Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2024, 15:15:39
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 408
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Protestantismul nu este o religie ci doar scoate in evidenta ce zic scripturile:
"Protestantism is a branch of Christianity that follows the theological tenets of the Protestant Reformation, a movement that began in the 16th century with the goal of reforming the Catholic Church from perceived errors, abuses, and discrepancies." - Wikipedia

Te rog invata ce este protestantismul si cine a fost Martin Luther. La vremea aceea intr-adevar era coruptie in Biserica Catolica, bine si in ziua de azi se intampla lucruri oriunde: si la ortodoxi, catolici si protestanti de orice denominatie.

Eu intru doar la subiectul cu iad si rai, ca nu am timp sa vorbesc si de restul.

Ai spus ca nimeni nu ajunge in iad sau rai. Iisus cand a fost rastignit, el a mers in IAD sa predice tuturor oamenilor care au murit inaintea sa si nu l-au cunoscut! Dovada ca Iadul EXISTA si ca oamenii ajung acolo datorita faptelor lor. La fel si in Rai sunt cei buni. Nu stiu cine ti-a insuflat aceasta ideologie, dar sunt de acord cu ce zice Rappy, I'm sorry. Poate iti raspund si altii.

Dau cel mai simplu exemplu cu Mantuitorul Iisus Hristos si Iadul:
Coborarea la iad a Mantuitorului (in ziua de Sambata inainte de Inviere, la noi la TRADITIE cu o zi inainte de aceasta zi se tine POST NEGRU in VINEREA MARE) are ca temei scripturistic marturia Sfantului Apostol Petru, care spune in prima sa epistola ca Hristos:

"Omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul, cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare" (I Petru 3, 18-19). El afirma deci ca in rastimpul dintre moarte si inviere, cand trupul Sau zacea in mormant, Hristos a coborat cu sufletul Lui indumnezeit printre cei adormiti, tinuti pana atunci sub stapanirea celui rau, si le-a propovaduit cuvantul Evangheliei.

Pe langa asta, sunt marturii de tot felul, oameni care au murit, preoti sau oameni de rand care au avut experienta Iadului, si s-au intors cand au spus cum este timpul acolo. 3 secunde in viata noastra sunt 300 de ani in Iad....nu ai idee, din descrierile celor care s-au intors nu au cuvinte, nici imaginatia nu poate reproduce ce este acolo. Nu exista timp normal acolo: https://www.aparatorul.md/despre-cal...-in-suferinta/

Dupa explicarea mai marelui Arsenie Boca, care a avut darul Inaintevederii, si clarviziunii de la Dumnezeu, Iadul e un loc unde oamenii care au pacatuit prin patimi, nu vor scapa de ele. Un betivan alcolist (chiar daca crede in Iisus, dar faptele lui sunt contra), care nu se lasa de bautura, la moarte, sufletul va fi judecat si trimis in Iad, iar acest suflet fiindca a avut patima bauturii, va simti nevoia de a bea alcool, dar nu isi poate potoli nevoia de a bea alcool, si va fi mereu chinuit, pentru ca nu mai are trup acest suflet sa isi satisfaca nevoia.

La fel si cu desfranarea, la fel....astea sunt patimile.

Spui de traditii. Ce ti se pare anormal la traditiile noastre ortodoxe fiind: posturile de peste an, sfintirea apei, sfintirea icoanelor, festania caselor? Trebuie sa citesti baiete toata istoria ortodoxa, incepand cu imperiul bizantin - Constantin Cel Mare, Sinoadele Ecumenice si etc.

Am gasit pe cineva pe TikTok care spunea ca parintii lui sunt ortodoxi, iar baiatul, el, a trecut la protestantism. Nu stiu, aici toti suntem anonimi, dar as putea sa imi dau seama cine esti, ca eu pe TikTok stau mai des decat pe forum aici. Ma asteptam sa apareti rand pe rand si pe forum aici. Ca na.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2024, 06:05:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.013
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
... la finalul careia va exista o judecata a celor vii (Atentie!! nu a celor morti, vezi Matei 25, 31-45) de pe pamant, numita Judecata Neamurilor(the judgment of nations), unde Pastorul(Iisus) Isi va separa oile de capre, vezi Matei 25, 31-45
La noi se numeste judecata obsteasca intrucat se refera la obstea omeneasca si survine in urma unei extinctii generalizate(precum potopul).
Separarea oilor de capre este insasi judecata de dupa "necazul acela" in care se vor stinge cei ce inainte de necaz vor fi in viata; oile vor fi "promovate", iar caprele "reciclate" printr-o gaura neagra cosmica.

