Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2024, 13:25:57
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit Pr. Dumitrean (Sibiu) - înlăturat din ,,rațiuni" ca reacția la ,,docum." ,,Arsenie"?

Am aflat recent despre înlăturarea (probabil temporara, nu am înțeles că ar fi vorba despre caterisire) de la slujirea liturgică în calitate de preot a preotului Cătălin Dumitrean care slujea la Sibiu, deși am înțeles că înlăturarea respectivă s-a făcut cu vreo 10 luni în urmă, zice-se că în urma unor așa-zise plângeri adresate unor asa-ziși ,,chiriarhi" de la ,,Herman-stat", nefiind clar nici cine sunt cei care ar fi luat hotărârea, nici cum au ajuns pretinse date din dosarul respectiv la personaje din presă ca să poată să scrie.

,,Eroul din pandemie Parintele Catalin, ,,executat” de ai săi!"
https://ziuaonline.com/anchete-jurna...tat-de-ai-sai/

,,17 dec. 2023 - Părintele Cătălin Dumitrean, înlăturat de la Biserica de pe Dealului. Unii credincioși îl acuză că a deteriorat imaginea Bisericii, alții îl susțin"
https://www.turnulsfatului.ro/2023/1...-sustin-207861

Dincolo de cele afirmate prin presă, nu pot însă să nu observ că acțiunea de înlăturare a survenit peste un timp de câteva săptămâni după protestul de pe saitul Arhiepiscopiei Sibiului referitor la producția lui Solomon Al. despre cum își imaginează el ,,viața de apoi" a lui Arsenie Boca etc.; despre unele aspecte am mai vorbit la dezbaterea respectivă începută anul trecut.

Ca un fapt divers, una dintre imaginile postate în articolul de la ,,turnul sfatului", prin care i se reproșează preotului respectiv ,,prezența", să zicem așa, a unei muieri, nu este nimic altceva decât o imagine dintr-o înregistrare de la aeroportul din Sibiu făcută cu ocazia primirii focului de la Ierusalim de la Sfântul Mormânt în seara dinaintea nopții de Paști, înregistrare în care apare atât IPS Streza, dar și unii acoliți de-ai ,,dumnealui", printre care și preotul Dumitrean însoțit oarecum mediatic, sau nu se știe în ce calitate, de o anumită muiere care nu îi este soție, despre care am înțeles că ar fi făcut parte din comunitatea de credincioși strânsă la biserica unde slujea preotul Dumitrean.

,,🔴 Sosirea Sfintei Lumini de la Ierusalim la Sibiu!" (2023)
https://youtube.com/watch?v=gyVWXJ8sbnk

(Îi spusesem ,,fratelui" Iorest acum vreun an de zile că Streza este antiromân, după cum demonstram atunci în dezbaterea de atunci despre dezastrul fără precedent din Episcopia Sibiului, menționând că preotul Dumitrean nu este decât un ,,tolerat" (din perspectiva lui Streza), și iată că nu a trecut foarte multă vreme și s-a adeverit încă o dată că am avut dreptate în această speță, dovadă felul și chiar rapiditatea cu care preotul respectiv a fost ,,tras pe dreapta" deocamdată, nu se știe pentru cât timp, însă având în vedere ,,atenția mediatică" de care a avut parte preotul respectiv, s-ar putea să fie dificilă revenirea la slujirea ca preot hirotonit.)

