Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 01.06.2007, 09:09:20
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
odin: nu cred ca mai are rost sa-ti raspund.
Si eu cred la fel.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 01.06.2007, 09:30:53
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ancah:
Nu am gasit nicaieri, ca prostia ar fi un pacat. Oricum e relativa, si nu are legatura cu inteligenta, ci cu prestatia, care se asteapta de la cineva. Daca
Scuze, din greseala a aparut acest mesaj trunchiat.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 01.06.2007, 09:55:05
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Cum era de asteptat ati venit cu "castravetele" ecumenist, fara argumente si imbunatatiti in copy/paste. Ati mai invatat sa lucrati si cu fonturile...asta ca sa para ca aveti dreptate...aiurea!!!

Papusei, dar voi, din creierasul vostru puteti scoate ceva? Bineinteles, in acord cu inatatura Bisericii!

Inca ceva, gradinarilor, ati vazut pe ce topic sunteti?

ma intreb din ce grupare religioasa faceti parte de contestati atat de atre Sinodul...si cred ca stiu de unde sunteti...lupi imbracati in haide de oi.
Frate draga,ma crezi sau nu,cand citesc postarile tale nu stiu daca sa ma apuce rasul sau plansul...Despre ce grupare vorbesti,domnule?Probabil ca tu faci parte din asa ceva,ca tot ii dai cu nu stiu ce dovezi peste dovezi cand ai atatea marturii ale marilor duhovnici si altele.Dar bineinteles,dovezile acelea nu sunt bune,sunt bune numai cele care vreti voi.Inca o data imi confirmi ca ai venit pe site-ul asta numai sa iscodesti,si Doamne fereste poate smintesti pe cineva.
Pritene in momentul de fata sunt mai multe grupari care se poretind ortodoxe, dintre care una a unui fost preot, caterisit, care a aparut destul de des prin presa....

Comportamentul tau este similar celor condusi de el: atacatai continuu Sf. Sinod si manipulati invatatura Sfintilor parinti dupa bunul plac.

de iscodit nu am ce saiscodesc pritene, cine stie, as putea sa ma smintesc din discutii cu cei ca tine. Oricum, daca ar veni cineva sa iscodeasca pe aici l-ar umfla rasul...

Repet un lucru, poate nu am fost eu clar sau nu ai inteles tu: cer dovezi pentru fapte concrete, acuze "lumesti", nu pentru chestiuni care tin de "fineturi" teologice.

Inca ceva: pe vremea comunistilor oamenii erau condamnati fara dovezi. era suficient sa se stranga cativa care sa ii ponegreasca iar asta eara suficient pentru a fi aruncati in inchisoare, mai ales in cazul clericilor. Vad ca aceste "practici" tind sa se perpetueze, e drept, la alt nivel....

Reply With Quote
  #94  
Vechi 01.06.2007, 10:13:44
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Domnule pe vremea comunistilor era o sintagma la moda,cea cu "dusmanii poporului",nu conteaza care erau ei sau daca existau,ei erau dusmanii poporului si punct.Si voi la fel,nu poate sa spuna cineva ceva,pe buna dreptate,nu aiurea,impotriva unor ierarhi si a practicilor lor mai mult sau mai putin ortodoxe,ca gata,i se sare in cap,ca e eretic,schismatic,fanatic.Tine minte ca si patriarhul ecumenic a adus aceeasi acuzatie calugarilor din manastirea Esfigmenu,ca ar fi schismatici,ca vezi Doamne nu fac ascultare de planurile lui antiortodoxe.Raspunsul calugarilor a fost categoric,ca ei nu fac ascultare de lupi masoni deghizati in oite ortodoxe.Punct.Hristos nu e negociabil.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 01.06.2007, 10:18:33
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Am vazut ca pe acest forum pericolele pentru Biserica sunt identificate, in special, cu "exteriorul" (secte, ecumenism, globalizare, UE etc).

Vreau sa aduc in discutie si pericolele din interior: ignoranta, incultura, "gruparile religioase" din interiorul Bisericii si, nu in ultimul rand, neascultarea fata de ierarhi.

