Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.05.2007, 12:21:52
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Odin,spune-mi te rog,...??? de ce accepti ecumenismul in Biserica Ortodoxa?De fapt ce intelegi tu prin ecumenism si de ce le este teama crestinilor sa accepte asa ceva.Vreau sa aud parerea ta,daca nu te superi...???:p
Reply With Quote
  #62  
Vechi 31.05.2007, 12:25:51
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
PARINTELE IUSTIN POPOVICI:
”Ecumenismul este numele de obste pentru crestinismele mincinoase, pentru bisericile mincinoase ale Europei apusene. In el, se afla cu inima lor toate umanismele europene, cu papismul in frunte; iar toate aceste crestinisme mincinoase, toate aceste biserici mincinoase nu sunt nimic altceva decat erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de atot-erezie (pan-erezie). De ce? Fiindca DE-A LUNGUL ISTORIEI, FELURITELE EREZII TAGADUIAU SAU SLUTEAU ANUMITE INSUSIRI ALE DUMNEZEU-OMULUI DOMNULUI HRISTOS, IN TIMP CE EREZIILE ACESTEA EUROPENE INDEPARTEAZA PE DUMNEZEU-OMUL IN INTREGIME SI PUN IN LOCUL LUI PE OMUL EUROPEAN, IN ACEASTA PRIVINTA NU E NICI O DEOSEBIRE ESENTIALA INTRE PAPISM, PROTESTANTISM, ECUMENISM SI CELELALTE SECTE, AL CAROR NUME ESTE LEGIUNE'.

PARINTELE ARHIMANDRIT ARSENIC BOCA :
„Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!" (Talantii imparatiei, p. 197)

CUCERNICUL PARINTE DUMITRU STANILOAE :
"Eu nu prea sunt pentru ecumenism; socotesc ca ecumenismul este produsul masoneriei; iarasi vor sa relativizeze credinta adevarata. A avut dreptate Biserica zicand ca nu prea suntem uniti. ECUMENISMUL ESTE PAN-EREZIA TIMPULUI NOSTRU. Biserica Romano-Catolica si Biserica Ortodoxa nu sunt doua surori. Nu exista decat un singur cap al Bisericii, Iisus Hristos. Nu poate exista decat un singur trup, adica o singura Biserica. Deci notiunea de Biserici surori este improprie."

ANATEMA IMPOTRIVA ECUMENISMULUI A SFANTULUI SINOD AL BISERICII ORTODOXE RUSE DIN AFARA RUSIEI :
„ANATEMA celor ce ataca Biserica lui Hristos invatand ca Biserica Sa este impartita in asa-zise „ramificatii" ce se deosebesc in doctrina si in felul de viata, sau ca Biserica nu exista vizibil, ci va fi formata in viitor cand toate „ramificatiile" - sectele, denominatiunile si chiar religiile - vor fi unite intr-un singur trup, si care nu deosebesc Preotia si Tainele Bisericii de cele ale ereticilor, ci spun ca botezul si euharistia ereticilor sunt eficace pentru mantuire, prin urmare, celor ce cu buna-stiinta sunt in comuniune cu acesti eretici inainte mentionati sau celor ce sustin, raspandesc sau pazesc erezia lor ecumenista sub pretextul dragostei fratesti sau al presupusei uniri a crestinilor despartiti, sa fie Anatema!"
Data de Sinodul Episcopilor Bisericii Ortodoxe Ruse din diaspora, Vancouver - Canada, august 1983, iscalita de toti episcopii, spre a fi adaugata la sfîrsitul anatemelor din Credinta Ortodoxiei, si pomenita mereu in prima Duminica a Postului Mare, Duminica Ortodoxiei.

