Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.12.2009, 17:54:41
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Sincer, se putea si fara asta. Eu, in numele nimanui, iti multumesc si iti raspund Craciun fericit si la fel ce ai spus tu mai sus. Si inca o multumire, pentru ca ne-ai reamintit ca Dumnezeu e iudeu.
Si dumneata gresesti cum mai gresesc "o mana "de membrii care sufera probabil de mania persecutii ,de ignoranta cronica si de idei preconcepute care nu au nimica cu realitatea.

Am scris felicitarea pentru sarbatorile voastre,a crestinilor cu buna intentie si fara pietre in buzunar.Cine vrea ,sa ma creada. Cine nu,problema lui sa iasa din mocirla.

Dumnezeu nu este evreu.Cat despre Iisus, ca de El era vorba, nu-i discutie ca s-a nascut evreu, a trait ca evreu si a fost rastignit ca evreu.Cum au scris soldatii romani pe cruce? "Regele iudeilor".El a fost judecat si rastignit de romani. Inainte cu ani ,Papa de la Roma,reprezentantul lui Iisus dupa crestini catolici si-a cerut iertare in numele crestinilor de la evrei de toate crimele care au facut credinciosii crestinicontra evreilor, fara nici o baza.

Probabil ca asa a facut Dumnezeu. O PARTE DIN OAMENI IUBESC SI ALTA PARTE URASC. Nu trebuie de ghicit cine v-a ajunge in rai si cine in iad.

Multumesc frumos la cine a gasit de cuvinta sa-mi multumeasca pentru felicitarea mea.Apropo,am scris ca felicit in numele totilor evrei din forumul ista.Bineinteles ca am glumit ca dupa parerea mea eu sunt singurul evreu aci. Si daca veni vorba, sunt aci nu ca sa ma convertesc si nu sa va convertesc la Judaism.Am uneori placere sa discut cu membrii crestini adevarati la care am toata onoarea ca nu s-au lasat cuceriti de propaganda antisemita.

La acei membrii care se invartesc cu pietre in buzunar,sa aiba mare grija . La noi se zice:Cine umbla cu cutit,sa nu se mire ca de cutit v-a ....
Un An Nou fericit.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.12.2009, 19:20:01
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Si dumneata gresesti cum mai gresesc "o mana "de membrii care sufera probabil de mania persecutii ,de ignoranta cronica si de idei preconcepute care nu au nimica cu realitatea.

Am scris felicitarea pentru sarbatorile voastre,a crestinilor cu buna intentie si fara pietre in buzunar.Cine vrea ,sa ma creada. Cine nu,problema lui sa iasa din mocirla.

Dumnezeu nu este evreu.Cat despre Iisus, ca de El era vorba, nu-i discutie ca s-a nascut evreu, a trait ca evreu si a fost rastignit ca evreu.Cum au scris soldatii romani pe cruce? "Regele iudeilor".El a fost judecat si rastignit de romani. Inainte cu ani ,Papa de la Roma,reprezentantul lui Iisus dupa crestini catolici si-a cerut iertare in numele crestinilor de la evrei de toate crimele care au facut credinciosii crestinicontra evreilor, fara nici o baza.

Probabil ca asa a facut Dumnezeu. O PARTE DIN OAMENI IUBESC SI ALTA PARTE URASC. Nu trebuie de ghicit cine v-a ajunge in rai si cine in iad.

Multumesc frumos la cine a gasit de cuvinta sa-mi multumeasca pentru felicitarea mea.Apropo,am scris ca felicit in numele totilor evrei din forumul ista.Bineinteles ca am glumit ca dupa parerea mea eu sunt singurul evreu aci. Si daca veni vorba, sunt aci nu ca sa ma convertesc si nu sa va convertesc la Judaism.Am uneori placere sa discut cu membrii crestini adevarati la care am toata onoarea ca nu s-au lasat cuceriti de propaganda antisemita.

La acei membrii care se invartesc cu pietre in buzunar,sa aiba mare grija . La noi se zice:Cine umbla cu cutit,sa nu se mire ca de cutit v-a ....
Un An Nou fericit.
Toata stima mea pentru dumneavoastra si ceea ce ati spus!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.12.2009, 20:21:10
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Si dumneata gresesti cum mai gresesc "o mana "de membrii care sufera probabil de mania persecutii ,de ignoranta cronica si de idei preconcepute care nu au nimica cu realitatea.

Am scris felicitarea pentru sarbatorile voastre,a crestinilor cu buna intentie si fara pietre in buzunar.Cine vrea ,sa ma creada. Cine nu,problema lui sa iasa din mocirla.