In stilul-mi caracteristicv va rog scrieti argumentat. Eventual fara atacuri la persoana (prietenii stiu de ce...). :D
Domnule,in caz ca n-ai observat,atacurile vin intradevar din interiorul Bisericii,dar din din partea ierarhilor apostati.Sunt si acelea care zici dumneata,dar acesta e de departe cel mai grav,pentru ca in fata oamenilor nestiutori,acesti lupi sunt legitimati de sutane ca fiind pastori.Asta e adevaratul pericol.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.06.2007, 10:59:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Eu as reformula putin titlul si as zice :cat de periculoasa este ascultarea fata de ierarhii ecumenisti si masoni ?

Reply With Quote
  #97  
Vechi 01.06.2007, 11:06:52
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Ce inseamna, marius, apostat? L-am mai intrebat si pe antiecumensim... LA CE INVATATURA DE CREDINTA S-A RENUNTAT CA SA VORBIM DE APOSTAZIE? Chiar astept un raspuns de genul `Pai, s-a renuntat la Taina Sf. Maslu` sau `Nu mai spunem ca harul este necreat` sau `Acum sustinem ca prefacerea de la Euharistie nu mai este una reala... `etc. O INVATATURA DE CREDINTA. Daca nu poti sa imi dai un astfel de raspuns, simplu, concret, lipsit de interpretari si nuante, nu te mai obosi...

Intreb: Suntem oare apostati (BOR) fiindca am schimbat calendarul? Am devenit eretici? Exista in Ortodoxie, domnule Marius, ceea ce numim Traditie dinamica. Biserica lua anumite hotarari care pot parea opuse unor hotarari sinodale. Erezie, apostazie etc este atunci cand acele hotarari sunt unele dogmatice. Schimbarile administrative, de drept, liturgice nu inseamna apostazie. Fiti atenti la ce cuvinte folositi, temperati-va.

Voi loviti in institutie, nu in oameni. Ganditi-va ce atitudine a avut Patriarhia de C-pol cand Moldova a vrut sa aiba mitropolie (cu mitropolit roman). Atitudinea de atunci a fost considerata drept una schismatica etc. Am fost si anatematizati. Nu amestecati planurile. Sunt convins ca orice schimbari (de ex. cele cu privire la limbajul liturgic) pot fi privite cu scepticism, insa a acuza un sinod de apostazie pentru asta mi se pare o eroare uriasa si astfel deveniti voi apostati.

Astept raspunsurile la intrebari: ce invatatura de credinta a fost schimbata si daca am schimbat calendarul ne-a facut eretici sau apostati, asa cum s-a zis la acea vreme...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 01.06.2007, 11:19:58
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Ce inseamna, marius, apostat? L-am mai intrebat si pe antiecumensim... LA CE INVATATURA DE CREDINTA S-A RENUNTAT CA SA VORBIM DE APOSTAZIE? Chiar astept un raspuns de genul `Pai, s-a renuntat la Taina Sf. Maslu` sau `Nu mai spunem ca harul este necreat` sau `Acum sustinem ca prefacerea de la Euharistie nu mai este una reala... `etc. O INVATATURA DE CREDINTA. Daca nu poti sa imi dai un astfel de raspuns, simplu, concret, lipsit de interpretari si nuante, nu te mai obosi...

Intreb: Suntem oare apostati (BOR) fiindca am schimbat calendarul? Am devenit eretici? Exista in Ortodoxie, domnule Marius, ceea ce numim Traditie dinamica. Biserica lua anumite hotarari care pot parea opuse unor hotarari sinodale. Erezie, apostazie etc este atunci cand acele hotarari sunt unele dogmatice. Schimbarile administrative, de drept, liturgice nu inseamna apostazie. Fiti atenti la ce cuvinte folositi, temperati-va.

Voi loviti in institutie, nu in oameni. Ganditi-va ce atitudine a avut Patriarhia de C-pol cand Moldova a vrut sa aiba mitropolie (cu mitropolit roman). Atitudinea de atunci a fost considerata drept una schismatica etc. Am fost si anatematizati. Nu amestecati planurile. Sunt convins ca orice schimbari (de ex. cele cu privire la limbajul liturgic) pot fi privite cu scepticism, insa a acuza un sinod de apostazie pentru asta mi se pare o eroare uriasa si astfel deveniti voi apostati.

