Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 10.10.2010, 00:42:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ne putem mantui si fara Klaus,desigur,eu doar semnalez judecatile sumare si cu lipsa de valoare.Fara sa intelegi o anumita traire si o anumita lupta a cuiva pentru Hristos,inseamna un minus .
Adevarul este ca in conferintele lui ,Klaus nu stiu cat a fost de inteles,mai ales ca trebuia facuta si traducerea.Cartea care il defineste este Doua milioane de km in cautarea Adevarului.
Cine vrea sa citeasca bine,cine nu sa stea pe forumuri,asa poate crede ca se foloseste mai mult.
  #212  
Vechi 10.10.2010, 00:46:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am mai spus,cand intru in manastire la librarie sunt atatea carti... printre care si cea a lui Klaus,am vazut-o. Dar sincer le prefer pe celelalte,e imposibil din atatea sute sa nu gasim un sfant parinte macar,care sa fie mai important de citit decat acea carte

Doamne-ajuta!
  #213  
Vechi 10.10.2010, 00:52:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am mai spus,cand intru in manastire la librarie sunt atatea carti... printre care si cea a lui Klaus,am vazut-o. Dar sincer le prefer pe celelalte,e imposibil din atatea sute sa nu gasim un sfant parinte macar,care sa fie mai important de citit decat acea carte

Doamne-ajuta!
Una e sa le preferi pe celelalte carti,lucru care il inteleg,si alta sa emiti judecati fara sa citesti!
  #214  
Vechi 10.10.2010, 01:08:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am spus foarte clar ca nu judec,nu-mi mai rastalmacii cuvintele. Era doar o parere. Am spus ca poate sa fie si sfant,eu insa n-am de unde sa stiu,nu am nicio certitudine. Pe cand tu si altii sunteti siguri de ceea ce afirmati... desi nu stiu de unde. Raman cu ceea ce prefer,e mai bine si mai sigur pt. drumul meu spre mantuire.
  #215  
Vechi 10.10.2010, 01:14:40
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am spus foarte clar ca nu judec,nu-mi mai rastalmacii cuvintele. Era doar o parere. Am spus ca poate sa fie si sfant,eu insa n-am de unde sa stiu,nu am nicio certitudine. Pe cand tu si altii sunteti siguri de ceea ce afirmati... desi nu stiu de unde. Raman cu ceea ce prefer,e mai bine si mai sigur pt. drumul meu spre mantuire.
Nimeni nu l-a facu sfant decat atacatorii lui,eu nu am spus ca este sfant sau se aseamana cu un avva,ci doar ca are o traire autentica..Nu stiu daca intelegi aceste cuvinte simple.
Si nici nu am spus ca depinde foarte mult esential drumul nostru de mantuire de el.Si eu citesc cartile care probabil le citesti si tu.Si nu am spus ca drumul tau spre mantuire e gresit.Ci ca faci doar o eroare de judecata,de apreciere,atat si nimic mai mult.
  #216  
Vechi 10.10.2010, 01:23:01
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deci ne-am lamurit pana la urma Lasa ca judecata e la Dumnezeu,nu la oameni,nu sunt eu in masura sa arunc cu pietre. Era doar o parere si ceea ce auzisem de la parinti. Mai departe,stie Dumnezeu.

Doamne-ajuta!
  #217  
Vechi 10.10.2010, 01:29:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci ne-am lamurit pana la urma Lasa ca judecata e la Dumnezeu,nu la oameni,nu sunt eu in masura sa arunc cu pietre. Era doar o parere si ceea ce auzisem de la parinti. Mai departe,stie Dumnezeu.

Doamne-ajuta!

Ce mai conteaza parerile bune ale altora,din care amintesc cele ale lui Rafail Noica si a parintelui Sofronie! Mai spun faptul ca are duhovnic la manastirea Essex(probabil o manastire ecumenista) .Ce mai conteaza lucrurile astea fata de parerea ta ,plus ceea ce ai mai auzit si de la parinti!
  #218  
Vechi 10.10.2010, 12:55:54
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ce mai conteaza parerile bune ale altora,din care amintesc cele ale lui Rafail Noica si a parintelui Sofronie! Mai spun faptul ca are duhovnic la manastirea Essex(probabil o manastire ecumenista) .Ce mai conteaza lucrurile astea fata de parerea ta ,plus ceea ce ai mai auzit si de la parinti!
frate Daniel, te-am mai vazut cred ca pe inca vreo alte 10 bloguri si forumuri, ai o mare problema sti nu? ai facut o obsesie din klauus kent asta, un superman, nu alta! pomul se cunoaste dupa fructe, iar asta se comporta si vorbetse ca un indracit.. se afirma pe sine si se foloseste de nume ale unor mari parinti ca sa pacaleasca i sa atraga prostimea.. deci orice om cu putina trezvie, vede, numai prostimea aia de l-a votat si pe iliescu in 90 ,astia de habar nu aveti ce e postul si rugaciunea si va-ti gasit un idol care va incuviinteaza si va indreptateste patimile.. mai acum cateva zile am auzit o conferinta a parinelui Rafail in care a ras de nu se mai oprea cand a fost intrebat de acest clovn, idolul prostimii care iubeste patimile i ar vrea sa gaseasca o metoda sa nu se lepede de ele.. eu daca ma intalnesc cu acest clovn crede-ma ca nu scapa din mainile mele pentru ceea ce face.. eu s-asa ma duc in iad ca sunt plin de spurcaciune.. pai trimite lumea la discoteca mah? pai stii mah dumneata ce mi-a facut mie discoteca? apoi acolo trimite eloamenii? unde sunt cei mai multi si mai mari si mai periculosi draci? si iti mai spun ceva si timpul o va dovedi.. de nu te dezici asa scuipand in urma de acest indracit, o vei pati si marfere aici la pierderea mantuirii omule.. ca ai prins in tine samanata lui antihrist si nu mai te opresti dina o imprastia.. auzi, tu ii faci reclama.. da ce ai facut Doamne iarta-ma e mai breaz ca Isaac Sirul? de ce nu-i faci mai lui Isaac Sirul ca merita mah ,reclama? de ce mah? ca nu te trimite la dicsteca ci in pustie sa scapi de draci, nu? mah, vezi mah ca te poarta vrajmasul si stiu ca deja nu cu tine ci mai mult cu el vorbesc..si asta deobicei cand ii vorbesti in fata se enerveaza.. vrei sa te convingi? priveste si citeste fraza asta: Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristo a murit pe cruce pentru noi, ca sa ne rastignim si noi impreuna cu El nu ca sa mergem la discoteca precum cei manati de satana si de slugile lui fidele! sa plesneasca si sa piara cum piere fumul toti slujitorii lui satan !AMIN!
sa nu te mai prind pe aici ca inseli lumea ca ai incurcat-o impielitat nerusinat!
  #219  
Vechi 10.10.2010, 13:04:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Draga Daniel

