Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 08.06.2007, 19:09:38
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,si eu sunt mult prea pacatoasa,dar de ce nu dau sfaturi atunci cand cineva ti le cere????Esti zgarcit la vorba?;)Ca sincera sa fiu,nu mi-ai lasat aceasta impresie chiar deloc,sau nu mai este Odin langa tine sa te ajute sa dai sfaturi sau sa ii expui punctele lui de vedere,de fapt????
Mi-ai cerut parere si nu ti-am dat? :)
Reply With Quote
  #222  
Vechi 08.06.2007, 19:58:32
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mirean,acum IMI PLACE de tine...:rolleyes:.Avem ceva in comun...;):O MULTIME DE PACATE...???.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 08.06.2007, 20:01:58
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si cum sunt,ca de obicei,cam distrata...:)am uitat sa-ti spun ca vreau SA DISCUTAM,SA ITI DAI CU PAREREA la ceea ce scriu eu...:.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 08.06.2007, 20:12:48
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Si cum sunt,ca de obicei,cam distrata...:)am uitat sa-ti spun ca vreau SA DISCUTAM,SA ITI DAI CU PAREREA la ceea ce scriu eu...:.
Multe din postarile tale sunt relatari ale unor experiente personale. Evit sa le raspund pentru ca, dezaproband ceea ce postezi tu, ma plasez pe pozitii de "atac le persoana"; de la o vreme incerc sa evit asemenea postari :).
Reply With Quote
  #225  
Vechi 08.06.2007, 22:46:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Am vazut ca pe acest forum pericolele pentru Biserica sunt identificate, in special, cu "exteriorul" (secte, ecumenism, globalizare, UE etc).

Vreau sa aduc in discutie si pericolele din interior: ignoranta, incultura, "gruparile religioase" din interiorul Bisericii si, nu in ultimul rand, neascultarea fata de ierarhi.

In stilul-mi caracteristicv va rog scrieti argumentat. Eventual fara atacuri la persoana (prietenii stiu de ce...). :D
Va dau un exemplu la care sa meditati putin. Frati de ai nostri de pe acest forum au crezut ca este mai bine sa-si faca propriul forum crestin. Si-au facut forumul, improscind cu noroi acest forum cu bune si relele lui. Nu a fost de ajuns si au inceput sa racoleze membri de aici pentru a se inscrie in noul forum. Cei ce au savirsit asta fapta erau membri de baza aici , dar au decazut in "intuneric"prin tradarea lor. Metodele lor sint cel putin de neinteles pentru un crestin convins !
Reply With Quote
  #226  
Vechi 09.06.2007, 08:36:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de Mirean
Am vazut ca pe acest forum pericolele pentru Biserica sunt identificate, in special, cu "exteriorul" (secte, ecumenism, globalizare, UE etc).

Vreau sa aduc in discutie si pericolele din interior: ignoranta, incultura, "gruparile religioase" din interiorul Bisericii si, nu in ultimul rand, neascultarea fata de ierarhi.

In stilul-mi caracteristicv va rog scrieti argumentat. Eventual fara atacuri la persoana (prietenii stiu de ce...). :D
Va dau un exemplu la care sa meditati putin. Frati de ai nostri de pe acest forum au crezut ca este mai bine sa-si faca propriul forum crestin. Si-au facut forumul, improscind cu noroi acest forum cu bune si relele lui. Nu a fost de ajuns si au inceput sa racoleze membri de aici pentru a se inscrie in noul forum. Cei ce au savirsit asta fapta erau membri de baza aici , dar au decazut in "intuneric"prin tradarea lor. Metodele lor sint cel putin de neinteles pentru un crestin convins !
Cam asa apare si schisma: Dintr-un motiv sau altul, unii se considera mai luninati, parasesc Biserica, isi fac o structura paralela, apoi improasca cu noroi fosta Biserica. Exista si exemple in acest caz...
Reply With Quote
  #227  
Vechi 09.06.2007, 10:13:19
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Fara ispite nimeni nu se mantuieste, sa nu uitam ca este plin calendarul de tradatori, de curvari, de ucigasi. Sa nu judecam ca sa nu fim judecati. Ba cu mai multa dragoste si durere sa ne rugam pentru fratii cei din "intuneric".
Reply With Quote
  #228  
Vechi 09.06.2007, 20:05:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Noi, sau eu cel putin, nu ma lupt cu oamenii , ci cu ideile si faptele lor. Pe toti ii iubesc deopotriva. Mihnire nu este egal cu ura, indignarea nu este egal cu ura , mania nu este egal cu ura. Noi nu avem dreptul sa judecam si nici sa urim. Dar lupta cu ideile , conceptele, patimile etc. nu intra nici pe departe in contradictie cu dragostea noastra fata de semenii nostri, cu atitudinea noastra de buni crestini.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 09.06.2007, 20:31:16
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Pr Arsenie Papacioc:
Ce ne facem parinte cu dracul? Raspunde parintele razand, ce ne facem fara el? El este un "tolerat". Noi suntem chipul si asemarea Lui. Deci sa nu ne temem de atacuri din interior. Sa luptam cu patimile noastre ele sunt primele care trebuiesc zdrobite. Cand cineva cauta sa ne omoare, nu ne gandim la cel care a ordonat moartea, ci la cel care tine cutitul asupra noastra. Cutitul este Patima fiecaruia. Patima opreste rugaciunea iar fara rugaciune sufeltul e mort.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 09.06.2007, 22:45:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Va dau un exemplu la care sa meditati putin. Frati de ai nostri de pe acest forum au crezut ca este mai bine sa-si faca propriul forum crestin. Si-au facut forumul, improscind cu noroi acest forum cu bune si relele lui. Nu a fost de ajuns si au inceput sa racoleze membri de aici pentru a se inscrie in noul forum. Cei ce au savirsit asta fapta erau membri de baza aici , dar au decazut in "intuneric"prin tradarea lor. Metodele lor sint cel putin de neinteles pentru un crestin convins !
draga cristi, nu crezi ca "racolat" e prea mult spus?... ti s-a facut doar o invitatie sa cunosti si un alt forum crestin; suficient ca nu i-ai dat curs, nu cred ca era cazul sa arunci cuvinte grele. apropo, eu una nu am mai scris de mult pe acel forum din cauza unor disensiuni administrative, insa nu imi aduc aminte ca acolo sa se improaste cu noroi acest forum, pur si simplu se discuta probleme de viata spirituala, ca si aici. pentru conformitate, iata adresa: http://fecioara-maria.myforum.ro/index.php

si inca ceva, cred ca exista multe alte forumuri crestine pe internet, nu vad care este problema daca cineva isi imparte timpul intre mai multe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Blasfemia unor adventiști la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic doctor_faustus Secte si culte 5 28.11.2010 23:47:42
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 01:58:05