CITATE DIN CARTEA PARINTELUI ARSENIE PAPACIOC:”SINGUR ORTODOXIA”:
“Sfintia voastra, cum credeti ca ar trebui sa se desfasoare dialogurile inter-crestine intre Ortodoxie si Catolicism, respectiv Protestantism, Necalcedonieni etc. ? Ce ar trebui sa se discute, cat timp ar trebui sa tina aceste discutii?
arhimandrit Arsenie: Ca timp, nu se pune problema; se pune problema adevarului care trebuie discutat. NU ESTE VALABILA NICI O DISCUTIE, DECAT: VA PRIMIM CU DRAG INAPOI .
Ecumenismul acesta, lupta aceasta, de venit vine din partea lor. N-au identitate! Ii roade pe suflet faptul ca nu sunt cu Adevarul
N-au, repet, identitate si ii roade faptul ca nu sunt cu Adevarul.
Nu exista targ in materie de Adevar! Ca sa putem face o impacare, o unitate, trebuie sa negustorim: lasa tu, las si eu. Ce sa lasam noi? Nu se poate pune problema - "o iota, o cirta cine lasa din tot ce spun Eu", acesta isi pierde mantuirea; este neaparat problema asta care se pune. Nu avem ce discuta decat daca veniti inapoi!
Dar cum ar trebui sa se desfasoare aceste dialoguri?
arhimandrit Arsenie: DAR NU SUNT DELOC DE PARERE SA FIE UN DIALOG.
Daca vor sa vina, sa vina inapoi, sunt primiti cu toata dragostea. ..va primim cu drag daca veniti. Fara conditii!
Deci doar aceste cuvinte ar trebui sa se desfasoare in cadrul dialogurilor; doar la aceste cuvinte ar trebui sa se rezume dialogul ?
arhimandrit Arsenie: Sa vina la Ortodoxie! Ca e vorba de Adevar!
[size=3]OBIECTUL UNUI DIALOG, DACA VOR SA FIE DIALOG, AR PUTEA SA FIE ACESTA: "NU AVEM NIMIC DE DISCUTAT DECAT: VA PRIMIM CU DRAG INAPOI"[/size]. Asta este pozitia pentru ca, altfel, ar insemna ca noi sa ciuntim din Ortodoxie. Ce sa ciuntim?!
Daca v-ar spune cineva ca sunteti habotnic, ce i-ati rapunde?
arhimandrit Arsenie: Nu, draga, sunt ortodox!
V-am intrebat pentru ca au fost acuzati unii ortodocsi ca sunt habotnici.
arhimandrit Arsenie: Asculta-ma ce spun! N-au cum, trebuie sa zica ceva. Dar cu ce interes?
Nu ne-am dus noi la ei :"Hai sa veniti!"; ii chemam, desigur. Dar vad ca pe ei ii roade ceva.
Din punct de vedere spiritual, exclusiv spiritual, au chinul acesta ca nu sunt cu Adevarul; si Adevarul e limpede, daca vrei sa judeci normal, este aici. Noi avem probleme ca suntem neatenti, ca suntem slabi, dar in ceea ce priveste Adevarul, ca despre asta este vorba, nu avem nici o grija. Dar ei sunt ingrijorati. Orice ins daca te vede pe tine pe o pozitie de valoare cauta sa te niveleze ca sa aiba el liniste pe pozitia lui.
Ecumenismul este o problema care nu va reusi niciodata; decat o vorba stearpa, o vorba continua, cu acelasi titlu pentru ca nu se lasa ei. Noi tacem; noi nu am stricat nimic. Ca sa ne impacam trebuie sa vina la Ortodoxie, absolut, de unde au plecat.
Noi nu avem ce ceda. Ce sa cedam? "O cirta de va strica cineva din ce invat Eu, mic se va chema"
Ce s-a stabilit la Sinoadele Ecumenice sunt niște lucruri cu totul valabile; acelea durau sute de zile, cu mari Sfinti Parinti si: "Parutu-s-a noua si Duhului Sfant", asa incepea hotararea care consemna stabilirea Adevarului Sinodului.

[size=4]MAI MULTI TEOLOGI, PRINTRE CARE SI MIHAI URZICA, PARINTELE IUSTIN POPOVICI, SARBUL, IN UNELE CARTI ALE LOR AU AFIRMAT CA MISCAREA ECUMENICA AR FI O CREATIE A MASONERIEI. CE SPUNETI?
ARHIMANDRIT ARSENIE: NU ESTE O CREATIE A MASONERIEI, ESTE O CREATIE A DRACULUI.
MAI RAU!
ARHIMANDRIT ARSENIE: MAI RAU! CHIAR IUSTIN POPOVICI A ZIS CA AR FI CEA MAI MARE GRESEALA A SECOLULUI.PANEREZIA SECOLULUI, "PANEREZIA TIMPULUI NOSTRU", S-A EXPRIMAT PARINTELE IUSTIN POPOVICI.
[/size]
Prietene, te-am rugat sa revii la fonturi normale! Daca scrii mare nu inseamna ca ai dreptate...de fapt, din ratiuni practice evit sa citesc postarile tale (au discritice, sunt copy/paste, se repeta si nu sunt coerente). Pe scurt postezi mult si ... copy/paste, dar nu raspunzi nici unei intrebari!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 31.05.2007, 12:27:46
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Antiecumenism, erezie inseamna modificarea invataturii de credinta. Din cate stiu eu, Crezul se zice inca in biserici asa cum a fost el compus in 325-381 d. Hr. cand s-o schimba ceva (ti-am mai zis asta) imi schimb nick-ul si iau unu` asemanator cu al tau. Pana atunci... nu inchid ochii si incep sa dau intr-unul sau altul.

