Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.06.2007, 17:51:50
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

o fi zis dar parca eram la ascultarea de Hristos De la sursa directa... El ce zice?

s-au postat o groaza si tu nu esti capabil sa aduci un singur argument dinc are sa rezulte ca ecumenismul e o erezie Am dat exemple de erezii ca sa te orientezi. Am dat si o definitie a ereziei ca sa te raportezi la ea.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 05.06.2007, 17:53:36
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

In alta parte am incercat sa va sesizez duhul de zavistie pe care`l respiram chiar acum. Sunt sigur ca toti suntem crestin ortodoxi de buna credinta. De aceea poate ar fi bine sa ne rezumam la postul din aceasta perioada si sa lasam putina liniste peste ecumenism. Este o adunare ecumica in Romania. Sa ne ajute Dumnezeu sa aratam crestinilor dreapta credinta, credinta ortodoxa. Nu este nimic rau in a incerca crestinilor (catolic, protestanti, neoprotestanti), musulmanilor, budistilor etc dreapta credinta.

Si acum la rece. Chiar credeti ca ortodoxia romana, rusa, atonita etc nu are ce arata? Ne este frica ca ne contaminam??? Eu nu cred ca acolo se duc fitecine. Ce se duc cei mai de seama teologi ai orotodoxiei. Sai lasam pe ei sa vorbeasca.

Cat despre cei de la Muntele Athos, eu traiesc in Romania si cum nu sunt un teolog ascult de Patriarhie. Si daca`mi ziceti ca sunt orb va spun ca ma bucur ca ma indruma BOR si nu stiu ce partida schismatica.

Pe de alta parte, cu privire la pericolul ecumenismului, eu l`am sesizat (aici sau in alta sectiune): acest lucru eu cred ca este un fel de protestantism. Asa cum catolicii au avut parte acum 400 de ani de o schisma (protestantii care au rupt legaturile cu papalitatea si s`au lepadat de taine) asa cred eu ca in curand in BO va aparea o schisma a unor "invatati" din umbra (necunoscuti). Ei trag deja sforile si incearca sa sminteasca pe toata lumea. Tulbura apele. Nimic nu mai este bun. Cei care ne conduc sunt masoni, evrei, ecumenisti, lupi etc. Si in bezna aceasta, care poate va coincide cu o decizie a BO ei vor iesi la suprafata. Si vor fura sufletele curate si le vor duce pe pustie.

Dar poate ce se intampla seamana cu "aur lamurit prin foc".
Cine rezista pana la capat acela se va mantui!

Sa nu ne lepadam si sa stim fratilor cine ne este pastorul: Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu.

Sa ajute Dumnezeu ca toate neamurile sa descopere bogatia dreptei credinte. Sa ne ajute Dumnezeu sa nu cadem in erezii. Sa ne ajute Dumnezeu sa nu ratam momentul in care putem salva sufletul unui/unor necredinciosi. Sa ajute Dumnezeu ca vrajmasul sa nu`si poata face lucrarea de smintire a popoarelor. Sa ne intareasca Dumnezeu in dreapta credinta si sa nu ne lase sa cadem in ispite.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 05.06.2007, 18:05:14
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Mirean,SLJITORII DIN SF.MUNTE ATHOS TIN CEA MAI CURATA CREDINTA ORTODOXA.
IN MINTEA SI IN INIMA TA ESTE EREZIA...???!
Sylviem maicuta casatorita, tocmai tu vorbesti de erezie??? Iti recomanda sa te abtii... Sau este o modalitate de a te razbuna pe ierarhul care te-a dat afara din manastire?
Reply With Quote
  #174  
Vechi 05.06.2007, 18:06:12
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de calator
poti fi ortodox in afara bisericii? Cum faci ascultare de El daca nu esti capabil sa faci ascultare de ierarhi?
Ascultarea se face de Hristos,prin preoti,parinti,sot,etc.Daca ei nu fac ascultare de Hristos,atunci inseamna ca nu asculti de Hristos prin ei,prin urmare,nu trebuie si esti obligat sa nu-i asculti.
In ce calitate spoui tu ca ierarhii nu fac scultare? Pe ce te bazezi?
Reply With Quote
  #175  
Vechi 05.06.2007, 18:13:19
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de calator
poti fi ortodox in afara bisericii? Cum faci ascultare de El daca nu esti capabil sa faci ascultare de ierarhi?
Ascultarea se face de Hristos,prin preoti,parinti,sot,etc.Daca ei nu fac ascultare de Hristos,atunci inseamna ca nu asculti de Hristos prin ei,prin urmare,nu trebuie si esti obligat sa nu-i asculti.
In ce calitate spoui tu ca ierarhii nu fac scultare? Pe ce te bazezi?
Atata timp cat ei promoveaza ecumenismul,fac slujbe comune si altele,iar ecumenismul este EREZIA EREZIILOR,rezulta ca...te las sa tragi singur concluzia,ca doar esti baiat mare.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 05.06.2007, 18:16:16
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
o fi zis dar parca eram la ascultarea de Hristos De la sursa directa... El ce zice?