Dumnezeu nu este evreu.Cat despre Iisus, ca de El era vorba, nu-i discutie ca s-a nascut evreu, a trait ca evreu si a fost rastignit ca evreu.Cum au scris soldatii romani pe cruce? "Regele iudeilor".El a fost judecat si rastignit de romani. Inainte cu ani ,Papa de la Roma,reprezentantul lui Iisus dupa crestini catolici si-a cerut iertare in numele crestinilor de la evrei de toate crimele care au facut credinciosii crestinicontra evreilor, fara nici o baza.

Probabil ca asa a facut Dumnezeu. O PARTE DIN OAMENI IUBESC SI ALTA PARTE URASC. Nu trebuie de ghicit cine v-a ajunge in rai si cine in iad.

Multumesc frumos la cine a gasit de cuvinta sa-mi multumeasca pentru felicitarea mea.Apropo,am scris ca felicit in numele totilor evrei din forumul ista.Bineinteles ca am glumit ca dupa parerea mea eu sunt singurul evreu aci. Si daca veni vorba, sunt aci nu ca sa ma convertesc si nu sa va convertesc la Judaism.Am uneori placere sa discut cu membrii crestini adevarati la care am toata onoarea ca nu s-au lasat cuceriti de propaganda antisemita.

La acei membrii care se invartesc cu pietre in buzunar,sa aiba mare grija . La noi se zice:Cine umbla cu cutit,sa nu se mire ca de cutit v-a ....
Un An Nou fericit.
La multi ani si tie si Sarbatori fericite. nu sunt de acord cu ura, si nici un adevarat crestin ortodox nu ar trebuie sa fie. Nu vorbesc de dumneavoastra, ci de stramosii dumneavoastra. In ziua de azi, daca in Prohodul Domnului se canta undeva ca "evreii l-au rastignit pe Hristos", imediat se spune ca e antisemitism. A spune adevarul nu e antisemitism. Repet nu va acuz pe dumneavoastra, ci pe evreii de sus, din Guvernul SUA, din conducerea UE, din masonerie. De acord ca evreii au fost prigoniti de Biserica Catolica, de Hitler si crestinii adevarati niciodata nu vor contesta asta. Dar de ce atunci cand se spune adevarul ca cei care l-au marturisit pe Hristos in inchisorile comuniste, au fost schingiuti si omorati de evrei, acesta se considera antisemitism? E corect asa? Adica cand evreii au fost prigoniti de altii, s-a recunoscut lucrul asta, dar cand a fost vorba ca evreii au omorat crestini, atunci e antisemitism. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.12.2009, 22:39:36
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit Matei

