Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 29.01.2007, 14:31:58
Valeria_M Valeria_M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

(noi ne cam ferim sa vorbim despre astfel de lucruri ca este mai mult decat posibil sa ne trezim cu bomba pe la metrou)

Mie imi spuneai ca nu tre sa va tineti gura, pardon parerile, de frica celui de-al treilea razboi mondial, dar iti e frica de o mica bomba la metrou...minte ingusta, sau egoism extrem, sau inconstienta?...
Si totusi,cred ca prietenul tau te-a ranit f tare de urasti asa tot ce are legatura cu islamul.Si nu-mi spune ca asa ai fost mereu...ca altfel nu ai fi inceput o relatie cu un slujitor al diavolului...sau cine stie...poate iti place sa te joci cu focul...iadului!
Si pentru informatia ta: am fost si eu distrusa aproape de un tanar marocan...dar asta nu inseamna ca religia lui e de vina...caracterul slab si nehotarat...il iubesc inca si stiu ca si el ma iubeste, dar problemele noastre nu vin de la religie...ci din pura prostie umana.Si inca locuiesc cu familia lui, chiar daca el e casatorit...si ei ma respecta si ma iubesc, si eu ii ador.Probleme apar intre oamenii care locuiesc impreuna, dar nimic deosebit.
Am avut de 1 milion de ori mai multe probleme cu familia prietenului meu din Romania, decat cu aceasta familie musulmana...care sunt minunati...
Si pe langa una si alta, lucrez pentru musulmani...si in fiecare zi barbatii fac mancare, spala vasele, ne fac cafea ,ceai etc din 5 in 5 minute...si asta intr-o companie de import/export...
Mai gandeste-te...teoria e una, practica e alta...
  #132  
Vechi 29.01.2007, 15:03:14
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valeria_M
(noi ne cam ferim sa vorbim despre astfel de lucruri ca este mai mult decat posibil sa ne trezim cu bomba pe la metrou)

Mie imi spuneai ca nu tre sa va tineti gura, pardon parerile, de frica celui de-al treilea razboi mondial, dar iti e frica de o mica bomba la metrou...minte ingusta, sau egoism extrem, sau inconstienta?...
Si totusi,cred ca prietenul tau te-a ranit f tare de urasti asa tot ce are legatura cu islamul.Si nu-mi spune ca asa ai fost mereu...ca altfel nu ai fi inceput o relatie cu un slujitor al diavolului...sau cine stie...poate iti place sa te joci cu focul...iadului!
Si pentru informatia ta: am fost si eu distrusa aproape de un tanar marocan...dar asta nu inseamna ca religia lui e de vina...caracterul slab si nehotarat...il iubesc inca si stiu ca si el ma iubeste, dar problemele noastre nu vin de la religie...ci din pura prostie umana.Si inca locuiesc cu familia lui, chiar daca el e casatorit...si ei ma respecta si ma iubesc, si eu ii ador.Probleme apar intre oamenii care locuiesc impreuna, dar nimic deosebit.
Am avut de 1 milion de ori mai multe probleme cu familia prietenului meu din Romania, decat cu aceasta familie musulmana...care sunt minunati...
Si pe langa una si alta, lucrez pentru musulmani...si in fiecare zi barbatii fac mancare, spala vasele, ne fac cafea ,ceai etc din 5 in 5 minute...si asta intr-o companie de import/export...
Mai gandeste-te...teoria e una, practica e alta...
cred ca ma confunzi cu ce spunei de al treilea razboi mondial.nu am spus asa ceva.o mica bomba la metrou...???????cred ca nu ai suflet nici cat un graunte.poate pentru voi,musulmanii o mica bomba la metrou e ceva la ordinea zilei...nimic grav,decat cateva vieti distruse.si pentru ce?pentru ca un epileptic v-a spus ca veti gasi paradisul.prietenul meu nu m-a ranit deloc,eu l-am ranit pe el pentru ca l-am ales pe dumnezeu decat sa ma aliez cu diavolul si sa formez o familie in care raul dainuie.am trecut si eu prin acest stadiu al nestiintei,cand ii laudam pe musulmani pentru cat de credinciosi sunt insa acum mi-e rusine.m-am certat cu multi pentru aceasta religie pana mi-a venit mintea la cap si am luat coranul in mana.ce am gasit acolo?mult mai mult decat imi spuneau crticii islamului si mult mai mult decat vad la televizor ca se intampla in lumea islamica.mi-am dat seama ca fanatismul lor,intereseul pentru religie,hijjab-urile,toate aceste elemente ce fac din ei sa para niste oameni care se ocupa cu cele spirituale,atrag foarte multi oameni.vai de fetele care fac copii cu musulmani si care divorteaza....cate nu si-au pierdut copiii in urma divortului.si aici in romania...femeia nu exista...nici macar nu are dreptul la propriul copil pe care l-a crescut in propriul ei corp.
sa nu confundam islamul si cei care practica cu adevarat aceasta religie cu simpli oameni care, din intamplare sunt musulmani.
  #133  
Vechi 29.01.2007, 16:10:31
Valeria_M Valeria_M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