Ce se ascunde in spatele mentalitatii tale se numeste frica. este o atitudine de inferioritate, de complex. O Biserica care refuza un dialog pe orice tema de frica ca nu cumva sa nu isi piarda credinta este deja pierduta. Stai tu linistit... cei care ne reprezinta stiu care ne este invatatura. Participam pentru ca avem un cuvant de spus, pentru ca SUNTEM IN IPOSTAZA IN CARE AVEM CEVA DE SPUS si avem ocazia de a ne face auziti.

De ce pui problema (desi sa fim clari: in miscarea ecumenica nu se pune problema la renuntarea propriei credinte, indiferent din ce pct. de vedere privesti: ortodox, catolic etc) ca iti pierzi tu credinta, cand poti spune: altii vor vedea adevarul credintei mele (desi repet, aici nu este vorba de a convinge pe altcineva)?

Insa faptul ca esti stapanit ca tu ai impresia ca doar altii ne pot schimba si noi nu putem sa schimbam pe altii arata ca pui un complex de inferioritate asupra Ortodoxiei.
Odine citeste cele scrise de mine mai sus si vei vedea (dac-ti deschizi ochii,mintea si sufletul) ca :

[size=5]ECUMENISMUL ESTE EREZIE,ESTE O CREATIE A MASONERIEI SI ,MAI RAU ,O CREATIE A DRACULUI ![/size]

Macar citeste si zi ca nu vrei sa crezi(desi faci o mare greseala) in cele afirmate de PARINTELE IUSTIN POPOVICI,PARINTELE ARHIMANDRIT ARSENIC BOCA ,CUCERNICUL PARINTE DUMITRU STANILOAE ,PARINTELE ARSENIE PAPACIOC.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 31.05.2007, 12:41:10
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Prietene, poti spune, CU CUVINTELE TALE, ce este ecumenismul si unde a fost modificata invatatura de credinta?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 31.05.2007, 13:02:37
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Odin,spune-mi te rog,...??? de ce accepti ecumenismul in Biserica Ortodoxa?De fapt ce intelegi tu prin ecumenism si de ce le este teama crestinilor sa accepte asa ceva.Vreau sa aud parerea ta,daca nu te superi...???:p
Eu nu m-am legat de tine in nici un fel... Ti-am mai zis, iti acorzi prea mare importanta... tu singura ai zis ca faci parte din `ceata` incultilor, ignorantilor etc`, Pana sa te apuci tu sa mi te adresezi, eu nu am scris nicaieri cuvantul `sylvie` (reciteste topicul), insa faptul ca te simti, spune multe...

Cat despre parerea mea fata de ecumenism o gasesti pe numeroase topicrui legate de subiect. Aici este un alt topic, in caz ca tu si antiecumenism nu ati observat. Fratilor, voi nu puteti sa fiti la obiect? Sa vedeti despre ce se vrea o discutie?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 31.05.2007, 13:08:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Maria, faptul ca americanii sunt atat de inculti, asta nu inseamna ca este o scuza... ideea este tocmai sa lupti impotriva promovarii unor non-valori (de genul daca ai bani, conduci...). Faptul ca problema tinde sa devina una globala nu ii schimba caracterul de PROBLEMA cu care trebuie sa ne confruntam.

Cat despre `scosul capului din sac` ce sa zic... este simplu: nimeni nu pretinde ca toti crestini ortodocsi sa fie extrem de bine instruiti dpdv teologic... este practic imposibil. Insa cei care nu sunt (si din pacate, aici includ si multi absolventi ai facultatilor de teologie) sa nu isi expune aberatiile din postura Ortodoxiei. Am intalnit nu de putini ori pe forum oameni care desi nu aveau dreptate DOGMATIC sustineau chiar ca ei reprezinta invatatura ortodoxa... (cu alte cuvinte, dupa ce esti prost, mai si semnalizezi...). Daca nu te stii mare cunoscator, stai in ghipsul tau acolo... fii moderat in afirmatii, modest...