s-au postat o groaza si tu nu esti capabil sa aduci un singur argument dinc are sa rezulte ca ecumenismul e o erezie Am dat exemple de erezii ca sa te orientezi. Am dat si o definitie a ereziei ca sa te raportezi la ea.
Daca te rogi cu ereticul,sectantul sau paganul te afli in erezie si te afurisesti,iar daca esti cleric,te caterisesti.Si nu mai face pe nestiutorul ca stii si am explicat la ce m-am referit cu ascultarea de Hristos.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 05.06.2007, 18:21:03
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
o fi zis dar parca eram la ascultarea de Hristos De la sursa directa... El ce zice?

s-au postat o groaza si tu nu esti capabil sa aduci un singur argument dinc are sa rezulte ca ecumenismul e o erezie Am dat exemple de erezii ca sa te orientezi. Am dat si o definitie a ereziei ca sa te raportezi la ea.
Si inca ceva,ai zis de argumente,sa inteleg ca marturia lui Arsenie Boca nu e un argument serios?Pai ce argument vreti,sa-l inventez eu?Daca as face asta,pe bune dreptate ati zice ca n-am dovezi.Si tu si Mirean o dati intoarsa ca la Pitesti.Oricum,daca voi contestati marturii ale sfintilor,duhovnicilor,mai e putin si veti contesta si Biblia...daca nu ati facut-o deja.Totul in numele ascultarii de Sinod si ierarhi.Ati ajuns sa va inchinati lor,ca unor idoli, in loc de Hristos.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 05.06.2007, 18:23:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

calator: " Care este problema? Cred ca este teama unei uniri care sa insemne un fel de amestec, un schimb de compromisuri Nu cred ca suntem la un astfel nivel de risc, personal cred ca o Biserica Unica este imposibila

Vad ca ai dat singura raspuns la intrebare. E normal ca la acele intruniri nu ai putut constata ceva alarmant. Doar nu ai fi vrut sa vi se spuna: "Dragi ortodocsi, am venit sa va asimilam in cultul sau religia noastra." Daca pe langa experienta capatata la acele intruniri te-ai inarma si cu lectura materialelor scrise despre ecumenism (pentru o prima impresie ajunge sa citesti chiar si numai ceea ce s-a scris pe acest topic), ai fi mai in siguranta ca nu greseti in opinia ta. Dar a-ti forma o opinie doar din acele intalniri, este cam putin. Oricum, vad ca excluzi posibilitatea unei Biserici Unice. Asa e, doar venirea Domnului va face acest lucru posibil. Ori, ecumenismul actual tocmai asta are ca finalitate: unirea intr-un singur crez, si anume credinta in Lucifer. Pentru noi, ca romani este incredibil. Si totusi asa este. Se lucreaza deja.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 05.06.2007, 18:35:28
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Europa "crestina" si unita e statul antihristic,cu capitala ecumenista la Vatican.Roma este fiara din Apocalipsa ce s-a ridicat din marea popoarelor ,cea cu sapte capete,din care unul era ranit ca de moarte,iar acum s-a vindecat,si toata lumea a fost uimita de asta si i se inchina ei.Ca dovada,uitati-va la popularitatea in crestere a papei,ce face turnee peste tot in lume.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 05.06.2007, 18:35:50
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mirean,esti si GREU DE CAP pe deasupra...:D:p.Nici acum nu intelegi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05