Judecata imediat urmatoarei mortii(titlul topicului) este judecata "cea de toate zilele", care se face individual dupa fiecare deces in parte si prin care se compara destinul dat la intrupare cu semnificatia faptelor facute in viata.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2024, 08:46:42
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 408
Implicit Ortodoxii americani

@JesusLover , de cât să iei exemplele proaste de la americani si tot ce înseamnă din Vest despre protestantism, mai bine asculta ce zice acest preot ortodox american. Cat de frumos vorbeste. Acesti ortodoxi americani sunt minoritari, cum voi protestantii sunteti minoritari in tara noastră România. Sunt multe motive pentru care România are cel mai înalt grad de spiritualitate, una fiind pentru că suntem ORTODOXI. Uită-te în America ce se întâmplă cu Protestantismul, si cu Catolicismul, cate dezastre se întâmplă si sufleteste dar si material. Toti devin Progresisti încet încet. De la acordarea drepturilor LGBT pentru mariaj între persoanele de acelasi sex la Protestanti până la Biserică Catolică unde am văzut cum au transformat biserica într-o terasa unde lumea vine sa bea cafea, ceai si stau la mese la taclale (până si la Papă auzi cum a început să binecuvânteze cuplurile gay). In perioada pandemiei , multe biserici catolice din alte tări din Europa nu au tinut slujbe , noi am tinut dar cu ele goale. Important E că s-au tinut.

Prin toate atacurile care le-ai făcut la adresa Bisericii Ortodoxe, învata mai bine una dintre ele: că de ce noi tinem Sfânta Traditie, ia de aici explicatia preotului ortodox american (că na pentru voi E mai bine să asculti de americani decat de români):

https://vm.tiktok.com/ZGejBfLsb/
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 09.01.2024 at 08:53:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2024, 10:45:28
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
@JesusLover , de cât să iei exemplele proaste de la americani si tot ce înseamnă din Vest despre protestantism, mai bine asculta ce zice acest preot ortodox american. Cat de frumos vorbeste. Acesti ortodoxi americani sunt minoritari, cum voi protestantii sunteti minoritari in tara noastră România. Sunt multe motive pentru care România are cel mai înalt grad de spiritualitate, una fiind pentru că suntem ORTODOXI. Uită-te în America ce se întâmplă cu Protestantismul, si cu Catolicismul, cate dezastre se întâmplă si sufleteste dar si material. Toti devin Progresisti încet încet. De la acordarea drepturilor LGBT pentru mariaj între persoanele de acelasi sex la Protestanti până la Biserică Catolică unde am văzut cum au transformat biserica într-o terasa unde lumea vine sa bea cafea, ceai si stau la mese la taclale (până si la Papă auzi cum a început să binecuvânteze cuplurile gay). In perioada pandemiei , multe biserici catolice din alte tări din Europa nu au tinut slujbe , noi am tinut dar cu ele goale. Important E că s-au tinut.

Prin toate atacurile care le-ai făcut la adresa Bisericii Ortodoxe, învata mai bine una dintre ele: că de ce noi tinem Sfânta Traditie, ia de aici explicatia preotului ortodox american (că na pentru voi E mai bine să asculti de americani decat de români):

https://vm.tiktok.com/ZGejBfLsb/

Protestantismul este singura care propavaduieste Cuvantul lui Dumnezeu lumii si numara peste 1 miliard in lume

Voi propavaduiti mortii si inchipuirile mintii voastre, sunteti ocrotiti de lege si stat ca si catolicismul.
va inchinati mortilor/pt morti in ziua de sabat care era o zi de inchinaciune la Dumnezeul cel viu

mintiti poporul cu credinta voastra cea "dreapta si apostolica"

ce v ati face voi fara:
sambata mortilor?(in care poporul lui Israel se inchina Dumnezeului celui Viu)
fara pururea voastra "fecioara" care va este mijlocitoare la Iisus si care are puterea de a indupleca pe Fiul si a-i face pe morti sa fie mantuiti
fara a-i mai praznui pe sfintii vostri morti
fara a-i mai boteza pe copii (care n are nici o baza scripturistica) si care n au discernamant si nu cunosc pe Domnul ci aleg altii pt ei de a fi botezati

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 11:01:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2024, 09:44:40
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
La noi se numeste judecata obsteasca intrucat se refera la obstea omeneasca si survine in urma unei extinctii generalizate(precum potopul).
Separarea oilor de capre este insasi judecata de dupa "necazul acela" in care se vor stinge cei ce inainte de necaz vor fi in viata; oile vor fi "promovate", iar caprele "reciclate" printr-o gaura neagra cosmica.