Astept raspunsurile la intrebari: ce invatatura de credinta a fost schimbata si daca am schimbat calendarul ne-a facut eretici sau apostati, asa cum s-a zis la acea vreme...
Apostazia reprezinta abaterea de la invataturile apostolilor,deoarece Biserica este una sfanta,soborniceasca si Apostoleasca.Cat despre intrebari,citeste aici,sa nu se mai zica ca n-am dovezi si inventez eu nu stiu ce:



http://eresulcatolic.50webs.com/calendar.html
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.06.2007, 11:36:32
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Sa inteleg ca esti pe `stil vechi`?

Mariuse, repet intrebarea: Ce invataturi de credinta ale apostolilor (desi invatatura de credinta nu se limiteaza la invatatura apostolilor, asta pt. cultura generala) au fost schimbate de sinod, ca sa il numesti apostat? ? Repet, vreau sa imi dai un raspuns simplu, concret de invataturi de credinta...

Cat despre faza cu calendarul, ce sa zic... Sa incep sa dau citate? Nu stiu daca are rost...

Mai este un lucru pe care tu nu il intelegi... tu imi dai niste link-uri de pe un site de 2 bani ca si cum mi-ai da link-uri la site-ul Sf. Maxim sau al lui Staniloaie.... Pt, mine nu au nici o valoare articolele respective... nu au acoperire teologica. Deci, autoritatea lor este (finut spus) extrem de obscura... Data viitoare baga un link de pe site-ul Patriarhiei, al vreunei Facultati de teologie, de pe blog-ul vreunui profesor universitar. De la monahi sau `duhovnici` nu vreau link-rui, pt. ca adevaratii monahi nu isi fac site-uri, nu ii gasesti `pe net`, ci in manastire... deci, vreau surse cu o autoritate mai mare... Nu ma face sa imi pierd timpul... asta daca vrei sa avem o discutie, binenteles,.,.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.06.2007, 12:01:41
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://www.antiecumenism.8k.com/proclamatia.html

PROCLAMATIA monahilor ortodocsi romani,
catre binecredinciosul popor ortodox roman,
Sfantului Sinod si intregii Biserici Ortodoxe de pretutindeni


Ai nostri Arhipastori si preaiubiti frati intru Hristos,


Semnatarii, parinti ai manastirilor din România, stareti, ieromonahi, monahi si monahii, ridica glas de chemare la unitate si marturisire catre toata suflarea ce-si marturiseste ortodox crezul si vietuirea. Cu totii mostenim randuiala - incredintati fiind de Sfintii Parinti - ca orice hotarare in Biserica Ortodoxa sa se faca canonic, unanim si conform predaniei patristice. Noi monahii, ca unii ce intreit ne-am fagaduit lui Dumnezeu si ni s-a incredintat Adevarul ortodox spre marturisire, nu putem incalca si nici trece peste ceea ce Proorocii au profetit, Sfintii Apostoli au propovaduit si De-Dumnezeu-Purtatorii Parinti au hotarnicit la cele Sapte Soboare Ecumenice si Locale. Astfel, Canonul 15 intocmit la al Noualea Sinod (I-II) din Constantinopol de la anul 861, spune despre cei ce propovaduiesc public eresul sau il invata in Biserici, sa fie indepartati de comuniunea cu credinciosii si afurisiti, ca unii ce fac schisma si sfarama unitatea Bisericii. In acest fel toti devenim strajuitorii adevarului in Biserica si purtatori de grija ai Sfintei Traditii calauzitoare catre mantuire.

Ramanem inmarmuriti privind la hotararile ce reprezentantii Bisericii Ortodoxe le iau privind viata Bisericii ce o pastoresc. Am tot nadajduit ca toate aceste neimpliniri se vor opri, dar ne-am inselat. Am inceput sa credem ca de la inaltimile la care sunt, nu se mai vede calea de intoarcere, ca deja este prea tarziu. Asadar, actele si declaratiile prelatilor Bisericii Ortodoxe referitor la celelalte culte, ne-au pricinuit o adanca mahnire si ne supun la o grea incercare duhovniceasca, pentru ca sunt lucruri nemaiauzite si total contrare credintei Sfintilor Parinti.