Capitolul 5
1. Văzând mulțimile, Iisus S-a suit în munte, și așezându-se, ucenicii Lui au venit la El.
2. Și deschizându-și gura, îi învăța zicând:
3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
4. Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
6. Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră,mințind din pricina Mea.
12. Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri, că așa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.
13. Voi sunteți sarea pământului; dacă sarea se va strica, cu ce se va săra? De nimic nu mai e bună decât să fie aruncată afară și călcată în picioare de oameni.
14. Voi sunteți lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe vârf de munte să se ascundă.
15. Nici nu aprind făclie și o pun sub obroc, ci în sfeșnic, și luminează tuturor celor din casă.
16. Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.
17. Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
18. Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul și pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, și va învăța așa pe oameni, foarte mic se va chema în împărăția cerurilor; iar cel ce va face și va învăța, acesta mare se va chema în împărăția cerurilor.
20. Căci zic vouă: Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.
21. Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă.
22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
23. Deci, dacă îți vei aduce darul tău la altar și acolo îți vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24. Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău.
25. Împacă-te cu pârâșul tău degrabă, până ești cu el pe cale, ca nu cumva pârâșul să te dea judecătorului, și judecătorul slujitorului și să fii aruncat în temniță.
26. Adevărat grăiesc ție: Nu vei ieși de acolo, până ce nu vei fi dat cel de pe urmă ban.
27. Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârșești adulter".
28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.
29. Iar dacă ochiul tău cel drept te smintește pe tine, scoate-l și aruncă-l de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul să fie aruncat în gheenă.
30. Și dacă mâna ta cea dreaptă te smintește pe tine, taie-o și o aruncă de la tine, căci mai de folos îți este să piară unul din mădularele tale, decât tot trupul tău să fie aruncat în gheenă.
31. S-a zis iarăși: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărțire".
32. Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârșească adulter, și cine va lua pe cea lăsată săvârșește adulter.
33. Ați auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ții înaintea Domnului jurămintele tale".
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
38. Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte".
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.
43. Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
46. Căci dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veți avea? Au nu fac și vameșii același lucru?
47. Și dacă îmbrățișați numai pe frații voștri, ce faceți mai mult? Au nu fac și neamurile același lucru?
48. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.12.2009, 14:54:54
RELUCU RELUCU is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.08.2008
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de evreulcelales Vezi mesajul
dumnezeu nu este evreu.cat despre iisus, ca de el era vorba, nu-i discutie ca s-a nascut evreu, a trait ca evreu si a fost rastignit ca evreu.cum au scris soldatii romani pe cruce? "regele iudeilor".el a fost judecat si rastignit de romani..
Puteai pastra macar un minimum de bunacuviinta dupa urarile tale fatarnice, dar aceasta nu este in constiinta si educatia evreilor.
Cum iti permiti sa avansezi astfel de idei bolnave, sau mai curand putrede, sa fasifici Adevarul Sf Scripturi despre rastignirea Mantuitorului !?
Iisus Hristos a fost rastignit de EVREI, ei au strigat sa fie rastignit Hristos, Pilat doar a dat curs nebuniei EVREILOR !!!
Cum indraznesti nemernice sa schimonosesti adevarul, sa arunci Sangele Mantuitorului peste romani !?
De judecata ilegitima, de condamnare, de batjocora, de rastignirea si moartea lui Iisus Hristos, se fac vinovati EVREII !!!
Crezi ca falsificarea adevarului, manipulrea constiintelor, va poate disculpa de faradelegea uciderii Mantuitorului Iisus Hristos !?
NICIDECUM !
Chiar daca stapaniti lumea prin cele doua brate ale diavolului, SUA si UE, chiar daca iubiti minciuna care este de la satana, nici mesia antihrist nu va poate scapa de judecata lui Hristos !
Intoarce-te la Adevar, cauta-l pe Dumnezeul cel in TREIME SLAVIT, caci altfel degeaba ai cheltiut pasii vietii acesteia.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.12.2009, 15:07:35
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Puteai pastra macar un minimum de bunacuviinta dupa urarile tale fatarnice, dar aceasta nu este in constiinta si educatia evreilor.
Cum iti permiti sa avansezi astfel de idei bolnave, sau mai curand putrede, sa fasifici Adevarul Sf Scripturi despre rastignirea Mantuitorului !?
Iisus Hristos a fost rastignit de EVREI, ei au strigat sa fie rastignit Hristos, Pilat doar a dat curs nebuniei EVREILOR !!!
Cum indraznesti nemernice sa schimonosesti adevarul, sa arunci Sangele Mantuitorului peste romani !?
De judecata ilegitima, de condamnare, de batjocora, de rastignirea si moartea lui Iisus Hristos, se fac vinovati EVREII !!!
Crezi ca falsificarea adevarului, manipulrea constiintelor, va poate disculpa de faradelegea uciderii Mantuitorului Iisus Hristos !?
NICIDECUM !
Chiar daca stapaniti lumea prin cele doua brate ale diavolului, SUA si UE, chiar daca iubiti minciuna care este de la satana, nici mesia antihrist nu va poate scapa de judecata lui Hristos !
Intoarce-te la Adevar, cauta-l pe Dumnezeul cel in TREIME SLAVIT, caci altfel degeaba ai cheltiut pasii vietii acesteia.
Daca eram noi in locum evreilor de atunci oare nu L-am fi rastignot? Oare nu Il rastignim mereu cu pacatele noastre?Suntem noi ma vrednici ca cei care L-au rastignit? Oare nu I-a iertat pe rastingitorii sai?De ce trebuie sa aruncam in carca altora vina pe care o purtam? Cred ca ne facem cu totii vinovati de rastignire... Sa ne fereasca Dumnezeu sa ii judecam pe altii. Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.12.2009, 15:16:50
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Puteai pastra macar un minimum de bunacuviinta dupa urarile tale fatarnice, dar aceasta nu este in constiinta si educatia evreilor.
Cum iti permiti sa avansezi astfel de idei bolnave, sau mai curand putrede, sa fasifici Adevarul Sf Scripturi despre rastignirea Mantuitorului !?
Iisus Hristos a fost rastignit de EVREI, ei au strigat sa fie rastignit Hristos, Pilat doar a dat curs nebuniei EVREILOR !!!
Cum indraznesti nemernice sa schimonosesti adevarul, sa arunci Sangele Mantuitorului peste romani !?
De judecata ilegitima, de condamnare, de batjocora, de rastignirea si moartea lui Iisus Hristos, se fac vinovati EVREII !!!
Crezi ca falsificarea adevarului, manipulrea constiintelor, va poate disculpa de faradelegea uciderii Mantuitorului Iisus Hristos !?
NICIDECUM !
Chiar daca stapaniti lumea prin cele doua brate ale diavolului, SUA si UE, chiar daca iubiti minciuna care este de la satana, nici mesia antihrist nu va poate scapa de judecata lui Hristos !
Intoarce-te la Adevar, cauta-l pe Dumnezeul cel in TREIME SLAVIT, caci altfel degeaba ai cheltiut pasii vietii acesteia.

