face sex doar in anumite zile? Asta imi suna a 1984, daca ati citit cartea!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 11.02.2007, 23:43:58
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Pana la urma n-am inteles,unii vor sa urmeze legile divine sau sa faca ei alte legi,pe placul si pe gustul lor?;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40