Apoi mai este o categorie... cea a `traitorilor`. Acesti `pustnici` contemporani ce traiesc in `desertul` urban, din cauza ca au citit indrumarul pt. spovedanie si ceva fituici pioase legate de cifra diavolului (666) si salcia plangatoare de la Iordan, se auto-considera niste Ioani moderni, voci care striga precum leii in pustie... Mandria ca se pot situa in extremitatea opusa plebei `pagane` ii fac sa creada ca au autoritatea morala sa infiereze fara discernamant pacatosi (atentie, nu pacate).

Scosul capului din sac se refera la problemele cu adevarat importante cu care noi, ca si Biserica ne confruntam... si nu le vedem fiindca mintile noastre inca mai ratacesc pe undeva prin agitatia schismei.

Avem grija sa ne cramponam asupra unor aspecte precum `de ce catolicii au banci in biserica - ceea ce ii face niste eretici` (exagerez, binteles, sunt constient de deosebirile reale existente) sau de ce Coranul e atat de slab din pct. de vedere stiintific (auzi duma...) in loc sa vedem ca lumea se prabuseste in jurul nostru din cu totul alte motive. Nu vedem ca in majoritatea bisericilor ortodoxe, credinciosii se impartasesc doar de Pasti, nu vedem ca sunt din ce in ce mai scarbiti de ceea ce inseamna Biserica dar mai ales PREOTI. Nu vedem ca putem sa ne aliem fortele cu `ereticii` ca sa ajutam 5000 de oameni care mor zilnic in Africa. Noi cautam pe net informatii despre cultul inimii la catolici, in loc sa vedem copii care mor in Sudan cu fetele acoperite de muste...

Noi ne batem cu pumnii in piept cu dreapta noastra credinta, cand de fapt piepturile sunt goale si dreapta noastra credinta e atat de moarta incat pute... Npoi acoperim preoti care se culca cu secretarele pe Sf. Masa in altar, noi acoperim preoti care sar slujbele pt. ca sunt prea beti sa le tina... Noi consideram `luminati` inculti care doar fiindca au un public fidel in fata chiliei se considera in stare sa critice hotararile unui sinod...
Noi luam apararea unui ierarh fiindca in loc sa stea in skoda (vorba lui mirean) sta in Touareg...

Considerati tampiti si `habarnisti` pe oricine ar indrazni sa aiba ceva studii in afara...

daca scotem din cartile din cult cuvinte precum `tzatza` sau `madular` (penis) si zicem in loc de `capre Nascatoarea`- `ca pe Nascatoarea` suntem niste eretici, niste pagani care schimba `traditiile` Sf. Parinti....

A scoate capul din sac inseamna a vede dincolo de propria ignoranta.
In general, cand te deranjeaza defectele altora, de fapt te deranjeaza defectele proprii vazute insa la altii.
Odin, tu chiar ai impresia ca tot ce faci tu este bine? Crezi ca ai cultura necesara, pentru a vorbi de incultura altora? Crezi ca esti cu adevarat traitor, ca sa iti permiti sa te legi de trairile altora?
Incepand de la limbaj si terminand cu afirmatiile tale, nu esti nici modest si nici moderat; nu poti cere altora ceea ce tu nu poti presta.

Sunt pareri si pareri pe forum. Fiecare scrie cum poate mai bine, dar nimeni nu poate afirma ca reprezinta invatatura ortodoxa, caci nimeni nu s-a pus in locul Sfintilor Parinti, din care se inspira.

Apoi te referi la "traitori". De unde stii tu, la ce incercari sunt pusi acesti traitori? De unde stii de cata singuratate si tacere sunt inconjurati acesti "pustnici", cum ii numesti. Si ce e rau in a citi? Chiar nici un lucru nu ti se pare pozitiv? Unde "vezi" tu voci care striga in pustie? Eu vad in schimb oameni, care iau credinta in serios si si-o cultiva cu ajutorul lui Dumnezeu. Merita sa-L iubesti pe Dumnezeu. Dar nu cu mintea, ci cu inima. Daca poti.

Zici ca oamenii de scarbiti ce sunt, nu se mai impartasesc decat de Pasti? Imi pare sincer rau pentru ei, caci se spune sa nu judecam. Am voie sa-mi caut preotul care corespunde exigentelor mele. Dar nu acesta e motivul ca oamenii nu se duc la biserica, ci pentru ca se preocupa mai mult de grija lumii de aici si vor sa aiba mai mult decat vecinul. Sa nu dam vina pe preoti. Avem nevoie de harul lor.

