Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.05.2007, 20:53:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Mirela eu nu mai stiu nici cind nici daca m-ai contrazis cu atit mai putin de ce si si mai putin sint suparat pe tine. [...] Pt mine religia se reduce mai mult la simtire decit la litera,
:) Ma bucur sa aud ca nu esti suparat, Marius !

Stai linistit ca nici eu nu sunt tare in teologie, de aceea nici nu ma bag in chestiuni dogmatice, ci acolo unde este cazul invat si eu din ce scriu altii... mai greu este sa deslusesti cine are caderea sa scrie despre asa ceva, sau nu...
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.05.2007, 20:58:03
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Odin,am observat ca de fapt NUMAI CE ZIC EU te afecteaza...????!Si ma intreb DE CE...;):p?
De ce oare ITI PASA de ceea ce spune "o ignoranta,o proasta,o inculta"...????Intodeauna trebuie sa suferi din cauza "neputintelor mele"?Nu le mai da importanta,FII INTELEPT!Nu asta iti doresti de fapt...;):p?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.05.2007, 21:12:49
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

draga mea tu nu esti off topic esti off life
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.05.2007, 21:41:13
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Odin,..????!Si ma intreb DE CE...;):p?
De ce oare ITI PASA de ceea ce spune "o ignoranta,o proasta,o inculta"...????Intodeauna trebuie sa suferi din cauza "neputintelor mele"?Nu le mai da importanta,FII INTELEPT!Nu asta iti doresti de fapt...;):p?
Cred ca ar trebui sa iti vezi lungul nasului... Nu te flata cu faptul ca `doar ce zici tu ma afecteaza`... Stai tu linistita... ma faci sa rad... auzi la ea: `am observat ca de fapt NUMAI CE ZIC EU te afecteaza.` Asta e tare... Dar de ce crezi ca zici niste lucruri atat de `patrunzatoare` incat ma fac sa reactionez...? ? Reactionez la ce zici tu in aceiasi masura in care reactionez la anumite remarci de mai mult sau mai putin bun simt de pe acest forum... Cred ca iti acorzi o importanta mult prea mare (a propos de mandrie).
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.05.2007, 21:56:27
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Insa ma distreaza faptul ca te bagi singura intr-o anumita categorie... eu nu am pomenit de nimeni... vorbeam la modul foarte general (nu mi-as permite :p). Si apoi, eu nu vreau sa am o discutie personala, desi pe unde apareti voi discutiile degenereaza spre asa ceva... Cand ti-am zis sa ma ignori, nu am zis-o in sesnul : `Lasa-ma in pace ca nu fac fata discutiilor`, ci in sensul: `Renunta la atacurile la persoana` (sau tu ai crezut altceva...:D:D:D)... Asa ca iti zic si acum: Ignora-ma. daca ai afirmatii pertinente, vom purta o discutie... daca nu, prefer sa ma fac ca nu te vad,,,
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.05.2007, 22:03:10
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)N-am putea discuta toate acestea respectandu-ne parerile si persoanele,fara ironii si mici rautati?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.05.2007, 23:13:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Negroponte ,
cum simti tu ca s-a incalzit atmosfera ?:)
Intotdeauna apari la timp .Ai memorat ceva frumos , " fericiti facatorii de pace ca aceia fii lui Dumnezeu se vor chema" ?

Vezi sa nu fie numai pace lumeasca ,sa aibe si suflet !
Sa te rasplateasca Dumnezeu !

maria
Reply With Quote
  #58  
Vechi 31.05.2007, 11:47:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Prietene, cine pe cine judeca?? Nu e vorba ca tu contesti invatatura unui episcop pe care il consideri eretic, ci contesti intregul Sf. Sinod!
Am zis eu ca contest intregul sinod?

