Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2024, 12:51:35
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 290
Implicit H. D. Hartmann: „Acum 2.000 de ani este, să spunem așa, cristul nostru modern...”

De la o vreme încoace a apărut în spațiul mediatic din România un personaj mai special, să zicem așa, care a folosit ca rampe de lansare mediatică pe Gușă Cozmin și pe Ionescu Mădălin, iar de la o vreme încoace unul dintre interlocutorii care pretinde că îl invită la emisiuni este Tucă Marius, originar de la Caracal; anume este vorba despre H. D. Hartmann, un evreu necreștin, care spune că ar fi fost „botezat” iudaic, deși inițierea în iudaism nu știu să se numească botez, și oricum nu are semnificație de sfîntă taină a botezului, așa cum este în Biserică și care a afirmat și că are patru cetățenii, ale statelor Israel, SUA, Canada și România.

Nu cu multă vreme în urmă acest personaj a făcut niște afirmații extrem de dubioase într-o emisiune cu Tucă caracaleanul, care în opinia mea sînt o negare mai mult sau mai puțin voalată a învățăturii creștine despre dumnezeirea și mesianitatea Mîntuitorului Iisus Hristos, ceea ce consider că ar fi trebuit să fie deja în atenția cel puțin a Patriarhiei BOR, inclusiv pentru că se pare că Tucă Marius nu prea pricepe despre ce este vorba din punct de vedere religios, teologic și bănuiesc că Tucă nu se crede și el, ca Simion, Târziu, Lavric și alții, actor în filme cu spioni.

Povestea ar fi ceva mai lungă, cei curioși nu au decât să vizioneze sau să citească mai mult, însă într-o emisiune din decembrie 2023, și nu știu dacă a fost o întîmplare că a avut loc chiar înainte de solstițiul de iarnă și de sărbătoarea Nașterii unicului (în esență, ca Persoană) Hristos (Crist, cum i-ar spune personajul), nu a „unui crist” sau a „cristului nostru modern”, Hartmann a făcut afirmația din titlu și chiar mai multe, și voi cita și parte din context, pentru că într-un sens mai larg contextul vizează și așa-ziși „extratereștri” și altele, iar cei curioși nu au decât să vizioneze de la linkul pe care îl dau:

(Tucă: Ce mă surprinde, spune că este o chestie spirituală”)
H. D. Hartmann: „Este o chestiune spirituală, pentru că atacul va fi întîi spiritual. Și mă sperie declarația, decizia de la Vatican prin care în afara sfîntului maslu, în afara slujbei, papa a dat voie preoților catolici să binecuvînteze cuplurile homosexuale. Ăsta este primul gest fundamental spiritual de rupere a unei istorii cristice de 35.000 de ani. Am spus bine cifra de 35.000 de ani, pentru că de 35.000 de ani noi scriem și rescriem povestea cristică, deci nu este..., acum 2.000 de ani este, să spunem așa, cristul nostru modern. Dar noi avem dovezi, artefacte, v-am povestit că există dovezi pe care le găsim la 300 de metri adîncime, și n-ar trebui să fie acolo, deci în afara spațiului și timpului, în care se dovedește că ideea de Divinitate unică și de Fiu al lui Dumnezeu exista de foarte, foarte mult timp. (Tucă: „Adică acum cât?”) Păi, dacă noi luăm cei 35.000 de ani care reprezintă practic istoria actualei rase umane, actualei istorii umane, așa, eu cred că în jur de 30.000 de ani, și cred că atuncea sînt și piramidele. Eu cred că acolo este vîrsta reală.”
https://www.youtube.com/live/tAMcOSA...otmc2Gj8&t=632

Unii ar putea spune, care-i treaba, despre ce-i vorba?; păi, dincolo de interpretarea pe care ar putea-o da unii mai naivi, care ar putea crede că un astfel de mesaj ar trebui înțeles cumva exclusiv într-o cheie a învățăturii Bisericii, astfel de idei sînt vehiculate, și există publicări în acest sens, de oameni din religia iudaică, din iudaism (și se înțelege și de ce am deschis această discuție în această secțiune a forumului), care vorbesc despre ideea de Divinitate unică și de Fiu al lui Dumnezeu, dar nu în sensul în care ar putea înțelege unii creștini la o primă vedere. Și mă refer în special la cartea lui Moshe Idel, „Fiul lui Dumnezeu și mistica evreiască”, tradusă și publicată în românește în 2010, și care face referire la această idee religioasă în contextul unor structuri ale religiei / misticii iudaiste, în speță kabaliste.

Fiul lui Dumnezeu și mistica evreiască (articol de Marius Vasileanu, pe marginea cărții lui Moshe Idel)
(link la care se poate vedea și coperta cărții, pentru cei care ar vrea să o găsească și eventual să o și studieze)

Bineînțeles că rămâne de discutat, pentru cei care ar avea ceva de precizat, în ce măsură ar exista o legătură mai mult sau mai puțin reală între conținuturile afirmațiilor citate mai sus și cele sau unele la care face referire cartea respectivă (pe care am citit-o doar parțial), însă eu nu exclud deloc o astfel de legătură, chiar dacă o astfel de legătură ar fi complicată, ramificată, deci indirectă, greu sau aparent imposibil de perceput, sau chiar negată de cineva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2024, 13:11:21
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 753
Implicit

Nu înțeleg problema. Omul e declarat iudeu, vorbește din mistica evreiască, și analizează geopolitica dintr-o perspectivă cabalistă. Și ce dacă? Marius Tucă Show e emisiune ortodoxă pe Trinitas TV să te aștepți la opinii ortodoxe de acolo? Ce treabă are BOR sau vreun creștin cu ce zic ăia acolo?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde