Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.11.2006, 20:22:21
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
da... :( este destul de rau, si vad ca tu nu poti face nimic pt ei. Si cand te gandesti cat de putin costa o lumanare si cat de insemnificativa este pentru noi ca efort financiar si cat de folositoare le este celor adormiti ......
Spinu, ai scris ceva penibil si mi-e rusine sa ma numesc crestin cand vad pe cineva afirmand prostii de genul acest care nu fac decat s-o amareasca pe biata fata.

NU o lumanare te ridica in ochii lui Dumnezeu! Nu un parastas "pune o pila" la judecata!
Numai faptele si inimata ta buna conteaza in fata lui Dumnezeu, fie ca esti crestin, musulman, evreu sau budist! Jerfa de rascumparare a lui Isus nu a fost doar pentru crestini sau cum iti place tie sa crezi, doar pentru ortodoxi, jerfa a fost pentru toata umanitatea. Iar legea de aur data de Isus, "iubeste-l pe aproapele tau" ramane valabila pentru orice religie iar preotii crestini care NU aproba casatoriile mixte si care NU inteleg iubirea fata de aproape fac un grav pacat stricand dragostea dintre 2 oameni. Pentru ca NIMENI nu trebuie sa interfereze cu dorinta de a iubi si de a ajuta pe cel care are nevoie, chit ca este un sot musulman sau oricare.
Biata fata, prin cate a trecut este mai vrednica decat noi toti laolalta!

Judecati cu o inima buna si veti vedea ca ce face biata fata este o ostracizare demna de toata admiratia pentru ca infrunta in sufletul ei amarat atata dor de tara, de convingerile sale incat cvintele pe care le-ai spus tu Spanu mai sus sunt rau-voitoare si necrestine!
  #52  
Vechi 30.11.2006, 02:02:52
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Ma scuzati ca ma bag si aici, pentru ca ati adus aminte de casatoriile mixte, vreau sa informez ca un musulman se poate casatori cu o femeie din "ahl-al kitaab"(oamenii Scripturii), fara ca ea sa se converteasca.Pentru ca "Nu este cu putinta silirea la credinta"->Coran, Surat Al-Baqarah, 256.

Cu alte cuvinte, sotul poate merge la moschee, femeia la biserica sau sinagoga, si unde este dragoste si respect se poate trai foarte bine.(doamna najhat este un exemplu)




  #53  
Vechi 01.12.2006, 23:28:47
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Credeti ca este posibila convertirea unui musulman? cum credeti sau de unde as putea incepe? ce anume sa-i prezint din religia ortodoxa? sa-i arat ca islamul nu este "adevarata religie"? va rog sa ma ajutati cu cun sfat :)....
Iubesc un musulman,,, imi dau seama ca Dumnezeu nu agreeaza relatia... dar el este un baiat minunat, bland. cu un puternic simt al corectitudinii, al dreptatii, are un carater ales... Sufar foarte mult cand imi dau seama ca nu voi putea sa ma casatoresc cu el. Simt ca el este cel pe care l-am cautat, dar ma simt neputincioasa pentru ca nu pot sa fac nimic... ca relatia noastra trebuie sa se termine.. ca de fapt nici n`ai fi trebuit sa inceapa... pentru ca el este musulman.
Imi doresc foarte mult sa-l convertesc... dar el este nascut musulman... dintr-o tara musulmana... deci ...
  #54  
Vechi 02.12.2006, 00:03:43
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Credeti ca este posibila convertirea unui musulman? cum credeti sau de unde as putea incepe? ce anume sa-i prezint din religia ortodoxa?

Trofeul convertirilor este obsesia sectantilor. Biserica nu vrea convertiri ci binele oamenilor. Fiecare om trebuie sa descopere adevarul în libertate.

Din cuvintele tale se pare ca vrei sa-l convertesti ca sa poti sa te casatoresti, deci nu urmaresti dezinteresata binele lui.

Întreaba duhovnicul si fii încredintata ca Dumnezeu va rândui totul cum e bine si vei/veti avea parte de tot ce e bun daca împlinesti/împliniti voia Lui pâna la capat. Dar destinatia e în ceruri.
  #55  
Vechi 02.12.2006, 13:01:43
nicola06 nicola06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 24
Implicit

Din cuvintele tale se pare ca vrei sa-l convertesti ca sa poti sa te casatoresti, deci nu urmaresti dezinteresata binele lui.

Aici ai dreptate, vreau sa-l convertesc ca sa ma casatoresc cu el, imi dau seama ca fac o greseala, dar il iubesc si imi vine greu sa accept sa renunt la el, avand in vedere caractetul lui frumos. Dar in acelasi timp, as vrea sa simta si el din trairile noastre orotodoxe, pacea si dulcetea din timpul unei Sfinte Liturghii, din pelerinajul la manastiri, din frumusetea colindelor cantate la nasterea Mantuitorului, nu mai spun bucuria de la Invierea Mantuitorului... si foarte multe altele...


Trofeul convertirilor este obsesia sectantilor. Biserica nu vrea convertiri ci binele oamenilor. Fiecare om trebuie sa descopere adevarul în libertate.

