Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2023, 12:42:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 761
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Nu stiu cati mai citesc astazi Noul Testament. Raspunsul unei prietene: "Da, inteleg ca Biblia e o carte interesanta, mi-am propus sa o citesc candva..." Cand?
Nu stiu, poate cand o ajuta-o cineva mai direct nu doar cu sfaturi. Eu i-am citit unei prietene Evanghelia dupa Luca pe parcursul a mai multor zile cand cauta raspunsuri in religii. Din pacate n-am reusit nimic cu asta, doar i s-a parut ceva interesant. Filip cand talcuia famenului o facea prin Duhul Sfant, nu stiu cat ajuta citirea asta si cautarea in afara bisericii. Am mai auzit un prieten ca el citeste Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur pe internet in loc sa se duca duminica la biserica s-o traiasca. Intelectualizarea asta si obsesia cu cititul merge mana in mana cu secularizarea, asa mi se pare. Hristos e o Persoana, relatia e vie, nu avem nevoie de vicari pentru Iisus cum nu ar trebui sa avem nevoie de carti cat timp Biserica e vie si dornica inca sa propovaduiasca. Inca o data, nu zic ca nu sunt bune cartile si cititul, dar zic ca nu ar trebui vazute ca necesare sau esentiale pentru credinta daramite suficiente.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2023, 13:16:53
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu stiu, poate cand o ajuta-o cineva mai direct nu doar cu sfaturi. Eu i-am citit unei prietene Evanghelia dupa Luca pe parcursul a mai multor zile cand cauta raspunsuri in religii. Din pacate n-am reusit nimic cu asta, doar i s-a parut ceva interesant. Filip cand talcuia famenului o facea prin Duhul Sfant, nu stiu cat ajuta citirea asta si cautarea in afara bisericii. Am mai auzit un prieten ca el citeste Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur pe internet in loc sa se duca duminica la biserica s-o traiasca. Intelectualizarea asta si obsesia cu cititul merge mana in mana cu secularizarea, asa mi se pare. Hristos e o Persoana, relatia e vie, nu avem nevoie de vicari pentru Iisus cum nu ar trebui sa avem nevoie de carti cat timp Biserica e vie si dornica inca sa propovaduiasca. Inca o data, nu zic ca nu sunt bune cartile si cititul, dar zic ca nu ar trebui vazute ca necesare sau esentiale pentru credinta daramite suficiente.
Vorbeam din punctul de vedere al famenului etiopian, personal nu cred ca pot ajuta pe nimeni, nu am nici un fel de capacitate sau pricepere in sensul asta. Insa cred ca tocmai cititul Bibliei te poate duce spre Biserica. Iar cei care se duc la Biserica pot intelege mai bine slujba si predica. Tocmai citind cap-coada capitolele cred ca e mai bine, pentru ca vezi si contextul in care sunt relatarile.
Acel famen etiopian, mare dregator (posibil vre-un soi de ministru actual) inteleg din scriere ca era convertit la religia iudaica a Vechiului Testament si se inchina la Dumnezeu in Templul din Ierusalim. Insa nu se multumeste numai cu atat, vrea sa si inteleaga, practic il cauta pe Dumnezeu in scrierile vechi ale evreilor, iar pasajul care il citeste si nu il intelege e cu adevarat coplesitor (Isaia, cap. 53), nu stie cine e Persoana dar realizeaza ca exact acolo e ceva foarte important. Si vedem acolo si modalitatea prin care Dumnezeu il ajuta sa inteleaga. Stiu pe cineva care a trait asa ceva in vremurile noastre, acum douazeci si ceva de ani, intr-un loc izolat si fara posibilitati de comunicare. Dumnezeu a gasit o cale sa-l ajute sa inteleaga (asta l-a marcat pe viata) insa persoana respectiva era ca famenul de aici, isi dorea din suflet sa inteleaga pe Dumnezeu nu sa faca vre-o performanta intelectuala.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2023, 03:04:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu stiu, poate cand o ajuta-o cineva mai direct nu doar cu sfaturi. Eu i-am citit unei prietene Evanghelia dupa Luca pe parcursul a mai multor zile cand cauta raspunsuri in religii. Din pacate n-am reusit nimic cu asta, doar i s-a parut ceva interesant. Filip cand talcuia famenului o facea prin Duhul Sfant, nu stiu cat ajuta citirea asta si cautarea in afara bisericii...
In afara cladirii bisericii, sau in afara duhului bisericii?
Vreau sa intreb daca prietena este credincioasa, fiica a bisericii, sau e botezata in copilarie si acum cauta cu disperare sa gaseasca in Scriptura raspunsurile pe care si le dorea ea cu ardoare?

Mai intreb daca, la fel ca Filip, ati facut o rugaciune de implorare a ajutorului Duhului Sfant in cercetarea voastra?
Daca n-ati facut, inseamna ca in cautarea voastra nu v-ati bazat pe El (desi, in marea Lui marinimie, poate si asa v-a ajutat, din punctul Lui de vedere), ci exclusiv pe voi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.08.2023 at 03:13:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2023, 10:41:24
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Aveti astfel de cunostinte si i-ati ajutat in vreun fel?
Cred ca orice crestin trebuie sa citeasca Biblia, mai ales Noul Testament. Toate aspectele astea sunt lamurite acolo, nu sunt complicate deloc, doar daca vrem noi sa le complicam si sa le amestecam ca in final sa nu se mai intelega nimic. Cred ca oricine cauta sincer pe Dumnezeu il gaseste negresit, asta e conditia, sa il caute. Din pacate majoritatea dintre noi il cautam doar la nevoie, la greu si cand ne e bine uitam repede. Nu suntem sinceri in demersul nostru, doar ne prefacem, suntem duplicitari. Si cand descoperim ca nu ne merge bine cautam rapid vinovati in jurul nostru.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
conspiratii, ortodoxie, satana