Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2010, 13:55:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit In ce calitate postam pe acest forum? (Sondaj)

Cineva a avut o idee pe care eu o gasesc buna.
Sa scriem aici in ce calitate scriem pe acest forum. In felul asta putem evalua mai bine mesajele.
Eu am incercat cu optiunea de sondaj, dar nu-mi apare nimic. Nu stiu cum functioneaza. Nu vreau sondaj in afara forumului.

Calitate:
1. preot, sau monah/monahie
2. student teologie, alte functii in ierarhia bisericii
3. teolog, profesor de teologie
4. simplu ortodox practicant (cultura teologica deosebita etc.)
5. sotie sau copil de preot
6. filozof, sau alte interese speciale
7. interesat in arta bisericeasca: muzica, pictura, arhitectura, scrieri
8. interese, sau apartinator alte religii / ateist
9. elev
10.altele (doresc informatii in domeniu , sau reprezint o biserica anume, manastire, grup)

Cam astea ar fi categoriile mai interesante.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2010, 14:22:17
stioph's Avatar
stioph stioph is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

~varianta nr 5.
(in cazul meu -> frate ... )
__________________
-= Pocăința ridică, iar plânsul bate la ușa cerului, smerenia însă, deschide. =-
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2010, 14:26:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce-ar fi să răspunzi tu mai întâi Sofia?
Acei care pe pagina personală nu au scris despre ei nimic nu văd de ce ar răspunde la acest "sondaj" ????
Hristos a înviat!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2010, 14:34:09
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Simplu ortodox practicant.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2010, 14:39:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ei, dar mesajele pot fi evaluate si fara a se specifica in mod clar acest lucru. Se discerne relativ usor, tinand cont de mesajele anterioare ale unui user, ce "hram" poarta...
Cat despre mine, apai, daca Strajeru e un "simplu ortodox practicant", apai, eu sunt "o simpla bagatoare in seama"....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2010, 15:49:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,, sa nu primim duhurile oricum ci sa le verificam"

Ni se pune in fata o propunere de sondaj . Imi pare rau ca trebuie sa marchez deficientele si implicit intentiile nejudecate, pripite care au condus la o asemenea propunere dar realitatea ma obliga oarecum, altminteri as fi unul din multii ignoranti acoperiti cu sloganul ,, nu stiu si nici nu ma intereseaza” si care nu este nici pe departe cazul meu. Deci , iata defectele propunerii aparent binecuvintate :
- Ca sa faci sau sa propui un sondaj este firesc ca in primul si primul rind sa te definesti, sa spui cine esti , ce calitati (deosebite , revendicate nu de mult in dialogul cu flying) ai si sa le marchezi pe pagina personala . Aceasta pagina nu este un loc destinat fraierilor sinceri si interzis smecherasilor descurcareti ci este deschisa tocmai pt. ca in baza unor date minime individuale sa ne cunoastem, sa stim cu cine stam de vorba, cam cine ar putea fi celalalt. Exemplul meu personal, ca si a multor altora, inca de la debutul pe forum, este elocvent.Pacat ca nu avem toti aceiasi sinceritate , apropos de ortodoxia marturisita. Totul in credinta si morala incepe cu noi si de la noi… nu de la celalalt.
- Deasemenea , trebuie sa precizezi clar, si nu la modul evaziv, ce scopuri urmaresti cu un asemenea sondaj . Din ce punct de vedere doresti sa ,,evaluezi mai bine “ mesajele ? :
Teologic : dogmatic, canonic, moral,misiologic, tipic bisericesti, sectologic, practica religioasa individuala, etc ;
Social : eficienta comunicarii , carentele pt. o mai buna comunicare, utilitarismul imediat, imbunatatirea forumului, etc ;
Psihoemotional : evaluarea si reducerea starilor de discomfort rezultate din pareri disjuncte sustinute serios, imbunatatirea atmosferei de dialog, etc
- Cum se vor folosi/aplica rezultatele ? Mai clar, credeti cumva ca in cadrul unei polemici asidue va asculta cineva de interventia vreunui binevoitor tocmai pt. a se aplana neintelegerea, deoarece aceasta este singura metoda de interventie avuta la indemina ?
- Cine are autoritatea sa evalueze, sa emita concluzii , sa faca prezumtii si mai ales recomandari ? Intentia nu defineste o asemenea persoana la demararea sondajului iar alegerea uneia arbitrare sau autoimpuse duce desigur la … bilci !
- Pt. ca sondajul sa fie veridic , adica sa dea date reale si care sa poata fi folosite trebuie sa aiba garantia ca repondentii vor fi sinceri(CINE GARANTEAZA ASTA ???) , altminteri vicierea sondajului este iminenta iar rezultatul , doar o joaca de adolescenta ! Daca initiatorul, propozantul se ascunde si nu spune nimic despre el pe pagina individuala preferind rivalitatea dureroasa dintre masca anonimatului si puzderia de calitati proferata , credeti ca multi repondenti vor fi sinceri si deci sondajul ar folosi la ceva ? Este evident ca cel putin este indoielnic.