El traieste intr-o tara islamista si niciodata nu a avut contact cu religia ortodoxa... deci nu stiu cm ar putea sa il descopere :).. complicata treaba :)


  #56  
Vechi 02.12.2006, 19:29:10
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Ortodoxismul permite casatoria cu un ne-ortodox?(chiar nu stiu)Islamul permite casatoria cu crestine si evreice, sotul putand continua a fi musulman, si sotia crestina sau mozaica.

Dupa mine, nu cred ca este posibila convertirea unui musulman, mai ales dintr-o tara islamica, la ortodoxism...daca este musulman adevarat.

P.S.:el ce gandeste despre dumneavoastra? V-a spus intentia lui in legatura cu casatoria? Cred ca si atitudinea lui vis-a-vis de aceasta relatie trebuie sa o stim,nu doar sa privim din punctul dumneavoastra de vedere, pentru a putea evalua corect situatia, si deci a da un sfat bun...

Pace tuturor!



  #57  
Vechi 02.12.2006, 20:00:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Chiar ,
m-ar interesa si pe mine explicatia acestui fenomen .
Dece nu se intilnesc oamenii ? E plin pamantul abia ne mai suporta si eu nu gasesc o singura fiinta care sa-mi tina companie ?
Dece il gasesc mereu pe cel mai nepotrivit ?
Sint milioane de crestini si eu gasesc unul de alta religie care m-a fascinat ?
Cum de nu-si gaseste fiecare perechea ?
Sintem haraziti din nastere sa ramanem singuri?
Dece bat mereu la poarta care nu trebuie ?
Dece fac ceva cind stiu de la inceput ca voi suferi mai mult decit imi imaginez ?
Dece nu ma intereseaza ce spune altul?
Dece am nevoie mereu de experienta mea ?
Dece nu pot sa zic o data "gata pina aici" de azi ininte ,nimic fara rost ?
Dece , dece ,dece , dece..........?
Dece sint aici si nu cu persoanele pe care le-am iubit .
Dece am mers un drum care nu l-am vrut ?
Sint intrebari generale , fara adresa , la care nu gasesc raspuns .
  #58  
Vechi 02.12.2006, 20:12:32
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Draga Nicola,
Tu esti intr-o situatie de neinvidiat. Colegul nostru musulman are dreptate.Greu se face un musulman crestin ortodox. Si mai greu ramine:)(ca si noi de altfel). Daca Sfintii parinti au dreptate si islamul este o inselare a celui rau, atunci tu in intentia ta te lupti cu cel rau. Mare credinta trebuie sa ai ca sa-l invingi.Si atunci doar cu ajutor de sus.
Situatia inversa este mult mai simpla. Ca in oricare secta si in islam poti intra f. usor si sa-ti para ca ai liniste, pentru ca nu te mai lupti cu cel rau. Are si el de lucru altele si daca pe tine te-a pus deja in rubrica "victorii" de ce sa-si mai bata capul cu tine?:rolleyes:
In plus tu nu-i ceri doar convertirea ci (functie de tara islamica in care traieste)sa-si riste VIATA (sa-si recistige sufletul insa)! Sa renunte la familie sa devina un paria pentru tine. Dar sa aibe sansa mintuirii.Este iubirea lui asa mare?
Cam asta-i motivul convertirii mai ales a femeilor crestine la islam. Fiind sexul "slab" cedeaza mai usor (mai ales ca nu le omoara nimeni pentru asta si pot ramine in legatura cu familia, tara) in timp ce unul din Arabia Saudita risca tot pamintescul ca sa cistige cerescul.
  #59  
Vechi 02.12.2006, 20:21:14
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Ma scuzati ca ma bag si aici, pentru ca ati adus aminte de casatoriile mixte, vreau sa informez ca un musulman se poate casatori cu o femeie din "ahl-al kitaab"(oamenii Scripturii), fara ca ea sa se converteasca.Pentru ca "Nu este cu putinta silirea la credinta"->Coran, Surat Al-Baqarah, 256.

Cu alte cuvinte, sotul poate merge la moschee, femeia la biserica sau sinagoga, si unde este dragoste si respect se poate trai foarte bine.(doamna najhat este un exemplu)



Pai nici nu are nevoie de convertire daca traieste cu un musulman (sau crestin de altfel) necununati, in desfriu! Diavolul isi atinge scopul si asa. Se poate tot duce biata femeie la biserica de impartasit nu poate fii vorba ori daca nu ai impartasire cu Hristos la biserica te duci mai degeaba.
De trait se traieste cel mai adesea f. bine in "familiile" necununate. Fiind pe drumul larg, arareori are cel rau chef sa-i invrajbeasca ca risca ca sa sa-i desparta si sa-si vina vreunul in fire!
  #60  
Vechi 02.12.2006, 23:07:02
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

De ce asociati Islamul cu Diavolul?!?!?

Oare Diavolul zice oamenilor sa isi lase treaba de 5 ori pe zi, sa se spele, sa se purifice, sa se roage lui Dumnezeu, si sa caute adapost la Dumnezeu de Satana cel alungat, adica de el insusi?!?!? judecati putin...!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24