E bine sa ajutam si copiii din Africa, dar de ce sa nu ajutam mai intai pe nevoiasii sau oamenii cu probleme din Romania? Camasa e mai aproape de corp... Indiferent pe cine ajuti, pe Domnul Il ajuti.(Au fost apeluri aici pe forum. Cati se stiu pe ei ca au deschis portofelul si au adus o mica alinare celui aflat la grea incercare si lipsuri? Nu trebuie sa-mi raspunda nimeni, caci stanga nu trebuie sa stie ce face dreapta).
In ceea ce priveste tarile africane, sa stii ca au nevoie de investitori, caci toate cate le primesc pe "gratis" le distrug economia. Oamenii daca primesc haine, nu mai cumpara haine. Daca primesc gaini din Danemarca, nu mai cultiva gaini, caci le iese pretul de cost mai mare si nimeni nu mai cumpara gaini scumpe indigene, dar cumpara gaini ieftine europene. Aceleasi produse, care au invadat si piata romaneasca. E usor de aruncat cu vorbe, fara a ne gandi la urmari. Daca nu vedeam acel reportaj, si eu as fi zis ca tine. Daca vrei cu adevarat sa ajuti, du-te voluntar intr-o tara africana si da-ne exemplu.

Si apoi, odin, daca esti ignorant, nu poti vedea dincolo de propria ignoranta. Trebuie sa iesi din ignoranta, sa te autodepasesti.

Vezi deci, draga odin, ca nu e prea fericit lucru a-ti spune dintr-o rasuflare toate nemultuirile. E mult mai bine sa intervii de cate ori crezi ca poti lamuri pe cineva cu privire la un neajuns al sau. In acest sens consider benefic dialogul de pe forum. Altfel poti rani si fara intentie.

Cred ca aici este momentul sa-mi cer si eu iertare daca am facut afirmatii gresite, ceea ce n-ar fi de mirare, caci nu am studii teologice, iar de Dogmatica, ce sa mai zicem...

Si poate ar fi cazul sa ne intoarcem la adevaratele atacuri din interior la adresa Bisericii. Acolo sa ne concentram atentia.
Doamne ajuta!
Anca
Reply With Quote
  #67  
Vechi 31.05.2007, 13:17:46
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Antiecumensim, o sa fiu sincer cu tine... De cand am vazut cat de aprinse sunt discutiile pe acest forum legat de problema ecumenista, am vorbit personal cu una dintre persoanele ce reprezinta Biserica la aceste intruniri. Discutia a fost in genul:

`Ia zi-mi, care e faza cu ecumenismul? Care este scopul, in cele din urma?`

`Scopul este sa descoperi punctele comune, si in virtutea astora sa te SOLIDARIZEZI in realizarea unor teluri comune.`

`Si care sunt telurile astea?`

`Pai de la actiuni umanitare si asistenta sociala, pana la luarea unor atitudini la problemele stringente actuale: incalzire globala, importanta vietii religioase, secularizare, probleme morale (avort, eutanasia) etc.`

`Crezi ca poti pune problema unor schimbari de doctrina`

`Nu se poate face asa ceva... este practic imposibil sa existe o uniformizare. Cel putin, din pct. nostru de vedere...`

iti dau o tema, antiecumenism... Mergi din parohie in parohie, sau macar suna la un numar de 20 de preoti pe care ii cunosti. Poate daca esti mai insistent dai si de vreun ierarh. Intreaba-l daca este de acord cu schimbarea Crezului... Intreaba daca este normal sa avem femei-preot, de ex. Cand vei gasi peste 2% (din cei intrebati) care sa zica da, atunci discutiile pot fi periculoase. Pana atunci, DESCHIDE OCHII.


Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.05.2007, 13:20:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Prietene, poti spune, CU CUVINTELE TALE, ce este ecumenismul si unde a fost modificata invatatura de credinta?
Eu cred ca Sfintii si duhovnicii au dreptate cand spun ca :

[size=5]ECUMENISMUL ESTE EREZIE,ESTE O CREATIE A MASONERIEI SI ,MAI RAU ,O CREATIE A DRACULUI ! [/size]
Eu impartasesc aceasta parere si credinta a lor (spre deosebire de tine care nu stiu in cine crezi,sau daca tii cont de parerea Sfintilor).

Pt ca ecumenismul e de la dracu si dracu e viclean,ecumenistii sau masonii (de la care vine ecumenismul)nu o sa modifice pe fata invatatura de credinta.