Cand ?
Din moment ce Sinodul a fost de acord cu o politica ecumenista, respectiv ECUMENISM ACTIV (nu ce spui tu), iar tu contesti actiunile Bisericii in acest sens...
Iata de ce,daca se continua cu intensa activitate ecumenista,Sinodul risca sa nu mai fie Sfant,ci Apostat.Iar eu nu am de gand sa fac ascultare de apostati...
Puisor, care intensa activitate ecumenista? Ca tu nici pozele pe link-ul trimis nu ai stiut sa imi spui de unde sunt!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 31.05.2007, 12:00:14
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Ai auzit,Odin,ce a zis Negroponte...:)?E bine sa nu te mai legi de persoana mea,iar eu ATUNCI am sa-ti urmez sfatul(SA TE IGNOR)...:).Sa ma iertati daca nu am mentinut pacea dupa ce a postat Negroponte...???!Acum puteti continua in liniste discutia...:).
Reply With Quote
  #60  
Vechi 31.05.2007, 12:19:12
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

PARINTELE IUSTIN POPOVICI:
”Ecumenismul este numele de obste pentru crestinismele mincinoase, pentru bisericile mincinoase ale Europei apusene. In el, se afla cu inima lor toate umanismele europene, cu papismul in frunte; iar toate aceste crestinisme mincinoase, toate aceste biserici mincinoase nu sunt nimic altceva decat erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de atot-erezie (pan-erezie). De ce? Fiindca DE-A LUNGUL ISTORIEI, FELURITELE EREZII TAGADUIAU SAU SLUTEAU ANUMITE INSUSIRI ALE DUMNEZEU-OMULUI DOMNULUI HRISTOS, IN TIMP CE EREZIILE ACESTEA EUROPENE INDEPARTEAZA PE DUMNEZEU-OMUL IN INTREGIME SI PUN IN LOCUL LUI PE OMUL EUROPEAN, IN ACEASTA PRIVINTA NU E NICI O DEOSEBIRE ESENTIALA INTRE PAPISM, PROTESTANTISM, ECUMENISM SI CELELALTE SECTE, AL CAROR NUME ESTE LEGIUNE'.

PARINTELE ARHIMANDRIT ARSENIC BOCA :
„Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!" (Talantii imparatiei, p. 197)

CUCERNICUL PARINTE DUMITRU STANILOAE :
"Eu nu prea sunt pentru ecumenism; socotesc ca ecumenismul este produsul masoneriei; iarasi vor sa relativizeze credinta adevarata. A avut dreptate Biserica zicand ca nu prea suntem uniti. ECUMENISMUL ESTE PAN-EREZIA TIMPULUI NOSTRU. Biserica Romano-Catolica si Biserica Ortodoxa nu sunt doua surori. Nu exista decat un singur cap al Bisericii, Iisus Hristos. Nu poate exista decat un singur trup, adica o singura Biserica. Deci notiunea de Biserici surori este improprie."

ANATEMA IMPOTRIVA ECUMENISMULUI A SFANTULUI SINOD AL BISERICII ORTODOXE RUSE DIN AFARA RUSIEI :
„ANATEMA celor ce ataca Biserica lui Hristos invatand ca Biserica Sa este impartita in asa-zise „ramificatii" ce se deosebesc in doctrina si in felul de viata, sau ca Biserica nu exista vizibil, ci va fi formata in viitor cand toate „ramificatiile" - sectele, denominatiunile si chiar religiile - vor fi unite intr-un singur trup, si care nu deosebesc Preotia si Tainele Bisericii de cele ale ereticilor, ci spun ca botezul si euharistia ereticilor sunt eficace pentru mantuire, prin urmare, celor ce cu buna-stiinta sunt in comuniune cu acesti eretici inainte mentionati sau celor ce sustin, raspandesc sau pazesc erezia lor ecumenista sub pretextul dragostei fratesti sau al presupusei uniri a crestinilor despartiti, sa fie Anatema!"
Data de Sinodul Episcopilor Bisericii Ortodoxe Ruse din diaspora, Vancouver - Canada, august 1983, iscalita de toti episcopii, spre a fi adaugata la sfîrsitul anatemelor din Credinta Ortodoxiei, si pomenita mereu in prima Duminica a Postului Mare, Duminica Ortodoxiei.