Fiecare dintre noi, mai tineri sau mai in virsta , am invata in scolile noastre (fie la disciplinele comunicarii fie la stiintele sociale comuniste- este adevarat, cei care am vrut sa invatam ! ) care sunt modurile de sondare a opiniei unui lor reprezentativ ales (nici nu mai vorbesc de lotul nostrum care tocmai nereprezentativ este ales deoarece suntem anonimi d.p.v. al paginei individuale, neputindu-se stabili reprezentativitatea ) si care sunt procedeele . Sondajul care se invoca aici este desigur o copilarie penibila sortita din start esecului . Doar cei care o iau in gluma pot raspunde la asa ceva , cei seriosi … ba !
Iata aici, si numai in asemenea situatii , este necesar ceea ce spunea sora Coralina , ca este nevoie de,, ratiune , analiza si sinteza” si nu la marturisirea si implinirea poruncilor lui D.zeu . Sa nu incurcam lucrurile, sa le verificam , sa le probam, sa nu acceptam orice, sa avem opinie cinstita , dreapta, clara, pe fata si sa nu alegem calea indiferentei religioase din motivele fatarnice : eu trebuie sa iert pt. ca asa este bine … eu trebuie sa iubesc, pt. ca asa este bine ! Daca nu ne opunem, la ceea ce este fals ne putem trezi in situatia ca cineva ar putea folosi niste rezultate intelese dupa mintea lui impotriva cine stie cui si mai ales cine stie cum … mergind pina la ,,sesizarea” Administratorului cu o nalucire personala .
Dar probabil ca si Administratorul sesiseaza ce se posteaza , substanta si modul, si va proceda cu discernamint si corectitudine .
Ne dorim ca sora noastra initiatoare sa revina asupra propunerii ei si sa o imbunatateasca sau sa renunte la ea.



Sf. Efrem Sirul : ,, ... de cele mai multe ori refuzam adevarul deoarece acesta ne umileste , dar umilindu-ne ne mintuieste "
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2010, 16:30:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Esti de groaza, Zaharia. Numai sa strici pacea aici.
Ce acuzatii tot aduci?
Uite vrem sa ne stim fiecare ce suntem, ca sa stim cat ne bazam pe informatiile din mesaje.
Sunt binevenite orice informatii: dogmatice, de experienta proprie, viata, practica bisericeasca, etc.
Dar una este sa scrie un preot si alta un om obsinuit.
Asta este tot. Ce tot iscodesti atat? Aici nu sunt smecheri si nici smecherasi. S-ar putea insa sa fii chiar tu. Cine stie?
Nu vrei, nu raspunde.
Rezultatele nu se vor folosi niciunde. Numai vom stii mai bine pe cine si cat sa ne bazam in raspunsuri.

Si da, am sa scriu si despre mine.
Nu stiam la inceput nici ce o sa iasa, ca din p.d.v tehnic nu poti face sondaj pe forum.