Judecata imediat urmatoarei mortii(titlul topicului) este judecata "cea de toate zilele", care se face individual dupa fiecare deces in parte si prin care se compara destinul dat la intrupare cu semnificatia faptelor facute in viata.

Esti constient ca Noul Testament vorbeste de invierea mortilor care au crezut in El si dupa la finalul veacului de jucecata mortilor care n au crezut in El, de la care cerul si pamantul nu va putea sa stea?

Apocalipsa 20:11 – "Apoi am văzut un scaun de domnie mare și alb și pe Cel ce ședea pe el. Pământul și cerul au fugit dinaintea Lui și nu s-a mai găsit loc pentru ele."
Apocalipsa 20:12 – "Și am văzut pe morți, mari și mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Niște cărți au fost deschise. Și a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieții. Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea."
Apocalipsa 20:13 – "Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui."
Apocalipsa 20:14 – "Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2024, 09:59:17
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

In 320 Au început rugăciunile pentru morti.
375 Închinarea sfinților.
394 Liturghia a fost adoptată
431 Închinarea la Maria a început să se dezvolte
850 Inventia apei sfinite.
983 A fost formulată canonizarea sfintilor.
1003 Au fost introduse sărbători pentru morti
1115 S-a instituit mărturisirea păcatelor unui preot.
1220 Apă sfintă acceptată


1 Timotei 2:5 "Căci unul singur este Dumnezeu,și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos,"

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 10:22:44.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2024, 15:15:16
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
...
Dupa un studiu mai amanuntit al Scripturii am ajuns la concluzia pe baza Scripturilor ca sunt 2 invieri ale Mortilor:
...
Invieri ale sfintilor au mai fost si in Evanghelii, la evenimentele imediate dupa moartea Domnului Iisus Hristos.
Nu cred ca e important cand si unde va fi judecata, cert e ca va fi. Mie mi-ar place sa se vorbeasca de exemplu de Iisus Hristos aici pe forum. Vad ca altele sunt mai importante pe aici. Sa ne anuntati si pe noi astia care nu mai scriem nimic cand se termina cu scandalurile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2024, 15:51:11
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 759
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Sa ne anuntati si pe noi astia care nu mai scriem nimic cand se termina cu scandalurile.
Păi asta pot să-ți zic eu de acum: la a Doua Venire. Până atunci, nu aștepta nu știu ce utopie pe pământ, căci creștinii nu sunt chemați la așteptarea raiului pe pământ

Matei 11, 12
Citat:
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2024, 19:37:54
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Invieri ale sfintilor au mai fost si in Evanghelii, la evenimentele imediate dupa moartea Domnului Iisus Hristos.
Nu cred ca e important cand si unde va fi judecata, cert e ca va fi. Mie mi-ar place sa se vorbeasca de exemplu de Iisus Hristos aici pe forum. Vad ca altele sunt mai importante pe aici. Sa ne anuntati si pe noi astia care nu mai scriem nimic cand se termina cu scandalurile.
Eu vin decat cu Scriptura prietene, nu caut interpretari alegorice ca episcopii din secolele 3-4
Cred ca Biblia e destul de clara pe inviere, btw sunt mai multe adica 2, alora care au crezut si alora care nu.



1 Corinteni 15:22 "Și după cum toți mor în Adam, tot așa, toți vor învia în Hristos,"
Ioan 5:28 "Nu vă mirați de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui"
1 Corinteni 15:12 "Iar dacă se propovăduiește că Hristos a înviat din morți, cum zic unii dintre voi că nu este o înviere a morților?"
Faptele apostolilor 24:15 "și am în Dumnezeu nădejdea aceasta, pe care o au și ei înșiși, că va fi o înviere a celor drepți și a celor nedrepți."
Apocalipsa 20:5 "Ceilalți morți n-au înviat până nu s-au sfârșit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere."
Ioan 14:3 "Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca , acolo unde sunt Eu, să fiți și voi."
1 Corinteni 15:52 "într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Trâmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii și noi vom fi schimbați."
Apocalipsa 20:6 "Fericiți și sfinți sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El o mie de ani."

1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."

1 Tesaloniceni 4:17 "Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul."


A doua moarte face referire la Judecata Marelui Tron Alb din apocalipsa 20:11, care este si moartea a doua, adica judecata tuturor mortilor care n au crezut in El vezi Apocalipsa 20:11-15

Apocalipsa 20:11 "Apoi am văzut un tron de domnie mare și alb și pe Cel ce ședea pe el. Pământul și cerul au fugit dinaintea Lui și nu s-a mai găsit loc pentru ele."

Tit 2:15 "Spune lucrurile acestea, sfătuiește și mustră cu deplină putere. Nimeni să nu te disprețuiască."
Reply With Quote
Răspunde