(Tot ca o observație aparent nejustificată, și fără să fie în mod necesar o critică la adresa celor care au bătut la mașină, la tastatură textele respective la care fac acum referire, poate nu ar fi injust să ne punem niște semne de întrebare la ce profil de personaje ar avea cei care ar putea fi mai în spatele ,,ofensivei" împotriva preotului respectiv, având în vedere și articole dure publicate în 25 martie 2024, deci în ziua unei mari sărbători a Bisericii, îngemănate cu cea a Nașterii lui Hristos, a Fiului lui Dumnezeu făcut om, Fiu al omului, cum mai spune în Evanghelii, data respectivă fiind o dată la care în trecut preotul Dumitrean organiza sau participa la marșuri pentru viață, și împotriva avorturilor, așa încât unele articole prezintă așa o ,,mireasmă" de ură anticrestina și antiromâneasca, cu privire la care există dreptul să ne punem întrebări dacă este ,,o simplă coincidență", având în vedere anumite fapte săvârșite de preotul respectiv în trecut împreună cu diverse mulțimi de credincioși.)
__________________
„În casa lui David cele înfricoșate se lucrează, că acolo e focul, care arde toată mintea cea întinată.” (din antifonul al treilea al glasului al cincilea)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2024, 23:50:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.515
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
(Îi spusesem ,,fratelui" Iorest acum vreun an de zile că Streza este antiromân, după cum demonstram atunci în dezbaterea de atunci despre dezastrul fără precedent din Episcopia Sibiului, menționând că preotul Dumitrean nu este decât un ,,tolerat" (din perspectiva lui Streza), și iată că nu a trecut foarte multă vreme și s-a adeverit încă o dată că am avut dreptate în această speță, dovadă felul și chiar rapiditatea cu care preotul respectiv a fost ,,tras pe dreapta" deocamdată, nu se știe pentru cât timp, însă având în vedere ,,atenția mediatică" de care a avut parte preotul respectiv, s-ar putea să fie dificilă revenirea la slujirea ca preot hirotonit.)
Am văzut înregistrarea cu Dumitrean și vărul său pusă pe youtube anul trecut în Decembrie spunea pr Dumitrean că l-au făcut apropiați pe care i-a ajutat la un moment dat și că s-a trezit fără bani în casă și urmărit de persoane fizice care s-au lăudat.

Din ce reiese din presă de când a intrat acea doamnă în scenă, ea s-ar fi certat cu unii din comitetul bisericii, culmea e că cele două parohii nu aveau paroh, pr Dumitrean fiind divorțat nu poate primi oficiul parohial, erau două parohii pt pacienți bolnavi și bătrâni, singura situație unde mai putea sluji pr Dumitrean.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2024, 08:59:10
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), culmea e că cele două parohii nu aveau paroh, pr Dumitrean fiind divorțat nu poate primi oficiul parohial, erau două parohii pt pacienți bolnavi și bătrâni, singura situație unde mai putea sluji pr Dumitrean.
Și prin urmare trebuia să „tacă din gură”, sau ce vrei să spui? Eventual pe sistemul strezan despre care am mai vorbit aici pe forum „liniște și bucurie”, adică să nu cumva să deranjeze cineva pe vreunul cu care Streza „împarte prada”, conform unei interpretări originale, însă din nefericire reale, realiste, chiar dacă neafirmate în public, a unei părți din versetul de la Isaia 53, 12, „cu cei puternici va împărți prada”...

Și este clar că preotul Dumitrean a „deranjat”, i-o fi turburat „liniștea” „isihastă” a cântatului Streza, probabil în cazul producției despre Arsenie Boca, dar probabil și în alte cazuri, a se vedea de exemplu intervenția scurtă și neconflictuală a preotului respectiv la un protest vizavi de statuia lui „Iohannis von Brukental” din „Hermanștat”, și multe altele, preotul Dumitrean a fost „poate prea vocal” în spațiul public (a nu se uita și de marșurile pentru viață și împotriva avorturilor, nici de emisiunile religioase pe care preotul respectiv le-a realizat ani de zile, poate chiar dinainte să „vină lumina” la Sibiu, dar nici de concertele religioase și patriotice (de ordinul sutelor, și inclusiv cu invitați remarcați precum preoții Marian Mărcuș, Doru Gheaja și alții)), probabil Streza abia aștepta să îl „decapeze”, nu doar pentru așa-zisele „deranjări”, ci și foarte probabil din cauza ciudei și invidiei pe care le-a avut de multă vreme față de preotul respectiv, așa cum are „dumnealui” față de orice om de o anumită anvergură a caracterului, el neputînd să suporte astfel de oameni „prin preajmă” și probabil simțind așa o „apăsare irepresibilă” înspre a îi „jugăni”, și probabil că asta s-o fi întîmplat și în această speță (că el e cu „jugănitul”, cu „facerea de liniște”).