Din aceasta pricina, atitudinea noastra fata de noile erezii si schisme trebuie sa se faca auzita de catre toata suflarea ce-si lucreaza in chip ortodox mantuirea. Asadar, intemeiati fiind pe cuvintele Sfintilor Parinti, declaram ferm si categoric:

1. Nu este posibila unirea cu catolicii atata timp cat acestia nu renunta la toate ereziile lor (Filioque, infailibilitate, primat papal, harul creat, purgatoriul, imaculata conceptiune, slujirea cu azimă, botezul prin stropire sau turnare, s.a.), la neo-rînduielile scolastice si nu primesc botezul ortodox prin afundare. Nu putem uita istoria inca sangeranda a uniatiei catolice din Ardeal si [size=2]NU PUTEM FI IGNORANTI LA PLANUL DEMONIC DE IN-GLOBALIZARE A ORTODOXIEI DE MARELE APUS. PLANUL MASONIC IN CAUZA CONSTA IN A PECETLUI UNIREA RELIGIOASA FARA A SE TINE CONT DE DIVERGENTE, PRINTR-O RECUNOASTERE RECIPROCA A TAINELOR SI A MOSTENIRII APOSTOLICE, FIECARE RECUNOSCAND PE CEILALTI DREPT BISERICA, APOI REALIZAREA UNIRII NEORTODOXE (INTERCOMUNIUNE), LA INCEPUT LIMITATA, APOI LARGITA. DUPA CARE VA RAMANE SA FIE PUSA PROBLEMA DIFERENTELOR DOGMATICE, CONSIDERATE DEPASITE SI DEZBINATOARE. PENTRU ACEASTA NE RIDICAM IMPOTRIVA ORICAROR RUGACIUNI IN COMUN CU CATOLICII SI PROTESTANTII, MAI ALES ASUPRA UNITATII SI RECONCILIERII ECUMENISTE CE DEFAIMEAZA SFINTELE TAINE. [/size]Toti cuviosii si marturisitorii Parinti de dupa Schisma din 1054 au luptat impotriva eresurilor latinesti, dogmelor mincinoase, expansiunii politice, si s-au sfintit, impotrivindu-se pana la sange. Cuvintele lor au pana azi puterea si lucrarea Duhului Sfant si ne indreptatesc a crede ca: „EXISTA DOAR O SINGURA BISERICA A LUI HRISTOS, CEA ORTODOXA, APOSTOLEASCA SI SOBORNICEASCA, NU MAI MULTE,” (SF. FOTIE), IAR „PE PAPA SFANTA BISERICA IL AFURISESTE SI EU, IMPREUNA CU BISERICA, FIUL EI FIIND, IL AFURISESC.” (SF. PAISIE DE LA NEAMT)

2. Ramanerea Bisericii Ortodoxe Romane in Consiliul Ecumenic al Bisericilor este un act de apostazie, de tradare a adevaratei credinte, prin acceptarea hotararilor ce contrazic fatis dogmele Ortodoxiei si canoanele Sinoadelor Ecumenice. Neamul ortodox este radacina, trunchiul, frunza si rodul Bisericii al carei cap e Iisus Hristos Dumnezeu-Omul. Nu putem negocia „democratic” dogmele Bisericii si nu putem sta pe picior de egalitate cu catolicii, protestantii, evreii, budistii sau musulmanii, atat timp cat doar in potirele noastre se intrupeaza Adevaratul Hristos Cel nascut din Preasfanta Fecioara Maria. Noi ortodocsii nu avem nimic de adaugat sau de scos din crez sau slujbe, iar Sfîntul Marcu al Efesului pecetluieste cele de mai sus spunînd ca: „In materie de credinta nu exista concesie iar chestiunile credintei nu ingaduie iconomia.”