Iti admir perseverenta ta in a-ti sustine o idee , in a sustine pe cineva , indiferent cine este acela ! Perseverenta e de admirat , dar tonul tau este de discutat , dar asta e alta poveste . Informatile pe care le-ai dat privind conferintele lui Klaus Kenneth sunt venite mult prea tarziu , dupa terminarea evenimentului in sine , neajutand cu nimic pe cei interesati de conferintele acestuia . Deci o mai atenta redactare a anunturilor tale se impune . Sincer , datorita thread-ului deschis de tine , m-ai facut curios sa aflu cat mai multe despre acest Klaus Kenneth , si am inceput cautarile , mai intai pe net , si daca am timp saptamana viitoare voi cauta si cartea , iar de n-o gasesc voi lua legatura cu cei de la Lumea Credintei , care a realizat un interviu cu acesta , si sper sa pot rezolva problema . Adevarat spui , ca nu poti vorbi de cineva daca nu-l cunosti bine , nu-i cunosti ideile , gandirea in general . Cred ca o detaliere a ta se impune , fara a intra in polemici fara rost chiar daca nu toti vor fi deacord cu tine . Terbuie sa te obisnuiesti cu dialogul , si mai ales cu cei ce nu sunt pe lungimea ta de unda .Pentru inceput iti pun un link "incomod" la adresa Klaus Kenneth pentru a-ti vedea parerea cat mai obiectiv posibil , de se poate ,sa nu interpretezi si aceasta ca o polemica , sau un atac la adresa ta :http://roncea.ro/2010/05/15/klaus-ke...i-new-age-iste
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 10.10.2010 at 13:06:51.
  #220  
Vechi 10.10.2010, 13:13:58
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

imi cer iertare fata de fratii ortodocsi adevarati ,care iubec invatatura si ravnesc sa o apere, ma refer la invatatura aceea curata pura a Sfintilor Parinti.. pentru ravna acelora ca am incercat si eu sa vad cum e sa postesti si alte lucruri si nu am putut, iar acesti oameni care s-au lepadat si s-au straduit inj decursul a doua mii de ani sa ne dea noua o invatatura neratacita asa cum e ea venita de la Duhul Sfant.. ma apuca groaza spaima, si ura ,recunosc ca e ura pura, cand vad cate un mucos ca omul asta ca vine si face publicitate peste tot,ca l-am mai vazut, stie el, face publicitate acestui dusman al bisericii.. desigur ca nu o poti face pe fata ca nu se uita nimeni in gura ta.. dar mai nou diavolul ia chip de oita ratacita si de mielusel "bland" si "nevinovat" ca sa ne improste microbul razvratirii al necuratiei si al neascultarii lui! de asta am aceasta atitudine caci tiu cat chin au tras sfintii si stiu multumesc lui Dumnezeu sa diferentiez duhurile.. e cel mai de pret dar al meu..si ca sa invete si acest Daniel ca dreapta socoteala inseamna sa pui sub semnul intrebarii nu sa sustii fara urma de echivoc o invatatura.. cum poate un pusti sa se autoproclame ca el stie ce e bun? dreapta socoteala este sa te increzi in sfinti nu in ce-ti place.. iar asta se contrazice cu sfintii si ca un satan se mai si foloseste de numele lor, ca altfel pe cine ar prosti? sper ca ma veti ierta si ca m-am facut inteles.. iar celor care poate sunt mai nestiutori, nu prea stiu ce spun Sfintii Parinti sa citeasca mai intai pe acestia chiar daca au un gust mai amarui la inceput dara acesta se va preface in miere, dupa cum mierea acestui clovn se va preface in fiere care va va otravi sufletele.. ascultati de un biet suflet catranit care nu va vrea raul fratilor.. sunt ortodox si apar aceasta sfanta podoaba de parazitii din launtrul ei.atat., Doamne ajuta!Dumnezeu stie ca va iubesc!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
VAI VAI CE AM AUZIT emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 212 18.10.2008 22:28:55
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06