Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.01.2012, 21:29:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ne iarta dar nepedespsit nimic nu lasa! Si asta nu pentru ca Dumnezeu e razbunator ci pentru ca e drept! Fiecare platim pentru ceea ce facem rau. Unii platesc mai tarziu iar altii mai devreme.
Ne iarta pacatul dar nu si pedeapsa!
Spuneti ca e parerea dvs. Va rog frumos nu mai sustineti lucruri ca si cum ar fi adevaruri de credinta cand de fapt sunt pareri personale. Iertatul presupune sa nu se mai ia nici o masura impotriva persoanei asupara careia s-a rasfrant iertarea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2012, 21:53:37
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Spuneti ca e parerea dvs. Va rog frumos nu mai sustineti lucruri ca si cum ar fi adevaruri de credinta cand de fapt sunt pareri personale. Iertatul presupune sa nu se mai ia nici o masura impotriva persoanei asupara careia s-a rasfrant iertarea.
Sa inteleg ca un criminal daca se spovedeste este iertat si poate dupa aceea continua cu o alta crima?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.01.2012, 22:00:40
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Sa inteleg ca un criminal daca se spovedeste este iertat si poate dupa aceea continua cu o alta crima?
Ce legatura are ce face el dupa? Conteaza ce a facut pana in momentul respectiv. Conteaza ca in momentul in care se spovedeste se pocaieste. Si de aceea e iertat.
Conceptia ca cineva care a ucis o va face din nou, practic ca un pacatos nu se poate schimba nu e deloc crestineasca. Si oricum ca sa va raspund: Daca cineva ucide si se spovedeste, daca se caieste si este iertat nu mai este pedepsit si nu i se mai considera pacatul respectiv. Daca ucide ulterior i se considera acel pacat. Si se iarta si acela daca se pocaieste si se spovedeste.
Eu inteleg ca este un forum unde fiecare isi poate spune parerea, dar sa fie exprimata astfel incat fiecare sa poata intelege ca este doar o parere si nu o invatatura de credinta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.01.2012, 00:16:32
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Cifra 666 aparuta din senin nu are nici o semnificatie.
Cat despre cat de mult rau putem face cuiva apropiat datorita unor pacate eu cred ca ,mai ales daca avem copii ,acestora le putem face mult rau .
Dar exista spovedania ,prin spovedanie Dumnezeu ne iarta pacatul si pedeapsa care vine ca o consecinta a lui.
Se pot ierta prin spovedanie pacatele parintilor, bunicilor, strabunicilor, etc ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.01.2012, 10:41:36
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Nu stiu insa ce va fi cand va invata latina, in clasa a VIII-a sau cand va ajung la adolescenta si va incepe sa aiba certuri cu parintii si sa nu se mai poata trezi duminica dimineata sa mearga la biserica. Poate ca dezastrul va fi evitat, daca tot se sfarseste lumea anul acesta.

Doamne-ajuta!
partea de final este pusa in ghilimele nu? sau nu inteleg eu? oricine poate avea probleme la adolescenta cu copiii, si asta nu este doar ca s-a nascut pe 6.06 ... in general adolescentii nu se trezesc prea usor si nici nu prea se duc la biserica ... cati oameni nu s-au nascut in ziua de 6.06??? si cati nu au trecut prin anul 2006 ? si ce asta inseamna ca sunt sub semnul aluia rau ??? e o prostie .... 6 e un numar ca toate celelelate ... chiar si in combinatia de nu stiu cati de 6 ...

imi amintesc odata cand am fost cu fata la o ecografie ... eram insarcinata in luna a 6-a, ma duceam a 6-a oara la control, am fost programata intr-o zi de vineri 6.06, si aveam si fix numarul 6 ... ei si care a fost problema? inseamna ca is eu sau fata sub semnul aluia rau?