Dar Sfantul Iustin Popovici zice clar de ce ecumenismul e erezie:
Ecumenismul este numele de obste pentru crestinismele mincinoase, pentru bisericile mincinoase ale Europei apusene. In el, se afla cu inima lor toate umanismele europene, cu papismul in frunte; iar toate aceste crestinisme mincinoase, toate aceste biserici mincinoase nu sunt nimic altceva decat erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de [size=3]atot-erezie (pan-erezie). De ce? Fiindca DE-A LUNGUL ISTORIEI, FELURITELE EREZII TAGADUIAU SAU SLUTEAU ANUMITE INSUSIRI ALE DUMNEZEU-OMULUI DOMNULUI HRISTOS, IN TIMP CE EREZIILE ACESTEA EUROPENE INDEPARTEAZA PE DUMNEZEU-OMUL IN INTREGIME SI PUN IN LOCUL LUI PE OMUL EUROPEAN[/size], IN ACEASTA PRIVINTA NU E NICI O DEOSEBIRE ESENTIALA INTRE PAPISM, PROTESTANTISM, ECUMENISM SI CELELALTE SECTE, AL CAROR NUME ESTE LEGIUNE'.

Dupa ce citesti toate citatele de mai sus sa-mi zici te rog,cu cuvintele tale,ca tu nu crezi ,nu esti de acord cu cele zise de :PARINTELE IUSTIN POPOVICI,PARINTELE ARHIMANDRIT ARSENIC BOCA ,CUCERNICUL PARINTE DUMITRU STANILOAE ,PARINTELE ARSENIE PAPACIOC.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.05.2007, 13:34:07
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Ancah, nu ai priceput nimic din ce am zis.

`In general, cand te deranjeaza defectele altora, de fapt te deranjeaza defectele proprii vazute insa la altii`. Adica, daca ma deranjeaza homosexualitatea, inseamna ca sunt homosexual? ?

este complet ilogic ce zici: `Crezi ca ai cultura necesara, pentru a vorbi de incultura altora? Crezi ca esti cu adevarat traitor, ca sa iti permiti sa te legi de trairile altora?`. pai, unde am zis eu ca sunt un om cult? Enumeram printre altele si anumite caracteristici care ranesc Biserica din interior: ignoranta, incultura (nu ca ar fi un pacat). Vorbeam de cei care, desi nu stiu invatatura de credinta, vorbesc altora despre ea intr-un mod eronat...si astfel se creaza confuzii, prejudecati etc. Gresesc cumva? ?

`Unde "vezi" tu voci care striga in pustie? Eu vad in schimb oameni, care iau credinta in serios si si-o cultiva cu ajutorul lui Dumnezeu. Merita sa-L iubesti pe Dumnezeu. Dar nu cu mintea, ci cu inima. Daca poti. ` Ce legatura are cu ce am zis eu? ?

`Zici ca oamenii de scarbiti ce sunt, nu se mai impartasesc decat de Pasti? Imi pare sincer rau pentru ei, caci se spune sa nu judecam. ` Semnalam faptul ca avem din ce in ce mai putini credinciosi activi... GRESESC CUMVA? Ce treaba are cu duhovnicul exigent, cu vina pe preoti (nu am pomenit asa ceva)...



`E bine sa ajutam si copiii din Africa, dar de ce sa nu ajutam mai intai pe nevoiasii sau oamenii cu probleme din Romania? Camasa e mai aproape de corp... ` E un exemplu cras de inchistare... pai, fratele meu, tu nu vezi ca aici e vorba de canalizarea energii noastre intr-o directeie constructiva... Faza cu Africa e doar un exemplu... tu poti sa ajuti si pe sinistratii din Cucuieti... foarte bine... ideea era sa devenim mai sensibili la cei din jurul nostru, in loc sa ne cramponam pe niste discutii teoretice seci despre cine are dreptate in faze de genul `Care e deosebirea intre rozariu si metanii? Catolicii sunt eretici fiindca folosesc rozariul` etc...

Reprezinti perfect o mentalitate cu care nu sunt de acord: Nu vezi ideea din spatele literelor. Vezi dincolo de niste propozitii, vezi ideea, ce a vrut omu sa zica etc... Daca nu esti sigura ca ai dreptate, cruta energie si timp si stai cuminte... Asta era ideea de baza



Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.05.2007, 13:40:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

antiecumenism: ai perfecta dreptate; ai uitat ceva: cultul luciferic si globalizarea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05