Deci eu sunt o simpla crestina ortodoxa, practicanta atat cat pot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.04.2010, 16:34:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Sophia, nimic nu-ti garanteaza sinceritatea raspunsurilor...
cea mai buna idee despre cineva ti-o formezi citind raspunsurile date pe alte threaduri.

(si nu vad cum "validezi" raspunsurile pe baza apartenentei la categoriile de mai sus. Eu cunosc copil de preot ajuns mason, de ex.., ce sfaturi bune ar putea da? Dupa cum am primit raspunsuri pertinente de la atei destepti! Si lucruri uimitoare am auzit chiar de la copilul meu de gradinita. Asa ca cel mai bine este sa te rezumi la mesajele postate pe forum.. si sa inveti sa vezi si dincolo de cuvinte)

Last edited by anna21; 05.04.2010 at 16:37:56.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.04.2010, 16:39:22
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile Raspuns

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cineva a avut o idee pe care eu o gasesc buna.
Sa scriem aici in ce calitate scriem pe acest forum. In felul asta putem evalua mai bine mesajele.
Eu am incercat cu optiunea de sondaj, dar nu-mi apare nimic. Nu stiu cum functioneaza. Nu vreau sondaj in afara forumului.

Calitate:
1. preot, sau monah/monahie
2. student teologie, alte functii in ierarhia bisericii
3. teolog, profesor de teologie
4. simplu ortodox practicant (cultura teologica deosebita etc.)
5. sotie sau copil de preot
6. filozof, sau alte interese speciale
7. interesat in arta bisericeasca: muzica, pictura, arhitectura, scrieri
8. interese, sau apartinator alte religii / ateist
9. elev
10.altele (doresc informatii in domeniu , sau reprezint o biserica anume, manastire, grup)

Cam astea ar fi categoriile mai interesante.
4. simplu ortodox practicant!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2010, 16:50:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Esti de groaza, Zaharia. Numai sa strici pacea aici.
Ce acuzatii tot aduci?
Uite vrem sa ne stim fiecare ce suntem, ca sa stim cat ne bazam pe informatiile din mesaje.
Sunt binevenite orice informatii: dogmatice, de experienta proprie, viata, practica bisericeasca, etc.
Dar una este sa scrie un preot si alta un om obsinuit.
Asta este tot. Ce tot iscodesti atat? Aici nu sunt smecheri si nici smecherasi. S-ar putea insa sa fii chiar tu. Cine stie?
Nu vrei, nu raspunde.
Rezultatele nu se vor folosi niciunde. Numai vom stii mai bine pe cine si cat sa ne bazam in raspunsuri.

Si da, am sa scriu si despre mine.
Nu stiam la inceput nici ce o sa iasa, ca din p.d.v tehnic nu poti face sondaj pe forum.

Deci eu sunt o simpla crestina ortodoxa, practicanta atat cat pot.

Nu mie imi faci concesii sau hatiruri procedind corect in derularea unui sondaj si retinind ce am recomandat mai sus , nu mie ... ci tie sora , intelege o data ! Numai tu nu poti vedea ca nu am nimic cu tine . Pai daca vorbesc si scriu bine romaneste , ce nu este de inteles de te tot intrebi si nu sti pe ce cale sa o mai apuci ? Ti-a recomandat Cristiboss lucruri de bun simt si macar pt o perioada dar exact invers decit propunerea lui faci . Am aceiasi parere ca si tine , fa cum crezi de cuviinta , dar asuma-ti tot ce rezida din alegeriler tale .
Si pt. ca mi-am adus aminte de vorbele tale , le folosesc si eu acum si iti spun :

Daca ai argumente serioase te rog sa iei punct cu punct tot ce am scris eu si combate-ma ! Poftim, ma supun si la asta ! Dar demonstreaza prin ceva(si nu doar prin nervi !) ca stressul tau legat de mine are temei . Altminteri ... astept scuze ! Am primit de nenumarate ori fronda ta jenanta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22
Cum pot crea un sondaj pe forum? Florin-Ionut Reguli generale de utilizare a forumului 3 29.12.2009 20:50:45