Am impresia că preotul Dumitrean și-a dat seama prea târziu, în caz că și-o fi dat seama, că în unele zone ale BOR naționalismul a devenit „criteriu eliminatoriu”, de aici într-un sens și concluzia mea de mai demult, cum că el era un „tolerat” (din perspectiva lui Streza și a unora „cu ochi albaștri”), printre alte criterii eliminatorii specifice „strezănismului”.
__________________
„În casa lui David cele înfricoșate se lucrează, că acolo e focul, care arde toată mintea cea întinată.” (din antifonul al treilea al glasului al cincilea)

Last edited by David_1859; 02.09.2024 at 20:15:15. Motiv: corecturi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2024, 20:47:45
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.515
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Și prin urmare trebuia să „tacă din gură”, sau ce vrei să spui? Eventual pe sistemul strezan despre care am mai vorbit aici pe forum „liniște și bucurie”, adică să nu cumva să deranjeze cineva pe vreunul cu care Streza „împarte prada”, conform unei interpretări originale, însă din nefericire reale, realiste, chiar dacă neafirmate în public, a unei părți din versetul de la Isaia 53, 12, „cu cei puternici va împărți prada”...
Nu a făcut sistemul strezan dezvăluirile în presă, ci chiar foști apropiați de-ai lui, de altfel poza aia cu ulei de floarea soarelui de la penny băgat în sticlute și vândut ca și cum ar fi de la candele, e făcută la subsolul bisericii de un apropiat, cine avea acces acolo ?

Plus punga cu pomelnice recuperate care trebuiau date la ars, plus caietul în care se dona pt picturi cu sfinți pe catapeteasmă în diferite zone, unele care nu s-au mai pictat sau s-au scos pt donare de mai multe ori aceleași registre spațiale.

Sau cănile cu tipa aceea Maria și cu el imprimate, sau aniversarea acelei tipe cu baloane în spațiul eclesial.

Eu n-am mai văzut parohi să vândă suveniruri cu ei, deci erau multe care s-au adunat multe în timp.

Pe mine nu mă interesează ce face părintele, să fie sănătos, oamenii din jurul său l-au ajutat și el pe ei, și după s-a stricat toată treaba.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.09.2024 at 20:50:02.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2024, 21:10:44
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 340
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am văzut înregistrarea cu Dumitrean și vărul său pusă pe youtube anul trecut în Decembrie spunea pr Dumitrean că l-au făcut apropiați pe care i-a ajutat la un moment dat și că s-a trezit fără bani în casă și urmărit de persoane fizice care s-au lăudat.
Ce să mai zici, nu știam că un preot ortodox poate fi „hărțuit” sau „hăituit” de către diverși oameni, poate chiar și credincioși, iar așa ceva să fie întîmpinat cu un „tacit” din partea așa-zisului „chiriarh”, pe mine însă așa ceva nu mă miră deloc, iar dacă mai iau în considerare și o declarație a preotului respectiv cum că unii ar fi primit „aprobări de la nivel înalt” să îl înregistreze, stau să mă întreb cine sînt acei de la „nivel înalt” care să fi făcut așa ceva și dacă au avut vreo relaționare cu așa-zisul „episcop” IPS Streza pe marginea speței acestui preot Dumitrean.

Cazul preotului Dumitrean este cu atât mai uimitor cu cât nu cu multă vreme în urmă, mai exact în duminica înfricoșătoarei judecăți din februarie 2023, preotul Dumitrean a realizat o înregistrare publicată și pe internet (de ex. pe YT și FB), în care chestiona cu privire la o presupusă campanie de discreditare a preoților (și în special a celor din Sibiu (ciudat, nu?)), mai mult folosind aceeași retorică „ditirambică” auzită și în videoul menționat mai sus la adresa „înalt preasfințitului nostru mitropolit” a cărui turburare probabil se dorea a fi menționată în legătură cu presupusa campanie, din nefericire preotul Dumitrean avînd și alte derapaje, a căror sursă poate fi intuită (adică cine l-ar fi pus sau ar fi insistat să vorbească așa), anume expresii de genul „persoane probabil cu niște suferințe”, „justițiari ai Duhului Sfînt”, „trimiși ai lui Hristos mesianici”, „personalități întrebătoare” și altele de genul.