CITATE DIN CARTEA PARINTELUI ARSENIE PAPACIOC:”SINGUR ORTODOXIA”:
“Sfintia voastra, cum credeti ca ar trebui sa se desfasoare dialogurile inter-crestine intre Ortodoxie si Catolicism, respectiv Protestantism, Necalcedonieni etc. ? Ce ar trebui sa se discute, cat timp ar trebui sa tina aceste discutii?
arhimandrit Arsenie: Ca timp, nu se pune problema; se pune problema adevarului care trebuie discutat. NU ESTE VALABILA NICI O DISCUTIE, DECAT: VA PRIMIM CU DRAG INAPOI .
Ecumenismul acesta, lupta aceasta, de venit vine din partea lor. N-au identitate! Ii roade pe suflet faptul ca nu sunt cu Adevarul
N-au, repet, identitate si ii roade faptul ca nu sunt cu Adevarul.
Nu exista targ in materie de Adevar! Ca sa putem face o impacare, o unitate, trebuie sa negustorim: lasa tu, las si eu. Ce sa lasam noi? Nu se poate pune problema - "o iota, o cirta cine lasa din tot ce spun Eu", acesta isi pierde mantuirea; este neaparat problema asta care se pune. Nu avem ce discuta decat daca veniti inapoi!
Dar cum ar trebui sa se desfasoare aceste dialoguri?
arhimandrit Arsenie: DAR NU SUNT DELOC DE PARERE SA FIE UN DIALOG.
Daca vor sa vina, sa vina inapoi, sunt primiti cu toata dragostea. ..va primim cu drag daca veniti. Fara conditii!
Deci doar aceste cuvinte ar trebui sa se desfasoare in cadrul dialogurilor; doar la aceste cuvinte ar trebui sa se rezume dialogul ?
arhimandrit Arsenie: Sa vina la Ortodoxie! Ca e vorba de Adevar!
[size=3]OBIECTUL UNUI DIALOG, DACA VOR SA FIE DIALOG, AR PUTEA SA FIE ACESTA: "NU AVEM NIMIC DE DISCUTAT DECAT: VA PRIMIM CU DRAG INAPOI"[/size]. Asta este pozitia pentru ca, altfel, ar insemna ca noi sa ciuntim din Ortodoxie. Ce sa ciuntim?!
Daca v-ar spune cineva ca sunteti habotnic, ce i-ati rapunde?
arhimandrit Arsenie: Nu, draga, sunt ortodox!
V-am intrebat pentru ca au fost acuzati unii ortodocsi ca sunt habotnici.
arhimandrit Arsenie: Asculta-ma ce spun! N-au cum, trebuie sa zica ceva. Dar cu ce interes?
Nu ne-am dus noi la ei :"Hai sa veniti!"; ii chemam, desigur. Dar vad ca pe ei ii roade ceva.
Din punct de vedere spiritual, exclusiv spiritual, au chinul acesta ca nu sunt cu Adevarul; si Adevarul e limpede, daca vrei sa judeci normal, este aici. Noi avem probleme ca suntem neatenti, ca suntem slabi, dar in ceea ce priveste Adevarul, ca despre asta este vorba, nu avem nici o grija. Dar ei sunt ingrijorati. Orice ins daca te vede pe tine pe o pozitie de valoare cauta sa te niveleze ca sa aiba el liniste pe pozitia lui.
Ecumenismul este o problema care nu va reusi niciodata; decat o vorba stearpa, o vorba continua, cu acelasi titlu pentru ca nu se lasa ei. Noi tacem; noi nu am stricat nimic. Ca sa ne impacam trebuie sa vina la Ortodoxie, absolut, de unde au plecat.
Noi nu avem ce ceda. Ce sa cedam? "O cirta de va strica cineva din ce invat Eu, mic se va chema"
Ce s-a stabilit la Sinoadele Ecumenice sunt niște lucruri cu totul valabile; acelea durau sute de zile, cu mari Sfinti Parinti si: "Parutu-s-a noua si Duhului Sfant", asa incepea hotararea care consemna stabilirea Adevarului Sinodului.

[size=4]MAI MULTI TEOLOGI, PRINTRE CARE SI MIHAI URZICA, PARINTELE IUSTIN POPOVICI, SARBUL, IN UNELE CARTI ALE LOR AU AFIRMAT CA MISCAREA ECUMENICA AR FI O CREATIE A MASONERIEI. CE SPUNETI?
ARHIMANDRIT ARSENIE: NU ESTE O CREATIE A MASONERIEI, ESTE O CREATIE A DRACULUI.
MAI RAU!
ARHIMANDRIT ARSENIE: MAI RAU! CHIAR IUSTIN POPOVICI A ZIS CA AR FI CEA MAI MARE GRESEALA A SECOLULUI.PANEREZIA SECOLULUI, "PANEREZIA TIMPULUI NOSTRU", S-A EXPRIMAT PARINTELE IUSTIN POPOVICI.
[/size]

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05