Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 23.11.2007, 20:43:08
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

pretul si enoriasii.mitropolia cere debite ptr parohii sarace, care sunt alea nu stie nimeni.e drept sa ceri debite de 20 milioane lei vechi la o parohie de 150 suflete, unde nu au venituri decat din pensii alocatii si ajutor social? asa ca ....
Reply With Quote
  #212  
Vechi 24.11.2007, 05:12:55
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Iarta-ma te rog , dar ai putea sa-mi explici inca o data ca...pe bune, sunt mai greu de cap si nu pricep , ce inseamna debite cerute de mitropolie?
multumesc anticipat
Reply With Quote
  #213  
Vechi 24.11.2007, 10:48:32
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

debitele sunt niste sume de bani pe care fiecare parohie in functie de nr de enoriasi si starea lor materiala trebuie sa o depuna la protopopiatul de care apartine care ii redirectioneaza mai departe catre mitropolie; aceasta ii foloseste in diferite scopuri.
mai pe scurt este suma adunata din strangerea contributiei anuale pe care o platesc enoriasii.ce contributie poti cere de la o batranica de 70-80 de ani cu pensia de 200 lei sau o fam cu 5-6 copiii care traieste din alocatii....in concluzie daca nu platesti debite nu te poti transfera sau ti se face raport catre mitropolie, se poate ajunge chiar in consistoriu.dar asta este noi mergem mai departe cu Dumnezeu inainte. nu ajuta nimeni de genul mitropoliei, ci daca ai un pic de ajutor din partea unor sponsori, dar astia sunt cam rari.aaaa stii cat costa sfintirea unei biserici?cam 200 mil lei vechi.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 24.11.2007, 17:18:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
aaaa stii cat costa sfintirea unei biserici?cam 200 mil lei vechi.
dar de ce costa asa de mult, si cine ia acesti bani si pentru ce? adica daca preotul este sarac si sta cu o biserica gata de sfintire, nu poate sa o faca decit in momentul cind a strins acesti bani?
...ma gindesc si eu asa oare mitropolitului care sfinteste nu i se face mila de el, de ei de enoriasi?
Reply With Quote
  #215  
Vechi 24.11.2007, 20:25:19
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

păi trebuie platiti diaconii, trebuie date cadouri scumpe, la oficialitatiile invitate, masa de după sfintire etc....
Reply With Quote
  #216  
Vechi 26.11.2007, 20:00:47
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

cozia imi cer scuze daca te-am speriat cumva...nu asta era intentia mea, și nici nu am vrut sa ma plang ci doar am spus niste fapte concrete
Reply With Quote
  #217  
Vechi 27.11.2007, 16:33:01
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
dar de ingroparea sinucigasilor asemenea celorlalti oameni ce spuneti? ordinul P.F. DANIEL.
Am fost recent intr-un cimitir in care ingropau o fata care s-a sinucis. Slujba nu era cea obisnuita, doar cateva rugaciuni pentru consolarea familiei....
Asa ca nu stiu de unde ai scos-o cu ordinul PF Daniel...
Reply With Quote
  #218  
Vechi 27.11.2007, 16:35:14
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
ideea era ca salarul de baza sa fie salar.unde poate lucra un preot care este nevoit sa stea in parohie, mereu, intr-un satuc.nu a spus nimeni ca a fi preot inseamna a fi plin de bani, dar macar sa aiba ce manca.....unde sa munceasca intr-un satuc sarac?
Dar enoriasii lui, din acel satuc, cum traiesc? Sa ia exemplu de la ei!
Reply With Quote
  #219  
Vechi 27.11.2007, 16:36:42
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

este adevarat ca sinucigasii au un coltisor al lor in cimitire?
Reply With Quote
  #220  
Vechi 27.11.2007, 16:44:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea
debitele sunt niste sume de bani pe care fiecare parohie in functie de nr de enoriasi si starea lor materiala trebuie sa o depuna la protopopiatul de care apartine care ii redirectioneaza mai departe catre mitropolie; aceasta ii foloseste in diferite scopuri.
mai pe scurt este suma adunata din strangerea contributiei anuale pe care o platesc enoriasii.ce contributie poti cere de la o batranica de 70-80 de ani cu pensia de 200 lei sau o fam cu 5-6 copiii care traieste din alocatii....in concluzie daca nu platesti debite nu te poti transfera sau ti se face raport catre mitropolie, se poate ajunge chiar in consistoriu.dar asta este noi mergem mai departe cu Dumnezeu inainte. nu ajuta nimeni de genul mitropoliei, ci daca ai un pic de ajutor din partea unor sponsori, dar astia sunt cam rari.aaaa stii cat costa sfintirea unei biserici?cam 200 mil lei vechi.
Poate ne dai si niste exemple concrete.... Nu de alta, dar am bunici intr-un satuc de genul celor amintite de tine, pensiile (acolo unde sunt) sunt mici (in jur de 100 de lei).
Nu i-am auzit pe oamenii de acolo sa se vaite ca taxele sunt mari, au reusit sa construiasca o casa parohiala, au cumparat teren pentru extinderea cimitirului, preotul si-a luat un Logan, cu care isi plimba cei trei copii si cu care se duce unde este chemat...
De partea cu "atentii" la sfintirea bisericilor am auzit si eu. Dar in nici un caz de 200 de milioane...
Si inca nu am auzit de preot chemat in Consistoriu pentru ca nu a platit taxele. Si, asa cum spuneai tu, taxele percepute sunt in functie de marimea parohiei.
Pe de alta parte eu sunt adeptul salarizarii preotilot, prin impozit din salariu, astfel incat credinciosii sa nu mai plateasca servicii sau "la altar".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiri-Spectacole-Evenimente cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 995 26.11.2022 11:54:33
Pe scurt din lume (stiri mai noi si mai vechi) Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 173 13.05.2014 06:46:57
Stiri, spectacole, evenimente culturale pentru cei din Bucuresti glykys Stiri, actualitati, anunturi 160 05.04.2014 22:07:21
Baptistii stiu de dinainte ca o sa apara stiri indreptate impotriva BOR metanoia2 Generalitati 13 23.11.2009 16:23:51