„🔴 Există o campanie de compromitere a slujitorilor Sfântului Altar? Cum îi apărăm pe preoții noștri?
- Pr. Catalin Dumitrean, 19 februarie 2023, duminica înfricoșătoarei judecăți”
https://youtu.be/o64XiaWXY_g?si=nSetn44qQoRaTRx0&t=348
sau
https://www.youtube.com/watch?v=o64XiaWXY_g&t=348s

Ceea ce am observat recent este că un soi de campanie pare să fi fost dusă chiar împotriva preotului Dumitrean, o campanie în care într-un mod extrem de ciudat ar fi apărut date din dosarele sau anexele plângerilor care ar fi fost înaintate pe masa „înalt preasfințitului nostru mitropolit”, fără să fi văzut care ar fi fost legătura între acele anexe și calea pe care au ajuns în presă, mai mult, așa cum am menționat mai sus, o dată din acea campanie a fost chiar 25 martie 2024, știindu-se probabil despre diverse icoane ale Maicii Domnului aduse la Sibiu de preotul respectiv, dar probabil și de anumite propovăduiri și marșuri pentru viață și împotriva avorturilor ținute de preotul respectiv, alături probabil de alți preoți și de diverse mulțimi de credincioși (însă la care bănuiesc că „domnu Streza” nu a participat niciodată, îi lăsa probabil pe „amărâți” să își „facă de cap”); or se cam știe ce profiluri de personaje pot inspira, să zicem așa, că nu știm dacă există coincidere cu executanții, astfel de „ritualuri pe invers” sau „execuții ritualice” (a se vedea și data de 25 decembrie 1989 a împușcării Ceaușeștilor la Tîrgoviște... și cine sînt cei care au fost în spatele condamnării la moarte și împușcării acelora în mod ostentativ în acea dată), ceea ce din nou ridică semne de întrebare referitor la acțiuni sau non-acțiuni ale așa-zisului „chiriarh” STREZA.
__________________
„În casa lui David cele înfricoșate se lucrează, că acolo e focul, care arde toată mintea cea întinată.” (din antifonul al treilea al glasului al cincilea)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2024, 00:44:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.515
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
știindu-se probabil despre diverse icoane ale Maicii Domnului aduse la Sibiu de preotul respectiv,
Boss n-are treabă cu propovăduirea lui, dacă era ceva împotriva lui nu mai slujea după al doilea divorț, nici n-aflai că există ca preot, de altfel mulți se întrebau cum de i se permite să slujească fiind într-un impediment canonic.
E foarte simplu ce s-a întâmplat, cei care au mers cu plângeri la episcopie, s-au dus și la presă, mare scofală.

Sunt poze făcute de apropiați, oameni care umblau prin subsol, intrau prin altar la pomelnice, care aveau acces la contabilitate șamd, e limpede că ai lui i-au făcut-o și el în primul rând și-a făcut-o.

Contabilitate dublă la încasări pt pictura catapetesmei, pomelnice necitite și care nici măcar nu au fost arse, pelerinaj cu icoane unde se lăsa impresia că sunt originale pt care se solicitau pomelnice de 50 de lei, sticluțe cu ulei vândute ca și cum ar fi de la candelă, promovarea unui minunism teatral legat de Arsenie Boca, aducerea unei femei și conferirea unei prea mari influențe în conducerea parohiei, cultul personalității prin căni tipărite cu imaginea sa, festivitate necanonică în spațiul eclesial.

Deja e prea mult oricum ai da-o, toate astea având și divorțuri în spate și fiind deja într-un fel de avertisment.

Apropo de icoane în multe prezentări dădea impresia că icoanele respective ar fi originaluri nu copii și nu spunea răspicat pe ce filieră sunt împrumutate.

Eu nu am nimic cu sfinția sa, sunt sigur că are și multe calități, dar parcă s-au adunat prea multe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.09.2024 at 00:47:23.
Reply With Quote
Răspunde