3. Demascarea politicii globaliste de integrare religioasa in UE ca fiind demonica si fundamentata pe principii anticreștine, luarea de masuri impotriva noilor buletine cu cip si a card-urilor ce inainte-merg pecetluirii apocaliptice. Vadirea manifestarilor new-agiste ce indracesc pe tineri, rescrierea adevaratei istorii bisericesti-nationale si revigorarea valorilor traditionale. Nu avem pricina de a supune Biserica presiunilor politice si de a da Cezarului mai mult decat i se cuvine. Imparatia noastra e in ceruri, dar trebuie sa o dobandim inca din viata, fara a ne vinde ortodoxia si romanismul.



FACEM UN ULTIM APEL CATRE SFANTUL SINOD, PENTRU NUMELE LUI DUMNEZEU OPRITI-VA CAT NU E PREA TARZIU! HOTARATI IESIREA BISERICII ORTODOXE ROMANE DIN CONSILIUL ECUMENIC, NU MAI PANGARITI ALTARELE CU RUGACIUNI IMPREUNA CU ERETICII, NU MAI PRIMITI PE CEI NEBOTEZATI CA FII AI BISERICII, NU VA PLECATI COMPROMISURILOR POLITICE SI NU NE SILUITI LIBERTATEA SI CONSTIINTA CU LEGITIMATII COMUNISTE. NU MAI PUTEM RABDA PRIVIND NOILE RANDUIELI CE DESCONSIDERA SFINTELE CANOANE, CENZUREAZA SFINTII PARINTI, IGNORA DOGMELE SI HOTARARILE SFINTELOR SOBOARE SI RASTALMACESC SFINTELE SCRIPTURI. NU INTRODUCETI SCHISME SI DEZBINARI IN BISERICA, NU INCERCATI SA UNITI CE E DESPARTIT, CACI SINGURUL LUCRU CARE-L VETI REUSI E SA DISTRUGETI UNITATEA ORTODOXIEI, SA FISURATI ADANC TEMELIA BISERICII SI SA RIDICATI CEA DE-A DOUA MARE SCHISMA. IN ACEST ECUMENISM BOLNAV, B.O.R. ACTIONEAZĂ INDIVIDUAL, FARA INCREDINTAREA CELORLALTE BISERICI ORTODOXE SURORI, FARA A FI IMPUTERNICITA PRINTR-O HOTARARE A VREUNUI SINOD INTER-ORTODOX, PUTAND FI DECLARATA ORICÎND CA FIIND SCHISMATICA SI ERETICA DE CATRE CELELALTE PATRIARHII ORTODOXE. VENITI-VA IN FIRE SI TREZITI-VA! ATAT TIMP CAT VETI RAMANE CU HRISTOS, VA VOM URMA, IAR DE VA VETI PUNE INTERESELE PERSONALE MAI PRESUS DE CELE ALE BISERICII, VA VOM SOCOTI APOSTATI. LEPADATI TOATE ACESTE INSELARI, PENTRU CA NU CUMVA POPORUL URMANDU-VA, SA SE LEPEDE DE BISERICA LUI HRISTOS

Toate aceste lacrimi de sange voim a le sterge de pe chipul Bisericii, alminteri vom trece peste ascultarea de pacat si vom inainta proteste oficiale, vom iesi in strada si vom alcatui sinod de rezistenta. Nimanui, nicaieri si niciodata nu i se va ingadui a sacrifica pentru binele sau, cea mai mica particica din Credinta Ortodoxa. Cu noi este Dumnezeu si pentru Hristos voim a merge pana la capat, chiar sa ne varsam sangele daca situatia o cere, pentru ca nici o litera din sfintele cuvinte sa nu sufere vreo vatamare, pentru ca toti cu urechi de auzit sa priceapa si cu ochii ce vad sa inteleaga.


Iertare tuturor pentru toate si primiti rugamu-va acestea ca o cununa, ca o sulita, ori ca o Cruce.


Semneaza,


Tot Soborul de monahi si monahii, inca vii, ai Romaniei Ortodoxe
Sarbatoarea Sfantului Mare Mucenic Gheorghe,
la anul mantuirii 2003
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05