O mica bomba in comparatie cu un razboi mondial...daca vrei sa ma intelegi...
Si eu am vorbit tot timpul de oamenii care sunt musulmani, ci nu de islam.Poate ai observat ca nu ma obosesc sa dau citate din Coran, pt ca nu ma intereseza...eu scriu ce imi dicteaza inima.
Si pentru ca pana a veni in contact direct cu musulmanii, am fost alimentata cu acelease prostii din presa, si acum ma caiesc pentru ca le-am crezut...si am judecat fara sa cunosc...
  #134  
Vechi 29.01.2007, 16:24:41
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valeria_M
O mica bomba in comparatie cu un razboi mondial...daca vrei sa ma intelegi...
Si eu am vorbit tot timpul de oamenii care sunt musulmani, ci nu de islam.Poate ai observat ca nu ma obosesc sa dau citate din Coran, pt ca nu ma intereseza...eu scriu ce imi dicteaza inima.
Si pentru ca pana a veni in contact direct cu musulmanii, am fost alimentata cu acelease prostii din presa, si acum ma caiesc pentru ca le-am crezut...si am judecat fara sa cunosc...
pai tocmai,citeste sursa acelor ,,prostii din presa,, si vei vedea ca au justificare.am observat ca tu ai vorbit tot timpul de musulmani,daca ai fi cunoscut toti musulmanii din lumea asta as fi inteles sa vorbesti despre ei,dar tu ne spui despre niste cazuri fericite.(eu am specificat sa vorbim despre islam si nu despre oameni).iar daca nu te intereseaza coranul nu ne mai critica pe noi care vorbim din coran,caci acolo se afla adevarul si justificarea faptelor musulmanilor
iar aici vorbim despre religii nu despre acei cativa musulmani pe care tu i-ai cunoscut.
haideti va rog sa nu ne mai criticam atat,vreau sa vorbim despre islam si roadele lui si nu sa ne atacam intre noi.daca cineva are ceva de argumentat sa aduca dovezi din coran sau biblie si nu propria sa parere.
  #135  
Vechi 29.01.2007, 17:47:24
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pretender
Defapt sa fiu sincer cu voi, asta e motiv-ul pentru care m-am apucat sa citesc Coran-ul, sa inteleg de ce trec atatia la islam.


E buna interventia "lup imbracat cu piele de oaie" cisa sa citesti Coranul hehe, pe care il cunosti deja dar ...hai sa mai indemnam pe altii sa il citeasca. Oricum si eu va sfatuiesc sa il cititi, dar inainte de a o face cititi Noul Testament. Coranul e vaccinul impotriva islamului.

Si cine ti-a zis ca trec multi la islam? siturile islamice? hehehe buna sursa
  #136  
Vechi 29.01.2007, 17:52:15
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pretender
alexandra28: cum iti explici ca apare in biblie cuvantul "MUHAMMEDIN" ? bineinteles acest cuvant nu a fost tradus, dar in original este. e de ajuns sa sa inveti literele, fiind un nume propriu nu ai nevoie de traducere.
In Biblie nu apare cuvantul MUHAMEDin draga mea...Biblia a fost scrisa in Ebraica si Greaca. E Amuzanta chestia cand te gandesti ca Allah a cerut explicit ca islamul sa fie doar in limba araba. Daca faci referire la MAngaietorul "Duhul Sfant" trimis de D-zeu ,...Afla draga mea ca Mohamed nu a fost nici o data Spirit dupa cum demonstreaza Coranul si islamul ,ci un om bolnav de epilepsie care a profitat de primitivii beduini setosi de sange si femei.

NICI IN ORIGINAL NICI IN COPII NICI TRADUCERI NU ESTE ASA CEVA..DOVEZI DACA TE CREZI ASA DESTEAPTA!

  #137  
Vechi 29.01.2007, 17:57:32
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pretender
alexandra28 ... ai dreptate ... din pct. tau de vedere DA. Sa-ti zic si de ce ... aceleiasi intrebare i-ai pus-o si lu Valeria_M... ceea ce inseamna "Cine nu e cu noi, e impotriva noastra"... deci daca nu sunt crestin clar sunt musulman.
Un de ai gasit matale in Biblie "cine nu e cu noi este impotriva noastra?ai degraba este lozinca musulmanilor, luptati i,potiva necredinciosilor pana vvor accepta calea lui allah
  #138  
Vechi 31.01.2007, 14:01:24
Valeria_M Valeria_M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

Tot ce eu am vrut a fost sa-mi exprim parerea, ci nu sa starnesc polemici, iar daca am ofensat pe cineva, scuzele mele...am fost si eu ofensata destul...
Cat despre religia mea,nu simt nevoia sa conving pe nimeni, si din punctul meu de vedere, fiecare are dreptul la opinie.Puteti credeti ca sunt musulmana, nu ma afecteaza cu nimic...
  #139  
Vechi 31.01.2007, 14:22:40
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valeria_M
Tot ce eu am vrut a fost sa-mi exprim parerea, ci nu sa starnesc polemici, iar daca am ofensat pe cineva, scuzele mele...am fost si eu ofensata destul...
Cat despre religia mea,nu simt nevoia sa conving pe nimeni, si din punctul meu de vedere, fiecare are dreptul la opinie.Puteti credeti ca sunt musulmana, nu ma afecteaza cu nimic...
dar a spus cumva cineva de tine?sau ai uitat cumva sa-ti schimbi numele in pretender?
  #140  
Vechi 31.01.2007, 17:12:40
Valeria_M Valeria_M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2007
Mesaje: 6
Implicit

verifica pe reguli generale de utilizare a forumului si vei vedea ca sunt si eu mentionata
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
O crestina va fi spanzurata de musulmani Pelerinul Generalitati 43 13.11.2010 10:07:45
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24