semnele sunt doar in imaginatia noastra ... asa cum poate sunt si visele, nu trebuie sa ne luam dupa ele ... ce ni se intampla sau ni se va intampla, este doar o consecinta a faptelor noastre, si noi trebuie doar sa mergem cu speranta in Dumnezeu ca El ne va ghida drumul si ne va avea in grija, sa ne deschida ochii si sa ne lumineze calea, sa luam deciziile cele mai bune si mai corecte ...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.01.2012, 11:25:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Se pot ierta prin spovedanie pacatele parintilor, bunicilor, strabunicilor, etc ?
Nu am inteles daca este o intrebare care astepta raspuns sau daca este o intrebare retorica. Dar daca se astepta raspuns, acesta e clar nu. Tainele nu se aplica prin intermediari. Nu se iarta perin spovedanie pacatele altor persoane.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.01.2012, 12:03:00
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Invatatura ortodoxa refertoare la pacat si ispasire ne arata ca iertarea are loc partial si ca ispasirea este si ea necesara in vederea indreptarii .

Eu vad lucrurile in felul in care ispasirea este totodata si o consecinta a lucrurilor dar si ca o datorie karmica fata de persoanele carora le-am gresit sau fata de noua insine.

Nu toate suferintele deasemena sint (doar) isipasiri ci uneori trebuie ca prin ele sa fim determinati sa cautam solutia buna in anumite privinte , ele au rostul de a ne ajuta sa ne facem mai bine introspectia si sa ne apropie de o anmita coduita si credinta.
multe persoane spun "Boala m-a apriopiat de Dumnezeu "
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.01.2012, 12:46:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Invatatura ortodoxa refertoare la pacat si ispasire ne arata ca iertarea are loc partial si ca ispasirea este si ea necesara in vederea indreptarii .
Serios? Unde? Cred ca ati gresit invatarura de credinta. Aia cu satisfactia adusa lui Dumnezeu prin suferinta si ideea de Purgatoriu nu o gasiti in BO.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.01.2012, 13:01:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Tainele nu se aplica prin intermediari. Nu se iarta perin spovedanie pacatele altor persoane.
Apropo de asta, imi aduc aminte de o povestioara zisa de un preot de la tara.
Vine soacra la spovedanie.Si incepe sa turuie:"Ca nora e asa, ca nora e asa..."
Pretoul asculta in liniste iar la gata ii spune soacrei:"Acum du-te acasa si spune-i la nora sa vina sa o dezleg".
Asta referitor la pacatele cui le spovedim....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.01.2012, 13:12:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Spuneti ca e parerea dvs. Va rog frumos nu mai sustineti lucruri ca si cum ar fi adevaruri de credinta cand de fapt sunt pareri personale. Iertatul presupune sa nu se mai ia nici o masura impotriva persoanei asupara careia s-a rasfrant iertarea.
Poate ca exprimarea nu a fost cea mai potrivita.
Pacatul se iarta, dar consecintele pacatului se rasfrang asupra celui care le-a facut, precum si a urmasilor, percepandu-se uneori ca o pedeapsa.
Spre ex, fumatorul, chiar daca le lasa de pacat va sporta bolile pe care le presupune viciul: boli pulmonare, tbc etc.
Femeia care avorteza va suferii drame pshice, depresii, copii neascultatori.

nu poti spune ca cel care a comis pacate grave si se pocaieste...gata.Aici s-a incheiat tot. Nu e asa.
Spre ex: o femeie avorteaza, se pocaieste isi plange pacatul si i se iarta. Dar sangele nevinovat al pruncului nenacut striga la Dumnezeu, cerand dreptate. Si dreptatea lui Dumnezeu trebuie sa intervina.

Avem exemple de sfinti, imi scapa numele, care dupa ce au pacatuit grav, s-au spovedit si s-au retras in pustie, cerand un semn: atunci cand va inflori pomul acesta va fi semnul ca Domnul i-a iertat. Si pomul a inflori abia dupa 3 ani jumate de post, lacrimi si nevointa.

dar asta e doar parerea personala. Chiar o sa cercetez sa vad care e parerea Bisericii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi in evolutie? radugherasim Teologie si Stiinta 680 07.03.2010 19:25:54
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
moartea patriarhului cu semne de intrebare body282004 Secte si culte 9 01.10.2008 17:45:03
semne silana Generalitati 77 04.08.2008 21:21:55