Hristos a murit pentru rascumpararea noastra, a luat asupra Lui pacatul lumii, adica si pacatele mele. Cu alte cuvinte, cu fiecare pacat pe care il savarsesc, eu sunt cel ce bate un cui in mainile si picioarele Mantuitorului. Daca ai intelege asta, ai intelege ca noi suntem cei ce L-am rastingnit...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.12.2009, 15:43:11
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Discutia asta ma depaseste deja ca nu simt ca sunt permis eu ,evreul sa critic realitatea crestinismului la anumiti membrii care au scris aci la subiectul iasta. Eu evreul,nu pot imparti note la crestinismul membrilor. Cel mai mult,pot sa ma refer la ideile antisemite care au facut mari pagube poporului meu in trecut si nu as gresi daca as pretinde ca poporului Roman sufera azi de aceste idei.
Romania este rau vazuta in Europa si in lume inclusiv SUA si asta din cateva cauze,una din ele ca Romania este tara din rasaritul Europei in care se gasesc mai multi antisemiti,statistic , decat in alte tari din regiune. Cetatenii apusului Europei traduc asta ca primitiviut si ignoranta, nu deoarece iubesc evreii ci deoarece vad antisemitismul ca ceva necivilizat.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.12.2009, 16:28:41
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
A toti evreilor care sunt membrii in forumul ista,urez la totii membrii crestini Craciun fericitsi sanatate si cu ocazia Anului Nou, un An Bun, belsug si sa va reuseasca tot ce va doriti. Amin.
La acei care au placere de obicei sa propage idei antisemite le doresc sa-si aduca aminte din ce popor a facut parte Mantuitorul crestinilor.
iti multumim, frate, pentru urari! sa iti dea Dumnezeu bucurie si dreapta judecata! iti spun sincer, mie nu imi place "zeul" acesta al tolerantei. Eu ma rog sa imi dea Dumnezeu dragoste, nu toleranta. Eu am alte urari sa iti fac.. iti doresc sa il cunosti pe Hristos! stiu ca te poate intriga ce iti spun, dar Hristos mi-a adus atata bucurie incat vreau sa o traiasca si altii, vreau sa o traiasca toti! vreau sa ai si tu parte de bucuria pe care o simt eu! Ma intreba un prieten zilele astea "auzi da tu chiar vrei sa fie toata lumea ortodoxa? ar fi posibil asta?". da, chiar ar fi ceva extraordinar! Doamne, cata bucurie ar fi in lume atunci! Sa iti arate Dumnezeu calea cea dreapta, frate, si pe toti sa ne scoata din pacat! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.12.2009, 14:59:14
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
iti multumim, frate, pentru urari! sa iti dea Dumnezeu bucurie si dreapta judecata! iti spun sincer, mie nu imi place "zeul" acesta al tolerantei. Eu ma rog sa imi dea Dumnezeu dragoste, nu toleranta. Eu am alte urari sa iti fac.. iti doresc sa il cunosti pe Hristos! stiu ca te poate intriga ce iti spun, dar Hristos mi-a adus atata bucurie incat vreau sa o traiasca si altii, vreau sa o traiasca toti! vreau sa ai si tu parte de bucuria pe care o simt eu! Ma intreba un prieten zilele astea "auzi da tu chiar vrei sa fie toata lumea ortodoxa? ar fi posibil asta?". da, chiar ar fi ceva extraordinar! Doamne, cata bucurie ar fi in lume atunci! Sa iti arate Dumnezeu calea cea dreapta, frate, si pe toti sa ne scoata din pacat! Doamne ajuta!
Uite Andrei. Eu sunt evreu ca m-am nascut din mama evreica dar nu sunt religios. Dupa parerea mea,daca Dumnezeu este Totputernic si toate in lume se fac numai cu voia Sa,daca eu fac pacate,cu autorizarea Lui le fac asa ca nu este logic ca la urma sa fiu si pedepsit.
Sincer,Andrei, mie mi-e bine si asa cum sunt si nu cred ca Mantuitorul crestinilor va putea sa-mi faca si mai bine. Daca de a doua cadenta vrei sa vorbesti, viata cea dupa moarte,eu nu gasesc ca este destept sa-mi amarasc viata de azi pentru pasarea de pe gard.
In viata eu sunt foarte modest. Ma bucur de nepotei si nepotele,de sanatate si de noua mea masina. Adevarat ca mi-ar face multa placere ca sa-mi vina in vizita Iisus dar daca ma gandesc,are El sa viziteze o multime de crestini,dece sa-si piarda timpul cu mine?
Apropo de "Doamne ajuta!" de care fac crestinii mare uzaj.Evreii nu spun asa deoarece in traditia Judaica se spune ca Dumnezeu ajuta numai la cine se ajuta singur.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58